Roboryba ako darček

lusyke
21. sep 2016

Premýšľam nad darčekom na Vianoce pre našu 3,5 ročnú dcéru. Nechceme jej kupovať hračky, lebo máme pocit že ich má už dosť. Miluje zvieratá ...naozaj veľmi...a raz jej chceme určite kúpiť psa. No chceli by sme začať s niečim menším a nenáročným keďže máme veľa práce s prerábkou domu. Hlodavce nechcem..niežeby som ich nemala rada, mám..ale je z toho neporiadok a páchnu a myslím že nie sú vhodné pre také malé deti. Suchozemskú korytnačku by som veeeľmi chcela pretože aj ja som ju mala keď som bola dieťa ale tá je dosť drahá a jej chov je monitorovaný. Pri premýšľaní ma napadli rybičky, malá sa na ne nevie vynadívať keď ich niekde vidí. No ja s rybami nemám žiadne skúsenosti. Pri hľadaní informácií na internete som natrafila na roborybu. Možno by bolo fajn s ňou začať....Má ju niekto? Čo si o nej myslíte? Alebo mám radšej premýšľať nad skutočnými rybkami?

janinah
21. sep 2016

v tomto veku naše deti dostávali prvé korčule,lyže...."umelú" rybu by som nekupovala,buď skutočné rybky alebo nič,ak teda nechcete hračky

0silvia0
21. sep 2016

@lusyke no ja tieto umelé zvieratá tiež nemusím, pripadá mi to strašná hlúposť. Chov skutočných rybičiek nie je náročný, stačí si niečo preštudovať... a napr. o mačke si nerozmýšľala?

missdiva
21. sep 2016

@lusyke Ahoj, mali sme presne tuto roborybu na dialkove ovladanie, kupili sme ju v Draciku a stala vyse 30eur. Pouzili sme ju tusim iba raz na hranie do vane. Celkovo to bola pekna a zabavna hracka no kedze sme vtedy mali v malom gulatom akvariu tri zive zlate rybky, tato hracka pre deti nebola az taka "atraktivna" a trochu som ju olutovala.
Moje odporucanie: pokial budes kupovat roborybu, kup taku bez ovladania, ta stoji len okolo 5 eur a ten ovladac aj tak do vane vziat nemozes (cize by si to len zbytocne preplatila).
Kazdopadne si myslim, ze ak dcerka tuzi po zvieratku, hrackou jej ho asi na dlho nenahradite, naopak myslim, ze ju to zacne este viac lakat.
K tym zivym rybkam. Akvarko je lacne (mozes pozret nejake aj v bazari) a ked kupis 1-3 zive rybky (raz za den im staci nasypat trochu krmiva, vymena vody staci raz za tri dni a zaberie max. 5 minut) nie su narocne na starostlivost. Nevyhoda je, ze rychlo zomru (dcerka bude sklamana, pokial ich nevymenite za nove skor nez si to vsimne 🙂 ).
Tiez som mala ako mala korytnacku a bolo to moje najoblubenejsie zvieratko, cize ak nejake zviera zvazujete na tvojom mieste by som sla do tohto (ked budes dlhsie hladat najdes aj lacnejsie, nie je potrebna velka starostlivost a velka vyhoda je aj to, ze sa dlho dozije).

stratenanajdena
21. sep 2016

Dobry vecer, ak chcete prehlbovat u deti vztah k zvieratkam, roboryba je uplna... zbytocnost. My ju mame, a teda je to vyslovene hracka do vane, do lavorika. Nic inteligentneho, napodobnjuceho naozajstne zvieratko. Odporucam napr. macicku - najlepsie z utulku (napr. SOS, testovanu proti chorobam, kastrovanu, ockovanu. je to VELMI nenarocne zviera a netreba ho vencit, ma svoj vlastny zachod ktory pouziva uz od utleho veku na jednicku!, je velmi cistotne zviera, a je to velky maznak a aj felinoterapeut. U nas deti od pät mesiacov do jedenast rokov si kocurov v byte uzivaju, hladkaju, su citlivejsi, neznejsi, hravaju sa s nimi s loptickami, nahanaju po byte so snurkami... Drzim place pri spravnom vybere, zvieratko vas bude tesit vela rokov. Inac rybycky by som ja osobne nevybrala z dovodu ze su absolutne nekontaktne.

