Rektoskopia. Absolvovali ste to niektorá?

ld1985
21. jan 2009

baby, boli ste niekto na tom?????

morenka
21. jan 2009

nebola som na tom ale videla som to kedze studuje osetrovatelstvo....

ld1985
autor
21. jan 2009

a čo to je vlastne??????

sirinka
21. jan 2009

ja som pri tom asistovala. je to vysetrenie hrubeho creva...konkretne konecnika a esovitej casti, daju sa pri tom odobrat vzorky. dostanes pre nim klystir, aby bolo crievko ciste. potom sa na to pouziva taka kovova duta trubica, cez nu bude dr. vysetrovat. je to neprijemne hlavne pocitovo podla mna, ale su aj horsie veci 😉

morenka
21. jan 2009

Je to taka vyšetrovacia metoda...zavadza sa taky rektoskop taka vyzera to ako tycka do konecnika alekar ma svetielko na konci tej ticky a sleduje sliznicu konecnika.....nevyzera to lakavo ale je to skor neprijemne ako velmi bolestive...ale neviem nezazila som to tak mozno aj troska bolestive🙂

lienocka235
21. jan 2009

je to vlastne.. kontrola konecnika pristrojom nazyvanym rektoskop... vacsinou sa to robi.. pri krvacani pri stolici..

bambusko
21. jan 2009

ja som bola, klystir som nedostala, den predtym som nejedla, len pila a dala si 2 glycerinove cipky. to bolo na doporucenie dr. je to neprijemne, taky pocit tlaku, ale da sa vydrzat 😉

ld1985
autor
21. jan 2009

idem na to v piatok a veľmi, preveľmi sa toho bojím.najviac sa bojím tej bolesti a mám z toho traumu. babky držte mi palce ☹ ☹

lienocka235
21. jan 2009

ides do ruzinova?
ak ano.. robi tammoja teta ako sestricka.. a nie je to bolestive... oni pouzivaju aku mast a je to v pohode.. a to som ja mala.. trhlinku.. a dalo sa to prezit

lienocka235
21. jan 2009

v pohode. som este cchela napisat... netreba sa bat...

sirinka
21. jan 2009

ld neboj, boliet by to nemalo, ked tak skor neprijemny pocit ako na stolicu... 😉

bambusko
21. jan 2009

ld, neboj, je to obdobne ako u gynekologa. drizm palce 🙂

ld1985
autor
21. jan 2009

ďakujem babky, po vašich slovách sa cítim lepšie (ale len o ničo) ☹ 🙂

andrea78
21. jan 2009

ahoj

bola som na tom aj ja (dôvod - krvácanie pri stolici)

klistír som nemala žiaden, mala som prísť v ten deň nalačno....inak nič, žiadna špeciálna príprava. od strachu som nejedla ani deň predtým. nie je to bolestivé, je to skôr nepríjemny tlak až v podbrušku. normálne som tam prišla a aj odišla po svojich, cestovala domov autobusom. pri vyšetrení ležíš na boku, nemusíš sa báť, že by si skolabovala. potom som dostala predpis na krém, ktorým som si mala príslušné miesto potierať (normálny, antibakteriálny - bactroban)

nemáš sa čoho báť, je to fakt zrovnateľné s nepríjemnym vyšetrením u gynekológa

jasumat
21. jan 2009

Ja som robila na takej ambulancii, a dá sa to v pohode vydržať. Ten prístroj sa pri rektoskopii zasúva iba cca 10-15cm do hĺbky a vôbec to nebolí. Je to možno skôr o nepríjemnom pocite. U nás sa to robilo ohybným gumeným prístrojom- takže to bolo ok.
Iné je kolonoskopia- vtedy sa pozerá celé črevo a tam je potom aj špeciálna príprava na vyšetrenie.

