Psíčkarky pomôžte! Akého psa si vybrať?

expertka8
7. nov 2007

...pekny vecer vsetkym..a EXtra tym ..ktori su majitelmi psikov...psov..hafanov...skratka xlpatyx stvoreni..ktore vydavaju xarakteristicky "pokrik HAF-HAF" 😉 😀
...vyskytla sa nam moznost byvania v rodinnom dome...a akosi neodmyslitelne ratame aj so psom...ktory bude mat v prvom rade funkciu "straznika"...ale zaroven bude vhodnym spolocnikom pre nase dve ratolesti/LEN V EXTERIERI!!!/ 😉
...rozmyslali sme nad poskytnutim domova nejakemu psikovi z utulku..ale priznam sa..ze mam z toho obavy..predsa len..kazde "nexcene" zvieratko je poznacene bestiami v ludskej kozi...a ja mam obavy..aby sa tento negativny zazitok neprejavil v najnevhodnejsi moment ☹

...preto prosim o radu...
...aka rasa je vhodna "aj do voza..aj do koca"???
...co nas caka a neminie ..ak si zaobstarame toto zvieratko/veterinar a pod./???
...ma niekto v opatere psika z utulku???

..len xcem pripomenut..ze si v ziadnom pripade nepotrpime na cistokrvneho psa... 😉
..jedinym kriteriom je fakt a tuzba..aby bol psik a my s nim stastni
🙂

...dakujem za kazdy postreh a skusenost 😉

bubonic
7. nov 2007

mirka a vieš že ten váš BEAGLE je poľovný pes? nehovoriac o tom, že strašné trdlo a veľmi ťažko vychovateľné, ale geniálne k deťom, to áno.

expertka8
autor
7. nov 2007

..pecka..ten vas hafan je v skutku naaaaaaaaaaahhernyyyyyy 🙂 ..stacil jeden pohlad na foto a som z neho na makko 😅 ..len ta predstava zradla ma odradza 😀 ..pekne velke "teliatko" 😀 ..kolko to zozerie??? 😅
...bubonic...vdaka za postrehy... 🙂 ..beriem kazdy nazor...nexam si poradit...ale v kazdom pripade ten utulok navstivim..aspon uvidim realitu...mozno si povieme po 1.navsteve..ee...
...aby..antikoncepcia pre psy???...uuuuf....ved to je ako dalsia "pubertacka" v dome 😅
...mirka....zajace asi nebudeme mat kvoli mangelovi...ten ix ma tiez rad ..ale na smotane 😅 ...ale veru..rozmyslam aj nad tymto zvieratkom... 🙂 ..postupom casu 😉

kennymc
7. nov 2007

No s niektorými vecami nesúhlasím 😉

V prvom rade treba mať čas na psa, pes sa sám nevycvičí maximálne sa naučí všetky možné zlozvyky. Treba sa mu venovať ako dieťaťu ak ho máš od malého šteniatka.

Radšej som za fenku podľa mna sú vernejšie a starostlivejšie, vlčiakov nemusím sú to prešľachtené psy a je s nimi veľa problémov tak isto by som nebol za čistokrvného psa skôr nejaký mix s čistokrvným. Labrador alebo retreiver je podľa mna vhodné plemeno pre začiatočníka no ale na stráženie to moc nie je.

Fenku by som dal vykastrovať a je po probléme s háraním.

Útulok by som tiež neodporúčal predpokladám že nemáš toľko skúseností so psami aby si mohla zvládnuť prípadného problémového psa.

Najdôležitejšia rada je nikdy nenechávať psa samého s dieťaťom lebo sa nedá na 100% zaručiť reakcia psa ked mu dieťa aj nechtiac ublíži. Inak havky vedia byť aj pekne žiarlivé tak aj na to treba dať pozor.

