Priberanie bábätka po pôrode verzus prepustenie z pôrodnice

mishaella
5. okt 2015

Ahojte žienky,
chcem sa opýtať ako je to s tým ak dieťa nepriberá podľa tabuliek ktoré lekári majú ale inak je všetko OK len proste každý človek aj dieťa je iné. Ja mam napr celý život problém s pribratim, teraz som horkotazko v tehotenstve pribrala na 54kil inak som sa roky nevedela dostať nad 47kg pri výške 165cm. Tak ak by to zdedilo po mne tak to pre nich môže byť problém.
Je naozaj pravda ze potom nechcú pustiť dieťa domov?
Kamarátka ma tym straší lebo ich kvôli tomu držali o deň dlhšiem. A ja by som rada išla domov čo najskôr, nie ešte aby sme tam boli dlhšie. Z nemocníc mam hrôzu od detstva čo som si tam kadečo zažila.
Aké skúsenosti ste mali vy ak malé nepriberalo podľa tabuliek no umelé prikrmy ste nechceli. Keďže môžu potom skomplikovať prirodzene prisatie dieťaťa.

Aby som vedela na čo sa pripraviť.

Môžu mi tam dieťa držať aj proti mojej vôli?

elenolor
5. okt 2015

@mishaella ahoj ked babo nepribera tak ta nepustia . Radsej ho krm jeden den pred tym umelym mliekom ako ta maju pustit inak ta nepustia vobec domov a mozes aj od jedu pustit taky je zakon. Lebo dieta achudne a potom by malo pribrat. Mne povedala jedna sestricka ak chcem ist domov tak nech kojim a potom aj s flasky mam davat aby vaha sa zvysila. Ja som kojila 6 tyzdnov a potom som prestala nemqlo to zmysel mala mala alergiu na mliecnu laktozu tak sme isly na kojenecke mlieko . Drzim palce

stratenanajdena
5. okt 2015

ahoj, vyjadrim ti iba moj nazor. Nestalo by mi nic zato, aby som riskovala zdravie alebo prospievanie mojho dietatka len preto, aby som bola o jeden den v nemocnici kratsie. ja som tam vzdy tiez svojim sposobom trpela a chcela byt uz doma, hlavne ked uz som mala doma starsie deti. Ale pre to babätko je potrebne to najlepsie. Neboj, nikoho v porodnici nasilu nedrzia bez priciny, ked mozu tak prepustaju, pretoze vacsinou aj tak maju plne stavy a su radi, ked sa im uvolni miesto. A aby si sa nezlakla, babatko moze stratit 10% zo svojej vahy (je to tym ze prve dni sa ti laktacia len rozbieha), cize ak sa ti narodi 3000gramove, a v den odchodu bude mat 2700, je to tolerancna vaha a mozte ist domov 🙂

seahorse27
5. okt 2015

Vacsina bábätiek ide domov s nizsou vahou ako porodnou, len ta strata hmotnosti by mala byt tusim do 10%...ak to bude viac, tak vas pravdepodobne nepustia.

seahorse27
5. okt 2015

@elenolor Tak toto by som kvôli pribratiu nerobila...nevidim v tom logiku, kvôli comu stopat dieta umelym mliekom, ak mam dost vlastného. Ak nemam mlieko a dieta je hladne, tak ano - tomu rozumiem...ale ak mam dost svojho, ktore obsahuje vsetko potrebne, tak nerozumiem celkom tomuto rieseniu...

hradnapani
5. okt 2015

@mishaella moj nazor je taky, ze u nas sa vaha nenormalne precenuje. My sme tam pobudli o tri dni dlhsie. Pre mna bol pobyt v porodnici vdaka niektorym lekarom a sestram cistym stresom, takze je logicke, ze kojenie islo ztazka. Akonahle sme prisli domov, vsetko sa dalo naporiadok a dieta priberalo viac ako dobre. doma je doma. Nehovorim, ze hned po porode utekat domov, ale trcat tam tyzden kvoli par gramom nikomu neprospieva - lebo tabulky.

