Prvé bábo v 30-tke. Čo si o tom myslíte?

martus
10. nov 2005

Čaute baby, chcem váš požiadať o radu. Mam 24 teraz som skončila školu a chceme mat babo okolo 30-tky, aby sme sa aspon ako tak zabezpečili (byvanie, finančne) a nemuseli ratať každu korunku (nič extra). Ja si myslím, že nič zlého na tom neni, len moje okolie sa tvári, že prečo tak neskoro. Čo si o tom myslíte? 😒

escada17
4. apr 2007

zuzi a veru, ty vyzeras na 25..nejde o vek, ja sa nechcem nikoho doknut, kazdy inak chce alebo to inak vyjde, ze? Zuzka, je mi luto, ze co bolo, dobre, ze je to tak ako je teraz... 🙂

zuzana76
4. apr 2007

escada, uz prebolelo, spominam sice, ze v maji tohto roku by som mala uz rocne dietatko, ale ktovie, ci by nebolo chorucke, za ten rok som sa liecila, lepsie povedane chodila po vysetreniach a ked povedali, ze som uz ok a vysledky su ok, tak som hned na prvy sup otehtonela 🙂 , presne tak, clovek mieni, Pan Boh meni, ja som predtym chcela prve dieta do 30-tky, ale bude kratko po nej a som neuveritelne stastna

lasenka
4. apr 2007

zuzana
uz len aby vsetko dobre dopadlo, tak drzim palce 😉

zuzana76
4. apr 2007

dakujem, Lasenka, dufam, ze dopadne

bluebell12sr
4. apr 2007

ahoj lasenka, mna sa stale GP pytal, ze ci to nie je skoro 😀 , a dodnes ked som s malym v parku alebo na nakupoch sa ma ludia pytaju:Je tvoj? kolko ma rokov? ahhhhh, to si musela byt velmi mlada, ked si ho mala.........xixixix 😀 . Mimochodom, v Brent Crosse sa mi stalo, ze nejake mlade kocky prepoculi konverzaciu s mojim malym a unudene a dost nahlas prepriekli: Boze dlasia au-pair.. 😀 ale mna to velmi potesilo, to asi znamena, ze vyzeram na 19, alebo nie? 😉 😀

lasenka
4. apr 2007

bluebell
je super, ak mi moji ziaci povedia, ze vobec nevyzeram na to, ze by som uz mala deti... dokonca sa niekedy aj spravam ako pubertiacka 😀 😀

bluebell12sr
4. apr 2007

😀 , no tak ak vyzeras tak ako si ta pamatam, tak aj ja by som pochybovala, ci je ten drobec na fotke vobec tvoj 😀

lasenka
4. apr 2007

bluebell, doba stale kraca dopredu... som si ista, ze az budeme vo veku 60-65 rokov, satocky na ramienka mi v skrini chybat urcite nebudu 😀 😎

bluebell12sr
4. apr 2007

😀 nikdy nehovor nikdy, vies co vsetko tie plasticke op. dnes dokazu???? 😀

lasenka
4. apr 2007

ty v UK mozno skor pojdes na nieco take, no u nas na vychode ta kdeeee 😠

escada17
4. apr 2007

zuzi, niekedy sa akoby nieco stane, strasne to moze byt zle, aby nas to spravilo lepsimi.Viem, znie to hrozne, ale vsimla som si u seba, ze mna najviac pozitivne zmenili tie najhorsie veci. A super, ze si tehu, lebo kolko zien nemoze mat deti, mne vzdy tak pride luto, ze sa nemam vlastne na co stazovat-lebo tie dietatka su to najdolezitejsie..