lindda
7. nov 2007

ja milujem strasne hafany mala som amer.pitbulteriera 11r minuly rok nam nahle zomrel a snim odislo vela so mna ☹ ☹
neviem ,ze ci este niekdedy bude niekto taky vynimocny ako moj Nerinko ☹

expertka8
autor
7. nov 2007

..kennymc...kde sa da "dostat" k labradorovi bez papierov???...je to krasny pes... 🙂 ...mas pravdu..nemam skusenosti so psami..preto som polozila do fora recnicku otazku ohladom utulku... 😉
...preco to nie je vhodne plemeno na strazenie??? 😨

mirka414
7. nov 2007

bubonik ten pes je potom ako moj manzelik tiez je to trdlo a miluje polovacky velmi tazko vychovavatelny ale genialny otecko nasej dcerke 😀 😀 a my ho budeme rovnako milovat ako nasho tatina 😵

bubonic
7. nov 2007

expertka k labrošovi sa dá dostať ľahko - stačí si nalistovať avízo alebo nejaké internetové inzeráty. len treba dávať pozor, nakoľko je to módne plemeno a občas sa u neho vyskytuje agresivita, trpia tým ale aj iné plemená.
labroš nie je vhodný ako strážny, nakoľko je veľmi priateľský k ľuďom, jedno či domáci, alebo zlodej. len treba dávať pozor na jeho líniu, majú sklon k obezite a s tou máš potom kvantum problémov - s nohami počnúc, cukrovkou končiac.
v každom prípade, skôr ako ku vám príde akýkoľvek pes, rozhodnite sa pre plemeno a naštudujte si knižku o príslušnom plemene, veľa vám to dá.
sterilizácia feny je síce riešenie, ale niektoré sa veľmi zmenia, zmení sa im po zákroku povaha, samozrejme, neplatí o každej. ale plne súhlasím - pes je živý tvor a potrebuje výchovu, ináč prerastie cez hlavu a to sa už potom ťažšie odstraňuje. labroš je veľmi inteligentné zviera, rýchlo pochopí kde je jeho miesto a kto je jeho pán. a či je ten pán dostatočne vodcovký a nedá sa vymeniť. aj pes vie byť pánom v dome a tam už potom končí sranda a začína tvrdá realita. a to si treba najmä pri deťoch uvedomiť.
v každom prípade psa odporúčam, sama mám aj dieťa aj psa a je to super, už spolu začínajú komunikovať a dieťa sa odmalička veľa naučí.

expertka8
autor
7. nov 2007

...bubonic...mangel ma prave zahlcuje roznymi inzeratmi typu "darujem"...takze pripadny odber by bol vyrieseny...ALE..riesime dalsiu dilemu...aj ked je starostlivost o steniatko urcite narocna..myslim..ze v nasom pripade tohto plemena by bolo max. vhodne zobrat si rovno steniatko..ze???...nex si na nas zvyka...najma na deti...skor ho naucime co a ako....hm???..ako starsieho psa..si myslim...

mouse
8. nov 2007

Expertka, my mame obrovsku krasavicu z utulku, mame ju v byte a sme maximalne spokojny - je to take nase velke chlpate zlaticko, velmi pritulna, v byte nerobi ziaden hluk, jedine, co jej mozeme zo smiechom vycitat, ze nam kradne ponozky zo spinaveh pradla, ked sme v praci. Aj Dve kamosky maju psov z utulku, tiez maximalna spokojnost a ziaden problem... Jedna si vzala starsiu fenku, druha mladeho pitbula.

yesno22
8. nov 2007

exp...nie som psickarka, ale psy milujem...mala som fenku bigla a ak sa znovu rozhodnem pre psika, bude to ta ista rasa...ano, su to trdla a tazko vychovavatelne, su to polovne psy a ked zacitia stopu nevidia nepocuju...ale to len v pripade, ze nemaju vychovu...takze od mala tvrdo cvicit a nepopustit...a tiez si myslim, ze fenka je pritulnejsia, ale treba zvazit "ostaru" z haranim...presne toto obdobie bolo pre moju Ebinku osudne ☹
a ku psikom z utulku...poznam par ludi, co maju takeho psika a su max spokojny, su to milucke pritulne stvorenia...lenze su to vacsinou starsi ludia, ktori ich maju namiesto svojich "deticiek" 😅 🙂
vela stastia pri hladani toho praveho 😉

katika1
8. nov 2007

exp psík z útulku je to najvďačnejšie stvorenie na svete a krásne sa ti odvďačí 😉

