Prečo mám rada Slovensko

etuska
21. jan 2008

Vsade vokol nas su same negativa,takze som sa rozhodla zalozit trosku "pozitívnejsiu" temu.
Skuste porozmýšlať nad tým, prečo máte rady Slovensko 🙂

rinuska
12. feb 2008

Monkula, ako bolo pri poľskom mori , chceli by sme tam ísť - nie ja tam veľmi studené more? Bola si v Gdansku?Inak my sme v poľsku každý druhý deň a gofry(také ako hovoríš) tam majú na každom kroku. Tiež ich mám rada-len tam toľko toho nadžabú , že sa to nedá slušne jesť.

monkula
12. feb 2008

rinuška, presneee, ja som bola zababraná, ako malé decko...
My sme boli v Mielne, to je pri Koszaline, Gdansk bol asi 300 km..
More bolo studené, ani som sa veľmi nekúpala, aj nám skoro celý čas pršalo, ale potom sa spravilo krásne, bolo ale maxim. 25 stupňov, akurát na opaľovanie, ale keď zadul severný vietor, striaslo ma... Ale ja som dosť zimomrivá...
Ale vyvrhlo nám na breh tuleňa, odpočíval asi 30minút 20 metrov od nás...

rinuska
12. feb 2008

Ten tuleň, to som bola ja 😀 😀 😀

monkula
12. feb 2008

😀 😀 😀

nanyka
13. feb 2008

monkula keď nemáš rada karamel, tak to by ti ozaj nechutili..je to veľmi sladké, ja sa teším, keď má prísť sestra na sk, vždy mi prinesie 😀 minule priniesla jeden balíček aj pre nášho hafanka, miluje ich, viem že by nemal sladkosti papať, no iba taký džibček .. neodolám jeho prosebným očiam ☹ inak to nie je ako gofry, toto sú také okrúhle tenšie upečené wafle, guľatého tvaru

ikke a ako ti chutí stampoot? mňaaaam..minule priniesol švagrik boerenkool (btw. nevieš ako sa to povie po slovensky? neviem či to tu vôbec máme) a urobil mi ho tu 😀 som bola vytešená..

ikke
13. feb 2008

vcera a predvcerom sme mali boerkool stamppot (zemiakovo-kelova kasa, boerkool je po slovensky kuceravy kel) 😀 ja ale radsej zuurkool stamppot (zemiaky s kyslou kapustou), ale to moj manzel neje, takze ten robim malokedy.

dufam, ze nejdeme moc od temy... 🤐 😉

etuska
autor
13. feb 2008

nieeee,ved zemiaky a kyslá kapusta patria na Slovensko,ci nie? 😀

Baby,venujete sa nejakým typicky slovenským remeslám?-napr. vysívate decky s regionalnou tematikou,malujete kraslice?robite babky zo supolia???-najde sa tu niekto taký? 🙂

etuska
autor
17. mar 2008

kuk o prispevok vyssie 🙂 Baby,ktorá z Vas napriklad miluje malovanie kraslic? 🙂

etuska
autor
12. apr 2008

...normalne ako zacina svietit slniecko ,mam chut vyrazit niekam na vylet. A uz roky ma laka Muranska planina...Kto z Vas tam bol??? 😉

maca793
12. apr 2008

lebo som sa tu narodila a nevedela by som si predstaviť žiť inde, možno raz..... 😉

etuska
autor
13. apr 2008

...a dnes sme boli s dcerkou v divadle na rozpravku o Janickovi a Marienke-bolo to super.Herci z divadla Drak/z PO/-poznate ich?-parada.Detickam sa velmi pacili 😉 -aj pre nas krasny jazyk mam rada Slovensko 😉

