Prvé bábo v 30-tke. Čo si o tom myslíte?

martus
10. nov 2005

Čaute baby, chcem váš požiadať o radu. Mam 24 teraz som skončila školu a chceme mat babo okolo 30-tky, aby sme sa aspon ako tak zabezpečili (byvanie, finančne) a nemuseli ratať každu korunku (nič extra). Ja si myslím, že nič zlého na tom neni, len moje okolie sa tvári, že prečo tak neskoro. Čo si o tom myslíte? 😒

sarianah
10. nov 2005

..ahojte...
..tak ja sa tiez pridavam...ja mam 22 a babetko by sme uz tiez velmi chceli, no zial situacia je rovnaka ako u vacsiny mladych ludi, ze najprv treba pozariadovat vsetko to ostatne ako zabezpecit dostatocny prijem na hypoteku, nejaky ten byt s tym ze ked zaplatime mesacnu splatku,tak nam ostane aj na jedlo...my teda tiez este len planujeme a kdeco sa uz snazime vybavovat, ale babetko bude aj tak naskor tak za 3 - 4 rocky...v tridsiatke mi pripada uz trosku neskoro na prve, aj ked je pravda ze vekova hranica sa stale posuva zrovna z tych financnych dovodov a niekedy to proste ani skor nejde...

sissik
10. nov 2005

pozicky - nikto vam neda napr. melon, ked vidi, ze ste na materskej s malym deckom a muz nezaraba aspon 50 000 v cistom - to je proste fakt, preto si neviem predstavit, ze by sme si hypo vybavovali az potom, ked uz bude babo
ohladom pomoci s vecami pre maleho - nema kto (a ked spocitam, co vsetko treba kupit, tak pod sumu 50000 sa nijako nedostanem napriek nakupu v normalnych obchodoch za normalne ceny)

ohladom pomoci s financiami - vacsina rodiny si mysli, ze ked niekto robi v ba, zaraba asi 80 000 mesacne v cistom a napriek tomu, ze sa nikomu nesnazite stazovat a zatazovat ho svojimi problemami, vam vyhodi na oci, ze z vasho platu sa musi predsa lahko setrit aj splacat uver - nikto sa vsak ani len neopyta, kolko uver splacate, lebo je v tom, ze 500 ks mesacne - no mat iba jeden taky uver, tak neviem co so sebou
je jasne, ze sa neda ist na matersku az potom, ked splatite 20 rocnu hypo, ale ked mate okrem toho este 4 dalsie uvery, tak to treba odsunut

kazdy si musi zvazit sam, ze kedy je na baby spravny cas, jednak ako sa citi a jednak ake ma sam plany do buducnosti

pierra
10. nov 2005

kolko ludi tolko chuti 😎
myslim si,ze je to otazka priorit..
poznam par, ktory musi kazdu korunku 3x v ruke obratit a az tak ju minie ale maju krasneho zdraveho synceka a su to ludia,ktori mi svojim zitim idu prikladom.. Neodsunuli rodicovstvo kvoli nejakym materialnym potrebam, prijali dieta s laskou a su stastnejsi ako hociktory iny, dobre zabezpeceny par..

katarinas
10. nov 2005

každá minca má dve strany... no určite žiadnej mamine, hoc i náramne šťastnej zo svojho dieťatka (detí), nie je príjemné, keď nemôže svojim deťom dopriať jogurt, lebo rožky sú dôležitejšie, aby neboli hladné... a každý mesiac pred výplatou ísť do záložne, aby sa do výplaty vyžilo a po výplate záložňu vyplatiť a vedieť, že o mesiac to bude o tom istom... Poznala som takú maminu... a verte mi, že je to skvelá a milujúca mama... Ale srdce ju bolelo, že nemôže svojim deťom dať viac... ☹

pierra
10. nov 2005

katarinas, jasne.. to je uz extrem.. ☹ ale nezda sa ti,ze niektori to uz prehanaju s tym materialnym zabezpecenim??

