Psíčkarky pomôžte! Akého psa si vybrať?

expertka8
7. nov 2007

...pekny vecer vsetkym..a EXtra tym ..ktori su majitelmi psikov...psov..hafanov...skratka xlpatyx stvoreni..ktore vydavaju xarakteristicky "pokrik HAF-HAF" 😉 😀
...vyskytla sa nam moznost byvania v rodinnom dome...a akosi neodmyslitelne ratame aj so psom...ktory bude mat v prvom rade funkciu "straznika"...ale zaroven bude vhodnym spolocnikom pre nase dve ratolesti/LEN V EXTERIERI!!!/ 😉
...rozmyslali sme nad poskytnutim domova nejakemu psikovi z utulku..ale priznam sa..ze mam z toho obavy..predsa len..kazde "nexcene" zvieratko je poznacene bestiami v ludskej kozi...a ja mam obavy..aby sa tento negativny zazitok neprejavil v najnevhodnejsi moment ☹

...preto prosim o radu...
...aka rasa je vhodna "aj do voza..aj do koca"???
...co nas caka a neminie ..ak si zaobstarame toto zvieratko/veterinar a pod./???
...ma niekto v opatere psika z utulku???

..len xcem pripomenut..ze si v ziadnom pripade nepotrpime na cistokrvneho psa... 😉
..jedinym kriteriom je fakt a tuzba..aby bol psik a my s nim stastni
🙂

...dakujem za kazdy postreh a skusenost 😉

melory
7. nov 2007

expertka ja tuzim po doge, lebo ked na mna zabrechala to HAV-HAF tak som skoro odpadla.
ale urciet sa ti budu rady sypat jedna radost.

p.s. doga vela zje.

expertka8
autor
7. nov 2007

...mel...ja som za vlciaka..mangelovi by tiez ulahodil 😉
...len teraz zvadzame dilemu..ci nie je najvhodnejsie..."vyxovat" si psa uz od steniatka???...no babo rad....ja som v tejto oblasti vazne puk 😅
...aby to bolo mile..aby to vela nezozralo..atd....

zuzu13
7. nov 2007

čo???? ako to že o tom neviem???há?????
super...
mali sme takého psíka...ale v byte...jednoducho padne ti do oka a viac nič neriešiš...keď sa na teba pozrie svojimi očkami, tak neodoláš...riaď sa srdcom...pes vie vycítiť...a ty tiež... 😉

mixka
7. nov 2007

ahoj expi, ja som clovek, co ma zo psov panicky strach a osobne ziadneho nemam... ale... kamos ma psika z utulku, uz ma tato slecna 6 rokov a poviem ti, ze som milsieho a kamaratskejsieho psika nikdy nezazila... chodime k tomu kamaratovi cela partia na chalupu a tak som sa s nim "musela" zzit, ale nelutujem a teraz sa vzdy viac tesim na chlpaca, ako na majitela... 😀 😀 😀 a keby som tohto psika nepoznala, nikdy by som neverila, ze sa dokaze nejaky psik pozerat na majitela s laskou a vdakou... je to cistokrvny oriesok z utulku... 😉

melory
7. nov 2007

vlciak je fakt super napad, chvalia si, ale radim od steniatka.

expertka8
autor
7. nov 2007

...zuzu...ta pani s ktoru ste sa u nas dnes minali...bola realitna maklerka 😅 😀 😉
...mas pravdu.."ked milujes..nie je co riesit"...a hla...uz mam s dotycnym 2 deti...tak si to myslela??? 😅 😀 😀 😀

livka299
7. nov 2007

Ahoj expertka, my sme casto chodievali do utulku, nosili sme im granule, piskoty alebo stare deky. Tie baby ti poradia, podla tvojich kriterii, ktory psicek je najvhodnejsi....Oni ich uz poznaju...

bubaczik
7. nov 2007

aj bernsky salasnicky pes je krasny 😵

zuzu13
7. nov 2007

no tak to som si práve myslela...ty ty ty...také tajnosti... 😀 prajem vám to...nech Vám to vyjde...a psíka nerieš...vezmi deti a on si vyberie Vás...nie vy jeho...ver mi...
na strednej som robila výcvik psíkov ešte pre zväzarm 😅 a pes má viac rozumu ako človek... 😀 😉 😎

expertka8
autor
7. nov 2007

...mixka...nikdy s tym psikom nemal problemy???..mam na mysli..ci ho niekedy nenapadol alebo pod.???...nam je to v podstate jedno..akeho psika budeme mat...ako som pisala v uvode..na papierox nam v ziadnom pripade nezalezi...jednoduxo si musiem vsetci "sadnut" 😉
..ked bude psik stastny..budeme aj my 😉
...ale velkou prioritou je fakt..ze musi mat respekt...xapes braxo??? 😀