dekys
21. sep 2016

@missdiva to o akých rybách píšeš prosím ťa 🙂 už len ta kazdotrojdenna výmena vody ich zabije. Asi preto píšeš že dlho nevydržia. Ak robíš tak ako píšeš. Pokiaľ máš ryby teda.

missdiva
21. sep 2016

@dekys ja nie som odbornik na ryby, nepoviem ti konkretny druh, tu vymenu vody nam tak poradil predavac v obchode (s tym, ze denne mame pohar doliat) a vydrzali okolo 2 rokov...

dekys
21. sep 2016

@missdiva dva roky je na ryby dosť. Ja ze hovoríš o ovela kratsom čase. Voda by sa rybám mala vymieňať čo najmenej, samozrejme ale čistá musibyt takže treba sa starať o filtre atď atď. Malo by sa tam vytvoriť prirodzene prostredie. Ja vodu mením (nie celú) tak raz za tri styrimesiace a je krystalova

sissy27
21. sep 2016

Akvárium už nikdy nechcem... Deti z toho nič nemajú, nedá sa to chytať, mojkať, vedia tomu akurát nasypať krmivo ale čistiť akvárium a udržiavať to budeš ty... Vyloviť ryby, odčerpať vodu, vydrhnúť štrk, kamene, čistú vodu, chémiu, skombinovať vhodné druhy rýb a rastlín... Prípadne investovať kopu prachov do Biorbu... To už okolo koňa je menej roboty než okolo akvária...

sissy27
21. sep 2016

A roboryba - kúp radšej lego, drevené kocky, vláčik, niečo kreatívne...

missdiva
21. sep 2016

@dekys ja som to myslela kratko v porovnani s korytnackou.
@sissy27 Je pravda, ze s rybkami sa nepomazlis, no su urcite najlepsia volba pre alergikov 😉 .

sissy27
21. sep 2016

@missdiva neviem, ja rybičky vnímam viac ako dekoráciu než ako domáce zvieratko... Alergik má určite viac na výber ako "rybičky alebo nič"...

missdiva
21. sep 2016

@sissy27 tak ja osobne urcite nikomu neodporucam kupovat si ine zviera ako rybky, pokial si predom neoverite, ci mate v dome alergika. Nam sa stalo, ze sme kupili zvieratko a po par dnoch sa odhalila alergia, o ktorej sa nevedelo (pre vsetkych bolo tazke ked sme ho potom museli dat prec). Ked mas alergiu na srst, na prach a roztoce (pomenej sa stava, ze mas iba jedno z toho) tak ti to vylucuje vsetky zvierata typu: macky, psy, kone a zaroven vsetky, ktore potrebuju podstielky a seno (vtaky, plazy, hlodavce...).
Aj ked si kupis psa von na dvor, musis ho cesat, davat mu jest, pit, brat ho na prechadzky, skratka ten kontakt tam bude aj ked nie je vnutri (asi by taketo riesenie bezneho alergika priamo nezabilo ale exem, tazkosti s dychanim, puchnutie jazyka, tvare a pod. nie su sranda, skor hazard so zdravim).
Co ine teda mozes mat okrem rybiek?

lusyke
autor
22. sep 2016

@0silvia0
@stratenanajdena
Macky neznasam, nezniesla by som to stvorenie v dome. Skrabu, su falosne a tie hovienka v piesku....no fuj. Nehovoriac o tom ze priatel dostal od macky toxoplazmu ked bol dieta a na jedno oko skoro oslepol. Nieco take ja u mojej dcery riskovat nebudem. Som cistokrvny psickar. Susedia maju macku aj psa. Macka k nam obcas prelezie cez plot a dcerka ju vzdy plasi prec, no s ich psom je velka kamoska. Vecne sedi pri plote a hladka ju, rozprava jej.