zuzana76
4. apr 2007

escada, mas pravdu, vsetko zle je na nieco dobre, aj mna to zmenilo a viac si vazim co mam 🙂

escada17
4. apr 2007

pridam sa k debate o veku, aj ked lasenka uz asi zaspala, hehe. No ja ked som bola na zaciatku tohto tehu ( to som mala 28 ) davat krv , este som nemala brusko, tak si tam sestricky suskali, ze asi som tehu, ekd take testy...a jedna sa ma priamo opytala, ja ze ano- moje druhe. A ako na mna vyvalila oci, ze vraj nevyzeram este ani, ze mam legalny vek na dieta 😉)) tak ako som ja jej dakovala 😉))) cely den som potom mala super 😉

zuzana76
4. apr 2007

no mne dnes jedna babka u lekara - endokrinologa, tiez vravela - taka mlada a uz take choroby? ved ste skoro este decko a vydata hadam este nie ste! - ja som jej len odpovedala, ze ano, brusko asi prehliadla, kedze som sedela 🙂 , tak som tuto temu viac nerozvijala a pomyslela som si,-stastna to babka, ked az na stare kolena vie, co su lekari, isla k endokrinologovi po prvy krat

zuzana76
4. apr 2007

idem uz aj ja hajat, som nejaka unavena, dobru noc vsetkym

escada17
4. apr 2007

zuzi, dnes sa mi zda, ze aj sa mamky ( buduce mamky ) vedia o seba lepsie starat a mnohe sa nezanedbavaju ( no co, vydala som sa, mam na haku- tak to u mne neleti ) a potom ako dobre lichotky padnu 😉

babacka
10. apr 2007

Escada, uplne s tebou suhlasim, starat sa o seba treba stale, aj po vydaji, aj s detmi. Inac ja mam 33, dcera bude mat 3 roky. Tiez mi kazdy hovori, ze na svoj vek nevyzeram a naozaj sa to dobre pocuva.
Zuzanka, Tebe velmi drzim palce.

digysa
6. dec 2008

Tak ozivim trochu debatu........
Sa mi zda, ze tu budem jedina, ktora mala dietat v 29 a odporuca pravy opak. NECAKAJTE kym sa zabezpecite....co to znamena financne byt zabezpeceny? To nebudete nikdy.......Blbost, blbost, blbost..

Co by som ja dala za to, keby som mala deti aspon v 25-ke.
Raz som pocuvala relaciu, kde sa prave rozpravali o zenach, ktore si buduju karieru a zabezpecuju sa a az po vsetkych 'pripravach" sa budu snazit otehotniet.
Ta lekarka povedala jednu vetu, na ktoru nezabudnem:

"Je pravda, ze veda, technika, medicina a vyskum kazdym rokom napreduju, ale zabudame na to, ze ludske, v tomto pripade zenske telo sa nemeni"

skorki
6. dec 2008

Ahojte,

Digysa, asi musim s Tebou v tomto suhlasit. Aj my sme to posunuli "az do tridsiatky". Nechcem povedat, ze nieco z toho, co som doteraz prezila lutujem, ale do tridsiatky mi ostava 10 mesiacov a otehotniet sa nam vobec nedari. Ten vek a vlastne telo clovek zrejme neoklame. Ale kazdy sa uci hlavne sam na sebe a aj ja si uvedomujem len teraz, ze nechcem aby bola praca jedinym zmyslom mojho zivota. ☹ Dufam, ze som na to neprisla prilis neskoro. Krasny vikend vsetkym!

vroni
6. dec 2008

Mila digysa, ta lekarka bola veru, prepytujem, riadna hus!!!! Nas zivotny styl (nielen zien ale i muzov) sa odzrkadluje v mnohom a medziinym aj v reakciach nasho tela. O par generacii pred nami sa tridsiatnicky povazovali za ¨zrele¨ zeny a v styridsiatke uz pomaly klepkala na dvere staroba. Dnesne styridsianicky casto uvazuju o dietati (prirodzenym sposobom), co bolo este pred niekolkymi desiatkami rokov povazovane za zazrak a takmer nemozne. Tvrdit, ze starneme rovnako rychlo je rovnako mylne, ako tvrdit, ze auta pred 100 rokmi boli rovnako bezpecne.
Ale suhlasim s tebou v bode, ze financne zabezpecenie nie je dokonale nikdy a nie je rozumne cakat pridlho.
Inak ta tridsiatka sa mi zda prave idealny vek na dieta. Ale to je len moj nazor, nejdem to vyhlasit za ¨jedinu a absolutnu¨ pravdu 😉

