Prečo vlastne chcete mať deti?

gabka
5. okt 2006

Poznam par stastnych mamiciek, ktore hovoria, ze nic krajsie a uzasnejsie ako porodit a starat sa o dieta neexistuje. Ja im chcem tak strasne verit a casto nad tym uvazujem.
Chcem sa opytat (ne)mamiciek a buducich mamiciek, ci maju podobny pocit. Ake to je ked pocity velkej zodpovednosti, strachu o zdravie dietata a ako sa zmeni zivot potom, prevladne nad pocitom - proste sa na to dat so vsetkym, co to prinesie.
Mam skoro 29 a neviem, ci som nejaka zvlastna, ale u mna taketo pocity este neprevladaju nad vsetkymi ostatnymi, aj ked pokukujem po konikovi, 😀 co je skor mozno zo zvedavosti...
Chcete deti, lebo sa to uz v tom veku patrí, alebo len preto lebo ich velmi chcete, alebo...

zuan
15. aug 2011

ahojte tiez si myslim, ze mat deti je ta najuzasnejsia vec na svete. ta laska, co k nim citim sa neda s nicim porovnat - nikoho na svete nelubim tak bezhranicne ako svoje deti. (a nie je to o ich rozmaznavani alebo obmedzovani). a ta laska, co od nich dostavam, tie usmevy, co vsetko zazijeme, to sa jednoducho neda ani opisat. ano, mat deti je narocne, obmedzujuce, ale zaroven take nadherne ... som stastna, ze som zenou a ze som matkou. moje deti su kus mna, je to take intenzivne. 🙂

zuan
15. aug 2011

@buba23 ten clanok bol mysleny ironicky 😉

buba23
17. aug 2011

@tortelinka No my sme mali v kostole svadbu. pokial viem tak sa slubuje :Ste ochotní s láskou prijať deti ako dar Boží atd atd....Ano Ja som ochotna (zdoraznujem slovo ochotna)... deti prijat, ked sa stane nehoda nemam s tym problem, ale nikde som neslubilam, ze sa budem snazit ich mat a ze od sobasa nebudem pouzivat ziadnu antikoncepciu...

tortelinka
17. aug 2011

@buba23 ano, ale ked ides do dosledkov, antikoncepcia je tiez hriech, vobec nechcem moralizovat ani nikoho neodsudzujem, len konstatujem fakty. jedina pripustna metoda je prirodzene planovanie rodicovstva

piacere
18. aug 2011

@tortelinka to, že v kostole sľúbiš, že prijmeš deti ako Boží dar ešte neznamená, že nesmieš použiť nejakú metódu na to, aby tie deti neprišli (ak na to nemáš financie, zdravie, bytové podmienky alebo ak jednoducho nechceš mať doma futbalovú jedenástku...) a teraz nehovorím len o antikoncepcii, či kondóme... čo Cirkev odmieta...

tortelinka
18. aug 2011

@piacere uz som pisala, jedina "povolena" metoda je prirodzene planovanie, sledovanie plodnych a neplodnych dni

cmulinko
18. aug 2011

chcela by som aj ja troska reagovat na tuto otazku....co pre mna ani tak nie je otazka,ale skor rozhodnutie.mat ci nemat deti sa rovna otazke byt ci nebyt....pre mna moje deti znamenaju moju vlastnu existenciu...ak by som ich nemala,tak moja existencia mnou aj konci...takto mam 3 deti v ktorych mam kusok seba,kusok manzela a este mensie kusocky nasej celej rodiny z oboch stran....nie len pokrvne pribuzenstvo,ale v nasich deti je cela nasa rodinna historia.starsia generacia vnima male dieta v rodine ako spomienku a nadej v jednom.....spomienku na vlastne detstvo ci spomienku na zvladnute rodicovstvo a nadej,ze sa za par rokov najdeme v skutkoch ci rozhodnutiach nasich deti....najdeme sa tam aj keby sme nechceli 🙂 a to je pre mna jeden z mnohych momentov na ktore sa velmi tesim.

