Problém s výslovnosťou u 4 - ročného chlapca. A prečo sa stále pýta prečo?

muckom
12. feb 2009

Ahojte mamičky, našla som tu asi všetky vekové kategúrie ale chlapcov vo veku 4 r. som tu nenašla Môj syn bude mať v apríli 4 r. a chcem sa opýtať či má niekto problém s výslovnosťou ( a aký ) a ako ste to riešili a ešte ma zaujíma ako riešite keď sa Vás dieťa opýta asi už po 100x a prečo keď ste mu to už asi 99 x v ten deň vysvetlila a máte pocit že už aj rybičky v akvarku poznáju odpoveď ale vaše dieťa sa Vás opýta - PREČO??? 🙂 🙂 🙂

euforbia
12. feb 2009

Ahojky Mates má 4,5 a s tou výslovností je to hrůza. Nejde nám G,CH,K,R,Ř,Š,Ž. Snažíme se cvičit, ale i když se mu to písmenko třeba už podaří říct, tak ho stejně nepoužívá a nahrazuje jiným. Chybí nám důslednost. Ve školce mají logopedku, ale ta s tím zatím nechce nic dělat, že až v předškoláku, protože prý menší děti dostatečně nespolupracují. Obávám se, aby pak už nebylo pozdě. To věčné PROČ zatím od dětí neobkoukal. Ale kamarádka má takovou 3,5 letou holčičku. Připadne mi, že si těmi otázkami vynucuje pozornost, protože kolikrát jí ani nejde o tu odpověď, ale spíš o to, že se s ní vůbec někdo baví. Občas pomůže, odvést pozornost jinam a třeba začít vyprávět něco zajímavého (u nás vede jak jsme byli s tatínkem u moře a sbírali mušličky). Nebo když ho nějaká otázka trápí delší dobu, tak mu řeknu, že taky nevím a že si zajdeme do knihovny, nebo že se večer podíváme na internet a tam že to zjistíme. Většinou pak dá pokoj.

muckom
autor
13. feb 2009

Ďakujem za info. Ja som tiež zúfala lebo výslovnosť je u drobca fakt zlá. Keď vidím niktoré deti v jeho veku ako krásne rozprávajú R, Š, Ž, K tak rozmýšlam či robím chybu ja alebo je on lenivec a takto mu to proste vyhovuje. Naša známa ja logopedička a vravela že tieto maličké deti sa učia veľmi rýchlo a napradujú tiež rýchlo ale ja sa tiež bojím že si to prisvojí a potom to bude o to ťažie ho to odnaučiť ..... fakt neviem
Čo sa týka toho odpútania pozornosti tak to je pravda lebo keď to niekedy urobím tak to zaberie, asi robim chybu keď sa mu snažím všetko vysvetliť a samozrejme stále dokola to isté 😎 🙂 a aj tak sa ma opýta mami a Prečo ??? a ja neviem či sa mám začať smiať alebo plakať .... 🙂 Vraj to prejde samé ... ale netuším kedy u nás to takto funguje cca rok 🙂 Vyskúšam tvoju metódu že si to spolu najdeme v knižke alebo na nete to sa mi páči .... ďakujem 🙂 😉

elephant
13. feb 2009

Ahoj, mám 4,5 ročného syna. Nejde mu C, S, Z, R a Ř (žijeme v Čechách). V školke už s logopédkou precvičuje C. Aj doma to trénujeme. Máme popis, ako to má správne vyslovovať a potom slová na C a riekanky. Tak po večeroch trénujeme.
No, a s otázkami PREČO? to máme tiež. Ako písala Euforbia, proste sa chce s tebou rozprávať. Skús nedávať automaticky odpoveď, ale odpinknúť: "A čo myslíš ty, prečo to tak je?" A uvidíš, že odpoveď pozná. A ak aspoň trochu vládzeš, skús sa s ním len porozprávať. Ja viem, že niekedy človek fakt nemá chuť, ja mám úžasne ukecaného syna, ten dokáže mlieť ako mlynček celý deň... 😒

other_side
13. feb 2009

ahoj, moj maly sice este len bude mat 4 v septembri, ale to PREČO? mame aj u nas 😅 uz asi pol roka sa stale pyta preco? a AKO? 🙂 🙂

muckom
autor
13. feb 2009

A si trpezlivá a vysvetluješ mu všetko ??? A aké hry má najobľúbenejšie??? 🙂

tilly
13. feb 2009

domčo tiež nevie pekne rozprávať, kedysi rozprával fakt krásne, všetko mu bolo rozumieť, ale od kedy chodí do škôlky je to des... inak krásne vie č, š, l, ale nevie ž a R... a prečo, to je vkuse a niekedy to už ide do totálnych absurdít

