Ročné vyúčtovanie je pre mňa každoročný stres. A u vás?

maca793
2. jún 2007

Neviem ako vy ale ja mám každý rok strach z toho, koľko mi príde zaplatiť navyše. Našťastie tento rok to bolo veľmi dobré, dostala som 7000,-sk do daru od bytového.
Vždy v máji tŕpnem, kedy príde vyúčtovanie za byt a so strachom otváram obálku.
A ako ste na tom vy? Máte tiež také pocity?

elliana
2. jún 2007

maci, mam, aj ked u nas sa neda povedat, ze ide o nejaky velky strach, ale vzdy ma to zaskoci...Povacsine doplacame 😝
Ked sme byvali v BA,prislo nam jeden rok doplacat 25 500, zmrzli sme a potom sme zistili, ze nas o 6000 sk osuskali. Aspon, ze sme mali doklady o plateni

katarinas
2. jún 2007

Mne uz prislo... Ale tento rok tak, ako som ocakavala, vysoky preplatok, prerabali sme byt, tristvrte roka bola teda minimalna spotreba energii...
Ale nenormalne ma stve, ze strasne preplacame studenu vodu... Kazdy rok nam pocitaju koeficient 1.35, co znamena, ze zaplatime o tretinu viac, ako je skutocna cena vody... Su to vraj uniky vody... ale nech mi niekto ukaze, kde moze uniknut 570 kubikov...! 😠 Tot moj problem s vyuctovanim... budem sa musiet do toho obut a zistit, kto ma cierny odber... asi ma nebudu mat moc radi... 😝

maca793
autor
2. jún 2007

ja neviem, ako potom to robia. našim prišiel papier na nedoplatok 7500,- a na druhý deň, 8500,-. najväčšia sranda na tom je, že poväčšine ľudí v baráku má vysoké preplatky.

elliana
2. jún 2007

maca, nemate zajtra meniny?

maca793
autor
2. jún 2007

to je smutné. ja si uplatňujem už 3 týždne oopavu merača tepla. merač som odstavovala v marci pri hodnote 377. keď som si pozerala spotrebu pred 3 týždňami, tak som odpadla. bolo namerané 710jednotiek. doteraz mi to nikto neprišiel pozrieť. ja som na bytovom povedala, že to platiť nebudem, nech mi potom za to vrátia peniaze. nie je to môj problém, že merač meria spotrebu aj po odstavení.

maca793
autor
2. jún 2007

a najlepšie na tom je, že keď pozeráte do papierov, tak tam máte napísané nedoplatok za odpadovú vodu. 😀 😀 😀 😀

elliana
2. jún 2007

maca, ako sa v tych papieroch vyznate? Ja v tom nevycitam nic, akurat si tam dokazem porovnat spotrebu tepla a vody s mojimi zapismi

zuz11
2. jún 2007

nam tiez prisiel nedoplatok za dazdovu vodu 🤐 a samozrejme aj za upratovanie spolocnych priestorov... pritom nemam pocit ze by to bolo nieco extra 🤐 a to sme asi pred pol rokom sami odstranovali hovno z vytahu 🤐

maca793
autor
2. jún 2007

ja a vyzdať sa? nijako som z toho tiež na hlavu, pozriem si spotrebu predchádzajúceho roka.
alebo... každý mesiac si kontrolujem stavy vodomerov, zapisujem si hodnoty, ziszím si aktuálne ceny a počítam. ak je to na hranici, tak si zálohu idem zvýšiť. nikdy nechodím znižovať. radšej budem platiť viac ako menej a potom doplácať.