sardinka335
5. okt 2015

@mishaella ano mozu....ja som mala taký problém pri každom dieťati. To ze detičky najprv schudnu je uplne normalne a bezne ale musia na ten cca 2 - 3 den už niečo pribrať. Ja som bola v porodnici Ružinov - Ba a tam boli 2 kupania kde detičky vazili - samozrejme moja len chudla, lebo kojenim vypila 5 - 10ml čo je velmi malo. Sestrička ma ,,nastrašila,, ze ak nepriberie pro dalšom vazeni tak nas nepustia a aj pediatrička povedala, ze ak dieťa stale chudne tak to nie je dobré a malo by mať prirastok na vahe aspon maly ale teda nejaky. Tak sme začali dokrmovať striekačkou po každom kojeni - kym sa ta laktacia poriadne nerozbehne. Nakoniec mi pribrala 30gr tak huráááá pustili nás domov. Flašky tam neradi vidia...ale tak ked si človek ,,vyhada,, tak neni problém. Ja som mala so sebou v taške aj dojčensku vodu, nutrilon, mini rychlovarnu konvicu a flašku - pre pripad ťažkého fanatizmu.

monhla
5. okt 2015

Moje druhá nepriberala podľ tabuliek a pustili nás domov v utorok - rodila som v sobotu. Dôležité bolo, že už neschudla, ale pribrala. Aj keď len máličko. /Dnes je z mojich dcéreniek najbaculatejšia 😀 /

P.S. Napr. v TT Ťa teraz pustia po pôrode čo najskôr, lebo majú plno a nemajú dosť miesta 😉

sardinka335
5. okt 2015

@seahorse27 tak je jasne ze ak ma zena mlieko tak zvyčajne problém nemá a dojčí....ak ale dieťa vypije 5ml po prevázení a vonku je 40stupnov - vieme ake bolo leto tak nebudem riskovať nejaku dehydrataciu a striekačkou dokrmili UM kym nebolo dost vlastného. Alebo niektore odsavačkou odsali a dali do striekačiek a tak davali ked dieťatko si nevedelo vytiahnut ze bolo spave a slabe... 🙂 Kamoške sa tak predčasne narodil synček čo ho musela štopovať a dnes je iny buco a to ho len koji.

blumka
5. okt 2015

moje deti priberali myslim ze celkom ok...ale ak by ma mali drzat v nemocnici len kvoli tomu ze priberaju pomaly, tak podpisujm papier a idem na vlastnu ziadonst domov do pohodlia a kludu.. kazde dieta ma svoju pediatricku, pri ktorej sa musi do urcitych dni hlasit, a ta pomeria, povazi, porozprava, zisti, ak je normalna ukludni...
samozrejme je ine ak kojis, resp. dokrmujes a babo nepribera, resp. chudne...ale preboha, ziadny clovek nepribera v pravidelnych intervaloch, raz zjes menej, inokedy viac...a to male dieta, len vyjde z bruska a uz take stresy pre mamu aj decko...

seahorse27
5. okt 2015

@sardinka335 Ved pisem, ze toto mi je jasne...ak nemam mlieko, jasne, ze ho dokrmim umelym...nenecham ho umriet od hladu a smadu...ja som môjho synceka stopala striekackou mojim mliekom kvôli tomu, ze bol hypoglykemicky a tiez nam hrozilo, ze nas nepustia domov...ale naco by som ho stopala umelym, ked mam svoje, tak tomu nerozumiem. Ja som len reagovala na tu prvu odpoved od elenolor, ktora nedostatok materského mlieka nespomenula ani naznakom...

mishaella
autor
5. okt 2015

@elenolor zaujímalo by ma to kde v zákone to je.
Dieťa predsa nieje ich.majetok, môžu si kázať koľko chcú, dieťa je moje nie ich.