other_side
13. feb 2009

tilly, ten moj tiez rozprava krasne a cisto az teraz popslednych par dni si nasiel taku svoju rec, pri ktorej sa obcas zabudne.. on totiz pri slovach najnovsie nespaja pery no a znie to potom ako riadne psycho!!! 😀 😀 ale pokial sa ti raz naucil pekne rozpravat tak sa k tomu urcite vrati, to v tych skolkach je niekedy hrozne co tam deti nepochytaju od kamaratov! moj kamos dal dceru do skolky a tam mu zacala dzekac ako pecena dzedzincanka a tiez ho ide z toho porazit a nevie si s tym rady 😠 🙂

other_side
14. feb 2009

muckom, som trpezliva, ved nic ine ani nemam na praci )) pokial mu viem veci vysvetlit tak mu ich samozrejme vysvetlim, ale ked neviem tak mu poviem opytaj sa tatina 🙂 inac mojmu malemu musim stale vsetko citat, tabule na chodnikoch, plagaty v autobusoch, a co ktore znacky znamenaju.. jeho to zaujima a mne to nic neda ked mu to vsetko precitam. pozna uz aj pismenka ale nevie si poskladat este slova ale na to ma este kopec casu. robim len to co chce on, potom ma z toho vacsiu radost. inac spolu sa moc nehravame lebo on sa chce hravat sam, niekedy ma to aj stve lebo si s nim chcem kreslit alebo nieco take podobne kreativnejsie ale on si radsej najde nieco ine )) vacsinou chodievame stale von, a teraz som si spomenula ze co robievame este spolocne tak to je umyvanie riadu, tancovanie, spievanie a blbovinky, z toho ma uprimnu radost 😕 😅

muckom
autor
14. feb 2009

Ďakujem si zlatá, ja sa tiež snažim všetko vysvetlovať aj keď sa ma pýta stále na to isté. Ak mám istotu že pozná odpoveď poviem mu nech to povie on mne lebo ja som už zabudla a on mi to všetko začne vysvetlovať 🙂 skúsila som aj to čo mi poradila Euforbia a tiež to celkom zaberá 😉 🙂
Hry - to sme na tom podobne - drobec sa strašne rád hrá ale skoro vždy ma pošle preč že sa chce hrať sám. Občas si spolu kreslíme alebo ja mu niečo nakreslím a on to vymaľuje a dokreslí okolie ... Šantí sa tiež strašne rád a aj sa rád naháňa to mu vždy napraví náledu 🙂 Značky tiež pozná lebo všetko čo sa týka aut to už pozná perfektne. 🙂 Ďakujem zatiaľ za rady ktoré mi pomohli

Ozaj a ako to máte zo spaním. Kedy ide tvoj malý večer spávať. My vždy bojujeme a dohaduje sa či ide spať alebo nie ( teda ja a drobec ), a to nehovorím o umývaní zubkov 😒 To je stále ale mami .... a palč ☹

other_side
14. feb 2009

u vas je to podobne ako vidim )) a moj maly inac vobec nechce kreslit, nic, kupili sme mu aj tabulu s kriedami zeby ho to zacalo aspon trosku bavit ale nechce 😠 so spanim je to u nas tak, ze cez den uz dva mesiace nespava, nechce, obcas si len tak polezi ale to je asi tak vsetko. vecer vzdy o siedmej sa okupe, potom vypije kakavko 🙂 a o 19,45 ide do postele, to je bez problemov, zaspava sam a potichucky. dokonca sme sa pred mesiacom prestahovali do noveho bytu tak som mala obavy ako tu bude zaspavat ale nastastie zostalo vsetko po starom. rano vstava okolo osmej. jedine s cim mame trosku problemy sa tyka jedenia, este ho niekedy musim krmit, podla toho co mame 😖 zubky si umyva sam kazde rano, niekedy mu ich mu umyjem ja lebo sam si to nevie tak dobre vfycistit, niedy aj vecer ale priznam sa nie vzdy vecer si umyva zubky, ale nastastie ich ma pekne rovne a bielunke. zubky si aj tak umyva rad vdaka rozpravke vlk a zajac, lebo to mu vzdy pripomeniem ze vlkovi vypadali zuby lebo si ich neumyval 🙂