katarinas
10. nov 2005

no, v dnešnej dobe to až také extrémne nie je...
A je mi jasné, že niektorí mladí za "materiálne zabezpečenie" iba skrývajú to, že vlastne ani deti nechcú... čo však nemyslím, že by bol prípad niektorej z kočiek na tomto fóre...
Ono to možno znie dosť tvrdo, keď sa povie "najprv sa zabezpečíme, potom bude dieťa", ale je to len čisto racionálne uvažovanie rozumných ľudí... ak príde dieťa skôr, isto sa budú z toho tešiť...
V prvom rade musí byť človek rozhodnutý, že áno, s týmto partnerom CHCEM dieťa... 🙂

madeleine
10. nov 2005

práve som debatila s tehotnou kolegynkou na túto tému... má 25 rokov, bábatko bude v apríli. Nesmierne sa obaja na to tešia.. ale tiež to prišlo až potom, čo ona chodila takmer pol roka bez ducha, lebo chcela bábatko... a zlomila toho svojho materialistu pre túto myšlienku. Zistil, že majú strechu nad hlavou, on má dobrú prácu, svorka bude blízko a maminka bude vo svojom živle... nemajú na čo čakať.

a teraz mi povedala, že ďaľšia kolegyňa sa rozhodla "obetovať" kariéru v prospech dieťatka... a tá má 28. Inak kariéristka ako hrôza. 😉 tiež usúsila, že pokiaľ je čo do pusy, prežijú... tak ako všetci. Človek totiž nikdy nebude dostatočne zabezpečený. Lebo to nie je o peniazoch, ale o pripravenosti. 🙂

prosto, keď to na vás príde, treba si ísť za šťastím... 😉

uchoooo
10. nov 2005

Suhlasim s katarinas. Pierra, nemyslim, ze ludia to prehanaju, len nechcu zazivat kazdodenny stres. My sme to mali doma (to rozhodovanie medzi "rozkom a jogurtom" poznam az velmi dobre), takze sme sa radsej s manzelom dohodli, ze s babatkom pockame, kym sa ako tak zabezpecime. Sme uplne happy, ze sme zohnali uver, ale pri vsetkych splatkach a beznom fungovani to vychadza takmer 30.000 mesacne. Aj keby sme sa na hlavu postavili, najblizsich 5-6 rokov babo neuzivime... ale drzim palce (a tisko zavidim) vsetkym, ktori to zvladaju.

pierra
10. nov 2005

babyy.. suhlasiiim... ☹
preco su tie peniaze tak sakramentsky dolezite??????????

alexandra
10. nov 2005

Kym som sa nevydala za Daniela, povazovala som vlastny byt, auto a nejake to slusne mesacne zabezpecenie za velmi dolezite pri rozhodovani ci mat, alebo nemat dieta. Teraz? Som si ista, ze keby sa zadarilo (co neznamena, ze sa uz pokusame), tak sa budeme obaja neskutocne tesit, predame jedno auto, skreseme nase mesacne vydavky a budeme tymi najmilujucejsimi rodicmi, akymi dokazeme byt..

madeleine
10. nov 2005

alex: vidím to nejako podobne... 😉

lara1znk
10. nov 2005

Myslim si presne ako Madeleine ze nejde o peniaze ale skor o tu pripravenost. Tvoje biologicke hodiny este netikaju a tak sa nemas preco plasit. Si mladucka, tak si pockaj kedy budete po babatku obaja tuzit. 🙂
Musite sa na to v prvom rade citit vy dvaja.

My sa berieme o 7 mesiacov a babatko planujeme hned po svadbe. Ja mam totiz 28 rokov a moje biologicke hodiny uz tikaju ako blaznive! 😀
Uvidis ze aj na Vas to pride samo od seba, nenechaj sa manipulovat rodicmi. Urcite sa dockaju, ale rozhodnutie je na tebe a na veku urcite nezalezi. 😉

tigi
10. nov 2005

prave vcera sme sa na temu mimino bavili s kamaratkou a povedala som ze my s petom "dozrievame" do takychto veci. mam 25 a peto 29, spolu sme od mojich 19. postupne sme dozreli do spolocneho byvania(mame to stastie ze uz mame vlastny dom, ale samozrejme splacame hypoteku), prave teraz dozrievame do svadby, ktora bude mimochodom 2.septembra a ked pride cas dozrejeme aj na dietatko. nie ze by ma to to obcas nechytalo ale zatial sa nikam neponahlame. 😀

