Preprava detí v autobuse

zdena34
21. máj 2013

Ahojte, zriedkakedy cestujem s deťmi v autobuse SAD, preto je to pre deti dobrodružstvo, ja im to rada umožním, hlavne, keď máme miesta na sedenie. Dnes sme ale nastúpili s mojím trojročným synom do preplneného autobusu, v ktorom bolo len jedno voľné miesto na prednom sedadle vedľa dverí. S úľavou som si sadla, malého vzala na kolená, na to mi pán vodič vraví : Pani, deti do 12 rokov sa na prednom sedadle prepravovať nesmú! Ohradila som sa, či má v tom prípade radšej stáť, keďže sa nemá ani kde držať, našťastie nám jeden cestujúci uvoľnil miesto dva rady ďalej. Dosť ma to vytočilo, myslím si, že predpis, ktorým sa oháňal platí pre osobné autá, nie pre autobusy, neviem si predstaviť, že v maminom náručí hoci na prednom sedadle by bol viac ohrozený, ako by mal cestovať postojačky a ledajako sa držať ani neviem čoho, a v prípade napr. prudkého zabrzdenia by letel cez celý autobus. Aký je váš názor a skúsenosti, naozaj taký predpis platí aj pre autobusovú dopravu?

sissy27
21. máj 2013

@zdena34 ja si pamätám a dokonca aj dnes je to ešte v autobusoch, nápis pri prvých sedadlách - neobsadzovať deťmi do 12rokov... či myslíš si, že šofér ti to povedal len tak natruc, aby ťa nasral? zavolaj si kľudne na SAD, predpokladám, že ti presne odcitujú zákon, v ktorom je toto spomenuté... a je to pre to, aby ti malý nepreletel cez čelné sklo, keďže tam veľkú šancu na prežitie naozaj nemá...

mata1001
21. máj 2013

ja si tiez myslim ze sofer ma pravdu...nerozpraval by len tak do vetra...keby sa nedajboze nieco stalo tak je zodpovedny on...

patesladko
21. máj 2013

áno, platí to.. na prednom sedadle nesmú sedieť ani malé deti ani starší ľudia.. málokedy sa to dodržiava, podľa mňa sa nemáš prečo na šoféra hnevať (ono je to najjednoduchšie naštvať sa naňho, aj keď on za nič nemôže), keby sa nedajbože niečo stalo, to, že malý sedí na tvojich kolenách, by bolo ešte horšie, akoby sedel vedľa teba, pri prudkom zabrzdení by si sa naňho zvalila celou svojou váhou a pritlačila ho rovno o tú tyč železnú.. s tým státím máš samozrejme pravdu, ani stáť by si nemala s takým malým dieťaťom, po správnosti by ti malo byť umožnené, aby si si s dieťaťom sadla do tretieho až piateho radu..

natal12
21. máj 2013

jasné že to platí, a @sissy27 má pravdu že v autobusoch to je písane pri prvých sedadlách.

amadea3
21. máj 2013

Sofer postupoval spravne, v pripade prudkeho brzdenia by ti maleho mohlo vytrhnut z ruk a mohol by sa narazom skaredo poranit.

Podla mna si mala este stastie, ze ta nejaky iny cestujuci pustil sadnut. Vacsinou sa totiz ludia radsej tvaria ze nevidia, aby nedajboze nemuseli vstat a uvolnit svoje miesto :(

wena
21. máj 2013

Samozrejme, že šofér mal pravdu, ide mu v prvom rade o bezpečnosť cestujúcich (aj tvojho dieťaťa) a taký predpis je tu už dávno, ešte keď som bola malá ja tak to tak bolo.

patkobo
21. máj 2013

samozrejme mal sofer pravdu .. aj ked tam sedi dospely, tak by sa na prvych styroch sedadlach mal priputat .. predsa sofer je zodpovedny za vsetkych cestujucich.. co sa tyka statia..tak Ta s malym dietatom nemal na statie ani vziat .. predpokladam, ze ratal s tym, ze Vas niekto pusti sadnut si .. co sa aj v konecnom dosledku stalo ..

ingmiriama
21. máj 2013

@zdena34 budeš to mať z pravej ruky, nakoľko môj otec 30rokov vodiť SAD...ten vodič mal právo áno deti do 12 rokov zákaz sedenia ....a ešte je aj predpis na státie koľko ľudí má stáť a ani to nemal prekročiť, ale to už je na vodičovi 🙂...

anjelicek26
21. máj 2013

@zdena34 - veru je to platny predpis. A je to aj logiicke. Pri frontalnom naraze maleho v rukach nemas sancu udrzat a preleti az cez celne sklo.

toluf
25. máj 2013

Je to predpis, ale stojí aj za zamyslenie sa nad cestujúcimi. Keď som malá malé deti, často som musela cestovať autobusom a vždy to bol pre mňa zážitok v veľkým Ž. Keď sa otvorili zadné dvere a chcela som nastúpiť - všetci sa len pozerali ako žaba z prachu a málokedy niekoho napadlo aby mi sám od seba pomohol s kočíkom dnu. Vodič je v autobuse zodpovedný za cestujúcich, ale tí mi niekedy prídu svojim správaním ako nesvojprávni...

misulka09
12. apr 2014

babule a mozem ist s dva a pol rocnym dietatom do autobusu bez kocika???

nikuska27bb
2. aug 2015

@misulka09 Zdravím,toto by zaujímalo aj mna.Syn mal v juli 2 roky a so staršou dcerkou budeme musiet chodit do školky autobusom do blízkej dediny a zasa naspat autobusom a na tu kratučku cestu sa mi nechce ráno trepat ešte aj s kočíkom ked ani v nom nechce sediet a rád chodí sám bez kočíka,máte s tým nejaku skusenost?Dakujem.

lucka1987
2. aug 2015

@nikuska27bb v bude mozes ist s aj s 1 mesacnym dietatom bez kocika, na to nie je ziadne nariadenie 😕 moj 4 rocny sa sice viezol v buse cca 3 krat , ale teda ziadne nariadenie nie je, kde kaze pouzit kocik... je mnoho mam, co ma dieta napriklad v satkach

nikuska27bb
2. aug 2015

@lucka1987 Dakujem pekne za odpoved,tak to som rada,aspon to budeme mat lahšie a rýchlejšie.