Prihláška do škôlky a tehotenstvo matky

nikolet_89
30. máj 2014

Ahojte maminky nenasla som tu diskusiu na tento "problem". Idem podat prihlasku do skolky no som tehotna. Dcerka bude mat vo february 3 roky. A druhe dietatko sa narodi v septembri tento rok. Prihlasku ideme dat do skolky asi o mesiac. Zaujima ma ci ste vpisovali do kolonky pre surodenca, ze uz ho dieta ma aj ked je este v brusku v case, ked prihlasku podavate ? Dakujem

margarita
30. máj 2014

@nikolet_89
urcite tam nepis babo, ak sa este nenarodilo 😉
ak je to statna skolka, tak by som tam tehotna asi ani nesla, nakolko by Ta automaticky mohli vyradit, ze ved budes na materskej, takze nemas na skolku narok...sukromnym je to jedno, ked platis 🙂

maznacik007
30. máj 2014

@nikolet_89 a preco ides davat prihlasku o mesiac ved prihlasky do skolky sa uz davno davali este v marci ... si z okresu BA tu je riadny pretlak do skolok .. v SC nevzali cca 250 deti teraz k septembru ...

deti co nemaju tri roky k 1.9. nevezmu ... a uz vobec nie pocas skolskeho roka ... mas aj nevyhodu v tom ze budes na RD s dalsim dietatom ...

kludne staci ked skusis podat prihlasku do skolky na buduci rok v marci ... surodenca pokial nie je na svete nikam nevypisujes ... vsetko zavisi od naplnenosti skolok u vas samozrejme ... 😉

sweetangel20
30. máj 2014

Nie, do toho ich nič nie je, či si tehotná... Napíšem to škaredo a určite ti nič také neprajem, prosím ťa, nepochop to zle,ale do septembra je ešte veľa času, všeličo sa môže stať, nepíš to tam... oficiálne súrodenca ešte nemá.

sissy27
30. máj 2014

@nikolet_89 ja neviem, nemeškáš trošku s tou prihláškou do škôlky? to sa dáva niekedy v marci, teraz už pokiaľ viem rozdávajú rozhodnutia o (ne)prijatí detí do škôlky...
a teda tvoje dieťa súrodenca v čase podávania prihlášky nemá...

nikolet_89
autor
30. máj 2014

@margarita
@maznacik007
@sweetangel20 vdaka dievcata no ide o to, ze malu mi vezme znama do skolky je to uz vybavene od februara povedala, ze moze nastupit tak dufam, ze to tak aj bude. Problem je v tom, ze je to relativne daleko od domu asi 10min. busom. Ked som sa bola pytat v skolke ktoru mam prakticky pri dome povedali mi, ze mam podat prihlasku vo february az, ale ze to nevydia ruzovo vzhladom k tomu, ze som tehotna...takze chcem skusit druhu skolku co tu mam este vyslem muza nech odnesie papier snad ho vezmu v septembry najneskor. Inak mam plan, podat si potom ziadost o preklad zo skolky do skolky sem k nam...

meluela
30. máj 2014

Urcite by som to tam nepisala, ved sa na to v prihlaske ani nepytaju.
Ale keby som mala moznost zostat s druhym babom na materskej, dobre by som zvazila ci chcem davat to starsie do skolky. Na bachorky o potrebnosti kolektivu neverim, skor donese akurat kopec chorob do rodiny. Druha vec je ze urcite je to s jednym dietatom doma jednoduchsie ako s dvomi 😀

maznacik007
30. máj 2014

@nikolet_89 a ta znama co si to s nou vybavovala tak jej si odovzdavala aj prihlasku aj potvrdenie od lekara aj vsetko ... a mas potvrdenie o prijati ... ak nemas a neurobila si to takto tak ziadne miesto tvoje dieta v skolke nema ... 😉

ako uprimne teraz ti ju uz nezoberu nikam v nasom okrese ... a nechapem naco ides potom davat prihlasku do inej skolky ...
a ty ako chces dat ju do skolky v septembri teraz v 2014???