mishaella
autor
5. okt 2015

@blumka ved to.

evittam
5. okt 2015

@elenolor Kravina, ak je dieťatko zdravé a ty podpíšeš papiere, tak ťa pustia domov - samozrejme na
vlastnú zodpovednosť. Sesternici sa zle rozbiehalo mliečko, malá bola ok a dobre vedela, že sa dá najlepšie dokopy doma, po 3 dňoch ju prepustili. 😉 Nikto ťa nikde nemôže držať násilím.....
@mishaella

astonka
5. okt 2015

@mishaella no to je v poriadku že je tvoje...ale ak by bol nejaky važny problem kto mu pomože ty? či lekári kde ste hospitalizovaní ....nechapem tvoju logiku...ja som si odležala ani ti nepišem kolko s každým....ale nikdy ma nenapadlo rozmyšľať ako ty,že je to moje dieťa nie ich.....tak si to odrod doma bez pomoci odborného persolnálu ...

blumka
5. okt 2015

@astonka ale to snad nie je vazny problem ze pribera pomaly alebo menej ako kazu tabulky, naor.preto ze sa mlieko nerozbieha kazdemu rovnako...ci?
Nemyslim si ze @mishaella odide z nemocnice s vazne chorym dietatom. Pytala sa na slabe priberanie

evittam
5. okt 2015

@blumka no veď presne toto - "milujem" tabuľkových lekárov - sa z nich fakt idem pos..ť. 😉 😀

mishaella
autor
5. okt 2015

@astonka a načo sú laktacne poradkyne, pediatricka ku ktorej musím prísť po.návrate z nemocnice?
Ako mi už len pomôžu v pôrodnici? Nakojit ho za mňa asik ťažko.môžu a UM a iné kraviny nechcem. Vďaka tomu a že neumožňuje personál taký bonding aký by mal byť majú potom mnohé ženy problém dojčiť. Doma mám kľud a ten je zaklad všetkého, aj dojčenia a priberania.

bielavila
5. okt 2015

ked nepribera tak ta nepustia, teda teba snad aj ano, ked podpises reverz, ale dieta nie, my sme takto boli v nemocke skoro 3 tyzdne po porode,a tu som, prezila som a tiez nenavdim nemocnice,mala som husiu kozu len pri pomysleni, ze tam mam stravit nejka cas, a nakoniec som tam trcla skoro 2 mesiace...ale treba mysliet nazdravie dietatka nie na to, ci trosku vydris ci nevydrzis v nemocnici ...a tvoje rozmysanie o tom, ze dieta je tvoje a nie ich majetok to ani nemozes mysliet vazne, ved ked sa preboha nieco stane bude to mat na zodpovednost lekar,nemocnica ci personal... toho budu sudit a moze skoncit az v base. to je ten nahorsi mozny scenar, ale moze sa stat, ale vo vacsine pripadov nemaju nemocnice zapotreby drzat niekho nasilu iba preto aby tam bol a ked ho tam drzia ma to svoj zmysle a vyznam, ale verim, ze take problemy mat nebudes a po 4 dnoch ste doma aj s krasnym vonavuckym babatkom 🙂

evittam
5. okt 2015

bielavila Áno ak je na to nejaký vážny dôvod, stále sa tu bavíme len o nedostatočnom priberaní bábätka podľa tabuliek - čo je celé zase len výmysel starý niekoľko desaťročí nejakého "odborníka". Ešte raz - nikde ťa nemôžu držať nasilu a ani tvoje dieťa ak im podpíšeš doklady čo potrebujú. Samozrejme ak si ty alebo bábo nejako na tom moc zdravotne zle je to o niečom inom ale to že mne dieťa nepriberie podľa sprostej tabuľky napríklad 30g za deň ale len 10 tak to nie je dôvod.......

