Priezvisko bez -ová na Slovensku. Ako je to u vás?

atevi
17. sep 2008

Po sobasi som si k svojmu priezvisku pridala aj manzelove a nechala som si odobrat koncovky -ová. Je to v sulade s nasim zakonom o matrike. Tak isto je mozne pri narodeni dcerky vystavit rodny list s priezviskom bez prechylovania Je to dnes pouzivane aj na Slovensku.
Preto som planovala pre dceru priezvisko bez koncovky. Dcera by mala iba jedno priezvirko - to, ktore maju manzelia spolocne. Tu som ale narazila na manzelovo nepochopenie. Zastava nazor, ze to tak nikto nerobi a ze sa jej budu v skole smiat, ze je chlapec a podobne argumenty. Ja zase oponujem tym, ze to uz v dnesnej dobe nie je zriedkave, ze to bude coraz beznejsie a ze sa "priblizujeme" okolitym krajinam.
Dohodli sme sa na typickom tvare s koncovkou s tym, ze ak bude dcera vacsia a bude si to zelat, tak jej vyhovieme a zmenime jej priezvisko. Pripadne ak bude plnoleta, tak to moze urobit sama.
Aky mate na to nazor. Pripadne ako je to vo vasom okoli? Vdaka za nazor.

chulieta
21. jan 2009

moja mala je bez koncovky ova a v pohode to slo

najjulinka
21. jan 2009

nicolmt a vidíš mne na matrike, ked som povedala, že česku narodnosť, tak povedali, že to by som tiež musela s ova byť... tak som si dala madarsku.. .ma v tom momente nič nenapadlo 😅 😀 😀 😀 A nechcela som rovnakú ako manžel...

mexx
22. jan 2009

Nam povedali, ze vobec netreba menit narodnost, ze to ide uplne v pohode aj pri slovenskej... 🙂 Toto by ma zaujimalo, preco to ma kazdy uplne inac... 😕

najjulinka
22. jan 2009

mexx nam tiež povedali, že to ide ja pri slovenskej.. .len nejaký papier sa navyše vypíše.. .ale ja už som mala papierov dosť, tak som povedala, že zmením národnosť 😀 a ušetrila som si vypisovanie jedneho tlačiva 😅 - proste som lenivá nadovšetko...

mexx
22. jan 2009

Ako sledujem, kazdy ma vzdy uplne inu skusenost, niekto musi vypisovat papiere, niekomu to urobia bez reptania, niekomu povedia, ze sa to vobec neda... Mna by proste len zaujimalo, ze podla coho si to tie uradnicky cucaju z prsta... 😅 Lebo ked to niekomu urobia uplne v pohode bez prietahov a zbytocnych papierov, tak to asi zakon tak povoluje, a ti ostatni si len prirabaju robotu a dolezitost...alebo to ti prvi flakaju? 😕 Chaos vsade. 😀

tehula
4. máj 2009

Ahojte, mam priezvisko bez OVA, no ako sa uz pisalo, dceru automaticky do sobasneho listu vypisali s OVA....vraj to pojde rovnako poriesit s danym tlacivom o zrusenie prechylovania.....
Prakticky ma ale presne zaujima, kedy a kto vystavuje rodny list? Zaroven, ci mam ist este pred narodenim podpisat to tlacivo, ze po narodeni dcerky si hned ziadam vystavit rodny list uz na meno bez OVA koncovky.....alebo ci jak dilinovia vystavia s koncovkou a potom sa bude rodny list vydavat nanovo?
Poprosim o konkretne info pri postupe vybavovania

zuzana581
4. máj 2009

Ahoj. Moja mama keď sa v roku 1989 vydávala, tak si nedala koncovku -ova. Vtedy to už išlo a ja automaticky keď som sa narodila som bola bez -ova. Nikdy som s tým problémy nemala a nosila som to meno až do 24 rokov, kedy som sa vydala. Skôr by mi pripadalo divné, keby ste vy z manželom mali rovnaké priezvisko, bez koncovky a dcéra mala priezvisko s koncovkou.