a preklad zo skolky to nie je jednoduche to musia mat miesto ... aby ti vyhoveli

podla mna mas skreslene predstavy

usiko
30. máj 2014

no, ja viem, ze si sa nepytala, ale napisem svoj nazor......ak cakas babatko, tak dcerku nedavaj do skolky: pretoze sa bude citi odstrcena a v podvedomi sa na teba bude hnevat a [prestane ta brat ako autoritu....tiez nebude mat dobry vztah sio surodnecom, lebo ten 'mohol ostat s mamkou doma' a 'ona musela ist do skolky'.....a vztahy sa tazko napravaju...nemam to z vlastnej hlavy,m aj ked som to tak nejako citila, ale od detskej psychologicky a od detskej lekarky /nechodim s dcerou ku psychologicke ale zaplatila som si sedenie na hodinu pre seba prave kvoli dileme ci dat alebo nedat do skolky a porozpravala som sa s nou o tomto.....dcera je zdrava, nema specialne potreby.../ ...deckarka mi povedala to iste....neodlozit prve dietatko do skolky ale mat isch spolu doma...teda dcerka ma 3 a pol roka, chlapcek rok aj nieco a sme doma, venujem sa im, vysvetlujem a vsetko a ten cas je skvely...ak si najdes system , zvladnes lavou zadnou a budes mat vytvorenu silnu vazbu s detickiami....moj nazor...a teraz k veci: nepis ze mas dalsie dieta, ved este nie je na svete...ale popravde povedane, podla mna uz su deti poprijimane do skolok, lebo teminy uz boli ....

nikolet_89
autor
30. máj 2014

@maznacik007 caka na prihlasku ktoru si zaradi a vezme mi ju vo february tak znie dohoda 🙂 je na mne ci jej tu prihlasku dam teraz alebo az v septembri a ziadost o prestup mi ona poradila a nie nechcem ju dat od septembra naco aj pride mi to skoro uprimne mne by bolo jedno keby mi ju vzali aj v septembry 2015 hlavne chcem aby chodila do skolky

sissy27
30. máj 2014

@nikolet_89 tak ako ti píše @maznacik007 - ak ti nejaká pani sľúbila niečo len tak "per huba", tak na tvojom mieste s tým veľmi nerátam, aby si nebola sklamaná...nie je to tak dávno, tiež tu bola diskusia na podobnú tému, ako niekomu pani riaditeľka sľúbila miesto, že prihlášku stačí potom, a nič z toho nebolo... a v bratislave obzvlášť... a ak ti stačí, aby ti malú vzali v septembri 2015, tak si daj prihlášku normálne na jar, v riadnom termíne... takto "poza bučky" je to celé nejaké divné...

nikolet_89
autor
30. máj 2014

@sissy27 je to svokryna velmi dobra kamaratka tak hadam slovo dodrzi ak nie a nevezmu mi ju tak skusim tu ako som pisala svet sa mi nezruti nechcem sa malej zbavit, ale myslim si, ze v skolke medzi detmi jej bude lepsie ako doma pri babatku, ktore ju bude prve mesiace "obmedzovat"

sednaja
30. máj 2014

@nikolet_89 No, veľmi nerozumiem niektorým pesimistickým príspevkom, napr. od:
@maznacik007 . Veď keď autorka témy povedala, že má škôlku vybavenú a podľa toho, čo píše, tak prihláška je len formalita, tak neviem čo tu riešiš, či jej malú zoberú alebo nie. Myslím, že nikolet sa pýtala na niečo úplne iné ako na to, čo tu komentuješ ty. Azda si ešte nikdy nič nevybavovala po známosti, že nevieš ako to chodí? Okrem toho do škôlky sa dá bežne nastúpiť aj počas školského roka, dokonca aj keď nemajú ešte tri roky a aj keď sú ich matky na RD. Záleží to od škôlky ako takej (a nemusí byť súkromná).
A pre:
@usiko Absolútne s tebou nesúhlasím. Poznám XY detí, ktoré majú mladšieho súrodenca a nielenže chodia do škôlky, ale dokonca tam chodia veľmi radi. A neberú to ako odstrknutie, ale skôr ako každodenný výlet, sú radi, že sa môžu stretnúť s kamarátmi. Ale je pravda, že poznám aj také deti, ktoré tam chodia s nenávisťou. Záleži ako je dieťa k tomu vedené, či pred nástupom už pozná nejaké deti v škôlke a podobne. Myslím si, že je to individuálne na každom dieťati a rodičia, príp. nejakí odborníci by mali uvážiť, či je dané dieťa na škôlku zrelé. Okrem toho je dobré aby bolo dieťa v kolektíve, nemusí to byť priamo už od 3 rokov, ale poznám deti, ktoré do škôlky nechodili vôbec a odrazilo sa to na ich povahe.
@nikolet_89 A k tomu, čo si sa pýtala, tak isteže nepíš o tehotenstve, ani o tom, že dieťa má súrodenca, keď ho v podstate nemá.