sardinka335
5. okt 2015

@mishaella aale nevyhovarajte sa furt na ten personál...hlavne ze zazmluvniť doktora povieš ze ,,načo,,???? no na to, ze sa s nim pekne dohodneš ze ti babätko da hned na brucho a podobne veci ...to si treba odkomunikovať dopredu ak je to možné a nie potom prist a čučať ako sova ze a mne neurobili toto a toto. čo si urobila ty preto aby ,,to oni urobili,,?? Ked viem ze idem rodiť do napr. velkej mestskej nemocnice tak sa na nič nespoliahm ze ved ,,nejako bude,,. Tak potom aj dostanem to ,,nejako,,.
Ked ti tam nebude priberať a ty sa budeš musieť po porode - boh vie aky bude musiet starat o seba, o dieťa tak si jo sakra rozmyslíš čo budeš dalej robiť a radšej daš aj 2 dni Um striekačkou ako koli ,,nepriberaniu,, tam trčať. Ale vo vysledku by som sa ty m netrapila - vobec sa ti to nemusi stať tak načo sa dopredu obavať, stresovať, akurat si to človek ,,privolá,,.

evittam
5. okt 2015

@sardinka335 No viac-menej súhlasím, až na to zazmluvňovanie - nechápem prečo by som mala niekomu platiť navyše 300-500Eur za robotu za ktorú je platený?! Zaujímavé, že ja som si nikoho nezazmluvnila a ani neplatila a porodila som presne podľa mojich predstáv, želaní, dieťa mi hneď dali a priložili a podobne.....a to už pomaly pred 8 rokmi... 😉

bielavila
5. okt 2015

@evittam ja ta chapem co tym chces povedat, ale tie sproste tabukly maju mozno svoj dovod,aj ja som sa na nich hnevala, lebo moje babatko bolo mimotabulkove cele tehoenstvo a aj po nom, ale za nepriberanim sa moze skryvat aj ina vaznejsia porucha, ale nikto nechce ostat v nemocke dlhsie ako je nutne, ani ja som nechcela, myslim, ze kazda maminka vie co je dobre pre jej babatko a zvazi, ci ostat, alebo podpisat reverz, ja som taka, ze som sa strasne bala aby sa nieco nestalo aby mi nezacal doma este viac chudnut a tak sme tam ostali vazne dlho, ale ako som uz napisala, ziadna nemocka nema zapotreby drzat tam niekoho len tak a prave ze oni prepustaju aj skor z dovodu napr nedostatku lozok a tak, verim ze babatko autorky temy take problemy mat nebude a rychlo ich pustia domkov, ja som sa tiez hrozne branila a preplakala kazde vazenie, ze uz chceme ist domov, ale ked za mnou prisla primarka a vysvetlila mi vsetky okolnosti zvazila som ich a ostali sme, a uprimne povedane uz si tie chvile ani nepamatam a to som rodila pred 8 mesiacmi, rychlo som zabudla na zle a teraz sa iba tesim s krasneho zdraveho snyceka 🙂

sardinka335
5. okt 2015

@evittam tak ja som haklivka, a nič čo mozem ovplyvnit nenechavam na nahodu - ale spolu sestry na izbe pri službukonajucom tiež boli spokojne s porodom.... 🙂 Ja som to nechcela riskovať a mam dokiho ktory je aj moj gynekolog takze mala som srdce na pravom mieste ze ma aj ,,odrodí,, podla mojich predstav a nemusim trpnuť čo čoho pridem na oddelenie, kolko porodov a tak. Lebo zase uprimne nie vzdy je ochota a aj priestor na nejake indi vindi poziadavky tak ked viem ze ich 100% chcem tak sa radšej aj tak zariadim aby som ich dostala. Stoji to ,,len,, 300, nie 500. Mne to za ten klud, komfort a indi vindi pristup stalo. Ale beriem ze to ma byt normalne a dostupné.