zuzana76
21. jan 2009

ja som bola na kolonoskopii, teda nielen rektum pozerali ale aj hrube crevo, priprava predtym bola,ze som den predtym nesmela nic jest, len prijimat tekutiny a este som pila taky preparat, po ktorom ma par krat prehnalo, neviem ako sa volal. Cele vysetrenie trvalo kratko, mozno 5 minut, ani neviem, nebolelo to, len ked mi pumpoval do criev ten vzduch, aby sa roztiahli a on ich dobre videl, tak to bol taky neprijemny pocit ako ked mas vetry, pre mna bola horsia gastrofibroskopia

ld1985
autor
22. jan 2009

baby, vsetky pisete ze sa to da zvladnut, ale ked mam fisuru na konecniku, tak neviem, ci to zvladnem.Este by ma zaujimalo, aka siroka je ta rurka 😒 😒

sirinka
22. jan 2009

cca 2 cm

graziela
25. jan 2009

Ahojte,
tak ja som absolvovala kolonoskopiu, ako pise Zuzana76, ide sa hlbsie do criev...v mojom pripade do mna dostali az 1m hadicu !!! 😨 Priprava-1 den predtym nic nejest, iba pit + nejaky roztok na vycistenie criev...mna neprehnalo parkrat, ale pomerne dost vela krat, az ma ritka stipala uz poobede...som si musela natierat rybacou mastou...
Ja som bola na ambulantnom vysetreni, hoci som bola objedn. na 11hod. doobeda, dostala som sa na rad o 2 hody neskor, totaln dehydrovana, bolo mi mdlo uz aj od hladu...k tomu sparno, lebo bolo leto...no a najneprijemnejsie bolo presne to roztahovanie vriev vzduchom, boli to dost silne krce, pomohlo, ked som si pridrziavala brucho rukami...hlavne, ked sa islo do "zakruty" 😖 Cele vysetrenie netrvalo dlho...no od toho hladu som mala 1.krat v zivote pocit, ze odpadnem...tak mi sestra ponukla pohar vody, musela som si lahnut a asi vyse polhodiny som stravila na doktorskom wecku, aby som ten vzduch zo seba dostala von...No a musel pre mna prist manzel na aute...Pre mna to teda bolo dost neprijemne vysetrenie, jedno z najneprijemnejsich...a to mam uz 2 porody za sebou, hoci sekciou...
Nechcem nikoho strasit, kazdy ma iny prah bolestivosti, ja si napriklad neviem predstavit, zeby som mala rodit prirodzene, lebo mne bolo neprijemne uz len samotne vysetrovanie pred porodom...
A inac, pred samotnym vysetrenim, pre obzvlast senzibilnych ludi sa doporucuje, podat nejake anestetikum, alebo nieco podobne, trochu na utlmenie, tusim sa dava do zily...treba sa opytat svojho dr. aj na tuto moznost, ak mate obavy, ze to nezvladnete...drzim palce 🙂

lindda
25. jan 2009

Moja mam bola aj na tomto aj na kolono a trpela strasne vsade na svete sa to robi pod takou anestezou ze si pri vedomi ale nic si nepamatas mama bola pod takou iba raz s 3 kolono a povedala, ze bez toho by uz nesla ☹
Rektoskopia ,ze az tak nieje neprijemna ale kolono je strasna bolestiva trapna ☹ ☹

kristis
7. mar 2013

@bambusko
@morenka mozem sa opytat ci sa aj marodi alebo ako je to?

lp12345
20. sep 2022

Chcem sa opýtať ako prebieha vyšetrenie rekoskopia boly to veľmi?

bianitka996
9. okt 2023

@lp12345 dnes som to absolvovala a neboli to vobec..Najprv sa lekar pyta , dovod preco som prisla, vybrala som si sukromnu kliniku..ked si vsetko napise tak sa prejde k vysetreniu..obliekla som si v extra kabinke take kratase s dierou na zadku cez ktoru sa dane vysetrenie robi..Najprv sa vysetruje konecnik prstom a neskor sa robi rektoskopia, lekar vsetko komentuje co ide robit..zavadza sa taka hadicka do zadku cca 15 cm a nafukuje sa trosku konecnik vzduchom, vobec to nie je bolestive, mozno tak akurat pocit, ze mas nieco v konecniku.. lekar si to pozera v obrazovke..cele vysetrenie trva cca 5 az 7 minut.Potom sa treba ist na WC poutierat a obliect.Niet sa coho obavat.

marrye
8. nov 2023

@bianitka996 mozem sa opytat, kde ste boli (na ktorej sukromnej klinike)? dakujem 🙂

bianitka996
9. nov 2023

@marrye v Asiduo v Bratislave