nikolet_89
autor
30. máj 2014

@sednaja dakujem ti velmi pekne za nazor 🙂 a nehadaj sa s inymi mamickami to nema zmysel ale dik za podporu...chcem malu dat nech sa zahra, zmeni prostredie, nieco sa nauci, miluje deti najradsej by bola cele dni s nimi tak preco ju nedat ? samozrejme, ze ak my sa jej napacilo tak si ju necham doma no nie ? ale to zistim az ked to skusim 🙂

sednaja
30. máj 2014

@nikolet_89 Nechcem sa hádať, ale keď vidím, že sa tu niekto bije za veci, ktoré nie sú tak úplne 100%-né, tak mi to nedá nereagovať. Viem dobre o čom hovoríš, lebo moja malá je tiež veľmi spoločenská a má rada iné deti, takže, ak bude príležitosť a bude mať stále záujem (ale my máme ešte 2 roky čas), tak tiež ju chcem dať do škôlky (napriek tomu, že budem v tom čase tiež na RD)..........avšak isteže, dovtedy sa môže kopu veci zmeniť 😉

maznacik007
30. máj 2014

@sednaja si z okresu Cadca z nejakej malej dedinky predpokladam ... a ano vybavovala som po znamosti a vela veci tu sa inak neda casto krat ... ale my sa bavime o okrese bratislava nie o kraji kde lisky davaju dobru noc ...
len tak pre info v meste Senec bolo neprijatych 250 deti teraz ... cize viac ako polovica co sa hlasilo detto pezinok a bratislava ... a to boli deti ktore mali nad tri roky takze tak ...

a ano presne taketo temy tu uz boli ze sa matky stazovali ze to mali len takto dohodnute ustne a deti im nakoniec nevzali ... ja som chcela len poradit nech si to da aj takto dokopy ...

a tu v meste je pomerne bezne ze prijimaju do skolok cez uplatky a znamosti ... /a nie su to male sumy/ ale vzdy musis mat podanu oficialnu prihlasku s potvrdenim od lekara ...

ale v podstate je mi to jedno ... nech si to riesi ako chce mi sme jej chceli len poradit ale tak komu niet rady tomu niet pomoci ... ako sa vravi ...

sednaja
30. máj 2014

@maznacik007 To, že mám v profile Čadcu,neznamená, že som odtiaľ. žijem tu nejaké tri roky a predtým som bývala v okolí Košíc. To tvoje vyjadrovanie je typické vyvýšenecké bratislavské. Poznám škôlky, kde bol problém s prijatím detí, ale aj také, ktoré brali bez problémov, a to nehovorím o žiadnom konkrétnom okrese........... a keď je raz niekto môj veľmi dobrý známy riaditeľ škôlky, tak pochybujem, že sa tam moje dieťa nedostane......iné je ústny prísľub len tak niekoho a iné, keď je to môj známy.........ale myslím, že toto tu vôbec autorka neriešila, jej otázka mierila úplne inde. Len sa mi nepáči to odsudzovanie tu niektorých (nie od teba), že vôbec dáva dieťa do škôlky, prípadne riešiť tu to, či jej dieťa vezmú.....myslím, že tu nikto z nás nie je od moralizovania, odsudzovania a odbíjania. Nikdy netreba posudzovať človeka podľa toho ako koná, lebo nikdy nevieš, čo ho k tomu konaniu doviedlo. Ak tu má niekto nejaký problém a následne otázku, tak určite nie je povinný vysvetľovať ako k problému došlo (to sa už aj tak nezmení).
Okrem toho, ak má niekto známosti, či rodinu, tak môže byť aj v hlavnom meste USA a dosiahne svoje, dnes je všetko o známostiach, tak tu nevyskakuj s bratislavou a neponižuj iné okresy, nie ste pupkom sveta.ry

hradnapani
30. máj 2014

@nikolet_89 ja by som uz len z takej povercivosti nenarodene dieta nepisala. Ved este ani nema rodny list 😉
ale inak drzim palce, lebo v BA je to teda divocina. V niektorych mestskych castiach idu prihlasky uz nie cez skolku , ale cez miestny urad a az potom riaditelkam,meni sa to z roka na rok.