sissik
10. nov 2005

no neviem ci je chciet vela to, aby decko malo vlastnu izbu
neviem, ci je vela chciet, aby mlady byvali sami a nie u rodicov v jednej izbe
neviem, ci je vela chciet taky prijem, aby ste mohli bez problemov kupit decku kazde 4 mesiace teplaky, topanky a nejake tricko, lebo za 4 mesiace z tych veci vyrastie?
a ked niekomu ostane po zaplateni uverov 1500 sk na stravu a oblecenie pre 3 ludi je lakomy a sebecky alebo radsej si povie, este pockam 4-5 rokov, kym budem na tom tak, ze po zaplateni uverov mi ostane 8000 ?
toto su otazky, ktore riesi vela mladych ludi, ktori skoncia skolu, zacnu pracovat a snazia sa ziskat uvery na byt, lebo rozmyslaju trochu dopredu

dorotka
10. nov 2005

ale ved mas pravdu sissik ved to vidno ze zrazu stupla porodnost lebo sa zacina zaplnat porelovucna diera ked to dvadsiatnici odkladali na tridsiadku 🙂 a zrazu su plne porodnice

matja
10. nov 2005

my s manželom tiež patríme k tým, čo si počkajú do tej tridsiatky. Srdce síce hovorí jedno, rozum druhé. Presne ako píšu aj ostatné dievčatá, platíme hypotéku a keď to pripočítam ku všetkým poistkám a iným poplatkom (napr. za byt, telefóny a pod.), tak to prevyšuje jeden plat. V tomto prípade si nemôžeme dovoliť o tej môj plat prísť. Mesačné splácanie hypotéky sa nám bude po niekoľkých rokoch znižovať a platy budú snáď rásť, takže myslím, že tie štyri alebo päť rokov (mám 25) ešte počkáme. Ale musím sa priznať, ťažko sa mi to píše, lebo sa na naše dieťatko veľmi ale veľmi teším 😒

ivaz
10. nov 2005

patrím taktiež medzi tie, ktoré si dieťa nechávali až na tridsiatku. a teraz keď sa blížim k tomu číslu a v mojom okolí sa čím ďalej vyskytuje viac kočiek, ktoré sa o ratolesť snažia už niekoľko rokov, a neúspešne, tak dostávam strach aby som nerozšírila ich rady. takže sociálna istota je určite potrebná ale netreba si dávať moc vysoké ciele a prehodnotiť priority.

matja
10. nov 2005

súhlasím s tebou ivaz, tiež sa bojím toho, že bude problém s otehotnením. 😒

liska
10. nov 2005

ja mam 31 a za "mlada" 😀 som si vzdy predstavovala,ze v tomto veku uz iste budem mat 2 deticky... nevyslo,ale nie preto,ze by som to odkladala,len som nenasla cloveka,s ktorym by som ich rada mala... teraz,ked ho uz mam,sa na tom zacalo pracovat,ale tiez vo mne hlodaju male obavy,ze sa to nemusi podarit tak lahko ☹
inak,som za to,ze rozhodnutie mat dieta je iba a len o pocite...

ikke
10. nov 2005

no, ja mam za par hodin 28 a tiez by som sa uz rada podriadila prirode 🙂 Ibaze byvame v studentskej izbe velkosti 15,5 m2, kam by sa tretia postel uz fakt nevosla 😒 Ale hadam sa v roku 2006 prestahujeme, lebo ja som tomu mojmu zatial iba nahovorila, ze rodit prvykrat pred tridsiatkou je pre zenu velmi zdrave 😀 Tak uvidiiiime 😉

emjee
10. nov 2005

ja mam 26 a citim, ze este mam rocik dva cas, ale moj drahy ma takmer 36 a aj ked z jeho strany este neboli naznaky, ze uz je cas, aj schopnosti muza oplodnit zenu s pribudajucim vekom klesaju - aj ked drahy vyzera super mlady 🙂

stelienka
11. nov 2005

pravda su tie biologicke hodiny strasne? ja mam 27, buduci manzel 29 (on sa ponahlat nemusi, jemu nic neujde). ja by som chcela zo dva roky len pre nas dvoch, aby sme si uzili trosku 'spolocneho' manzelskeho zivota, aj pocestovali, aj vyspavali po vikendoch do obeda, lebo ked pride potomstvo, tak budeme mat o zabavu postarane. ale co nam pambozko nadeli, to vezmeme. tu v amerike sa rodi neskoro. v praci mam kolegynu, ktora ide za dva tyzdne na cisarsky s tretim dietatom, ma 42 a prve dieta mala v 35tke... teda az takto neskoro neplanujem, ale mozno okolo 30tky prve a do 35tky druhe...

