Prechod pre chodcov. Aký máte názor?

vanila
21. jún 2008

Neviem ci uz tu takato tema bola,ale chcela by som sa opytať ake mate skusenosti z prechodmi a ci to respektuju vodici ze ste na prechode. Moja skusenost je velmi zla ked idem s malym do mesta a mam prejst cez prechod tak mam pocit ze tam aj druhy krat o tehotniem a porodim pokial ma niekto pusti. 😀 uz sa mi stala aj taka vec ze som sa postavila pred prechod a isla zena na aute ked ma videla ze by som chcela prejst hned slapla na plyn aby som sa tam nevobchala a ona nemusela zastavovat. No bola so zhrozena lebo sama mala dieta v autosedacke 🙄 tak by mala byt trochu zhovievava . Myslim sio ze by mali to na slovensku viacej sprisnit co sa taka prechodou ale aj chodnikou,lebo aj tam mam problem ako chodec lebo sa tam roztahuju cyklisti a sa stazuju ze po opatovnom zvoneni zvoncekom ich nechcem pustit a samozrejme som s kocikom. 😠

markettka
21. jún 2008

Přechody v Praze jako by neexistovaly, to bych se taky načekala. V menších městech tady v ČR to podle mě ujde, ikdyž moje sestra je docela odvážná a po chvíli, kdy ji nikdo nepustí, tam prostě vletí. Je taky fakt, že někteří lidé se na přechodu neumí chovat a tu svou přednost si vysvětlují trochu jinak. Nebo stojí u přechodu, já zastavím a oni, že nechtěli přejít, to bych je v tu chvíli nejraději něčím trefila.... A jako cyklista na silnici se o svůj život docela bojím, jak mě nějaké auto zbystří, tak šlape na plyn jako blázen...

sirinka
21. jún 2008

u nas v senci si myslim, ze to dobre funguje, sice ja som castejsie v aute ako na prechode, ale vsetci vodici davaju prednost a to tu mame tych prechodov ajajaj. ale zakon je, ze prednost sa musi dat, iba ked su pri prechode min. dvaja ludia, tak neviem, ako sa pocita babatko v kociku 😅 ja osobne vzdy dam prednost mamicke s kocikom. a k tym cyklistom...hm, toho som si uz aj ja vypocula, ze krava ved uhni a podobne a to bohuzial najma od starsich ludi...no toto musi riesit mestska policia

jaduska
21. jún 2008

V každom meste je to inak, u nás v meste napr. pustí asi tak každý 120-ty šofér, skôr zastaví cudzinec ako Slovák. Dobré skúsenosti však mám vo Vranove, kam chodievame ku svokrovcom, tam zastavuje asi 98% vodičov. Ale napr.v Prešove, ak nie je semafór, tak je to pomaly samovražda. Hlavne na nejakej štvorprúdovke, kde človek prechádza cez cestu na 2x, lebo málokedy sa stane, že v oboch smeroch nič neide.

bolulka
21. jún 2008

sirinka, pred dvoma mesiacmi som skoncila vodicak a to co si napisala je blbost.. nie je to zavisle od poctu chodcov. aj jeden ma prednost. 😉

vanila
autor
21. jún 2008

Ano viem ze niektory chodci su tiez bezohladny chodia si mimo prechodu a este slimacim krokom a ked na nich zatrubis ze co to ma znamenat tak este kivne rukou ze co chces. 😒 Markettka..... ja som zase spokojna s ceskymi vodicmi lebo ti tu u nas my stale dali prednost. Neviem ci som mala stastie. 😉

helcah
21. jún 2008

U nás teda platí, že chodec má na přechodu přednost (i když je jen jeden), ale řidiči to dodržovali jen zezačátku. Dokonce se mi i stalo když jsem zastavila u přechodu chodci tak mě auto co jelo za mnou automaticky předjelo. No ale cyklisti by měli patřit na silnici a ne na chodník. Je jasný, že to na silnici pro ně není moc bezpečné ale na chodník prostě nepatří.

