Prvé bábo v 30-tke. Čo si o tom myslíte?

martus
10. nov 2005

Čaute baby, chcem váš požiadať o radu. Mam 24 teraz som skončila školu a chceme mat babo okolo 30-tky, aby sme sa aspon ako tak zabezpečili (byvanie, finančne) a nemuseli ratať každu korunku (nič extra). Ja si myslím, že nič zlého na tom neni, len moje okolie sa tvári, že prečo tak neskoro. Čo si o tom myslíte? 😒

horenka
10. nov 2005

Nič na tom nie je, v súčastnosti sa vek prvorodičiek posúva a v podstate bez nejakých rizík pre plod, až od 35tky je väčšie riziko napr. Downovho syndrómu
Ja som tiež čerstvá tridsiatnička momentálne v 11.tt 🙂

martus
autor
10. nov 2005

Super, gratulujem. Mam nazor, že radčšej staršia vyzretejšia mama ako nejaka nevyburena pubertiačka.

barbora
10. nov 2005

martus, hovoríš presne o mojom prípade. Takže ak dieťa tak tiež najskôr v tridsiatke. Našťastie okolie nereaguje skoro vôbec, takže pohoda. Mám teraz 25 a tiež sa najprv chceme finančne zabezpečiť

martus
autor
10. nov 2005

Možno moje okolie reaguje preto tak, lebo ide o kamarátky, ktoré mali bábätká okolo 20 - ky a snad nepôjdu proti sebe s tym, že uznajú, že mohli ešte počkať. Neviem. Ja sa nechcem stresovať ohľadom financií a bývania, ale užívať si materstvo a keď treba tak počkam. 😒

katarinas
10. nov 2005

martus, kašlite na reči druhých... ja mám takmer čerstvých 34 a vo februári čakám prvé dieťatko a nemám pocit, že by som niečo zmeškala. Vždy som chcela dieťa tak okolo tridsiatky a s menším oneskorením mi to tak vyšlo. A poviem ti, teraz si to vychutnávam. Vyštudovala som, pracovala som, nie som kariéristka, ale dnes som už plne uspokojená tým, čo som vo svojom povolaní dosiahla... O bývanie aj finančnú zábezpeku sa báť nemusíme, takže dieťatko príde naozaj do pohody a veľmi sa naň teším... Takže nedaj sa odhovoriť. Na tvojom uvažovaní nie je nič nenormálne. V dnešnej dobe skôr veľmi normálne... Držím palce. 😉

martus
autor
10. nov 2005

Gratulujem k bábätku, ja si tiež myslim, že nie je to o karierisme, ale o zdravom rozume. 🙂

keva
10. nov 2005

martus presne som o tejto téme rozmýšlala. ja mám 26 r. a chcema začasť stavaať dom ale najprv pozemok, ktorý bude na budúci týždeň, potom manželové štátnice, takže sa musí učiť a nie stavať. no a stavať asi o rok-dva. a úver, ktrorý sa z materskej platiť nedá. no takže dieťa asi tak okolo tridsiatky. ak sa nič iné neprihodí. aj keď už by sme chceli ale dnešnej dobe je to horor.

horenka
10. nov 2005

skutočne žiadny karierizmus, predstavte si ten kľud, bytová otázka vyriešená, niečo je našetrené na účte, v robote ste si už čo-to odrobili, tak teraz sa v kľude môžeme venovať materstvu a všetkému okolo, nie?

martus
autor
10. nov 2005

Súhlasím, aj my by sme chceli stavať a keďže sponzora nemame, musíme si na to zarobiť a s bábätkom to si vôbec neviem predstaviť a ani nechcem aby vyrastalo v strese.

barunka
10. nov 2005

tak baby, ja sa pridám k vám z druhého brehu... mám ďaleko pred 30-tkou, byt ani dom vlastný zatiaľ s manželom nemáme, dokonca ani žiadne milióny na účte, ani bohatých príbuzných...
zato však máme na ceste malého drobčeka a tešíme sa z neho... keď sa podarilo teraz, tak bude teraz...