sissik
11. nov 2005

no ja rozmyslam, ze zacnem pre istotu sporit na umele oplodnenie, lebo kym posplacame cast uverov, tak zdravotne poistovne mozno nebudu preplacat ani jeden cyklus 😠
a smejem sa s malou dusickou, ze ked sa nam nepodari, tak adoptujeme cigana - vsak ked uz teraz zivime 2 ciganske rodiny 😀

alexandra
11. nov 2005

Sissik presne viem o com hovoris.. Preto som kupila 3 izbovy byt, zatala som zuby a podpisala tu hypoteku na 20 rokov.. V pripade, ze by som musela ostat doma s babatkom, tiez by nas drahy neuzivil a preto som si zariadila, ze ak sa podari, budem moct pracovat doma na proviznom systeme, v podstate tak, ako doteraz..

sissik
11. nov 2005

my sme zatali tiez zuby, lebo ina moznost ako zadlzit sa min. na 20 rokov u mladych ludi na kupu niecoho vacsieho neexistuje (ked nepocitame, ze pomozu rodicia)
a ked sa da zariadit, ze sa bude pracovat doma, je to uplne super, len skoda, ze malo zamestnavatelov to umozni
a hrozne malo zamestnavatelov umoznuje zenam-matkam pracu na skrateny uvazok, co by asi mnohym velmi vyhovovalo
a pritom zamestnavatel moze takto jedno miesto obsadit 2 zenami, kazda sa v tej praci vyzna a tympadom sa mozu aj dobre zastupit alebo nahradit, ked jedna z nich vypadne, naklady vyssie mat nebude, lebo adekvatne s uvazkom sa skracuje a mzda - no proste nechapem to, ako nechapem vela veci na slovensku 😖 asi som sa mala narodit o 1000 rokov neskor 😀

pierra
11. nov 2005

ja si myslim,ze byt na materskej s dietatkom 3 roky je v dnesnej dobe luxus..

som rozhodnuta,ze ked budem mat dieta, po polroku sa vratim do prace.. nie preto,ze by sa mi tu az tak veeelmi paacilo ale preto aby sa nam lepsie zilo a bolo aj na jogurty, nielen na rozky..

sissik
11. nov 2005

najlepsie je to, ze ked pred niektorymi ludmi povies, ze chces byt doma len pol roka alebo rok, tak sa na teba pozeraju ako na krkavciu mater, fakt som to uz zazila - potom im stacilo vysvetlit, ze draheho plat je nizsi ako vydavky na energie a uvery a pochopili - odvedy si pusu neotvorili
niektori si to uvedomia len ked im to povies takto okato, a ked ani to nepomoze, tak staci povedat cifru vydavkov - vacsina dobre nepadne na zadok a potom si to uvedomia

alexandra
11. nov 2005

Presne tak... A to vlastne este mozeme byt s manzelikom radi, ze mame dost vysoke prijmy na to, aby nam tu hypoteku vobec dali... Takze uvidime.. Este ma caka 3,5 roka skoly a potom by som sa velmi rada pokusila.. A ak nam to financie dovolia, budem doma kolko sa bude dat.. AK nam to dovolia..

pierra
11. nov 2005

presne to som chcela napisat.. ze budeme vyzerat ako krkavcie matky.. ale moja mamina to urcite pochopi,pretoze ona sama bola so mnou na materskej iba 5 mesiacov....

aaa.. ved uvidime.. urcite sa zrieknem noveho auta, super DVD s turbo reprakmi alebo luxusnej dovolenky a uprednostnim detsku vybavicku.. 😎

madeleine
11. nov 2005

ja sa zrieknem čohokoľvek, keď tie malé nevinné velikánske očiská na mňa kuknú "mami, je mi zima na riťku" 😀