Niekedy ä pred tehotenstvom) som chodievala aj do útulku len tak.. Odniesla som im niečo papať, nejaké granule, alebo deky a tak.. a mali tam vtedy 50 psíkov.. všetkých 50 si ľahlo okolo mňa, niektoré sa mi pchali pod ruky nech ich hladkám, iné sa po mne štverali, ďalšie vrteli chvostíkom a oslintávali ma 😀
No bol to nádherný pocit.. Aj keď pomyslenie, že nemajú domov vo mne vždy vyvolal plač ☹

Keď sa o rok presťahujeme do domu, chcem si určite nejakého vziať!

vesi
8. nov 2007

ahoj, my ked sme sa presťahovali do domu, zaobstarali sme si vlčiaka - štenietko. je vždy len vonku samozrejme, na dieťa si zvykol rýchlo, ked mi malá spala v kočíku, tak ju strážil, rovnako ked bola väčšia a hrala sa v piesku, tak sa od nej nepohol...my sme veľmi spokojní s vlčiakom , ktorého sme si vychovali od šteniatka🙂

emjee
8. nov 2007

mne sa velmi paci rhodesian ridgeback - vraj sa hodi aj k detom, pisu tu http://www.rr.sk/modules.php?name=Content&pa=sh...

tilly
8. nov 2007

ahoj, tiež som za vlčiaka, je to na stráženie a učenie asi najvďačnejšie plemeno do RD

my máme retrievera, na stráženie to síce nie je bohviečo, ale je to náš obecný pes 😀 venčí ho polovica štvrte, takže nám odpadá jedna povinnosť starania sa o psa, len mu dáme nažrať a o venčenie sa vždy niekto postará 😀 😀 😀

okrem toho, často sme preč, tak nie je sám, všetci ho majú radi, tak ho vždy príde niekto pohladkať 😉

kili
8. nov 2007

ja mám špringra a je to úžasný pes, je to síce môj prvý, ale iné plemeno už ani nechcem. Moja je aj na špringra extrémne divoká, za mlada skákala do dunaja aj medzi ľadové krihy, skákala po stromoch a v lese naháňala bohvie čo. Po sterilizácii sa ukludnila, teraz skočí do vody, keď je asi až 15st

nika251
8. nov 2007

Ahoj.Osobne by som ti poradila labradora- je to pes s instinktom zachranara, vhodny k detom , velmi inteligentny. A rozhodne mladuckeho. Starsi pes ma uz svoje muchy a ak ma byt k detom tak radsej nech si na ne zvyka uz od mala. Pes bude taky akeho ho vychovas. Vlciaci- su uz dost preslachteny, my sme mali u rodicov mnoho psov ale zasadne nie vlciakov. Mudreho vlciaka treba hladat dlho. Navyse sa celkom radi tulaju.
Alebo hlhosrsteho retrievera- je velky takze v podstate tiez vhodny na strazenie- kazdy si rozmysli ci ma vojst do domu ak vidi velkeho psa, a je velmi dobry k detom.
Alebo mensie plemeno-videla som mnoho kokerspanielov ktory boli na strazenie lepsi ako velky pes - lebo stekali a dobre strazili dom. Nie vzdy zalezi od velkosti psa ale od jeho povahy. Maly - stekavy a agresivny psik splni svoju ulohu mozno lepsie ako velky, lenivy a rozmaznany pes
Bratovy maju bigla- poklad pes, aj ked temperamentny.
Ale kup radsej to stena- mozno par mesacne- ako tu dakto mudro poznamenal- je tvarne a pripadne chybicky dokazes ,,retusovat,, kdezto u dospeleho psa to ide uz tazsie a ak si zaciatocnik, mozno sa ho aj bude bat nejako vychovavat aelbo nechat s detmi sameho.