zuzula28
14. apr 2008

etuska, divoké kone, to je niečo blízke našej povahe, však? 😉

jejke
14. apr 2008

Prečo?
Jedine preto že som sa tu narodila a tu je môj deomov.Mala som možnosť poznať iné krajiny a iné národy a preto so dovolím tvrdiť ,že to čo píšu baby na 1. strane je pravda, sme dosť materiálne založený národ a prachy -za tými by sme šli aj na kraj sveta.
Nesúhlasím s tým že "všetko ukradneme" to závisí od výchovy a od človeka, ale nie som veľmi hrdá na Slovákov,
ako už krásne toto celé znie akí sme pohostinní a dobrí ľudia a pracovití...ale
sme veľmi málo tolerantní a veľmi veľa sa máme učiť od Angličanov, Nemcov, Francúzov aj od Poliakov,
neexistuje národ v ktorom by nebolo dobrých a pohostinných ľudí,aj oni sú,OK? 😉
😵
Turisti keď cestujú po Slovensku a vidia naše železničné stanice... je to šok, chýbajú námi kultúrne toalety, je tu taká vysoká nezamestnanosť a predsa to tu nemá kto udržiavať...alebo čo tak postaviť odpadkové koše tam kam patria...hmm??? hneď by tu bolo krajšie, keby neboli smetiská na každom rohu 😝 .
Starým ošarpaným budovám už nepomôžu čarbanice sprejom, tomu vravia umenie 😝 ...vandalizmus.. 🤐
Máme také vzácne prírodné dedičstvo a ničíme ho, zabíjame divú zver, rúbeme stromy,ktoré nám čistia vzduch... u nás školy nevychovávajú deti k ekologickému šetrnému správaniu,
odpady z celulózy a toxické látky voľne pod Vašimi oknami...to je sila o pár rokov budeme pri tých hnusných výparoch z tovární krajina z najviac znečisteným ovzduším ☹ 😢

Naša povaha je taká "čo Ťa nepáli, nehas" každý sa stará len o svoje dobro, o útulné bývanie,ale upratať si pred panelákom to nie... 😝
Slovensko je v hroznom stave.
Jediné na čo som naozaj hrdá sú tradície : kresťanské sviatky a ich prežívanie v rodinách,akési duchovné dedičstvo, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu .
Folklór a naše tradičné svadby s obradmi, kopou koláčov a zábavou do rána.Toto nám asi iné národy nebudú závidieť,ale obdivovať áno: našu kultúru a tradíciu.

etuska
autor
14. apr 2008

Jejke-dobry postreh 😉 Ja som dnes taka nasr....,ze by som par Slovakov hned niekam poslala,no to nie je o narodnosti,ale o povahe.
...v mnohych veciach mas pravdu a ozaj ked prider clovek z cudzinyvidi aj viac negativ.Ja sa snazim Slovensko vsade reprezentovat v najlepsom svetle-svojim prikladom 😀

janulka7
14. apr 2008

ahojte pridam sa aj ja.
ja nezijem na slovensku , ale uz 7 rokov s spanielsku.Preco? pretoze nase krasne Slovensko, nam akosi vela moznosti nedava. mame nadhernu krajinu, ved je len radost pozriet na hory a prirodu co mame. ALe vieme sa presadit a hlavne predat v zahranici????????kdeze. Pozrite si cechov tych poznaju po celom svete. vedia predat to coa maju najkrajsie, ich pamiatky a prirodu. kopec turistov tam jazdi. a ja som sa tu stretla s tym ze ludia nemaju ani ponatia kde je SLovensko.
Mala som moznost zmenit narodnost a aj moja dcerka ked sa tu narodila , ale rozhodla som sa ze chcem aby bola slovenkou, a aby o to neprisla. ucim ju jazyk, ktori je nadherny a snazim sa jej vstepovat to co do srdca vstepovala mne moja mama a stara mama. nase zvyky, kulturu ale aj kuchynu. varim slovenske jedla , pretoze zatial sa mi nestalo aby niekomu u mna nechutilo. a to som uz mala doma australcana, holandanou , poliakov nemcov spanielkov no proste z kazdeho rosku trosku.
neviem ci sa jedneho dna vratim, aj ked sa mi velmi cnie, ale podla mna vratit sa do krajiny z ktorej som bola nutena odist, no neviem. mozno niekedy. ale som si ista ze kazdy pozera do buducnosti a ja vzdy hovorim ze pre moju jprinceznu, je tu ovela viac moznosti ako na slovenku. ma lepsiu buducnostu tu ako na slovensku.teda aspon zatial.
zial stretla som sa s tym a nie raz , ked najdes nasinca v zahranici, je to len zavist a snaha ublizit. ci si to uz niekto prizna alebo nie, lmne sa to potvrdilo uz viac krat. za dobrotu na zobrotu.`proste sme taky ze ked vidime ze niektory z nas to riskli a isli von za pracou studiou alebo pre hocico ine, a zadarilo sa a ostali tam zit uz mu tjo dame pocitit ako keby spachal zlocin. je to asi v genoch. ale zas msuim povedat ze som sa stretla aj s takymi ktory sa stali doslova akoby mojou rodinou. velmi dobry ludia.

ja sa snazim kazdemu hovorit o tom ako je na slovensku krasne ukazujem fotky, dokonca som jednych uz aj vzala na slovensko a boli velmi prekvapeny ze aka je to nadherna krajina, a skoda ze nas svet nepozna viac.

etuska
autor
14. apr 2008

Janulka-veruze skoda....My tiez planujeme v lete odist s rodinkou do zahranicia,no neviem,ci natrvalo-to sa uvidi az potom 🙂 Nase hory,doly mi vsak budu chybat 🙂 ....ale clovek si rozsiri obzor a nauci sa mnoho veci.
Osobne si myslim,ze ako narodu nam chyba zdvorilost voci ostatným ludom. V cudzine je normalne za vsetko podakovat,milo sa spravat...-a clovek ma aj krajsi den ke dsu ludia k nim mili.-teraz myslim prevazne napr. na-predavacky,uradnikov...U nas s nami vacsinou jednaju ako s handrami-pardon za vyraz,no bohuzial je to tak.
Aj som si to vsimala,napr. v kolkých obchodoch mi podakuju za nakup/ak neratam hypermarkety,kde su na to urcite skoleni/,pozdravia sa...-mizive percento! a vrchol je,ked sa predvacka venuje viac kolegyni a vas necha cakat 😠 😠 😠
Veru sa mame co ucit...

monca301
15. apr 2008

Ja som si uvedomila, ze mam rada Slovensko vtedy ked som bola rok v zahranici. A nielen rada, ale aj to, ze je nadherne. Vtedy som to mala stale na ociach, ale ked som zrazu odisla zacalo mi to chybat, nedokazala by som zit nikde inde. 😉

etuska
autor
8. máj 2008

Baby, viete mi odporucit nejaku super knihu o slovenských zvykoch????

etuska
autor
17. máj 2008

Ktoré miesto na SVK mate najradsej? 🙂

nanyka
28. máj 2008

Bratislavu 😀 ..

etuska
autor
28. máj 2008

ved hej, kazdy to svoje 😀 😀 😀
Preco?-mas tam nejake oblubene miesta?
Lebo ja napr. milujem hory a dedinky,takze tak... 🙂

susik77
28. máj 2008

Ja ma rada Vysoke Tatry 🙂
My zijeme v CR, v Prahe. Je tu krasne, zijeme na okraji Prahy, je tu kopec zelene a mame blizko busom do mesta 🙂 Na Slovensko sa nam moc vratit nechce, obidvaja mame dobru pracu, uz tu mame vlastny byt, kamaratov. Zatial nevidim dovod vratit sa, vsetko sa mi zda na Slovensku drahe, dost blbe sluzby, socialny system a celkovo, povaha Slovakov...
Minule som bola na sluzobke v Ziline na 2 dni, chcela som si ist vecer sadnut niekde a dohromady sme nasli asi 1-2 dobre restiky 😒
Zda sa mi, ze Slovaci nevyuzivaju naplno potencial-v niekt. turistic. oblastiach by sa dali rozsirit restauracie, potraviny a pod...A este mam pocit, ze im moc nezalezi na zakaznikoch...V Cechach mam ovela lepsie skusenosti celkovo so sluzbami, aj s jednanim na zdravot. poistovni...

etuska
autor
28. máj 2008

Susik- v tom mas pravdu, bohuzial 😒 -a vraj "pohostinny narod". Mne vadi to,ze na zapade ta obsluzia napr. v restike , popraju dobru chut a este sa aj pridu opytat,ci je vsetko O.K, ci chutilo a pod-aspon take skusenosti som mala vo Svajciarsku....
Na mna sa manzel hneva,ze odzdravim pri odchode z obchodu ako prva, zatial co predavacky kvakaju a ani si ta nevsimnu....ale niekedy treba zacat od seba,aby sa zmenili aj ini 😉

susik77
28. máj 2008

este ma velmi mrzi, ze v Prahe je kopec slovenskych bezdomovcov, to si o nas cesi robia mienku 😒

etuska
autor
28. máj 2008

...no ale za to ty nemozes 😒

susik77
28. máj 2008

etuska: ja mam prave s tou zilinou same ngativne skusenosti, aj ked som tam bola asi 3x v zivote 😎
raz sme boli v restike na tom hlavnom namesti vonku a to bol des 😠
V menu tam mali vyfotene jedla- aj sprilohami a cenu. Ked sme isli platit, tak nam povedali, ze v tej cene nie je zahrnuta priloha 😒
na jedlo sme cakali asi hodinu-zabudli na nas 😒 v tom istom case ako sme tam boli my, vedla sedela rodinka a po hodine cakania na jedlo im priniesli nieco uplne ine ako si objednali. Samozrejme, boli maximalne nastvani, zdvihli sa a isli prec. A normalne im tam siel niekto z tej restiky vynadat, ze ako si to predstavuju 😠
To su teda sluzby...
A v Bratislave v centre, ked sme si sli s manzelom sadnut do " lepsej" kaviarne, nas vitala casnicka ze: podte si sem sedkat" 😎 nie ze by nebola mila, ale zda sa mi to neprofesionalne...myslim, ze Slovaci sa toho musia este vela naucit...
Ked som sa potreb. pred 3 rokmi poistit na SK na 4 mesiace-isla som do Anglicka a trv. pobyt som este mala na SK, tak mi normalne v poistovni povedali, ze aby som sa u nich nepoistovala a ze to nie je vyhodne a ze aj tak sa mozem poistit len od zacioatku roka...To som bola v Siderii.
Potom som sla do VZP, tam ma konecne poistili ale zase mi dali zcestne info, ze Europsky zdr. preukaz, kt. mam v CR mi na SK neplati... V Ceskej poistovni mi povedali, ze plati v Celej europe, aj mi dali inform. brozurky a vsetko mi vysvetlili...

xena22
28. máj 2008

Chystala som sa napisat siahodlhy prispevok ale myslim,ze janulka7 mi uchytila slova z ust 😉

Za slobodna sme boli s manzelom(vtedy priatelom) v anglicku,cely cas som ho tahala domov,stale som mala pred ocami svoju rodinu,sestry,priatelov...hory,lesy,zvyky,folklor,....slovenske jedla... skratka vsetko to naj,na co si clovek spomenie,ked je daleko od domova...bola som rozhodnuta zalozit si rodinu na Slovensku a uz nic "nevymyslat"...

AJ sme tak urobili,vzali sme sa,mali deti,zadlzili sa koli bytu a peniaze chybali,peniaze chybali cim dalej tym viacej,deti rastli a u nas to vyzeralo,ze sa snad nikdy nevyhrabeme,tak sme odisli.Urobili hrubu ciaru za svojim zivotom na Sk a zacali odznova "vonku".Ano Slovensko mi chyba,netvrdim,ze nie.Nie som materialne zalozena,ale peniaze su treba,to mi nik nevyhovori...preto sa nechcem vratit,pretoze nech je tam akokolvek krasne a dobre,z toho clovek nie je zivy...

A co mi naopak vadi na Slovensku?Zivotna uroven je tam tak nizka,ze je to na zaplakanie.Zena na MD a chlap s minimalnym platom nevyziju slusne a to je inde vo svete uplne normalna vec,ze pridavky na dieta su relevantne jeho potrebam,ze uz aj 1 minimalna mzda pokryje vsetky vydavky.Je to proste istota a clovek co ma istotu,je stastnejsi a potom su aj deti stasne...

Ano slovensko mi chyba,chodime tak casto ako sa nam da,deti chodia na prazdniny,stale sme slovaci a mame radi slovensko,ale vratit sa asi nechceme...

etuska
autor
28. máj 2008

mne je smutno z toho,ze stat kasle na podporu mladých rodin 😒 a potom su plne media toho ako kvalifikovani ludia utekaju zo Slovenska. Bodaj by nie,ked po 5-tich rokoch studia na VS mam pomaly plat ako upratovacka v BA 😠

susik77
28. máj 2008

etuska: no ved...ja som ciastocne odisla po vs do ciech aj preto, ze by som si z toho platu nemohla prenajat ani garsonku v blave ☹ mam pocit, ze na slovensku silne chyba stredna vrstva, ze je tam vela chudobnych a par velmi bohatych...

sharlotta
28. máj 2008

Az ma boli, aku mate pravdu... ☹ Z koho budu potom ti politici tahat prachy, ked uz tu nikto neostane? A ti, co tu ostanu budu chudobni ako kostolne mysi a zivnostnikov zlikviduju svojimi uzasnymi zakonmi a predpismi. Mozno si potom budu kradnut navzajom... ☹