ale ja osobne si myslím, že to je každého súkromná vec, kedy sa rozhodne mať bábo... niekto je pripravený v 18-tich, niekto v 25-tich a niekto v 30-tke... myslím, že ak sa tešíme na malého tak to je rovnako krásne stále

sissik
10. nov 2005

martus, su lekari, co hovoria, ze je to uplne v pohode a su lekari, co hovoria, ze je to neskoro
takisto su ludia, co jedni tak a druhi onak
ja mam 29, babatko by som chcela, ale este stale sa zabezpecujeme - teraz sme kupili 2 krpate byty vedla seba a ideme ich spojit, potom este posplacame 2 uvery z 3 podla moznosti co najskor a potom sa do toho dame
a ak sa pritrafi nahodou pred tym, ako planujeme, tak budem doma iba pol roka a sup pekne do roboty
o babo sa bude starat bud babka alebo opatrovatelka a hned ako ho zoberu do jasli pojde do jasli
vsak je nemyslitelne, aby sa z rodicovskeho prispevku 4110 ci kolko korun dalo nieco splacat
a kazdy trochu rozumnejsi clovek rozmysla tak, ze skor zabezpeci pre rodinu byvanie a az potom privedie na svet potomka

katarinas
10. nov 2005

Barunka, presne ako píšeš... každá žena to cíti (a chce) inak... to preto, že každá sme iná a to je predsa fajn... 😀

horenka
10. nov 2005

barunka, súhlas, je to každého osobná vec
každý by si ale mal zvážiť či je aj schopný poskytnúť dieťatku všetko čo treba, nechcela by som byť v situácii, že nemám na plienky alebo na mlieko
... najlepšie sú ale aj tak tie mnohopočetné rómske rodiny, 10 detí a sťažujú sa že ich nemajú z čoho uživiť, nech dá štát ... a o mňa sa kto stará či ja mám ??? ... ale to je iná téma a škoda je rozčuľovať sa

barunka
10. nov 2005

presne tak horenka, takéto veci nech ti ani po rozume nechodia, lebo sa len zbytočne rozčúliš... a to nie je dobré 😉
bábo nebude mať pokoj a ty si vyrobíš pár vrások a vredov na žalúdku 😀

sissik
10. nov 2005

horenka aj katarinas - absolutny suhlas

martus
autor
10. nov 2005

Je to fakt dosť ťažké, podľa mňa, zabezpečovať sa a mať bábätko súčasne, obdivujem ľudí, ktorí to dokážu. My si musíme počkať.

horenka
10. nov 2005

šetrím sa barunka 🙂
Martus, neboj, ten správny čas príde, je celkom fajn keď si z manželíkom požijete chvíľku sami a potreba/chýbanie bábetka príde samo, žiadne predsudky "tak teraz už by sme mali mať", každý podľa seba 😉

martus
autor
10. nov 2005

Dík Horenka, nejako veď bude, dnes to už nie je hriech začínať neskôr. 😀

bronau
10. nov 2005

Pridavam sa k tejto milej diskusii - mam 31 a som na materskej s prvym babatkom. 🙂 Mame krasneho synceka, ktory sa nam "vydaril " vo svadobnu noc. Aj ja som chcela mat babo tak okolo 30, ale tiez som mala stresy. ked sa vsetky spoluziacky povydavali a na kazdom stretnuti ukazovali fotky s detmi. Hormony sa vo mne burili. Ale teraz som rada, ze som pockala. Karieru mam za sebou, robota ma uz nelaka a tak si to teraz pekne uzivam s malym doma a zivot zienky domacej sa mi velmi paci. Povodne sme aj my chceli stavat, ale babo sa prihlasilo velmi rychlo a tak sme museli bytovu otazku riesit panelakom. A ku veku, kedy je najlepsie mat babatko len tolko - kazda sme ina a vela zavisi aj od toho, ci mate toho "praveho" po svojom boku. Ktovie, keby sme sa s mojim muzom spoznali o par rokov skor, mozno by vsetko bolo inac. Vsetkym vam drzim palce 😉 .

mouse
10. nov 2005

Ahojte, mam 27 a ten isty problem. Tuzba po dietati na jednej strane, otazka byvania a zakladnych zivotnych potrieb na druhej... Ideme stavat, snad o 2 roky budeme byvat vo vlastnom domceku, ale to este nebude ta vysnivana rodinna pohoda v trojici, nastane splacanie uverov. Uvery tak na 20 rokov, takze ani neviem, kedy nastane ten cas mat babatko.

madeleine
10. nov 2005

mouse: keď sa na seba obaja pozriete a poviete, že už chcete bábätko... vtedy... a ani hypotéka vás nezastaví... 😉

mackopu
10. nov 2005

nartus, ja zastávam ten názor, že deti patria mladým. I keď v súčasnosti sú názory úplne iné. Ja mám v rodine tetku, ktorá mala dieťa v neskoršom veku, je síce zdravé, nič mu nechýba, ani po finančnej stránke, ale tie nervy čo má ten chlapec, nezávidím. Rodičia ho nechápu, už sú unavení, majú rôzne zdravotné problémy a pod. majú 54 a 56 rokov a ten veľký vekový rozdiel medzi Tomášom a nimi nerobí dobre. Iní chalani sú vonku, na diskoške, atď. a oni ho v takýchto veciach nechápu. Nechodili oni, nemusí ani on. Vadí im keď si privedie domov kamošov, lebo hluk im nerobí dobre a oni nemajú to svoje súkromie - kľud. Chalan má problémy nielen doma, ale i kamaráti ho nechápu a vyčleňujú ho z kolektívu. Posmievajú sa mu. Vždy majú na jeho osobu sprosté komentáre. Je mi ho ľúto. Ani výmena názorov s tetkou nepomohla. Nehovorím, že všetci starší rodičia musia byť takýto, ale krk dám na to, že 80 percent áno. Ja mám 22 rokov a už som sa neraz vyslovila na adresu svojich rodičov, vy ste staromódni, vy nás mladých nechápete. Preto sa ja budem snažiť o to, aby sme dieťa mali čím skôr. Všetko ostatné podľa mňa môže počkať...
Samozrejme, že každý sa musí rozhodnúť sám, kedy je pripravený mať dieťa.

keva
10. nov 2005

madeleine máš pravdu, že ani hypotéka ich a ani nás nezastaví, ale musíme triezvo uvažovať. ja keď si predstavím, že bývam u svokrovcov izba plná spláne a kúsok na chodenie a kde by som dala postielku. mráz mi chodí po chrbte aká je dnes doba. strašné voľačo.

katarinas
10. nov 2005

Bronau, presne to poznám... stretávka po piatich, desiatich rokoch... takmer všetky spolužiačky vydaté, matky a ja stále slobodná, opäť s iným partnerom (ja som si nesťažovala, len som sa medzi nimi cítila akosi divne)... až tento rok... stretávka po 15.rokoch... deti už odrastené, fotky ďalších miminiek... ja som sa mohla pochváliť "iba" tými svadobnými... ale to som ešte nevedela, že pod srdcom sa mi rodí nový život... 🙂 a ako píšeš... teším sa na "kariéru" matky a ženy v domácnosti a neviem si predstaviť, že by som sa doma nudila, ako hovoria tie, čo to majú už "za sebou"... po 10.rokoch v zamestnaní sa na materskú dovolenku nenormálne teším...

adkag
10. nov 2005

tiez mam nazor, ze zalezi od toho,ako sa kto citi pripraveny, ale nedavala by som na prve miesto financne zabezpecenie. ono sa da prezit,aj ked clovek nema vlastny dom a miliony na ucte, mam kopec znamych,ktori maju 3-4 deti, pracuju len muzi a ziju si v pohode. ja to beriem tak,ze ked to pride,tak to pride. aj ked zatial sa nesnazime, moj drahy teraz zacal skolu a zmenili sme byvanie,byvame u mojich starych rodicov, takze by sme si chceli trosku zvyknut na takyto styl zivota a potom by som chcela baby, snad aj moj drahy bude suhlasit.

martus
autor
10. nov 2005

Madeleine, to je pravda. Zase čakať až na splatenie hypotéky to fakt by sme išly na matersku ako dôchodkyne. My plánujeme pred príchodom miminka mať splatenú aspoň časť úveru resp. maximu čo sa dá. Uvidíme

dai
10. nov 2005

ahoj mackopu,
neda mi nezareagovat...
myslim, ze kazdi ma mat dieta vtedy, ked sa nato tesi a ked ho bude schopny s laskou prijat.
To co ty popisujes nesuvisi s vekom ale s dusevnym stavom ludi. Su rodicia mladi, ktori svoje deti nechapu a su rodicia naozaj v starsom veku, ktori su mladi duchom a so svojimi detmi si rozumeju.

maruska
10. nov 2005

Nás ani hypotéka nezastaví 😀 😀 😀

adkag
10. nov 2005

martus, ale potom co znamena maximum 🙂

anaxamon
10. nov 2005

ja mam iba 22 o dva mesiace 23 a som pevne rozhodnuta nemat dieta skor ako budeme mat s partńerom vyriesene vsetky veci na sodine byvanie a zivobytie. neviem kedy to bude,mozno skor ako kym budem mat 30.sat mozno vtedy ked budem mat spominany vek a mozno este neskor. Ked budem(e) na materstvo a dieta pripraveni vtedy "si ho spravime" 🙂