Prvé bábo v 30-tke. Čo si o tom myslíte?

martus
10. nov 2005

Čaute baby, chcem váš požiadať o radu. Mam 24 teraz som skončila školu a chceme mat babo okolo 30-tky, aby sme sa aspon ako tak zabezpečili (byvanie, finančne) a nemuseli ratať každu korunku (nič extra). Ja si myslím, že nič zlého na tom neni, len moje okolie sa tvári, že prečo tak neskoro. Čo si o tom myslíte? 😒

vroni
16. dec 2008

Libka, nepomozem ti. Informacie mam od gynekologicky, z lekarskej komory a odbornej literatury. Neber to osobne, ale je mi fuk, ci mi veris alebo nie. Tu sa amnio pred 38. rokom zivota zeny nerobi (iba ak na vlastnu ziadost), lebo vraj na to neexistuje - ani statisticky dovod. Inak cisto matematicky je ¨najnebezpecnejsi¨ vek 26 rokov a vtedy ti tiez nikto amnio robit nebude. A pokial viem, ani na Slovensku ta v 30 ziaden normalny lekar na amnio kvoli veku neposle (normalnu, zdravu zenu) Segra mala (na Sk) 3. dieta ked mala 37 a tiez jej amnio neodporucali (teda nie ze by nemala ist, ale ze nebol dovod) Takze v pohode ver comu chces, ja ta presviedcat nebudem. Kto chce, si informacie najde, kto nechce - nuz, jeho problem.

libka1
16. dec 2008

Hiii aka ostra si... Co ta tak rozcertilo? 😉 Neviem kde je to tu, ale na Sk sa zvykne posielat od 35 nahor na amnio, samozrejme ze tam nikto ist nemusi ked nechce a kazdy gynekolog ma na to iny nazor, jeden posiela, druhy nie, jeden odporuca, druhy nie... Ale nervozna byt nemusis len zato ze niekto napise ze s tebou nesuhlasi, ved mne je v podstate jedno co tu napises... a navyse ked mas tie informacie z lekarskej komory, tak som rada ze to sem pises, dozviem sa nieco uzitocne 😉

digysa
17. dec 2008

Presne suhlasim s tou poslednou vetou martinky17: Neodkladajte tehotenstvo za kazdu cenu po 30-ke.

Nemyslim si, ze je to nieco hrozne mat dieta po 30-tom roku, ale za vyhru to teda nepokladam.

Z nasej debaty vidno vela pozitivnych stran, ale nikto ma nepresvedci, ze negativne mierne prevysuju. Takze baby, co mate deti po 30-ke, nic sa nedeje....co sa stalo to uz nezmenime...
Ale tie, ktore sa prave pytaju sami seba, ci je ten spravny cas.....moc sa nepytajte...cas bezi

😀

vroni
17. dec 2008

No, tak vidis, presne to som nechcela 😀 😀 😀 Co by som bola ostra, ja som ti velmi mierna osoba a nemam rada konfrontacie 😀 Myslela som to naozaj tak, ze ti sem nemozem hodit link, lebo som tie informacie dostavala v pisomnej (resp. tlacenej) podobe. A tak sa "musim" "zmierit" s tym, ze mi neuveris. Tu som v Rakusku, takze to nie je nijako zvlast daleko, len v niektorych bodoch su pristupy lekarov trochu ine. Ale to by bolo na velmi dlhu diskusiu a trochu aj od temy. A ze sa nerada hadam, chcela som byt jednoducho strucna 😀

zeleny_cajik
17. dec 2008

ahojte, pridám sa k vám. Mám krátko pred tridsiatkou, bábo nemám, nie kvôli zabezpečeniu (o tom sa aj tak nebude dať hovoriť,pokiaľ nesplatíme hypotéku a to je 30 rokov) ani kvôli kariére, skrátka jeden vzťah som ukončila v 25-ke a poviem Vám, nájsť v tomto veku normálneho chlapa je hľadanie ihly v kope hnilého sena.