sammy
30. máj 2014

Tak po prve, surodenca som nepisala, lebo uradne sa dieta stava clovekom az ked ma rodny list (zjednodusene povedane), cize ti nic nemozu, ked sa ti este dieta nenarodilo. Po druhe, ak by aj dieta uz bolo na svete a napisala by si ho - podla toho, ze mas slubene miesto, by tato skutocnost nemala mat na to vobec vplyv, tak naco to riesit.
@sednaja Pokial nema niekto podanu prihlasku v termine ako sa podavaju (hovorim o BA), neviem o tom, ze by mohli vziat dieta, ved tie udaje idu potom vyssie ako len riaditelke skolky a o volnych miestach sa rozhoduje v jednotlivych mestskych castiach. Ale tak mozno mam zle info, no nepoznam pripad, ze by brali v BA pocas roka iba tak, ked im niekto donesie zrovna prihlasku 😕

sednaja
30. máj 2014

@sammy To sme sa ale nepochopili.......lebo to, či sa prihláška môže odniesť hocikedy (ak to nie je cez známosť), to neviem...........ale ak ju už máš podanú, tak dieťa môže nastúpiť do škôlky kedykoľvek - nemusí to byť v septembri, prípadne to môže byť skôr ako po dovršení tretieho roka života (záleží od škôlky)...........čo ja viem, tiež sa prihlášky podávajú vo februári, ale ak máš známosti, dá sa všeličo 😉 Ale aj tak je to jedno, nikolet sa pýtala na niečo úplne iné......i keď ako hovoríš, ak to ide cez známosti, tak by to malo byť jedno či by tam aj to druhé dieťa uviedla alebo nie 😉.....ale dajme tomu, že oficiálne sa neuvádza

sammy
30. máj 2014

@sednaja Ano, to viem, ze ak je podana prihlaska, mozu vziat aj pocas roka, ked sa uvolni miesto. No dieta pod 3 roky je asi v BA tiez utopia, lebo mne bolo tak povedane, ze taketo dieta sa berie za 2 a pri tom nedostatku miest...

tinytina
31. máj 2014

@sammy, dieta pod 3 roky je bezne, pozri si Petrzalske noviny cislo 9, strana 13 vpravo dole (http://www.petrzalka.sk/petrzalske-noviny/9-201...). Je ich takych asi 100 v Petrzalke. Predpokladam ze vacsinou po znamosti, kedze je neprijatych stovky deti co uz 3 roky maju. No ale ved vieme ako to chodi, kazdy kto pozna cez 3 znamych riaditelku MS tak sa snazi vybavit si protekciu, a na normalnych ludi potom neostava miesto (poznam aj 4rocne dieta co nevzali, a to nema matku na MD). Inac prihlaska sa dava aj pocas roka, nam sa to snazila vysvetlit veduca uradu skolstva, ze ty si das v marci prihlasku, oni ti poslu ze dieta nevezmu a tym sa stava ta prihlaska bezpredmetnou a na jej zaklade ti uz dieta nevezmu - musis si dat potom novu. Len by ma zaujimalo ako funguje toto "podrzanie miesta" lebo napriklad v Petrzalke sa nam dusovali ze vsetky skolky su naplnene maximalne ako zakon dovoluje...ale tiez sme uz o podrzani miesta poculi....takze radsej to velmi nerozpravaj po ihriskach lebo ti tam nejaka mamicka posle kontrolu a bude po mieste...

sammy
31. máj 2014

@tinytina Ale mne nikto miesto nedrzi 😀 A fakt nepoznam 2-rocne dieta, co by bolo v skolke, tak mozno su v inych mestskych castiach - nejakych okrajovych alebo su to take deti, co uz im chyba len nejaky mesiac do 3. narodenin 🙂 Momentalne neriesim, caka ma to o rok aj cosi, kedze mam najmladsie dieta januarove a protekciu v skolke ziadnu 😒

tinytina
31. máj 2014

@sammy ved ja viem, to som myslela autorku otazky, ona tvrdi ze jej miesto podrzia do februara. To je dost divne, lebo sa tvaria vsade ze su vsetky miesta zaplnene. Zaujimalo by ma ako to robia (ale tiez som o takom pocula). Co sa deti do 3 rokov tyka, tak evidentne v kazdej petrzalskej skolke su aspon 4 podla toho zoznamu z novin (teda, asi boli v septembri). Osobne poznam 2. Mozno niektorym chybalo par dni, ale niekomu nevzali ani deti co uz mali 4 roky aj ked rodicia neboli na materskej. Tak si o tom myslim svoje.

precudziedeti
12. jún 2014

@sammy Nájdu sa súkromné, kde zoberú aj dieťa pod 3 roky. A matka si môže vybaviť príspevok na dieťa od štátu, takže ju to nevyjde až tak draho, ako tu píšu niektoré maminky. Treba len hľadať a porozpávať sa s majiteľmi škôlky/jaslí.

precudziedeti
12. jún 2014

@sammy Nájdu sa súkromné, kde zoberú aj dieťa pod 3 roky. A matka si môže vybaviť príspevok na dieťa od štátu, takže ju to nevyjde až tak draho, ako tu píšu niektoré maminky. Treba len hľadať a porozprávať sa s majiteľmi škôlky/jaslí.