Nad rybami som premyslala lebo ako som uz pisala...prerabame dom a psikovi by sme sa venovat nemohli..nemali by sme na neho cas. Nechcem nic s podstielkou cize hlodavce sa vylucuju. Papagaje su hlucne...to nie. Jedine nejakeho plaza ale s tym si vela zabavy mala neuzije kedze sa vela v terariu nepohybuju. Suchozemska korytnacka prichadza do uvahy ale je to dost drahy spaz....no co ine ako rybky. Dcera ich rada pozoruje a rada sa hra ze chyta rybky v rieke: zoberie palicu a na nu priviaze nejaky spagat. Len sa bojim tej udrzby akvaria.
Roboryba ma tak napadla lebo je to vlastne bezudrzbova vec ale asi je to stale len hracka...a hracky jej kupovat nechcem.

alaguema
22. sep 2016

@lusyke máme roborybky, je to hračka do vane, pláva to a to je asi tak všetko 🙂 Nie je to náhrada za domáce zvieratko, len zábavka ku kúpaniu.

ivett1
22. sep 2016

@lusyke roboryba je hračka ... máme tri rybky a jednu morskú pannu (rovnaký princíp) ...dáš do vody a "pláva" , kým sa jej neminú batérie ... tá väčšia je už na diaľkové ovládanie (tú nemáme, zdalo sa mi to zbytočné...) ...
takýchto interaktívnych zvieratiek je kopec ... pred tým ako sme kúpili živého škrečka, mali naše decká tých zhu-zhu pets ...takto to potom môžete riešiť so všetkými zvieratkami...ale stále to sú len hračky ... neviem, či to splní účel ...skôr nesplní, lebo aj živé tvory-potvory bude brať to dieťa ako "hračky" ...
PS: rybičky máme už dávno-pradávno ... a teraz máme dokonca dve malé akváriá s gubkami ... a navyše synátor (8r.) má to "praveké akvárium" z dráčika a chová malého štítovca 😀

lublu
22. sep 2016

Zoberte si nasho Edka - osemmesacny krizenec zvyknuty a deti. Moje sa s nim maznali od malicka. Ale mame aj sucku tak by sme sa potesili keby sa nasiel niekto kto ho bude mat rad ako my. Je velmi spolocensky.

sissy27
22. sep 2016

@missdiva 🙂 ja som písala za seba, že pre mňa rybičky nie sú domáci miláčik, ale dekorácia a viac by som to nechcela aj keby to malo byť jediné zviera, ktoré by som po zdravotnej stránke zniesla, ale pokiaľ sa to niekomu páči a baví ho to, tak je to jeho vec... pre dieťa to zaujímavé nie je, lebo okrem pozerania sa na to nemôže nič...
no a s tými alergiami je to individuálne - ja som podľa testov alergická úplne na všetko a asi by som mala žiť v inkubátore alebo čo... každopádne prejavy alergie mám len v určitom období kedy niečo kvitne, trvá to asi 1-2 týždne a v prípade potreby si dám tabletku a je po probléme... a mám alergiu na mačky (alebo ich srsť, neviem, neskúmala som, ale možno také to nahé plemeno by mi nevadilo), ktorá sa ale objavila až v dospelosti... mala som ako dieťa papagájov, škrečkov, psa - všetko bez problémov... chlap má alergiu na psiu srsť, ale s plemenami, ktoré majú vlasy, je úplne v pohode...
človek, ktorý má silné alergie na úplne všetko, tak sa logicky nebude zháňať po zvieratku, prípadne to možno bude nadšený akvarista... ale ak sa nemýlim, tak činčily sú vhodné aj pre alergikov, rovnako tak plazy - tie sú naviac zatvorené v teráriu... suchozemská korytnačka... možno ježko (máme doma)... podstieľka sa dá riešiť rôzne, existuje už aj bezprašná...
ja osobne nemám rada ani také to "čo keby náhodou" - neskúsiť=nevieš... problém budem riešiť až nastane a nevyrábam ho vopred 🙂
každopádne tu zakladateľka nespomína alergie, dokonca sme jej od roboryby odbočili niekam úplne inam 😀