zuzu13
7. nov 2007

exp...a čo ja???nevezmeš ma???sľubujem že nebudem veľa papať... 😀 😀 😀

bubaczik
7. nov 2007

len ako expi vravi,skoro kazdy je poznaceny 😖 moja babka ma z utulku,no tak to je pes 😠 nikoho k babke nepusti,brese jak najaty..boji sa ludi,boji sa hluku 😖 kamaratka ma tiez zz utulku,a detto spravanie.. 😖

zuzu13
7. nov 2007

a budem mať aj rešpekt...len podmienka je, že rodinka ide som mnou 😀

mixka
7. nov 2007

expi, pytala som sa ho na to a nie nemali... ten hafo ich miluje a strazi jak drak... 😉 povahu a srdiecko ma eno-nuno, akurat vyzor nie je nic moc, ale co na tom zalezi... 😔 ?!?

mixka
7. nov 2007

bubaczik, tento ja kamaratsky a priatelsky... nastastie, lebo inak sedim furt doma... ☹

expertka8
autor
7. nov 2007

..baby..ja neviem....nexcem spravit xybu..predsa len...pes je novy clen rodiny...a nemozem si ho vyzdvihnut v utulku a o par dni vratit...ved by som sa predla od hanby ☹ ...a vobec...je to ziva bytost...nemozem sa ku nemu/nej spravat ako k reklamacii ponoziek 😖

...a teraz ma napadla dalsia dilema...pes ci fenka?????? 😕

mixka
7. nov 2007

expi, pre zaciatocnikov je vraj lepsia fenka... ze je verna a lahsie zvladatelna... ale to poznam len z pocutia... aka je teoria netusim...

zuzu13
7. nov 2007

nerozmýšľaj...choď sa len nezáväzne pozrieť...a urťite ti niektorý padne do oka...a vtedy nebudeš rozmýšľať či je to on al. ona...

kutina
7. nov 2007

ahoj expertka, ak možem sa pripojím
ja pracujem s havinkami už 12 rokov, robila som 6 rokov aj záchranu ,
no tebe by som doporučila:

labrador - môže byť kľudne vonku celý rok a je veľmi učenlivý, milý a má rad deti...no nie je moc vhodný na stráženie
dogu moc nedoporučujem je veľmi háklivá, tiež to nie je moc strážne zivera, ale čo poznám dogy, ta bývajú dosť choré, takže asi by som ju vonku nenechávala, aj ked sa to možno nezdá, že ked je taká veľká,
nemecký ovčiak - myslím, že to je uplne najlepšia voľba, dá sa prispôsobiť presne tomu, čo chceš. vie byť strážca ale aj milý spoločník(mám 13- ročnú fenku)
čo sa týka útulku zobrala by som si odtiaľ psíka, ale max. 1 rok starého , to sá dá ešte tvarovať, samozrejme sa treba opýtať, či nebol trápený, lebo taký psík je bud moc plachý, alebo môže byť aj agresívny, ale v každom útulku ti poradia 😉

každému psíčkovi by som však dopriala zateplenú búda radšej, kedže niekedy je aj -20

funny
7. nov 2007

expertka8, neviem kde byvas a ake mate v okoli utulky. ale urcite mozes ist pozriet a vencit par tyzdnov na skusku. pez z utulku nie je zla myslienka, nie kazdy sa dostane do utulku so zlou minulostou. su aj rodinne psy, ktore omrzia. rozhodne si ale dospeleho psa najprv otestuj a radsej do utulku vrat, ako by ste sa mali trapit vsetci. pes a deti aj tak nesmu nikdy ostat same. tak ak bude respektovat vas, ako dospelych, bude to ok. ovciakov-krizencov je v utulkoch kopa, ale nezabudaj, ze je to sluzobne plemeno. len na dvore sa bude nudit.
hlavne si najprv co to nacitaj, pes je velka zodpovednost voci okoliu, voci rodine, voci nemu samemu. vydavky na kvalitnu stravu, hrozne sumy za veta. len na okraj. a ak, kukni napr. stranky psysos.sk 😉

ja by som hlasovala za sucku. na slovensku sa ale asi v utulkoch nekastruje bezne a tak treba zabezpecit, aby nebola nakryta. inak je to pohroma, dalsie nechene steniatka.

vela stastia prio vybere, urcite nieco najdete, stoji to za to 🙂

expertka8
autor
7. nov 2007

..kutina...si poklad 😉 🙂 🙂 🙂
..presne toto som potrebovala...nakopnuta a vysvetlit ako malemu baby 🙂
..dakujem...
..este mam dotaz....co je lepsie pre psika???..buda???...voliera???...co nas caka pri psikovi???...pocula som od "odcervovani"..a dalej???...co strava???...neviem si predstavit..ze mu budem sypat len granule???
..mozno sa zo mna smejete 😅 ..ale ja som v tomto smere zaciatocnik... 😨