janinah
18. aug 2011

sme druhý týždeň bez detí /sú na jednej akcii v zahraničí a malý u babky/ a už mi chýbajú,neviem si ani predstaviť deti nemať a nechápem dobrovolne bezdetných,je to ich vec,ale nechápem,nevedia o čo nádherné v živote prišli...

stardust
18. aug 2011

@tortelinka aj to niekto kontroluje veriacim v nab. obci alebo je to len na svedomi konkretnej veriacej?

tortelinka
18. aug 2011

@stardust samozrejme ze je to na svedomi cloveka, inkvizicia bola v stredoveku!

halienka
18. aug 2011

@tortelinka poznám dve také ženy, čo sa z náboženských dôvodov tiež riadia týmto prirodzene plánovaným rodičovstvom, jedna z nich to dokonca prednáša párom v kostole v rámci prípravy, no obidve majú po 4 deti...a viem že z toho až tak nadšené nie sú (zrejme metóda zlyhala) 😝 😀 nuž ale každý podľa svojho presvedčenia 🙂
Ja teda vôbec neodsudzujem ženy, ktoré nechcú dieťa, majú sa trápiť a más a potom trápiť to dieťa v nedostatku materinskej lásky, tak to radšej nie. Ľudia sme na svete rôzny a nemusia zrovna všetky ženy byť obdarené túžbou po dieťati, neviem prečo by ich mala spoločnosť k tomu tlačiť len preto že sú ženy. Aj materstvo každá prežíva inak, sú aj také, čo si z detí urobia zmysel života a keď sa chcú deti osamostatniť, tak sa s tým nevedia vyrovnať a všeliakými spôsobmi im v tom bránia, to tiež nie je zdravé podľa mňa. Ja si vravím, že môj život má zmysel či s dieťaťom či bez neho, ak mám všetky predpoklady fyzické, psychické, citové dieťa mať a mám aj po ňom túžbu, tak je to fajn a ja môžem vo svojom živote prežiť krásnu etapu materstva, ale založiť si celú svoju existenciu iba na tomto mi nepríde fér ani voči tým deťom. Neviem kto to kedysi napísal, ale niekde som čítala, že deti nám sú iba požičané na určitú etapu života, máme im pomôcť vyrásť a dospieť, naučiť ich všetko potrebné do života, čo vieme a potom ich nechať ísť svojou cestou 😉 🙂 mne sa tento prístup páči 🙂

darinkazv
18. aug 2011

jejo, ja som sa touto otázkou nikdy nezaoberala. mne to prišlo ako prirodzená súčasť života ženy a muža. 😉 ja som po bábätku túžila od svojich 16tich. kým som vlastné nemala, tak som odopatrovala detí ako smetí. keby som mohla, tak by som mala kopec detí a len deťom sa venovala. či už svojim alebo aj cudzím. takže, pre mňa sú proste deti zmyslom života. aj keď je to občas ťažké, ale detičky vždy tak rozjasnia deň 😉

tortelinka
18. aug 2011

@halienka to ze niekto ma 4 deti pri planovanom rodicovstve neznamena ze metoda zlyhala, poznam takych, ale viem ze vsetky boli planovane, je rovnako bezpecna ako vsetky ostatne ak ju clovek vie vyuzit

cmulinko
18. aug 2011

@halienka ja som vydata 5 rokov a pouzivame metodu planovaneho rodicovstva...som tehotna iba ked chcem byt tehotna 🙂 a ak ju niekto dokonale ovlada a aj pouziva tak je naozaj odvazne tvrdit,ze zlyhava 🙂 a ked sme pri tom,ze z toho manzelia nie su moc stastny...no uprimne povedane ziadne dieta neprinasa nestastie.to nestastie je skor ako alergicka reakcia na nieco na co vobec nie sme v skotocnosti alergicky 🙂 osobne ak by som otehotnela neplanovane...co sa nestane 🙂 ,tak by som rozhodne nebola nestastna z toho,ze nasa metoda zlyhala.....mozno by som sa na sekundu zastavila a porozmyslala by som nad tym,ze kam dam 4 postielku,ale to je asi vsetko co by ma trapilo 😀 nie je nic horsie na svete ako sa narodit ako nechcene dieta...ja som chcena bola 🙂 a ty?