ivett1
22. sep 2016

mne sa rybky nezdajú žeby boli náročné na "údržbu" ...ale je možné, že som si už na to za tie roky zvykla 🙂 ...inak vodu meníme potra potreby ...treba mať dobrý filter a potom tá "výmena vody" vychádza aj u tých menších akvárií (6-10l) tak raz za dva mesiace ... niekedy sa filter upchá a vtedy musíme pekne všetko vyčistiť ...tieto rybky máme asi už dva roky - gubky sú najnenáročnejšie a ešte sa aj množia🙂 ... ja s druhmi neexperimentujem a tak sme mali ešte neónky a karasov ...raz bojovnicu, ale tá vydržala týždeň...😉

stratenanajdena
22. sep 2016

@lusyke (nielen nase) macky skrabu IBA na svoje skrabadlo - akoze strom a nikde inde. ako si ich clovek nauci, tak bude mat. falosne podla mna nie su, to je iba povera, nase dve su verne ako pes, pocuvaju na meno, pribehnu, a este aj liecia bolave miesta, vycitia, kde mas zapal alebo bolest v tele a lahnu si nan. a co sa tyka exkrementov v piesku, pride mi to jednoduchsie a hygienickejsie dat lopatkou do sacku, nieco obalene v podstielke (nie piesku) ako po psikovi na ulici dvihat este teple... a potom to nosit so sebou ako kabelku, kym nenajdes najblizsi kos. a to nevravim o tom, ze kopec ludi, ja im vravim zli ludia, necha ten exkrement na zemi a ja potom len cele dni detom drhnem tenisky od ho... a ani na travu chudiatka riadne nesmu stupit. napriek tomu ja mam aj psikov rada, a kludne by som nejakeho prijala, kebyze nemam tolko malych deti, lebo tazko sklbit vencenie a detske ihriska a cestu do skoly s kopcom deti a este psik pritom... kedysi som mala dvoch. mozno ked budu deti velke. co sa tyka toxoplazmozy, clovek ju skor dostane zo zle umytej zeleniny alebo zle spracovaneho masa, ako od macky. my sme vegetariani a prenos toxoplazmozy z macky sa uskutocni LEN vtedy, ak nechas vykaly minimalne 48 hodin po vypusteni na vzduchu, vtedy sa aktivuju oocysty, ktore sa v nich nachadzaju, a to by to clovek este musel (prepac, ale) zjest, pretoze sa prenasaju oralno - fekalnou cestou. toto nevie vela ludi a tak maju predsudky a nadavaju potom velakrat zbytocne na macky. ja plne respektujem tvoj nazor, ze macky ti nie su prijemne, ja nemam problem v zasade zo ziadnym zvieratkom, jeden cas sme mali aj slimaky v akvariu, odtrhli sme vzdy cerstvy lopuch zvonka a pokropili trosicka vodou 🙂
ak zvieratko, urcite zive, hoc radsej aj rybicky. a co tak vodna korytnacka? aj tu sme mali, a chvilku ju mozes dat aj na zem pochodit si, a dokonca nasa pocuvala hudbu a ked niekto prisiel k akvariu, natiahla krk a akoby nas pocuvala. a mozno aj 🙂
drzim palce pri spravnom vybere!