expertka8
autor
7. nov 2007

...funny..dakujem...napis prosim..ak Ta este "nieco" napadne 😉

funny
7. nov 2007

exp, keby som zacala pisat, co ma napadne, tak padne server 😀 😀 😀
skusim do ip 😉

expertka8
autor
7. nov 2007

..funny...este raz dakujem..cakam na info...pretoze mi na tomto prijemnom "probleme" v skutku zalezi 😉

expertka8
autor
7. nov 2007

...odbornicky...mangel este navrhuje boxera...co poviete???? 😵

funny
7. nov 2007

boxer nemoze celorocne von. aj ked su urcite aj taki experti. 🙄

mirka414
7. nov 2007

expertka8 my s dcerkou dostaneme steniatko neviem ci to dobre napisem vola sa to BIGL alebo nejak tak.je to nadherny psik a uz si ideme na Slovensko pre potrebnu literaturu ako sa o nasho clena zoo starat.ozaj dnes sa okotili nasim krasnym zajacikom 5krasnych malinkych stvoreni takze nase Zoo sa uz sklada s jedneho ponika menom Timo,2velkych zajacikov,ktorych sme zachranili pred nozom 😠 nasich dvoch zajacikov menom PA a PI a ich teraz 5 potomkov a v neposlednom rade nasa tlsta MICI KACI macicka...a mali sme aj 2psikov len sme o nich prisli ☹ ...

aby
7. nov 2007

Ahoj svokruške sme pred pol rokom zobrali s útuku pitbulku ale je to trdlo.
Ja osobne by som svoju stafordačku nevymenila je to úžastný havo k detskám a moc ich lúbi, nie na obed 😀
Tiež by som nenechala nikdy dieťa samé zo psom lebo aj čivava dokáže zabiť 😒
Expertka myslím,že labrador lebo nejaký retriever by bol pre vás dobrý nič náročné. Vlčiakov mno nemám to plemeno rada aj ked som ich stretla kopec zaujmavých.

Funny kamarátka má celoročne vonku rodézkeho ridg. ale má svoju búdu a nič mu nie je.

ináč nichcem nikdy psa len fenku,moju som dala kedysi vykastrovať a teraz to ľutujem je to síce bez problémov, ale teraz už existuje aj antikoncepcia pre psiny. 😉

bubonic
7. nov 2007

expertka tiež som psíčkar, doma sa mi smejú, že u nás je najprv pes a potom všetko ostatné.

takže - útulkáča v žiadnom prípade. prepáč za tú strohosť, ale si začiatočník a máš okrem toho dve malé deti. už len kvôli tým deťom by som útulkáča nebrala. nevieš, či mu niekde deti neublížili, v útulku to tiež nemuseli zistiť a problém môže byť hneď na svete.

skôr sa rozhodni pre čistokrvné plemeno, kde by malo byť zaručené, že má rado deti. rozhodli ste sa pre NO - nemecký ovčiak. osobne tieto psy nemusím - viacnásobná blbá skúsenosť - ale voľba je to ok.
takže určite šteňa. a osobne tvrdím - psa. a kvalitné ploty. fenku neodporúčam - opäť vlastná skúsenosť. fenka sa hára dva krát do roka. v tom čase priťahuje psy z celého širokého okolia - psí čuch je niečo úžasné. a to by jeden neveril, ako vynaliezavé dedinské psy sú. okrem toho fenka má tzv. kritické dni, kedy by sa aj ona rada párila a urobí preto veľa. napríklad utečie. riešením by v tomto období mohol byť koterec, teda miesto kam by bolo možné fenku povedzme cez noc zatvárať (jedná sa cca o dva týždne za rok, ale dosť podstatné dva týždne).

ďalšia otázka - kŕmenie. šteňa sa kŕmi cca 4x denne - granule, ovsenné vločky s mliekom, tvaroh ..., 4-mesačné 3x, polročný 2x a zhruba v roku prechádza na 1x denne, zväčša granule, ale kľudne aj varená strava (mäso+zelenina+vločky - niečo ako pre dieťa akurát pre vlčiaka tak 750g 😀 na deň). odporúčam granule, dávkovanie býva na vreci napísané - nejakých 300g denne.

odčervovanie - raz za tri mesiace sa psovi dáva 1tableta/10kg živej váhy, teda 40kg vlčiak = 4 tablety.

no a očkovanie - to by ti povedal veterinár.

pecka
7. nov 2007

ahoj exp 🙂 nam bol pred nedavnom doporuceny k rodinnemu domu hafan pyrenejsky horsky pes - je uzasny spolocnik, ale aj ochranca a miluje deti. Ale asi trosku viac toho sprace. Tiez sme riesili podobny problem, ale nakoniec sme ostali v byte s podstatne mensim plemenom 😉

btw. boxer je super ale je dost narocny na vychovu a ked je moc kosa, tak vonku by mu bola asi dost zima

http://www.dogspsy.estranky.cz/clanky/plemena/p...

http://www.pyrenej.com/soubory/oplemeni.html