kili
8. nov 2007

a ešte je strašne bezproblémová v tom, že nikdy nenapáda druhých psov a aj ju nechávajú napokoji. Pred týždňom ju prvýkrát kusol pes, teda skôr tak šrabol zubom, ale bola to maďarská vyžla, ešte k tomu samec, by mal ísť asi na psychiatriu, inak si to neviem vysvetliť

pietra
8. nov 2007

ahojte, konecne som to cele precitala 🙂
najviac sa priklanam k nazorom bubonic, vyjadrila presne to, co som chcela napisat. Ja by som do psika z utulku nesla, ak mas doma male deti. Ti psikovia vedia byt sice veeeelmi vdacni, ale zas na druhu stranu nevies, co vsetko si prezili a mozu zareagovat uplne nepredvidatelne. Kamoska ma psika z utulu, sikovne, male krasne zlaticko. Inteligentny, lahko ho naucila akykolvek povel, je z neho taky maly cirkusak, ale len do chvile, kym neuvidi cudzieho muza. Vtedy sa z neho stava uzlicek nervov.
Ci pes alebo fenka, je to v podstate na tebe. Mame doma aj fenku aj psov a viem, ze na zaklade jedneho jedinca sa nedaju posudzovat vsetci psy, ale najmenej pritulna je prave ta fenka. Zalezi predsa od povahy, nie od pohlavia. Ja by som osobne uz fenku nechcela, lebo haranie bola katastrofa - striast sa cudzich psov, pricom ich majitelia sa tvarili, vas problem, ze sa vam hara, ved my sa o stenata starat nebudeme 😠
Skor ako si psika donesiete domov, dobre si to premyslite. To nie je len o tom, ze mu nasypete dvakrat do dna do misky zradlo. Psovi sa treba aj venovat. Aj ked je na dvore, potrebuje prechadzky. Ziaden pes si nebude len tak sam od seba behat po dvore (teda nie v dostatocnom mnozstve). Mali by ste absolvovat aj vycvik.
Labradori su sice uzasni psi, ale bohuzial medzi nepapierakmi sa casto vyskytuje u nich sklon k agresivite. Ja by som zaciatocnikovi odporucala ineho retrivera, nova scotia duck tolling retriver - je to uzasny pes, je priatelsky, miluje deti a vie aj postrazit.
Inak nech si pozries akukolvek stranku, akehokolvek plemena, vsade najdes, ze sa hodi k detom. Milovnici plemien su totiz vzdy presvedceni, ze to ich plemeno je tym najvhodnesim rodinnym psom. Emjee napr. spominala rr - na Slovensku je vsak docela zla linia, psy su dost bojazlivi a z toho obcas prameni agresivita. A vyzaduju tvrdu ruku. Navyse si myslim, ze to je pes absolutne nevhodny pre zaciatocnika.

expertka8
autor
8. nov 2007

...dakujem za dalsie prispevky 🙂
...piste babule..poctivo vas citam..vecer vsetky "pre" a "proti" zreferujem mangelovi... 😉 ...kazda rada a prispevok nad zlato 😵

...na predxadzajucej strane som citala odporucanie..zobrat si psika nie starsieho ako 1 rok......rozmyslame aj nad steniatkom.....nex si na nas zvyka co najskor....aj vy ste mali vasix milacikov od maleho hafana???...aj ked nie som zastancom "pes vo vnutri"...myslim..ze pri snetianku by som sa tomu nevyhla...len mam obavy...nad "mlackami"...dosklbanymi vecami 😅 ....ako sa vlastne take stena vyxovava????/viem..ze vela zalezi predovsetkym od rasy-povahy psa..ale nejake vseobecne pravidla musia existovat/ 😉 ...dakujem 😵

vesi
8. nov 2007

hmm, my sme si šteňa priniesli v novembri, bolo vnútri asi týždeň a potom sme ho presťahovali von, do búdy, kde malo na spanie starú deku. zo začiatku sa mu to nepáčilo, vyzeralo tak smutne, ale rýchlo si zvyklo 🙂

svetluska.p
8. nov 2007

ahoj expertka. citam, ze hladate psicka. ja by som sa teda prihovorila za tu moznost, zobrat si zvieratko z utulku. maju tam roznych psickov - od steniatok, az po dospelych. Su poznaceni ludskymi bestiami, ale v drvivej vacsine pripadov, ak sa potom dostanu do dobrych ruk dobrych ludi, tak su to velmi vdacni a verni spolocnici. Naozaj sa neboj. vyberte sa do nejakeho utulku a nechajte si poradit ludmi, ktori robia s tymito zvieratkami 🙂.