Hoci som si toto obdobie užila, rovnako ako obdobie s mojim súčasným manželom plné dovoleniek, rozmaznávania sa a "kariérnych postupov" a rozhodne neľutujem, že som dieťa nemala s bývalým, cítim, že biologické hodiny začínajú tikať ako big ben a tým viac, že sa nám zatiaľ nedarí a nervózniem z toho. 😨

Baby, ak ste šťastné vo vzťahu a ste presvedčené, že Váš partner je tým pravým, nezomierate od hladu a cítite sa pripravené, veľmi to neodkladajte kvôli "kariére" či "zabezpečeniu" (ako som písala vyššie - hypotéku väčšina z nás aj tak spláca minimálne 15 rokov). Niekto tu písal, že naše organizmy sa zmenili, sú odolnejšie a rodiť môžme aj po 40-ke... čo ja viem, vidím to skôr naopak, ani zdravý životný štýl neoklame vek a mať puberťáka doma v 60-ke podľa mňa nie je to pravé orechové ani pre matku ani pre dieťa. 😒

vevusiatko
17. dec 2008

zeleny cajik 🙂 plne s tebou suhlasim....a dufam ze sa babo podari cim skor 🙂
Vroni ako sa dari Nathalie????

jaja257
17. dec 2008

Ahojte,
Ja som 30 na zaciatku tohto mesiaca, mala sa narodi bud koncom mesiaca alebo v januari a vobec nelutujem, ze som pockala. Ale to zavisi od kazdeho. 😀

stvura
17. dec 2008

Vroni, ja budem mat 32 a amnio mi doporucili, i ked som normalna zdrava zena!
14 rokov som bola vegetarian, v zivote som nefajcila, alkohol nepijem, nemame v rodine ziadne postihy...Moj manzel ma bohuzial malformaciu lavej ruky a akonahle ho moj gynekolog uvidel mi doporucil genetiku a amnio, takze tehotenstvo sa netyka len zeny.

vroni
17. dec 2008

Stvura, tvoju poslednu vetu treba napisat zlatymi pismenami. Ano, samozrejme sa tehotenstvo netyka len zeny. Tak som si uvedomila, ze poznam pripad, kde sa zdravej babe narodilo dieta s DS (mala 23) a az po porode jej gynekolog povedal, ze mala ist na amnio, lebo vek otca bol ¨patologicky¨ (mal vysoko po 50, ale aj tak mohol sa mohol pan doktor vyjadrit trochu jemnejsie) Takze ano, opravujem, v pripade zdraveho paru ta lekar neposle na amnio... 😉
Vevusiatko, dakujem, Natalke sa dari, mame ju namiesto televizie (a to velakrat doslovne 😀 ), normalne by som uvazovala este o jednom a to som sa zaprisahavala,ze nikdy viac ... 😀 😀 😀 Dufam, ze aj vy vasu slecnu posluchate 😝 a ona vam rastie do sily a krasy...
Akurat som dostala spravu od kamosky, ze sa im v noci narodila Laura, tak sa tu vyskliebam na monitor 😀 😀 😀, aby som bola k teme, kamoska ma 29 a tvrdi, ze to je idealny vek.....

libka1
18. dec 2008

A zase sme pri tom istom, kazdy ma ten idealny vek vtedy ked sa na to citi... Ja sa teda chystam s tym 2 poponahlat, ak by sme nahodou chceli aj 3 este 😀 😀

vevusiatko
18. dec 2008

Vroni porod bol taky strasny, ze nikdy viac??? Ja som zase povedala , ze by som rodila aj kazdy den takze na rok na jar by som chcela dalsie 🙂 Asi je to skoro ale uvidime ako bude Draganka pocuvat 🙂 Uz zacina byt zla ale inak rastie konecne zaciname priberat 🙂 Vasa mala uz bude mat 3 roky tak podla mna idealny vek na dalsie....isto by sa potesila surodencovi 😉

vroni
18. dec 2008

Ale kde, porod bol pohodicka, dokonca som prepasla jednu finalnu kontrakciu, lebo ma doktorka (uspesne) rozosmievala 😀 Ale pohodicka nebolo prvych pat mesiacov, ktore som striedavo pregrcala a prespala (v zivote som nebola taka znicena) a z toho mam hrozu dodnes.... Kamoska mala pohodove tehotenstva a strasne porody (dva) a tak sme sa dohodli, ze ona bude tehotna a ja dieta porodim 😀 😀 😀 Len nejako to nevieme technicky zrealizovat 😀 😀 😀 Ale vazne, ak by sme sa rozhodli pre druhe, tak by som chcela odstup cca tie 4 roky, podla mna je idealny, viac nez pät u nas do uvahy neprichadza, to uz sa mi zda dost neskoro (pre mna, nie kvoli odstupu) V maji mi konci implanom, tak asi to nechame na matku prirodu, nech robi, co vie 😀