digysa
7. dec 2008

vroni: nechcem ta urazit, ale ta hus asi budes ty. Ta lekarka nenarazala na starnutie ale na fakty, ktore budu mat ten isty percentualny vypocet o 10 alebo 15, alebo 20 rokov....Zato ze mas "racio" zivotny styl sa nezmeni fakt, ze napr. pravedepodobnost Downovho syndrumu u 24 rocnej a u 35 rocnej sa rapidne zvysuje, tiez nezmenis fakt, ze 24 rocna baba ma mensie riziko potratu, ako 35 rocna....
Zato, ze sa starnutie spomaluje, zato sa ale nemeni, ze 25 rocny chlap vyprodukuje vacsie mnozstvo spermii ako 35 rocny....
Ak si zeny chcu brat priklad zo "susedky" ktorej sa zazrakom podarilo otehotniet v 45-ke, tak zela VELA STASTIA...a trpezlivosti. 😎

skorki: ani ja nic nelutujem, mam 2 zdrave deti, 1 potrat za sebou, ale vzdy budem tvrdit, ze kludne sme na to s manzelom mohli ist skorej. A tebe radim, aby si si starostlivo zacala pocitat ovulacne dni a zacali na tom pracovat vazne..... 😉 Este stale si mlada.

melany_s
7. dec 2008

vroni, nič si z toho nerob. ja si tiež myslím, že tridsiatka je ideálny vek na dieťa, ale je to môj názor, nebudem ho nikomu vnucovať a hlavne nebudem nadávať do husí každému, kto si myslí niečo iné... 🙄

a digysa, myslím, že ľudia by mali mať deti, keď sú na to pripravení a nie keď produkujú najväčšie množstvo spermií

vroni
7. dec 2008

Melany, nerobim 😀 😀 😀 Viem, ze digysa vie aj normalne diskutovat, tak to neberiem osobne 😀 Fakt ale je, ze ovulacne obdobie zien sa predlzuje a matka priroda ¨dopriava¨ zenam po dlhsi cas moznost otehotniet. Riziko downovho syndromu stupa (velmi mierne) po 38. roku zeny a pred 18. rokom, takze 30 skutocne ziadne riziko - ani len statisticke - so sebou neprinasa. Tato hranica sa tiez sustavne posuva nahor, takze skutocne starneme pomalsie. Paradoxom je (v tomto ma digysa pravdu), ze u muzov je tendencia prave opacna, nove generacie produkuju kratsi cas a menej zivotaschopne spermie (statisticky videne) Takze mozno si nase pra-pra-pravnucky budu hladat v patdesiatke osemnastrocnych mladikov 😀 😀 😀
Ze zena lahsie spanikari, ked uz jej ostava len par plodnych rokov ako v 25, ked ma pred sebou este ¨veky¨ dokazem pochopit. Lekara, ktory tuto paniku este (bezdovodne) potvrdzuje skrabkanim si vlastneho ega akceptovat nedokazem.

daisy33
7. dec 2008

ja mam 30 a 7 mesacne babo a som rada ze sme pockali. tiez som vysla zo skoly ked som mala 23, trochu som si zarobila, uzila dovolenky, a teraz si uzivam materstvo. mam 3 zname co sme na tom rovnako. a tiez musim podotknut, ze som sa pred tzm na to akosi necitila. potom som dostala taky pocit, ze uz by to aj mohlo byt, trochu oddych aj z prace a vyslo nam to dost rychlo.

jankajs
7. dec 2008

No ja mám čoskoro 30 a sedem mesačného syna. Nemáme ani finančné, ani bytové zabezpečenie, hoci sa na tom pracuje, lebo väčšinu času, čo sme s mm spolu sme riešili počatie dieťaťa. Takže financie šli týmto smerom. Mňa osobne mrzí, že sa podarilo takto neskoro, ale hlavne, že sa podarilo. Lenže máta ma myšlienka, čo bude časom. Mám o desať rokov staršieho mm, keď sme sa pred vyše šiestimi rokmi brali, nevidela som to tak čierno, lebo som si myslela, že dieťa budeme mať tak do roka. Ale teraz? Keď najstarší (ešte by sme chceli ďalšie deti) syn bude mať 15 rokov , mm 55 a ja 45. A či sa dožijeme vnúčat, ťažko povedať, keď teraz zomierajú čoraz mladšie ročníky, hoci sa odchod do dôchodku odďaľuje. Takže si myslím, že treba pozerať aj do budúcnosti, mne tiež dobre padne, keď prídu moji rodiičia 55 a 53 r. a spoločne trávime aspoň chvíľu s naším synom, príp. im ho nechám postrážiť a bez obáv idem k lekárovi. Ak môj syn bude mať svoje prvé dieťa v/po tridsiatke, tak ja s mm už budeme senilní starkí 🙄