markettka
21. jún 2008

I přestože někdo přednost nedává, tak si myslím, že je to pořád lepší a lepší. Bohužel je všechno o lidech a když člověk narazí na debila, tak nic nenadělá...
Sirinka: staří lidé jsou kapitola sama o sobě, stále nadávají na nás mladé, jak jsme strašní, nevychovaní atd... A oni sami? V autobusech se neumí chovat, v obchodech se neumí chovat, na ulici se rozkřikují a máchají holemi a jak jsem se přesvědčila minulý týden tak ani na pohřbu se neumí chovat - samozdřejmě jak kdo.... 😅

aponchie
21. jún 2008

ja radsi zastavuju porad,ale nektere baby bych nakopala..cekaji az prejde nekdo naproti a ony stoji a cumi a cekaji az se rozjedes a vleti tam 🙄

aponchie
21. jún 2008

chodec sice prednost ma ,ale ne takovou ,ze ti muze skocit tesne pred autem do vozovky to zase bacha taky musi k prechodu prijit a rozhlednout se a uvedomit si bezpecnou vzdalenost pri brdne draze pokud ridic ho nezareflektuje hned a pod..neni to jednoznacne jen pro chodce..

markettka
21. jún 2008

No právě, někdo má pocit, že tam může vletět, jak chce...

helcah
21. jún 2008

Jasně že chodec má přednost až když mu ji řidič dá - neměl by se tam vrhat po hlavě. Myslím že vina je na obou stranách. Některý chodci se ani nerozhlídnou a skáčou tam a ještě na řidiče čumí jak na vola proč nezabrzdil na místě, když má auto brzdy.

sirinka
21. jún 2008

bolulka...no tak nas to takto ucili, takze ked menia zakony asi by sme mali ist na preskolenie ☹ samozrejme, ze ked je ten clovek uz na prechode, ma automaticky prednost
a prave pre tych, co nepozeraju dalej ako na svoj nos, ja radsej spomalim pred kazdym prechodom

sharlotta
21. jún 2008

Z pohladu vodicky musim povedat, ze niekedy je dost komplikovane zastavit, ked clovek je rozbehnuty na nejakych 60km/h, aj ked sa to zda mala rychlost, nie som schopna zastavit hned, ako mi niekto skoci pod kolesa. Takisto su skvele prechody za zakrutou, ked zrazu zbadam, ze je niekto na ceste. Minimalne pred zakrutou by mala byt znacka, ze treba spomalit, lebo bude priechod, nie znacka tesne pred priechodom. Dalsia vec je ta, ze je dost komlikovane vidiet priechod na mokrej ceste. Mamam s kocikmi sa snazim zastavit vzdy, ako to je mozne, ale musim ich vidiet zretelne a z dialky a spomalit dost predom, lebo na felku sa zastavit neda, hlavne ked za vami ide auto a vy neviete, ako zareaguje on. Nezastavam sa tymto bezohladnych vodicov, ktori robia preteky po cestach, len ked som odkedy soferujem, mam na to iny pohlad a chapem, ze nie je vzdy mozne zastavit akonahle sa niekto postavi k priechodu. Maximalne ma vytacaju matky s detmi, ktore na frekventovanej ceste chodia mimo prichodu tesne popred auta.

nevesta
21. jún 2008

Ja zastavim vzdy ked vidim niekoho cakat pri prechode... Smutne je ze chodci sa normalne cuduju... 😒 Uplne najviac ma ide rozhodit ked stojim pred prechodom ja s kocikom a ani len policajti mi nezastavia 😠

vanila
autor
21. jún 2008

Jeden cas sme byvali v hlohovci tam boli prechody kazdych 20m no ty chodci alebo niektore chodkine promenada v p lavkach na predvadzacom mole. 😀 Koli tomu boli aj v celom meste zapchy no aj ked tie prechody boli v takej vzdielenosti tak chodievali aj pomimo a to bolo horsie. 😒 no to robievaju vsade. ked mi uz niekto da prednost tak sa snazim cez ten prechod co najrychlejsie prejst aby som nezdrziavala premavku. S tymi starsimi ludmi je to pravda su niekedy horsi ako nejake soplave decko a ked sa ides branit tak sa pohorsuju ze za ich mladi sa takto so starsim clovekom nerozpravalo. 😒