vevusiatko
18. dec 2008

No mne byvalo tiez riadne zle 🙂 🙂 A tiez porod bol v pohode....ale posledne mesiace som si uzivala 🙂 Neviem ja by som zase chcela cim skor deticky...chcela by som este dvoch chlapcekov KEd budem mat 30 pojdu do skoly a postupne si zacnem uzivat 😀 😀 😀 😀 Ale tak tiez radsej nic nebudem planovat a vsetko sa uvidi 🙂 Mala sa tesi uz na vianoce co? 🙂 Strasne je zlatunka 😉

vroni
18. dec 2008

Ano, posledne mesiace boli fajn. A vlastne aj tie mesiace potom. Nastastie ma kompletne obisla poporodna depresia a krpata bola v podstate bezproblemove babo. Chcela som si ju vychutnat co najviac - vlastne az doteraz, lenze odkedy chodi do skolky ma uz pomalicky svoj svet, kamaratov a uz ma nepotrebuje tych 24 hodin denne (aj ked este je to stale velmi fajn.) Ale uz zacinam mat pocit, ze by som sa uz zvladla venovat aj druhemu dietatu. Na Vianoce sa asi najviac tesim ja 😀 😀 😀 Mala si na minulorocne Vianoce nepamata, takze nevie, co ju caka a az teraz vnima vsetku atmosferu ako velke dievcatko (a nie ako babetko), vytesuje sa zo stromcekov, svetielok a tak pecieme, zdobime, chodime na vianocne trhy (mame ich asi 200 m od domu) a nevieme sa dockat 😀 Eeeee, ale sme pekne mimo temy 😀 😀 😀

stvura
19. dec 2008

No Vroni...moj mazel ma ale o dva roky menej ako ja...ale sranda. Tusim mi lekar vravel ze sucet paru musi byt 70 rokov {optimalne rozdelenie} a ak je viac tak ide matka na amnio tak ci tak.
Ja by som ale druhe dieta chcela tiez cim naskor, i ked sa troska obavam ako to zvladnem, lebo maly je velmi narocny {bolo to maximalne nespave dieta zozaciatku} a som prakticky na neho sama, lebo mam iba otca a to dost daleko a svokrovci na maleho kaslu {muz je furt v robote}. No uvidime. Styri roky sa mi zdaju dost velky rozdiel, este tak dva budis. Ak by som zvolila 4, tak to mam amnio ako vysitu i druhy krat....

vroni
19. dec 2008

Stvura, ak som ta spravne pochopila, tvoj manzel ma problem nesuvisiaci s vekom, zato moze byt dedicny. Takze je jedno, ci ma 25 alebo o tridsat viac. Len som ti davala za pravdu, ze tehotenstvo je vecou obidvoch 😉 Mne zasa nevyhovuje mensi vekovy rozdiel, chcem sa kazdemu dietatu venovat naplno a na to musi but to starsie pomerne samostatna jednotka. Pokial matka priroda usudi, ze druhe nebude, tak nebude.

stvura
19. dec 2008

Nie, malformacia {nevyvinutie casti ruky alebo nohy} nie je dedicna, len niektory nasi lekari bohuzial nevedia co to je, nestretli sa s tym. Taky bol i moj gynekolog, no vymenila som ho, lebo ku mne zvlastne pristupoval, ale to je o inom. Podla mna nas na amnio poslal pre svoju nevedomost, no ja som vtedy este bohuzial nemala nastudovane to co mam teraz...nevadi, prezila som to.
Ja sa obavam vysokeho rozdielu pri detoch hlavne kvoli tomu, ze uz teraz vidim ako tazko bude vratit sa do roboty a znova vynechat? Moja mama tak bola s nami so sestrou doma sest rokov a velmi tazko sa jej vracalo do roboty...ale ako pozeram, zijes v zahranici a tam diskriminacia tak nehrozi ako tu.

vroni
19. dec 2008

Aha, takze som si malformaciu prelozila spravne. Cudovala som sa, preco s tym na amnio, ale reku, lekar asi vedel, co robi.... No, vidim, ze sa este mam co ucit 😉 S tou robotou to mas pravdu, tu je materska trochu inak postavena a povinnost zamestnavatela zobrat ta aj na ciastocny vazok mu vyplyva zo zakona, takze sa mozes vracat aj ¨postupne¨ a nikto na teba spatno nekuka, ked chces ist po roku (alebo kedy) na dalsiu matersku. Ale zasa nechce vediet, co stoja skolky 😠 😠 😠 (aspon vo Viedni)... Takze tu musis byt na tom financne velmi dobre, aby si si mohla dovolit mat dve deti po sebe a potom ist do prace (lebo s priemernym platom budes pracovat akurat na skolku) Vsade je nieco ☹

stvura
19. dec 2008

Vies ze ja som uvazovala nad au-pair? Stoji 200 eur a za skolku dam 7500, takze...mozno to vyriesim tak ked pojdem do prace.