tehula
4. máj 2009

zuzana581> ved jasne, ja chcem, aby dcera mala tak isto bez ova ako ja....lenze ide o to, ze ked som sa vydavala, tak mi do sobasneho listu sice napisali bez OVA (lebo som hned musela aj speci tlacivo k tomu prikladat, cize ziadost o zrusenie prechylovacej koncovky) ale tam, kde sa vypisovali priezviska buducich deti, mi k zenskemu automaticky pisali s OVA, ze to neplati na dieta a ze sa rovnako musi na tom tlacive vyziadat zrusenie OVA koncovky.....Ja by som ale nerada, aby to zapisali do rodneho listu s OVA a potom budeme vybavovat odstranenei OVA....Cize ma zaujima postup, kedy a ako sa vydava rodny list, ci sa preventivne viem s matrikarkou dohodnut a vyplnit to tlacivo pre dcerku pred porodom....ze to tam bude zalozene v zlozke a vydaju uz rodny list bez koncovky

yravas
4. máj 2009

ja som na tom tak ako mexx 😀 matrikárka nám sama navrhla, že moje priezvisko bude bez koncovky -ová znieť oveľa krajšie. A že keď sa nám narodí dievčatko, tak stačí dať žiadosť a bude tiež bez -ová 😎 žiadne problémy a papierovačky .... držím palčeky 😉

tehula
5. máj 2009

yravas: ja som asi fakt natvrdnuta.........ja postup chapem..........ale chcem vediet, kedy sa vystavuje rodny list. Vystavia to, az ked pridem s dcerou na matriku? Ci tam mam poslat muza po porode? Ci nejako nemocnica sa do toho zapaja?

Pytam sa totiz, ci je mozne tu ziadost podat este pred porodom. Dakujem

zuzana581
5. máj 2009

Myslím, že nemocnica sa nezapája. Ty, alebo manžel idete na matriku pre rodný list podla bydliska a tam sa podla mňa viete dohodnúť. Asi by som skočila na matriku ešte teraz pred pôrodom a všetko si podrobne zistila, aby som potom nezmätkovala. Ale myslím, že to bude v pohode. Keď mi dali pred 29 rokmi meno bez ova, tak to musí ísť aj dnes hladko.

mimkao
23. nov 2009

Záleži od toho, na koho na matrike natrafíš, ale tuto u nás v pohode zapisujú bez koncovky ová aj manželkám aj dcéram. A práve sme sa vrátili z Košíc, vydávala sa kamarátka a tiež je bez ová. Mne by sa to ale k mojmu priezvysky nehodilo, tak ja som teda typická Slovenka s ová a moje dcérky tým pádom tiež.

diddi
23. nov 2009

ja mam aj svoje aj muzove priezvisko,to muzove je prve v poradi a bez -ova....podla zakona vsak nase dcery nemozu mat muzsky tvar priezviska...len tolko k diskusii

enika
23. nov 2009

kamoška a jej ani ani nie dvojročná dcérka majú obe priezvisko bez ova. Vybavila si to a nebol problém.

krpcek
1. dec 2009

ja som takisto po muzovi bez -ova.
v den sobasu som bola s ova, v pondelok, ked som prisla na matriku po sobasny list, som si napisala ziadost, ze ziadam op vydanie sobasneho listu nez koncovky slovenskeho prechylovania a zaplatila 50 Sk. v sobasnom liste vsak bolo priezvisko pre dceru s -ova. mala ked sa narodila nam pani matrikarka v porodnici zapisala malu s -ova s tym, ze ked bude rodny list vydany, budeme musiet ist aj s muzom pon a podat tam ziadost o vydanie rodneho listu bez slovenskeho prechylovania, vraj tam musia byt obaja rodicia a suhlasit s tym. . a samozrejme poplatok 1,5€ 😀.
dnes fungujeme obe bez koncovky OVA.

csicsike
1. dec 2009

Ahojte,aj ja sa pridávam,aj ja som bez -ová po vydatí a moje dve dcérky su tak isto bez -ová.Nevidím v tom žiadny problem,ked to zákony povoluju prečo nie.

monika588
16. okt 2013

Ja by som sa chcela spýtať ako je s národnosťou. Pred nedávnom sa mi narodilo dieťa a kedže ja som slovenskej a priatel madarskej národnosti. Tak som chcela vedieť akú národnosť bude mať moje dieta. Na matrike mi podali že tento údaj sa nezapisuje a že ako sa rozhodnem taká bude. To sa mi nezdá, tak sa chcem spýtať či ma niekto s tým skúsenosti