euforbia
14. feb 2009

U nás je to to samé. Nejraději chodí spát až s námi v 21.30. Zkoušeli jsme ho oblafnout a jít si s ním lehnout třeba o hodinu dřív, ale jen se převaloval a neusnul. Asi vycítil, že na něj "šijeme boudu". Přestože má svůj pokojíček s postýlkou a druhou postel v ložnici, spí zásadně s námi v manželské posteli. Po obědě ještě občas spává a to třeba i 3 hodiny. Zvláště, když brzo ráno vstane a pak má hodně pohybu venku. Jindy, když není unavený, zase spát nejde, o to dřív večer usne. Z čištění zubů máme už hrůzu celá rodina. Tatínek mu raději zuby nevyčistí, protože na to nemá nervy. To je pořád "mamó a můžu ti něco říct,...." pusu neotevře a vždy je strašně unavený a musí si jít hned lehnout. Každodenní večerní scény a pláč. A když konečně na dvě vteřiny otevře pusu, tak do mě pořád dloube prstem. Nedávno jsem to už psychicky nevydržela a ječela jsem na něj, že když si ty zuby nechce čistit, tak ho objednám k zubaři, aby mu je všechny vytrhal a pak už si nebude muset čistit nic. Vím že to není správné, ale zabralo to a už třetí den si je nechal vyčistit. A s jídlem to u nás také není žádná sláva. Ve 4,5 letech má 13 kg. Vždy se v jídle jen ponimrá a pak ho musím dokrmit (nejlépe u televize).

muckom
autor
15. feb 2009

Euforbia to čo sí písla bolo skoro ako u nás 😅 Keď má ísťa spať tak si najde milion dôvodov prečo nie - mami ešte rozprávku a keď ju dočítame tak rýchlo ešte jednu a potom 5x na WC a mami ja ti niečo poviem a najnovšie ma chce atále pusinkovať a vraví mi ako ma veľmi maľúbi 🙂 a tým ma úplne odzbrojí ..... 😅
Zuby si tiež nechce umývať a často je to cez slzy a ukrutný plač. Ale náš tatinko vymyslel takú hru - drobec mu otvorí pred umývaním pusinku a taninko počúva či počuje všetky tie baktérie ktoré mu chcú spapať zúbky - potom povie že to je strašné aký buchod tam robia - potom si krpec beží umyť zuby a keď si ich umyje tak znova otvorí tatovi pusinku a tatinko skonštatuje ža už je tam ticho a už sú zubky čisté 🙂 zatiaľ to zaberá ale tiež nie vždy .... 😒 Zuzbar u nás nezabral ....
Ja som tiež niekedy z toho strašne unavená a som rada keď po takom výstupe ľahnem aj ja a zaspím - často krát skôr ako drobec 😲
Papanie je u nás v pohode - našťastie papá tak normálne ale kakauko musí mať aspoň 2x denne 🙂

Other Side my to máme zo spaním trošku zložitejšie. Drobec rád spáva cez obed a niekedy aj 3-4 hodiny. Večer chodí spávať aj okolo 9 hod (21h) Ráno vstávame o 6.30h lebo chodí do škôlky a ja do práce na 8hod. Keby som ho cez obed nedala spať tak by bol už okolo 18h ako drak - to máme už odskúšané. Asi pred 2 týž. sa nám stalo že drobec nespal poobede a keď sme prišli domov tak išiel spať o 17 h lebo už bol neznesiteľne podráždený - zaspal okamžite a spal až do rána ... 🙂 neviem do kedy to takto bude lebo niekedy mi to aj trošku prekáža , hlavne keď ideme na výlet alebo niekam na návštevu - do kočíka je už veliký a úprine to si neviem ani predstaviť ... Fakt neviem do kedy to takto bude - možno to v lete prejde keď bude celé dni vonku 🙂

A ako to máte s posikávaním večer - ešte nsia vaše ratolesti plienočky?? Drobec ešte plienky na noc nosí aj keď občas je ešte mokrá 😒 aké máte skúsenosti čo pomáha k úplnemu odučeniu od plienok cez noc. Ja som skúšala už všeličo cez noc som ho budila na nočník ale pocikal sa vždy nad ránom aj keď bol cez noc 3 x na nočníčku a pitie som tiež pred spaním obmedzila ako sa dalo ....