vevusiatko
19. dec 2008

Vroni byvas vo Viedni?? tam su vianocne trhy prekrasne 🙂 SMe tam zo skolou chodievali.Mnaaam a tolko sladkosti 😀 😀 😀 Veru mala si to uzije....U nas chuda este nie nebude najskor vediet co sa deje ☹

vroni
19. dec 2008

Aha, to som nevedela, ze aj na Slovensku funguje au-pair system, to je super. Au-pair by bola teoreticky aj tu najlacnejsia, tiez dostava mesacne nejake dve-tri stovky, lenze jej musis platit jazykovy kurz, ubytovanie, stravu (ked mas dost velky byt, tak ju ubytujes u seba, to u nas nehrozi), tak tiez to vychadza na riadnu tisicku mesacne. Skolku mame za 500, takze nic 😠 (a to skaceme od stastia, ze sme uz po pol roku dostali miesto, to sa stava malokedy....)
Vevusiatko, vy si uzite Vianoce. 😉 Na buduci rok vam uz mala bude pobehovat a vy sa budete uplne najviac snazit, aby na seba nestiahla cely stromec 😀 😀 😀 A prvy rok u nas bol uplne najlepsi darcek prazdna zabalena krabica 😀 (minuly rok uz bola hit draha na gulicky). Vianocne trhy su super, len zo mna bude asi alkoholik 😀 😀 😀 Kym sa dieta prevozi na konikoch (zivych), vyvala sa v slame a povozi sa na vsetkych kolotococh, musim sa nadajat varenym vinom (aby som nezmrzla) a to stupa nielen do hlavy, ale sposobuje aj nevkusnu dieru v penazenke 😀 😀 😀

stvura
19. dec 2008

Ja som sa pozerala na tejto stranke:
http://www.aupair-world.net
Za 2t co tam mam profil sa mi prihlasilo 35 potencialnych zaujemcov, u nas su len jedny jasle, maleho mam zapisaneho ale nezarucuju mi ze ho vezmu - uprednostnia starsie deti.
Ten punc so stroh a hrozienkami je vo Viedni super, dala by som si povedat {kojim, nepijem uz 13 mesiacov}

nastasia
19. dec 2008

mojej mamy sestra zije vo viedni ma dve deti a kedze nerobi tak ich nechceli zobrat do skolky. potom sa im nejako podarilo vybavit surkomnu skolku, ale nemali tam stravu a tak sa rodicia museli striedat a kazdy tyzden pripravoval desiatu, obed a olovrant niekto iny - to by ma asi porazilo. dokonca ani na skolach nemaju jedalne a potom sa deti napchavaju fast foodom. dufam, ze k nam taky trend nepride 🙂

vevusiatko
19. dec 2008

No uz sa tesim ked mi bude vraviet co chce od Jeziska a ja budem kukat ako z inej planety, ze co to odo mna chce 😒 hehe.....Joooj nevadi aspon si uzivas trhy hehe

vroni
19. dec 2008

Stvura, velmi drzim palce na tu au-pair. Ta stranka je super.
Mne je punc prilis aromaticky, ja len to klasicke varene vino (nuda so mnou, viem 😀 😀 😀 ) Tiez som nepila, kym som kojila (do roka), dva roky som ¨nasavala¨ len detsky punc, tak teraz vychutnavam ¨slobodu¨ (lebo inak sa moja spotreba alkoholu pohybuje okolo flase vina - do roka 😀)
Nastasia, ano, zial je vela skolok, ktore nemaju kuchynu a musia varit rodicia alebo detom dovazaju hotovu stravu z inych jedalni (otras obidvojo!) Ale existuju aj klasicke skolky s vlastnou kuchynou a vybavenim. Skol s vlastnou jedalnou je zial zufalo malo, ale postupne sa to zlepsuje.