papricka33
22. sep 2016

@lusyke chov rybičiek nie je nič zložité 😉 Ja som o tom tiež nic nevedela. Postudovala som, poradila sa v obchode a už ich chovam s deťmi 6 rokov. Deti sa pri tom tiez veľa naučia, nie je to zložité ani finančne náročné. Na kŕmenie som si dokonca kúpila aj automaticky davkovac, takže ani dovolenky nie sú problém 😉

lusyke
autor
22. sep 2016

@stratenanajdena ja viem ze su ludia ktori na macky dopustit nedaju ale ja proste macku naozaj nemusim. Je to pekne zviera na pohlad ale jej povaha..no nic moc...v jednu chvilu pradie a zrazu jej prepne a poskriabe. Pripada mi to ako ,,skrotena,, selma. Nikdy nevies co od nej cakat..Nie nie...nikto ma nepresvedci o opaku.
Vodne korytnacky sa mi nepacia a navyse som od viacerych ludi pocula ze hryzu.

papricka33
22. sep 2016

@ivett1 nám sa osvedčili Molly (čierne, žlté, oranžové...) Nenáročné, aj sa namnozili, aj sú pekné a efektné 😉

@lusyke ak by si sa rozhodla pre rybky, tak odporúčam aj mečúne, neonky, spomínané Molly a prisavniky. Tie ti akvárium aj vyčistia od rias 😉 Inak dnes je dostať pekné, hotové akvária so všetkým čo potrebuješ. Už len doplniť vodu, rybky, kúpiť potravu a možno prípravok na upravu chlorovej vody. A už sa len kochať 🙂 https://shopakva.sk/6346-akva-diversa-startup-s...

lusyke
autor
22. sep 2016

@papricka33 Hej prave po tychto akvarkach som sa pozerala. Mne sa vzdy akvaria pacili aj ked som ho nikdy nemala, ako dieta som chodila obcumovat ku susedom 🙂. Pozorovat tie rybky je ukludnujuce. Myslim ze by z toho bola dcerka nadsena. Ved ked niekde maju akvarko tak ju odtial nemozem dostat.

88patka88
22. sep 2016

My máme rybky pokiaľ budeš udržiavať filter v čistote pravidelne dolievať vodu a kŕmiť vydržia ti dlho a neni s nimi robota...nečítala som všetko ale jedna pani písala že meniť vodu každé tri dni...tak to určite nie už pred tým kým ich kúpiš je potrebné nachystať akvarko a nechať v ňom 2 týždne odstáť vodu keby si ich dala do čerstvej vody dopadlo by to zle.....hlavné nepreháňať to s krmivo to vacsinou je hlavná príčina špinavého akvária ...viem že si písala že hlodavca nie ale čo napríklad mini zajko alebo morské prasiatko predsa to už je zvieratko aj na pomazlenie ...ak sa len predsa rozhodnes pre rybky žiadny strach nič náročné pár gupiek sú kadejaké a nenáročné takisto neonky k ním šupneš prísavníka a hotovo 😀

papricka33
22. sep 2016

@lusyke je to fakt zážitok. My sa doma vieme o tých rybkach toľko rozpravat 🙂 čo ktorá robila, ktorá ostatné naháňa... to sú tí normálne zaujímavé a osobité tvory 🙂 Môj muž sa tomu nejako nikdy nevenoval, takže som to vzala pod svoj patronát a všetko si manazujem. 🙂 toto leto som z 2 prisavnikov, ktorých mam 3 roky mala zrazu + 40, takže som ich musela aj popredávať. Čo ti poviem, biznis ako sviňa 😀
Je to ozaj vďacný koníček aj zábava v jednom. Keď sa do toho dostaneš, nie je to vôbec náročné 😉