vanila
autor
21. jún 2008

Nevesta ....dobre ze to spominas o tych policajtoch to sa mi stalo uz viac krat. 😒 Aj vcera som videla policajta isiel do zakruty ze ho skoro vyvratilo na bok. majak nemal zapnuty ocividne si vychutnavall jazdu v obytnej zone. ☹

markettka
21. jún 2008

A nemálo z nich telefonuje za jízdy

manka76
21. jún 2008

Ahojky,prechod pre chodcov a to je co? 😕niektorych soferov pokial nezastavi semafor tak na vas kaslu ale neplati to vzdy.Ale zistujem ze ked chodim s kocikom tak ma pustia skor ako pred tym a zaujimave je aj to ze ma skor pusti kamion ako osobak 😲 co je dost smutne lebo ubrzdit taky kamion je asi zlozitejsie ako osobak.

markettka
21. jún 2008

A taky myslím, že občas pomůže krátka sukně, velký výstřih ... 😉

manka76
21. jún 2008

kratka sukna a velky vystrih ale len ked ide chlap sam a nema vedla seba svoju zenu 😀 😀 😀

sirinka
21. jún 2008

sak policajti su tu na to, aby nam ukazovali, co vsetko sa nesmie 😉

nobody
21. jún 2008

záleží na řidiči a na chodci
my se domlouváme očima na dálku 😀

pokud někdo reeaguje (většinou nějaký děda, co je namáčlý na předním skle a dívá se přímo před sebe ... a nic kolem ho nezajímá), tak čekám a čekám

vanila
autor
21. jún 2008

nobody... tak to jazdi moj svokor ako opisujes o tom dedovi. 😀 mozno na prechodoch sa stretavas z jeho vernou kopiou. 😀 😀

renat2
21. jún 2008

Nedá mi to se do diskuse nepřidat..nejdřív chci vyslovit poděkování autorce, protože téma to je opravdu zajímavé.
Bohužel se musím přidat k názoru, že někdy je opravdu obtížné zastavit, když nebudu brát v úvahu rychlost, může být mokro, čili kluzko apod., což jsou faktory dost ovlivňující právě zastavení...tohle je z pohledu řidičky.

Omlouvám se, že to tak řeknu, určitě se to tady nikoho netýká, ale nejvíc mě štvou nány (maminky) s kočárky, který si stoupnou na přechod, kočárek vytelí do silnice a samy kecají...

A má zkušenost jako chodce...? Nemůžu si stěžovat, nejsem ta, která by využívala toho, že je na přechodu a hrr všichni zastavte, vejdu do něj pokud nejedou auta, nebo pokud jsem si jistá, že dokážou zastavit (ale to je o zkušenostech, o odhadu apod.). Většinou auta i zastavují...

nobody
21. jún 2008

jj, tak to byl svokor ... ale teda hodně kopií jezdí po světě 😀

jsou asi tři typy řidičů

dopředu říkám, že třetí typ přednost chodcovi nedá´

1.typ (většina řidičů/řidiček):

posed normální, vyrovnaný, semtam žvýkačka, ví, kde má blinkry a světla, semtam přivírá oči a nadává, občas cigareta, když potká na cestě 4 babičky vedle sebe

2. typ:

zatlačený do sedačky ala Harley, minimálně dvě žvýkačky v puse a za uchem cigareta (nezapálená) .. rukama šmátrá všude kolem, levá ruka na volantě a stále napnutá ... rychlost žvýknutí JEDEN žvejk/sek., vyklánění se z okna za slečnama/chlapama, radio nutností

3. typ

řidič namáčklý na předním skle (menšího vzrůstu se občas snaží prostrčit hlavu skrz volant), málo frekventovaný mrkání, semtam funění
poloha rukou "2:45", ruce sevřené jakoby chtěl dát úder v boxu, páčka blinkrů se chaoticky plete do řízení, světla --- ??? ----
pohled nasměrován pouze dopředu, okolí nevnímáno - pouze akusticky ... občasný řazení z 1 na 4
radio nepotřebné, semtam mumlání nebo v horším případě akustické projevy ("hudební") řidiče