vroni
7. dec 2008

Janka, ber to z tej pozitivnejsej stranky, Budes mat vnucatko v sestesiatke (kde je este starecka senilita, mas este 20 rokov cas - teda priblizne 😉 ), ked uz budes doma, nebudes ich musiet vidiet len uchytkom po robote alebo si brat dovolenku... Ja som posledne dieta mojej mamy, mala 35, ked som sa narodila, mne sa dieta pritrafilo v 35 (naozaj som sa nerozhodla ¨dobrovolne¨ 😉 , mam este aj papier na to, ze ziadne dieta mat nemozem 😀 😀 😀 ) a moja mama nadsene opatruje malu (ona by rada ovela castejsie nez jej ja doprajem), svokra (v rovnakom veku) to tiez zvlada ¨lavou zadnou¨, ani stopa po senilite... Vsetko ma svoje pre a proti.
Ale cestne sa priznavam, ze ked citam, ako zeny vysoko 50+ porodili dieta, krutim nad tym hlavou - to uz sa mi naozaj zda prineskoro.

digysa
7. dec 2008

vroni: mna len stve, ze cigani sa vam rozmnozuju ako potkany...ale my tu riesime kedy je ten spravny cas otehotniet.
Je vobec spravny cas na tehotenstvo?

Ale to, co spominala jankajs...tie GENERACNE rozdiely do buducnosti, presne aj ja som si to myslela, ked vidim, ze moja mama vitalna zena, teraz ma 56 mi pomoze s detmi a este sa mozno dozije aj syovej svadby. No ja viem, ze ja sa urcite nedozijem svadby mojich vnucat a priznam sa, uz teraz ma to fakt trapi....myslim, ze to nevyriesi ziadna medicina ani vyskum.

Niekedy bolo uplne normalne mat dieta v 20-ke a zacat rodinu.
Dnes sa hovori- ta dnesna mlades tak rychlo dospieva......hmmm, takze dospievame rychlejsie ale deti mame v neskorskom a neskorsom veku...........

vroni
8. dec 2008

No ano, lenze iste etnikum si nerobi starosti s nejakou vychovou a starostlivostou a ked nebude jedno decko (zoberu ho do decaku, umrie na podvyzivu, podchladenie alebo ho kdesi pohodia), spravia si dalsie.... Vyzera to tak, ze cim nizsia socialna uroven naroda alebo etnika, o to viac maju deti (aj ked aj tu sa najde par vynimiek) A napriek vseobecne rozsirenym reciam o zvlast zdravych detoch v tomto okoli - prave oni maju najvyssi podiel deti s vrodenou deformaciou (fyzickou ci psychickou) Takze tudy cesta nevede 😀
Digysa, ak spravne pocitam, tak si syna mala o tri roky neskor ako tvoja mamina teba - to naozaj nie je velky rozdiel, nebud pesimista 😉 A pockaj si 10-15 rokov, este aj zubami budeme cvakat od strachu, aby sme sa svadby nasich deti (alebo vnucat) nedockali PRISKORO 😀
Spravny cas na tehotenstvo je u kazdej rozumnej zeny podla mma prave vtedy, ked otehotnie (verim v nekonecnu mudrost matky prirody) 😀 😀 😀

vevusiatko
8. dec 2008

digysa uplne s tebou suhlasim.....Clovek by v dnesnej dobe veru musel riadne makat alebo lepsie povedane asi kradnut aby sa skutocne zabezpecil.....Podla mna tu ide skor o obycajny karierizmus.... 😒 😒

daisy33
8. dec 2008

ja myslim ze ide o to, kdo sa kedy na to citi mat dieta. samozrejme ked sa pritrafi skor ako sa na to citime, co uz.