henikav
22. sep 2016

@lusyke ak ta laka akvarium, kludne si ho kupte, da sa kupit cely kit, aj s ohrevom vody a filtrom, poskladas, napustis vodu a vhodis rybky a hotovo, obcas spustis vodu po polovice , ci este menej a doplnis cistou a zas fungujete a komplet cistenie akvarka je raz za par mesiacov. My mame niekolko akvarii a vobec mi to nepride ako velka udrzba. Okrem rybiek mame aj korytnacku, aj macku, aj psika, jedneho casu sme mali maciek 6, kanarika, jastericky..., no zoo, ale stastne deti
Jaj no a mame aj roboryby co plavaju s malou vo vani, ale to berie ako hracky, nie ako zvieratko

lusyke
autor
22. sep 2016

@88patka88 o zajacoch som necitala nic dobre.Kamoska kedysi mala zajaca..no smrdelo to a iba sa schovaval pod postel, veci dohryzene...ked ho chcela zobrat na ruky tak hryzol. Horsie ako macka asi 🙂 Kedysi som chovala pieskomily. Uzasne tvory..ale su aktivne hlavne v noci. Kupila som parik lebo su to spolocenske hlodavce a dopadlo to tak ze sa kotili a kotili az sme nevedeli co s nimi. Ale inak som ich mala rada a mala som aj mojho oblubenca Stuarta, pocuval na meno. No kedze viem co take hlodavce obnasaju...uz viac nechcem.

inull5
22. sep 2016

@lusyke pochopila som ze bývate už v dome..tvoje dieťa má 3,5 roka,je krásne že má vzťah k zvieratám ale reálne bude starostlivosť o zviera v konečnom dôsledku na tebe..A je úplne jedno o aké zviera pôjde.3,5 ročne dieta ti samé nebude čistiť ani kŕmiť pravidelne.moja dostala zajaca na 5 narodeniny,čistí ho každý druhý deň,Zbiera púpavy..tiež máme papagáje cca 12 kusov,neboj sa týchto tvorov,nie všetci sú hlucni😃ak bývaš v dome,zajo by bol vonku nič nerozhryzie a keď bude v noci hore bude ti to jedno.

jeennyv
22. sep 2016

@lusyke za mna ta ryba bude len dalsia hracka a tuzbu po zvieratku urcite neuspokoji, co sa tyka zvieratiek, mala som andulky, teraz ma aj babka a mam hava uz roky toho som chcela vzdy, znami maju micky, potkaniky, zajaciky, rybycky, niektori aj vsetko naraz, proste vselico, no v konecnom tak ako je kazdy clovek iny a je to osobnst take su aj zvierata a nikdy nevies ako sa to vyvinie, v kazdom mozes mat toho najuzasnejsieho maznacika alebo tvrdohlavca co ta ma rad, ale nie je na mojkanie napr. o zajacoch ja viem len dobre a vidis niektore proste na ruky a mojkat nepotrebuju....a v konecnom dosledku je vzdy ta starostlivost aj na rodicoch, cize ak mas nejake ocakavania, ze sa bude zvieratko spravat tak ci tak alebo tvoja mala, tak este radsej pockajte, lebo sa casto stava, ze zvieratko ide bokom, ak hlavne neuspokoji ocakavania deti, ze nie maznac atd...a co potom...

ukulela
22. sep 2016

@lusyke toxoplazmozu nedostanes len od macky. (macka je vo svojom zivote infekcna - akochorie - tak len 2 tyzdne)toxo dostanes aj z masazo slabo umytej zeleniny/ovocia, ked pracujes v zahrade, ... prenasaju ju aj ine zvierata. takze tak. my sme malitoxovsetyk sestry.
k roborybe - neviem si predstavitmat akvarko a v nom toto.j je to hracka do bazena.
k rybkam - sestra mala nejaku zavojnatku (nevem, najlacnejsiu), k tomumalilinke akvarko bez filtra, bez vsetkeho, lenpar kamienkov a1umely stromcek, tiaz najlacnejsie z nchodi.a milyedo (ci ako ho nazvali) v nom prezilpeknedva roky. co je nadstandard pri tak malych rybach.