other_side
15. feb 2009

euforbia, skus ho postavit pred zrkadlo ked si cisti zubky, aby si vydel do ustociek, mozno ho to bude viac bavit, alebo si umyvajte spolocne - on tebe a ty jemu sucasne, je to celkom zabavne 😉

muckom, my plienky nenosime uz asi od 17 mesiacov. oducala som ho cez leto, nechala som ho behat cely den bez plienok a naucil sa cikat vonku - polieval kvietka, stromy 🙂 a hned o tyzden som mu nedala uz ani na noc. kupila som si 3 podsite plachty igelitom aby som mala na vymenu a zvladol to super, velmi malo krat sa nam stalo ze sme mali v noci nehodu 🙂 nikdy som ho na nocnik v noci nebudila, sam prisiel na to ze ked sa mu da cikat tak sa zobudil a isiel na nocnik ktory mal pri dverach v spalni. len sa nesmies bat, on si zvykne byt bez plienky, bude sa citit volnejsie, kup si aj ty tie plachty, ked sa proste v noci pocika tak plachtu rychlo vymenis za suchu. vecer mu uz nedaj pit, pred spanim nech ide na wecko, v noci ho nebud, nechaj ho spat, daj mu serblik niekde blizko aby nemusel chodit az na zachodik, a ked sa pocika tak ti da urcite vediet )) casom ho bude mokro pod zadockom otravovat tak sa sam bude snazit vydrzat. drzim palce, snad sa rychlo odnauci 😉

euforbia
15. feb 2009

Muckom: jé to je super s těma bacilama, to určitě zkusíme.

Other_side: zrcadlo jsme zkoušeli, ale dopadlo to tak, že očistil kartáčkem celé zrcadlo a zoubky zůstaly netknuté. S tím vzájemným čištěním to taky nefungovalo, nechce totiž vůbec vzít kartáček do ruky. A to jsme vyzkoušeli i různé s postavičkama medvídka PÚ a k vánocům dostal elektrický vybrační - a nic.

Jinak k tomu nočnímu počůrávání - tak to jsme také řešili (zhruba ve 3 letech). Přes den chodil krásně na "malou" i "velkou" v pohodě na záchod, ale na noc jsme dávali plínky, protože se na čůrání nevzbudil. Babička radila budit před půlnocí a pak nad ránem ještě jednou, ale to se nám nechtělo. Ale dali jsme na radu kamarádek: plínku na noc už nedávat! Sice jsem první týden 3x za noc měnila prostěradlo, pyžamko a někdy i duchnu, ale nakonec to zabralo. Kdo by také chtěl ležet v počurané smradlavé posteli, že 😀 No, trvalo to skoro měsíc než se naučil si říct. Chce to prostě vydržet a nevzdat to. Ze začátku jsem dělala chybu, že třeba 3 dny neměl plínku na noc a když se počůrával, tak jsem mu ji zase dala. A pak to zkusila zase za měsíc, zase pár dní bez - a zase načůráno v posteli. Nechtělo se mi prát, tak jsem mu zase šupla plínku. To je špatně. Chce to dobrat balík a další už nekoupit. A když vydržíte měsíc, máte vyhráno 😉

other_side
15. feb 2009

tak to je super ze si nakoniec vydrzala tie nervy s prezliekanim obliecok 🙂 ale nakoniec sa to vzdy aj financne oplati 😀 inac som si vsimla ze si pisala ze ti maly zle papa 😖 tak ja mam ten isty problem 😠 on keby nemusel tak neje asi vobec ) a najradsej mam reci mojej mami.. aky je chudy a slaby!! a ako ho krmim takeho chlapa velkeho!! tolko si vypocujem ze ma uz ide z toho porazit 😠 ale zase je zivy a vazi 16 kg.. ja viem ze to nieje boh vie co ale tak neodpadava od hladu 😅

dioliana1
15. feb 2009

muckom ja mam maleho co bude mat 4 v juni, chodime k logopedovi, najprv sa učil len opakovat slova, teraz I,O,U,A, a hlavne "V", a tiež niekedy nerozumie čo mu hovrim aj viackrat opakujem.....

muckom
autor
16. feb 2009

Euforbia tak to máš moju poklonu, ja som niečo také skúsila cca pred 1/2 rokom a tiež som prezliekala poselné prádlo aj pižamko a veru nezvládala som to a najkrajšie bolo že malý spal tak tvrdo že sa nezobudil po spiačky som ho prezliekla a všetko ostatné tiež a spal ďalej .. zato ja som bola ráno ako mechom udretá a to pranie ... 😒 😒 des... ale skúsim to teraz na jar .. hádam to bude lepšie..... 🙂

Dioliana ja tiež zvažujem návštevu odborníka logopeda lebo nechcem niečo zanedbať ale neviem kam k logopedovi .... 😒 nevieš náhodou o nejakom v Ba ?? alebo v okolí BA 😉