wurmm
27. dec 2008

nejako ste tusim zmenili temu 😵 Aby som sa vratila k povodnej, ja som rodila dva dni pred mojou 30-kou. Vzdy som chcela mat svoje prve dieta do tridsiatky a nakoniec sa mi to (sice tesne, ale predsa) podarilo. Porod som mala tazky, to ale podla mna nesuviselo s vekom, zato tehotenstvo som mala pohodove, vobec mi nebolo zle a ani ziadne ine tazksti som nastastie nemala. Z mojej vlastne skusenosti by som, ale odporucala dievcatam alebo lepsie povedane zenam, aby necakali a neodkladali tehotenstvo na dobu neurcitu... Ja mam nekomplikovanu a nehadavu povahu, a vzdy som bola velmi trpezliva, ale cim som starsia, tym lahsie sa rozhadzem a nasrdim, hned som nervozna a nepokojna, vsetko strasne dramatizujem a to uz podla mna suvisi s vekom. Nie sme s manzelom vo financnej tiesni, manzel ma dobre zamestnanie a ja uz mam tiez prislub dobrej roboty, napriek tomu sa stale obavam buducnosti a hlavne, ci budeme vediet vyzivyt a vychovat nasho drobca aj ked sa dovali financna kriza a pod... 😖 Stava sa zo mna kopka nervov a to som ja vzdy bola nevyliecitelny optimista. Myslim si, ze keby som mala dieta pred piatimi rokmi, tak by to bolo o niecom uplne inom, este som nemala tolko pracovnych skusenosti a skusenosti so sefami a kolegami roznych povah, aj zakernych, ktori vedia riadne ovplyvnit zivot (hlavne v negativnom smere), na ociach som mala ruzove okuliare, ktore by mi podla mna vela veci ulahcili...
Ale v konecnom dosledku, stale som mlada, etse mam toho vela pred sebou a stale vo mne tlie plamienok nadeje, ze vsetko bude OK. 😉 Pisem, ako keby som prezila nejako tragediu, co sa nastastie nestalo, to by ma asi polozilo....

vroni
27. dec 2008

wurmm, to je povahou a nie vekom 😉 Ja som cim starsia, tym viac nad vecou 😀 , nervy na dieta mam priam ocelove (az sama nechapem), chcela som vzdy mat skoro deti, ale matka priroda rozhodla, ze to bude az ¨na poslednu chvilu¨ (ako moja sestra - starsia sestra 😀 - sarmantne poznamenala: pat minut pred smrtou) a poviem ti, ze som stastna ako blcha, ze som dieta nemala o 10 rokov skor (kvoli tomu dietatu) Ale keby mi to niekto pred tymi 10 rokmi povedal, snad by som ho aj zbila 😀 😀 😀

vevusiatko
27. dec 2008

Vroni ako sa mate?? Ake boli vianoce??? Uz mas po alkoholovych radovankach??? 😀 😀 😀 😀

etuska
27. dec 2008

ahojte zienky,precitala som si par vasich prispevkov.Mne sa dcerka narodila v 24-och ako neplanovane babatko(obaja s manzelom sme studovali na VS)-bol to trochu sok,ale potom aj veeelka radost a dnes s odstupom casu sme stastni,ze veci sa stali tak ako sa stali 😅 ,lebo sme sa odhodlali pre dost radikalny krok-prestahovat sa do zahranicia-co sa nam aj v juli podarilo.Dcerka uz mala 4 roky.No a teraz si nasi rovesnici zakladaju rodinky,ked my uz mame dieta ako tak odrastene 🙂 Mam 28 a hadam do 30-ky stihneme aj surodenca,hoci zatial neplanujeme(mozno o rok-dva) a mozno hned 2-och za sebou,lebo"Matka Priroda" je mudra a ja verim,ze zena ma mat dieta kym je mlada.(tym som nechcela urazit starsie rocniky) 😵

vroni
28. dec 2008

Vevusiatko, vdaka, vianocovali sme veselo a pekne, dieta sa vytesovalo z kuchyne a po dvoch dnoch sa zmierilo aj s tym, ze stromcek oberat jednoducho nesmie 😀 Alkoholove radovanky mi skoncili, fnuk 😀 😀 😀 , vianocne trhy zatvorili a ja som zasa len spolocensky pijan 😀 😀 😀 (co pri mojom chlapovi znamena, ze som abstinent 😉 ) Jezisko mi zabudol priniest citacku kariet, tak to bude musiet dohnat v pondelok, aby som mohla zase pridat fotky 😀 😀 😀
Etuska, aj ja verim na mudrost Matky Prirody, aj ked si v mojom pripade evidentne mysli, ze som o nejaky ten piatok pozadu za rovestnikmi 😀 😀 😀 (a je nas evidentne coraz viac s podobnym postihnutim 😎 )