nika251
8. nov 2007

expertka- nekupuj teda steniatko ktore ma len par tyzdnov ale najdi si take ktore ma napriklad 3-4 mesiace. My sme stence nikdy nedavali do bytu.Ak bola vonku fakt zima, dali sme ich do garaze, pivnice pod domom...Tieto miestnosti neboli nejak extra vykurovane a tak si psik nestihol zvyknut na teplotu- vonku sa lahsie prisposobil. A s vychovou stenata ti celkom dobre pomoze - ci skor da navod kniha o danom plemene. A nedaj sa odradit- ak kupite stena ze ti bude prve dni ,, kvilit,,- ked si zvykne tak ho to prejde. My sme vzdy vyberali stena, ktore ak si sa mu prihovorila dokazalo udrzat zrakovy kontakt. Takyto psik sa potom vyznacoval inteligenciou, schopnostou pocuvat, ucenlivostou a trpezlivostou . Drzim palce pri vybere toho naj psika.

expertka8
autor
8. nov 2007

..pietra....presne tak...skoro pri kazdom pse je v xarakteristike spomenute..ze je vhodny pri deti..a ja ako zaciatocnik som uz z toho "jelenica" 🙄
...vzhladovo sa mi pacia vsetky psi..ktore ste spomenuli..ale vyberat si psika len podla vzhladu..to je podla mna pri dvox detox vo veku 9r a 2r. nezodpovedne 😔 ...najma pri tom mladsom..ktory urcite v zaciatkox psika vytaha nextiac za usi a podobne... 😅
...svetluska...vsetci sme doma v "hafanovskej " problematike novacikovia...preto mam obavy...ale v kazdom pripade sa tam pojdeme aspon pozriet...

expertka8
autor
8. nov 2007

...nika251....dakujem 🙂

pietra
8. nov 2007

expertka - ja kazdemu odporucam, precitat si na nete (alebo v knihach) o plemeni co najviac a potom si toho psa ist omrknut nazivo, napr. na vystavu, alebo na nejaky cvicak.
je spravne, ze nechces vyberat psika len podla vzhladu. Steniatko mozes kludne tiez nechat mimo vnutra, staci mu poriadne zateplena buda, alebo pristup do garaze, kolne, ... Ale potom je dolezite aj to, od koho si stena zoberies. V tom zmysle, kde su tie steniatka odchovavane. Ak vyrastali v byte, mozu ti vonku lahko prechladnut. Ale ak uz u chovatela boli cely cas vonku, su na to zvyknute.

tilly
8. nov 2007

k tým rr
toto je moja kamoška
http://www.loewenschwanz.com/

pietra
8. nov 2007

skus si najst nejaku encyklopediu o psoch, vybrat podla tych strucnych charatkeristik nejake plemena a potom sa aj bude lahsie radit. Ozvu sa ti ludia, ktori takeho psika doma maju, alebo s nim maju nejaku skusenost.
Manzel robil isty cas vycvikara, obaja sme psickari telom aj dusou, tak ak budeme vediet poradit, radi poradime.

expertka8
autor
8. nov 2007

..pietra...co obsahuje vycvik???..kolko trva???...kedy???...a v neposlednom rade za kolko???...prepac za "zasypavacku" otazok..ale nepoznam na tieto otazky odpoved 😅

nevesta
8. nov 2007

Ahoj, ja som vyberala plemeno podla vhodnosti k detom a vybrali sme hovawarta. Je mily, miluje ludi, ale pozemok strazi uplne perfektne... Tiez moze byt vonku celorocne, pretoze ma riadnu hunu... Na vycvik chodime raz za tyzden v nedelu cca 3-4 hodinky. Poplatok je 1000 Sk / rok. Ked som bola tehu tuto rolu prebral manzel a ked malinka trocha podrastie, zacnem zase ja. Musim povedat, ze nas havo je poklad... A mam fenku 😎

expertka8
autor
8. nov 2007

..nevesta...co robite na tom vycviku???