evittam
5. okt 2015

@sardinka335 No vidíš, a ja som ich ušetrila a dovolím si tvrdiť, že som mala lepší prístup aj všetko možno ako ty a aj ako keby som si to zaplatila - boli by to zbytočné vyhodené peniaze von oknom. A naozaj o ne nešlo, s tým problém nemáme.... 😉

tjaden
5. okt 2015

@mishaella ale prd...moja malá sa narodila predčasne vážila 2500, schudla na 2300 a povedali mi, že ak nepriberie na 2500domov nepôjdeme a ešte k tomu mala žltačku a odrazu nabehli, že má vás kto zobrať domov? lebo odchádzate!....ak nemajú miesto pre nové pacientky len tak ťa vyhodia neboj sa ty nič 😀 Mám 164cm a od strednej som mala vždy okolo 48-50kg, počas tehu som pribrala 7kg, som rok po pôrode a nemám ani 48!! Ale malá to je buchta...

mishaella
autor
5. okt 2015

@evittam presne to si myslím ja. Ľudia sa sťažujú na úplatky lekárovi a toto je čo? Legálny úplatok. Potom nech nenadavaju že bez peňazí sa na nich lekár ani nepozrie. Ako si naučili tak majú.

liebling98
5. okt 2015

@mishaella základ je, aby bábo prestalo chudnúť a pribralo oproti predchádzajúcemu váženiu aspoň pár gramov a ideš domov. Najstarší mal 2,5kg a najmladší len 2,3kg, keď sme šli domov. A to vážili obdeň a prírastok oproti predchádzajúcemu váženiu bol asi 50g. Takže ide skutočne len o to, aby tá krivka hmotnosti začala stúpať, nie je podstatné, ako strmo.

zabina27
5. okt 2015

nas maly tiez najskor chudol, aj sme dokrmovali UM, snazila som sa aj kojit, ale tiez mi sestricka povedala, ze po kojeni nech si radsej pytam aj UM na dokrmenie, lebo ze ked dostatocne nepriberie, tak nas nepustia domov. nakoniec sa mi ale asi na treti alebo stvrty den mlieko rozbehlo a maly rychlo nabral, domov sme sli o 10g viac, ako bola porodna hmotnost.

mishaella
autor
5. okt 2015

@bielavila mňa opisovali od narodenia, že neprežijem prvý rok, nechcela som jedávat, samé strašenie. Keď som prežila tak to posunuli do 3 rokov a že budem mať doživotne následky, vraj pri pôrode lahka detská mozgová obrna, problémy s obličkami, reflux močového mechúra, nechutenstvo a čo ja viem co ešte, mama sa im vzoprela, starala sa mňa normálne ako o zdravé dieta. Keď so mnou bola po x rokoch potom na kontrole tak lekár nechápal že žijem. Že tomu neveril, že kde má liečili. Nuž nikde. Len ma naši už nechceli vidieť trpieť v nemocnici kde sa žiadne pokroky nediali. Tie prišli až doma.
A som zdravá, čuduj sa svete živá napriek milión diagnozam z toho.obdobia v karte a odpisovaniu ma lekármi. Takže asi tak im ja verím. Čo skutočne pomáha niesu lekári ale.prostredie a láska blízkych a bojovnosť človeka. Nech si hovorí kto chce čo chce. Aj alergiu mi vtedy ako bol trend.zistili asi aj na vzduch, hoci som v puberte k alergologom chodiť prestala a som fit. Dovtedy po každej vakcíne také reakcie že dovi.

maslenka47
5. okt 2015

@mishaella zase raz jedna tema uplne odtrhnuta z reality, hlavne podme nadavat na lekarov a ich tabulky. Na prepustenie nie su ziadne "vahove tabulky". Jednoducho dieta musi zacat priberat.

A za to, ci vas tam mozu drzat "proti tvojej voli" si daj jednu facku. Tvoja vola by mala byt urobit pre dieta to najlepsie. Dieta, ktore nepribera (aspon trosicka) moze mat a zrejme aj ma vazny zdravotny problem. A priberat MUSI, ci cakas, ze bude mat porodnu vahu este aj v 15tich?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre