Psíčkarky pomôžte! Akého psa si vybrať?

expertka8
7. nov 2007

...pekny vecer vsetkym..a EXtra tym ..ktori su majitelmi psikov...psov..hafanov...skratka xlpatyx stvoreni..ktore vydavaju xarakteristicky "pokrik HAF-HAF" 😉 😀
...vyskytla sa nam moznost byvania v rodinnom dome...a akosi neodmyslitelne ratame aj so psom...ktory bude mat v prvom rade funkciu "straznika"...ale zaroven bude vhodnym spolocnikom pre nase dve ratolesti/LEN V EXTERIERI!!!/ 😉
...rozmyslali sme nad poskytnutim domova nejakemu psikovi z utulku..ale priznam sa..ze mam z toho obavy..predsa len..kazde "nexcene" zvieratko je poznacene bestiami v ludskej kozi...a ja mam obavy..aby sa tento negativny zazitok neprejavil v najnevhodnejsi moment ☹

...preto prosim o radu...
...aka rasa je vhodna "aj do voza..aj do koca"???
...co nas caka a neminie ..ak si zaobstarame toto zvieratko/veterinar a pod./???
...ma niekto v opatere psika z utulku???

..len xcem pripomenut..ze si v ziadnom pripade nepotrpime na cistokrvneho psa... 😉
..jedinym kriteriom je fakt a tuzba..aby bol psik a my s nim stastni
🙂

...dakujem za kazdy postreh a skusenost 😉

nevesta
8. nov 2007

Zakladna poslusnost, obrana a agility...

pietra
8. nov 2007

expertka - pod vycvikom myslim predovsetkym zakladnu poslusnost. Teda hlavne privolanie, chodza pri nohe, odlozenie, ... A samozrejme splnenie povelov za kazdych okolnosti. Lebo najviac ma dokazu vytocit ludia, ktori mi povedia, nas psik poslucha, ale len ked je doma, vonku ho rozptyluju psy, ludia,.. Ale potom ten pes neposlucha 😠 Kazdemu odporucame chodit na cvicak aspon ten rok. Samozrejme, ze aj po skonceni treba so psikom stale precvicovat. A za kolko? To zalezi od konkretneho cvicaku a niekedy zial aj od jeho kvality. Su cvicaky za 300Sk na rok, ale aj za 10000Sk.

ella1
8. nov 2007

vedeli ste že zo všetkých plemien psov,je len sedem,ktoré napadli človeka?
neviem už presne,ktoré to boli,ale určite tam bola doga,pitbul a vlčiak.
ja by som si zobrala zlatého retrivera.hodí sa k deťom.
no a ešte Rexa 😀
v lete susedov pes pohrýzol našu dcéru do tváre,takže od vtedy psov nemusím.a pritom taký krpatý(westík),či čo to je. 😠
bohužiaľ,majitelia si čsto myslia,že dokážu svojich psov vychovať.ja by som nakázala všetkým povinne dať psa vycvičiť profesionálovi.

nevesta
8. nov 2007

Na vycvik chodit urcite treba, clovek si vobec neuvedomi a moze robit zasadnu chybu, ktora sa mu neskor vypomsti... Okrem toho sa tam pes riadne vyblazni a socializuje s ludmi a ostatnymi psami...

expertka8
autor
8. nov 2007

...baby..nestraste ma...lebo si na miesto psa..namontujem kamery a vystrazny system...a do obyvacky pri krb umelu kozusinu 😅
..nie vazne..je to VELKA zodpovednost...preto vas tu zahlcujem otazkami...uvedomujem si..ze to nie je len o naivnom konstatovani typu:"jeeeeeeeeee..aky zlaty psiiiiiiik".... 😵

pietra
8. nov 2007

ella, a to mas odkial? 😕 Z toho mnozstva plemien nemoze byt len 7. Si zober, ze napadnut moze akykolvek pes. To je nejaka blbost

expertka8
autor
8. nov 2007

..ked som mala 5 rokov.."napadol" ma vlciak......zvalil ma od xrbta na zem...ale on sa xlpac xcel len hrat...ze som ja bola maleho vrastu a tym padom ma on svojou dospelackou vahou prevalcoval..za to on nemohol 😅 ...ale o ziadnom pohryznuti nemoze byt ani reci... 😔

ella1
8. nov 2007

niekde som nedávno čítala.už neviem kde,lebo som to len tak prebehla.
ale teraz rozmýšľam,či tam nebolo náhodou,že 7 plemien,ktoré napadli človeka a spôsobili smpteľné zranenia 🤐
ospravedlňujem sa za informáciu.skúsim pohľadať ako to bolo vlasne napísané. 😅

ewellin
8. nov 2007

moja osobna skusenost - mame shi tzu a to je uplne nevhodny psik hlavne pre deti.. ten nas deti a vlastne vsetkych cudzich ludi nemusi..😅 a obcas sekne aj nas svinka jedna 😠

pietra
8. nov 2007

ella ja len preto, ze ked si poratam plemena, ktore zautocili na cloveka s umyslom pohryznutia, tak mi vyjde cislo vacsie ako 7. Tie smrtelne zranenia su uz prijatelnejsie,ale aj tak. Ved aj male dieta je clovek a tomu moze smrtelne zranenie sposobit aj male plemeno. 😒

expertka8
autor
8. nov 2007

...baby..poradte mi prosim s akou velkou financnou injekciou sa mam pre zaciatok pripravit s vybavou pre 3 mes. stena???....miska pre psa...voditko...nahubok......kosik na spanie..ci staci krabica s dekou??? 😕 ..bez coho sa este nezaobideme???

pietra
8. nov 2007

expertka - presnu sumu ti nepoviem. Ale budes potrebovat misku na vodu a miska na zradlo, obojok, vodidlo, nahubok, nejaku hracku, hreben na cesanie. Po doneseni navstivis hned veteritnara, ktory stena prehliadne a pripadne hned aj zaockuje. Urcite ho odcervi. Stena bude vsetko okolo seba hryzt, takze krabicu asi rychlo rozhryzie.Ak mas dostatok krabic,bude stacit aj krabicka,ale inak by som kupila nejaky iny peliesok. urcite nekupuj prutene,lebo sa moze steniatko zacat tym drhnut. Ak bude stendo vonku, treba zainvestovat do kvalitnej zateplenej budy. Ta bude asi najdrahsia. A este budes potrebovat krmivo. Spociatku mu davaj to, na co bolo zvyknute. Postupne mozes prejst na krmivo, ktore mu budes chciet davat. Ale vyhni sa lacnym hypermarketovym krmivam.

ella1
8. nov 2007

neviem to nájsť.
ale teraz som našla
Štatistiky ukazujú, že útočia všetky psy, dokonca osemdesiat percent útokov je spôsobených malými plemenami. V skutočnosti je tento počet ešte vyšší, ale útoky malých psov bez zdravotných následkov nikto nenahlasuje. Mediálne atraktívne sú len prípady napadnutia veľkými psami, pri ktorých tečie krv.
inak tie malé psy sú fakt rozmaznané a drzé. 😉

pietra
8. nov 2007

ella, no to je pravda, ale kde tam mas tych 7 plemien? Alebo to reagujes na nieco ine?

ella1
8. nov 2007

akože iný článok som našla,som tým chcela povedať.
😀

expertka8
autor
8. nov 2007

..pietra..co to znamena..."drhnut sa prutenym pelieskom"???..to je xyba???...

pietra
8. nov 2007

expertka - v zmysle dusit sa. Prutie je tvrde na to, aby bez problemov preslo hrdlom psa,ale makke na to, aby odolalo psim zubkom

pietra
8. nov 2007

ella - tak ver tomuto clanku, naozaj utocia, resp. zautocit mozu vsetky psy, vsetky rasy aj ich krizence. Len dosledky sa roznia. 😉

bzuco
8. nov 2007

ex, my ked budeme mať niekedy rodinný dom 😉 , tak by sme chceli labradora alebo retrievera, alebo niečo iné - hlavne veľkééééééééééééééé, lebo manžel neznáša 🤐 malé plemená
a mne sa v konečnom dôsledku tiež páčia veľké psy, ide z nich taká dôstojnosť 🙂

babulka
8. nov 2007

Dobra tema, pre nas aktualna 🙂
A aky je dobry psik do bytu? K dvojrocnemu besnemu chlapciatku, ktore ale zboznuje vsetkych havikov na okoli? U starych rodicov ma krizenca vlciaka s neviem cim na dvore, ale je to velky pes a z neho ma trosku respekt. U znamych maju velikeho nadherneho labradora, toho sa vobec nebal, hladkal ho a pusinkoval, havo statocne drzal. Len problem je ten, ze byvame pol dna prec z domu, rano robota, jasle, vraciame sa o 16,30. To by asi ziadny pes nevydrzal sam doma...alebo ano?

amy14
8. nov 2007

ahojte,
ja mám maltezáčku a od mala so ju učila na ľudí a na malé deti.....
detí sa nebojí a ehryzie aj ked k nej nie sú veľmi citlivé ale myslím si,že všetko závisí aj od povahy psa a podľa toho je potrebné k nemu aj pristupovať.
ja mám problém v tom, že je až veľmi hravá a na povely reaguje len za odmenu

pietra
8. nov 2007

babulka, vydrzal, ved vacsina ludi chodi do prace. Ale so steniatkom by bol problem, to tak dlho nevydrzi urcite.
A do bytu sa hodi kazdy pes. Zalezi aku velkost chces a co vyzadujes. Vam by som mozno odporucala pudlika, neplzne a je to lahko vycvicitelny psik. Existuje vo viacerych velkostnych razoch. Ale zas je to aktivne plemeno, cize urcite mu nebude stacit prechadzka okolo domu.

ella1
8. nov 2007

ani my sme nanahlásili.susedia sú v pohode,tak v rámci dobrých vzťahov.len ma mrzí,že tam dcére (na tvári) ostala keloidná jazva ☹ .tak sme kúpili krém dosť drahý 1680,= ,ale snád pomôže.

pietra
8. nov 2007

amy a skusala si cvicak? Ak totiz reaguje na odmenu, tak bude casom reagovat aj na samotny povel.

ella1
8. nov 2007

a nepozeráte,chodí to na Spektre alebo reality,taká relácia volá sa to tuším Victoria,lebo tá cvičiteľka psov sa tak volá. a volajú si ju ľudia,čo majú psov a nevedia si snimi rady.inak veľmi poučné a dá sa z toho veľa zobrať.

amy14
8. nov 2007

vieš čo pietra,veľmi na cvičák nemám čas....vieš práca....
ja mám veľmi hyperaktívnu papuľku,ale je chutná,len niekedy ma nahnevá,lebo ked je dlho sama doma,tak nám stále niečo vystrojí....

pietra
8. nov 2007

kym ti staci, ze reaguje len na odmenu, tak pohoda.
Inak aj my sme obaja s muzom chodili do prace a na cvicak sa cas nasiel. Takze ja hovorim, bud clovek chce, alebo nechce. Kym to nepotrebujes, tak je to v poriadku.

amy14
8. nov 2007

skúsim sa poinformovať a uvidíme.....len to by som mala čas iba cez víkend.....

pietra
8. nov 2007

ved ked zaklad uz ma, staci aj cez vikend 😉 Je to na tebe, len som mala v tom prvom prispevku pocit, ze by si s tym nieco chcela robit. Ak nie, tak nevadi. Staci mat plne vacky odmien 😉

funny
8. nov 2007

expertka, ja by som si na tvojom mieste dala cas. pes ta bude sprevadzat kopec rokov. precitaj si napr. na cz-pes.cz nejake diskusie, aby si vedela o com to je chovat psa. co s nim pocas dovolenky? budes mat nan cas, ked budu deti chore? co bude o rok, dva, neomrzi? pes, ktory nema socialny kontakt sa stava neovladatelnym. vascina medialnych @hviezd@ su polodive psy, ktore odniekadial utiekli a napadli.

ja nemozem suhlasit s vyrokmi - nie psa z utulku. ked si beries psa bez pp nejakej rasy, aj labradora, podporujes bezpapierovy chov, vacsinou kvoli prachom. fuj. a mas doma rovnakeho krizenca, ako by si ho brala z utulku. nevies nic o jeho rodicoch, o vrodenych chorobach (a ver mi, ze psy su na tom horsie ako ludia), o povahach predkov a surodencov.

ak sa rozhodnes pre konkretnu rasu, zacina to navstevami vystav, chovatelov, dosledneho vyberu spojenia, z ktoreho chces stena. aj tak nikto nezaruci, ze bude zdrave a nikdy nezazmatkuje. preto pes a deti nesmu ostavat same. dieta mu moze vrazit ceruzku do ucha, hodit piesok do oci, potiahnut za jazyk a pes ani nechce zautocit, len sa ozenie a mas problem.

psy (aj cistokrvne) vlastnim cez 20 rokov (nechovam a moju srdcovu rasu ti neodporucim), cez 10 vypomaham v utulku. preto nemyslim, ze ich nepoznam. vsetko zavisi od pracovnikov v utulku, ako si poznaju zvierata. nemam rada vyjadrenia typu - v ziadnom pripade nie z utulku, ked ho poznaju len spoza plota.

odporucany hovawart je super volba, na sk sa chova aj vyberovy chov (kralovska straz? tak nejako tusim. martinku mozes kontaktovat, urcite ti rada zodpovie. je to pes aj na von, robustny, pracovny, strazi). pevne verim, ze este nie su bezpapieraky. ale pes chce cas, cas a este raz cas. a aj financie (na veterinara). ak to nemas, na psa zabudni. je to tvrde. ale je to tak. no tesi ma, ze si najprv hladas info a az potom konas. u vacsiny nasich @klientov@ je to zial naopak. skoda, ze ste daleko, mala by som pre teba krasny kusok. ale nas utulok nesprostredkuva do zahranicia (nie som na sk), lebo ich nema po adopcii pod kontrolou.

na cvicak rozhodne chodte. a priprav sa na to, ak si vezmes psa silnejsieho ega, ze sa budes musiet presadit a obcas ho mierne uzemnit (samozrejme nie bitkou, ale cvikmi poslusnosti), aby pochopil, kde je jeho miesto. s maloktorym psom sa da len tutulimutuli.
vela stastia.