halienka
18. aug 2011

@cmulinko no ja som bola doslova vymodlená 😀 no k tej metóde - nikdy nehovor nikdy 😉 žiadna metóda nie je 100% - ná, dokonca ani antikoncepcia 🙂

cmulinko
18. aug 2011

@halienka samozrejme mas pravdu a ja aj s tym zijem...takze pre mna nebude problem prijat aj to nase neplanovane 🙂 dokonca som si ista,ze mu ci jej to nikdy ani len nespomeniem,ze nebolo planovane dieta...ja lubim kazde rovnako,karham kazde rovnako a vychovavam kazde rovnako....bez ohladu na to akym sposobom som nimi bola obdarena 🙂

halienka
18. aug 2011

@cmulinko ja som presvedčená, že aj oni prijali tie deti s láskou a milujú ich nadovšetko 🙂 jasné, že som tým nemyslela, že tie deti nemajú radi alebo čo, len že viem, že až tak plánované neboli, ale určite to tie detičky nikdy nepocítia, ono sú to zgruntu dobrí ľudia 🙂

stanca22
18. okt 2011

Ja veľmi túžim po deťoch, aby som v dome nemala taký smútok, aby som mala pre koho ďalej žiť, aby som sa mala z čoho radovať a aby som mala komu dávať ďalej lásku, na ktorej môjmu dieťaťu bude záležať a veľa, veľa vecí iných, dôvodov ...

tehua
31. dec 2011

hm.. urcite nie si sama, ja som deti nechcela, ale mam... nechce sa mi pisat, preco, je to hrozne tazke.
ked ma niekto pretyrane cele detstvo a odniesol si z neho pocit, ze mat deti je za trest, tak to nesie cely zivot.
tomu mojmu chudatku sa snazim davat co najviac lasky, ludia z mojho okolia hovoria, ze take kludne a usmiate dieta este nevideli, ale nikto nevidi, ako strasne revem, ked zaspi. ja som ho nechcela, kazdy den priserne trpim, ze mam dieta, skoro som skoncila na psychiatrii. po mojom detstve sa citim ako vojnovy veteran. ziadna kariera, ziadne party, ziadne dovolenky, ziadne zazitky, ja nechcem uz nic ine, len tichucko a v klude dozit tento zivot. mat dieta je pre mna ako bezat maraton s prechodenou chripkou...
a citim sa ako najhorsia matka na svete, hoci ludia mi hovoria ine. kto to nezazije, nepochopi. ale aspon ja chapem zeny, ktore nechcu deti

andysok
31. dec 2011

@tehua verim že je to ťažke a zabudnut na vlastne pokazene detsvo je skoro nemozne....chcem ti len povedat, že sa vobec za to neobvinuj , trapis tym seba aj dieta.... mozno by pomohla obycajna psychologicka, ak nie ona skus zabehnut za dakou liecitelkou......mne uz raz liecitel v zivote pomohol....

tehua
31. dec 2011

@andysok mam za sebou dlhe roky psychoterapie, ktora ma dostala z najhorsieho. myslim, ze aj vdaka tomu som si nakoniec babo nechala a este som sa aj dokazala pobit za to, aby som ho mohla dojcit (nechceli mi to dovolit prave kvoli poporodnej depresii). proste snaha lubit tu je, a velka, len ja si to materstvo proste neuzivam ako ostatne mamicky. preto nemajte deti, ak sa na to necitite - nie kazdy to dokaze rozchodit, ako vidime obcas v spravach.. brrr

veronikam
31. dec 2011

@tehua Drzim Ti palce a fandim Ti ...

andysok
1. jan 2012

@tehua mas u mna aj tak moj obdiv, ze takto otvorene o tom hovoris, si silna 😉 zvladnes to ked si zvladla štart 🙂 chceš a to je najdôležitejšie ja ti držím palce a máš moju podporu 🙂

tehua
1. jan 2012

@andysok dakujem, aj veronike. mam pocit, ze o tomto sa musi hovorit, lebo je to stale tabu. spolocnost nuti bezdetne zeny citit sa menejcenne, ale ono to niekedy naozaj nejde. proste existuju aj ine dovody ako kariera a pekna postava, pre ktore naozaj nie je pre kazdu vhodne materstvo, a hlavne pre to nie je odsudeniahodna. horsie by bolo, keby to dieta mala a znicila zivot aj jemu, aj sebe, aj svojmu okoliu.

