Prekročil som štandardnú dĺžku štúdiu. Musím platiť zdravotnej poisťovni?

mohykan
20. okt 2009

Dobry den.

Chel by som sa opytat na jednu vec, som student, ktory prekrocil standardnu dlzku studia na bakalarskom stupni o dva roky a zo zdravotnej poistovne mi teraz zahlasili, ze za tie dva roky musim spatne zaplatiit zdravotnu poistku. Ale kde je logika? Ved som bol normalny student na dennom studiu, len som si za tie dva roky navyse musel zaplatit, ale co je zdravotnu poistovnu do toho ci som prekrocil standardnu dlzku studia? Mal som statut studenta a za studentov plati poistku stat nie?
A po druhe, ako som mal ist na urad prace ked som bol student?
Plus mal som normlane ISIC a zlavu na autobusy a vlaky, tam to uz nevadi ze som prekrocil standardnu dlzku studia?

Vedel by niekto povedat ako to je ?

klara.t
21. okt 2009

Nevím jak je to v SR, ale v Čechách máš nárok na vše po dobu standardního studia plus 1 rok navíc. (takže pokud je tvá škola na 5let, tak jí můžeš klidně studovat 6 let a školné za ten 6 rok neplatíš, za sedmý a další už jo). Pokud přesáhneš tuto hranici, tak už si studium musíš doplácet. Ale myslím, že zdravotní a sociální ti stát i přesto platí po celou dobu studia (i kdyby trvalo 7 let). Ale jen do 26let!!!! Pokud ti je už 26 let, tak si soc.a zdrav.poj musíš platit sám, i kdyby jsi byl na vejšce teprve rok. Po 26 letech ztrácíš také nárok na studentské slevy jako je MHD atd.

vivere
21. okt 2009

myslim, ze aj u nas je to tak, stat plati maximalne do 26 rokov veku zivota. dovtedy sa vyplaca aj pridavok na dieta, ak student je nezaopatreny, cize nepracuje a je na dennom studiu. zial, po dovrseni 26 rokov si treba poistovne poriesit.
takze podla vsetkeho maju pravdu a tu zdravotnu si budes musiet doplatit.
na urad prace ta predsa nikto nenutil ist. ked si bol na dennom, aj tak by ta nezaregistrovali.

gapa
21. okt 2009

mohykan,
bohužial pre teba, je to tak, ako ti povedali na ZP, aj ked osobnú skúsenosť a ani poznatky z praxe nemám.
Štát platí za študenta len za dobu standardnej doby štúdia a len do dosiahnutia titulu. T.j. ak by si niekto robil dve vysoké školy a jednu ukončil záverečnou štátnicou a získaným titulom, tak už si musí platiť ZP sám alebo sa evidovať na UP.
Asi bolo vela "dlhoročných" študentov, čo toto využívali. No pre študentov, čo mali prerušenie napr. z vážnych dôvodov, napr. zdravotných je to dosť nespravodlivé. Ale ostatne presne tak isto, ako ked napr. študent by utrpel tesne napr. pred štátnicami úraz (zlomil si niečo), ale školu ukončil, t.j. štatút študenta platil ale vzhladom na to, že je PN ale nepoberá nemocenské, tak zdravotné poistenie si musí platiť sám. ☹

elienka
21. okt 2009

Aj kamarát prekročil štandardnú dĺžku štúdia, lebo na výšku na dennú formu nastúpil o 5 rokov neskôr. A naozaj musel doplatiť tie tuším 2 roky spätne a bol ešte nakoniec rád, že mu odpustili penále.

mohykan
autor
21. okt 2009

no ale ja mam len 23 rokov..

plus precitajte si toto:

"Vieš kedy si musíš platiť zdravotné poistenie sám?

Ak máš menej ako 26 rokov a úspešne si ukončil VŠ s titulom, tak ti zo zákona vyplýva povinnosť platiť si poistné. Zmenu musíš nahlásiť do 8 dní.

V prípade, ak si nedodržal štandardnú dĺžku štúdia na vysokej škole a máš viac ako 26 rokov.

Ďalším možným príkladom, keď si musíš hradiť poistné sám je, keď máš viac ako 26 rokov a študuješ externú formu štúdia.

Uvedené platí, ak nie si zamestnaný, nie si samostatne zárobkovo činná osoba alebo za teba neplatí poistné štát z iného dôvodu."

zdroj: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464

tak kde je teraz pravda ?

vivere
21. okt 2009

v tom pripade mam malo info o tvojom studiu... kedy si nastupil na vs? pochopila som spravne, ze je to denne studium, dufam. preco si prekrocil standardnu dlzku studia? pobera na teba rodic pridavok na dieta? bol si medzitym v pracovnom pomere, resp. si mal otvorenu zivnost? informacie treba, aby sme vedeli, ako ti poradit 😉

mohykan
autor
21. okt 2009

na vs som nastupil v sept. 2004. skolske roky 04/05 05/06 06/07 som bol normlany denny student, skol. rok 07/08 som bol vo stvrtom rocniku na bakalarskom stupni (prekrocena standardna dlzka studia). skol. rok 08/09 som nastupil opat do prveho rocnika na bakalarsky stupen ako denny student (). sept 09. prerusene studium.

mohykan
autor
21. okt 2009

plus: kde je logika v tomto state ?, lebo aj ked mam prekrocenu standardnu dlzku studia, stale som student na dennom studiu, takze ako si mam zarobit na poplatok pre zdravotnu poistovnu ked som teoreticky kazdy den v skole?

emjee
21. okt 2009

mohykan logiku v tom nehladaj, je to bohuzial tak ako ti tvrdia na ZP 😝

po mne chceli toto iste este v roku 2006, ale u mna s prekrocenou standardnou dlzkou studia nepochodili, lebo som nestudovala na Slovensku (aj ked jedna z pracovnicok poistovne sa ma silou-mocou snazila presviedcat, ze zahranicna univerzita musi mat taku istu standardnu dlzku studia ako nasa 😀)

zenaspolenom
31. okt 2009

ahoj emjee

na ceste hladania odpovedi som sa dostala prvy krat na toto forum,
super, ze to funguje aj na u nas, drzim vam palec, aby ste boli uspesni v tom co robite, len tak dalej,

ja na rozdiel od mohykana nehladam logiku, to fakt nema zmysel, neoplati sa,

poistovna ma tiez nahana teraz tak ako teba, vydokladovala som im sice vsetko co vzdy chcu ale
stale mi pride po niakej dobe upozornenie ze im chyba tamto alebo toto, pritom to tam v papieroch maju
len si to nevedia najst,

"ale u mna s prekrocenou standardnou dlzkou studia nepochodili, lebo som nestudovala na Slovensku (aj ked jedna z pracovnicok poistovne sa ma silou-mocou snazila presviedcat, ze zahranicna univerzita musi mat taku istu standardnu dlzku studia ako nas)"

toto je teraz presne to co si ako poslednu zamienku nasli a sa natahujeme ze co a ako,
mohla by si mi o tom prosim ta napisat viacej respektive presnejsie? ci je na to niaky zakon alebo prepis podla ktoreho to musia uznat ...
studujem v nemecku a tu je napr standardna dlzka studia 12 semestrov s opciou predlzenia o jeden semester v pripade zavaznych dovodov (zdravotne etc.), rovnako si mozes aj tuto dobu predlzit v pripade zdravotnych problemov a dlzku tohoto si urcuje univerzita sama

za akukolvek radu ti budem velmi vdacna,dik,
pekny vikend

emjee
31. okt 2009

zenaspolenom my sme to vybavili na pobocke - tiez som tam poctivo nosila kazdy polrok potvrdenia o navsteve skoly a vzdy bolo vsetko ok, no na konci studia zacali takto spekulovat, tak som si to tam s nimi vydiskutovala - tiez som pouzila argument, ze tam kde som studovala bola standartna dlzka studia ina ako na Slovensku (keby moc pindali, nechala by som si to potvrdit v skole a doniesla im papier, nech si s nim ... 😀), tak sklapli a nechali to tak resp. zapocitali mi to 🙂

zenaspolenom
2. nov 2009

servus emjee,
dik za radu, to potvrdenie o navsteve skoly si necham vystavit,
zatial sa ale vehementne drzia faktu, ze standardna dlzka studia je rovnaka na slovensku ako aj inde,
resp ich zaujima dlzka na slovensku,
podla mna ale musi byt aj niaky zakon, ktory zabranuje tomu aby som musela platit za to iste obdobie 2x zdravotne poistenie, ved sme v europskej unii a urcite to je protizakonne, platit musi predsa to poistenie, ktore platim v krajine v ktorej sa dlhodobo zdrziavam ...,
tazko sa ziskavaju relevantne informacie na tuto temu,
vyhrazaju sa pravnikom a zakazdym si hladaju novy dovod preco mam nieco platit,
dokonca som niekolko krat dostala upovedomenie ze som nepredlozila urcite doklady, ktore som im ale predlozila,
ked argumentujem tym, ze som im to odovzdala tak sa mi po niakom case ozvu s novou poziadavkou a tiez oznamenim ze chybajuce dokumenty sa predsa nasli ..., od sikanovania to daleko veru nema,

dik za radu kazdemu, kto vie poradit

emjee
4. nov 2009

zenaspolenom nie potvrdenie o navsteve skoly ale potvrdenie, ze standardna dlzka studia na tvojej fakulte je tolko a tolko 😉
neviem ti povedat konkretny zakon ale obycajny sedlicky rozum hadam staci na pochopenie, ze skolstvo kazdej krajiny funguje po svojom a preto moze byt standardna dlzka studia v kazdej krajine inaksia
skus prestudovat stranku ministerstva skolstva
napr. toto http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=439 tuto ziadost som si vybavovala tusim kazdy rok studia, aby som nemusela predkladat sudnym znalcom prelozene potvrdenie o navsteve skoly
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=440