akurat v takomto pripade treba vela sil, ked clovek hlada radu na mamickovskych forach medzi "normalnymi" mamickami, ktore taketo odchylky nechapu a odsudia

bubinko83
1. jan 2012

Ja som vždy tužila po dietati asi od 16 rokov . Potom som si uživala trošku iny život a v 25 rokoch som už vedela že je ten spravny čas.Podarilo sa nam to na 2x a mame krasneho synčeka. Ale podla mna je dieta hlavne velka zodpovednost na cely život a v dnešnej dobe je to dost tažke dat dietatu všetko čo potrebuje.

piacere
1. jan 2012

@tehua skláňam sa... úprimne. Veľa síl prajem

hori
1. jan 2012

babenky, ja som citala zatial len uvodny prispevok a poslednu stranu, tema je zaujimava, ja som nikdy nejaku extra tuzbu po detoch necitila, takze preco vlastne mam deti? lebo aspon jedenkrat som si to chcela vyskusat, ze ake to je mat dieta... a druhy raz, aby to prve malo surodenca a nevyrastalo samo... poviem vam pravdu, zatial sa tiez viac trapim nez si to uzivam... Proste nemam "talent" na babetka, neexistuju pre mna vacsie stresy, nez ked mi dieta place a ja neviem preco a ono mi to nie je schopne povedat, vtedy mam chut rozplakat sa aj ja... zato so starsimi detmi si dobre rozumiem, to viem aj zo svojho zamestnania... 😉 takze ked kazdy hovori, ako mu je luto, ked tie peknucke babatkovske casy rychlo pominu, tak ja naopak - nemozem sa dockat, ked moje baby budu mat aspon tri roky a viac...

lutia
1. jan 2012

ahoj, ja som tiež nevedela či som pripravená na dieťa...ale nakoniec úplnou náhodou som zistila, že som tehotná - prvé myšlienky boli zvládnem to? čo ja budem teraz robiť? jednoducho nebola som si istá či som pripravená, ale myslím si, že asik by som nebola po celý život na dieťa pripravená....a nakoniec to dopadlo tak, že keď som porodila malého synáčika tak som bola najšťastnejšia na svete aj keď jasné, že som sa tiež obávala či to zvládnem, či mu neublížim nejakým rozhodnutím nakoľko to bol taký maličký batôžtek 🙂 a teraz máme už skoro 6mesiacov a neviem sa na neho vynadívať 🙂)) aj keď niekedy prídu chvíle, že som rada, že sa s ním aj niekto iní zahrá a ja si môžem oddýchnuť.... aj keď mám chlapčeka na ktorého každí povie, že je veľmi dobré dieťaťko má aj "zlé dni", ale tých je pomerne málo, ale keď sa všetko ustáli tak pociťujem spokojnosť v srdci, že aj keď neplánovane sa narodil aj tak by som ho za nič na svete nevymenila.....LUBKAM SVOJHO SYNCEKA 🙂 CMUK

tehua
1. jan 2012

@piacere vies co nad tymto sa netreba sklanat, nie je fakt nad cim, je to skor smutne. uplne staci len chapat

tehua
1. jan 2012

ale inac aby som nepisala len zle skusenosti, mat dieta znamena aj ine celkom pozitivne veci:
- ze sa ti zorganizuje zivot (rezim), budes zit zdravsie
- budes viac na vzduchu a v pohybe
- pojdes kvoli nemu na mile akcie, na ktore by si inak nesla
- ak nemas rada vianoce, tak kvoli detom sa z nich znovu zacnes tesit
- obcas to dieta bude pre teba zdroj zabavy a vybuchov smiechu

u mna sice prevazuju tie negativa, ale chcela som v podstate odpovedat na otazku vo fore, ze preco asi niekto chce deti