katarinas
2. jún 2007

ja som zase parkrat umyvala ocurane schody po susedovi, co nevie, kedy ma flaska dno... ale my si upratujeme sami 😖 Zato platime pekne prachy na spravcu, ktory na nas z vysoka kasle...
Kazda z nas ma nejaku nemilu skusenost s byvanim v cinziaku... 😒

maca793
autor
2. jún 2007

ja ignorujem upratovanie spoločných priestorov, lebo u nás skoro nikto neupratuje a ja to robiť za druhých nemienim. ja si pred dverami upracem a je to. najhoršie na tom je, že bývam na prízemí a potom sa tá všetká špina nachádza u mňa v byte.
povedala som si, že Keď budú upratovať všetci, tak potom budem upratovať aj ja.
raz za čas suseda poupratuje, keď sa na to už nemôže dívať. 😀

olianko
6. jún 2007

minuly rok sme mali nedoplatok za elektrinu v spoloc.priestoroch vyse 800Sk 😅 a to musel tiez niekto na cierno brat.
teraz sme dostali vyuctovanie a mame preplatok a dokonca za tu elektrinu sme usetrili 😕

verulka
8. jún 2007

ja som sa doteraz na vyuctovanie vzdy tesila. chodili mi velke preplatky- aj 10tis. Elekrtinu mame vysoku zalohu a doteraz sme mali tiez preplatky. No ako deti rastu a zacinaju sa kupat sami a pod, tak tento rok mame nedoplatok 1400 na byt a elektrinu tisicku, co je v pohode. Nedoplatok za byt nam vznikol aj tym ,ze som neskoror vzysila zalohu 😅 takze zatim je to v pohode

ukana
8. jún 2007

mna nasrala svokra, lebo s nou byvame v jednom byte. Prisiel preplatok asi 5000sk, a ona nadavala, ze po ine roky jej chodil raz taky preplatok. Ale nedala nam z neho nic, i ked jej platime polku najmu aj inkasa a v konecnom dosledku za cely rok na nas usetrila omnoho viac 😠 Ale uz sa stahujeme, tak nech si to plati teraz sama vsetko. Uz bude pokoj. 😒

matka26
8. jún 2007

ahoj ukana, my sme tiež mali podobný problém so svokrovcami ked sme s nimi pred dvoma rokmi bývali, sťažovala sa, že majú väčšiu spotrebu vody a elektriky a podobné hovadiny. vyhovárala sa na našu telku a počítač. ked prišiel za niečo nedoplatok, vždy sme museli zaplatiť polovicu, ale samozrejme ked prišiel preplatok nevideli sme z neho ani korunu. ked sme sa odsťahovali spotreba im ostala taká istá, len bohužiaľ už sa nemala na koho vyhovárať a nemal jej tiež kto dávať polku nájmu a na nedoplatky. teraz bývame sami a nemáme s týmto vôbec problém a stále mávame preplatky, dúfam, že to tak bude pokračovať 😀

sofia_r
8. jún 2007

Ja som babulky tento rok ostala z vyúčtovania v šoku. Mám 1,5 izb byt do 45 m2 a v podstate tam prichádzame každý deň len večer. Za prvý rok (2004) som mala preplatok 5000, za r. 2005 preplatok 1500 a tento rok - nedoplatok 12 000!!!! skoro som odpadla! a najhoršie je, že po preštudovaní vyúčtovania sme zistili, že naša spotreba sa nezvýšila pri žiadnej položke, ale náklady správcu na celý dom boli o 1 mil vyššie a takto to nejako rozrátali na byty!!! Zdá sa mi to nehorázne. To potom tí čo majú trojizbové si majú brať pôžičky kvôli nedoplatkom??? P.s. náš správca je Stavebné bytové družstvo - najkomunistickejší podnik v SR - keď tam prídete tak tam vždy stojíte pol dňa, aby si vás úradníčka všimla, alebo ste sa vôbec dostali na radu.

bubca
8. jún 2007

sofiar:vcera nam dorazilo vyuctovanie za trojizbak,do ktoreho,vzhladom na to,ze uz robim,chodievame naozaj len spavat.skoro som odpadla.ako pises,spotreba rovnaka,len naklady rastu...je to horor,byt mame v osobnom vlastnictve,ale platime ako najati...

vesi
8. jún 2007

baby nestrašte ma , ja na vyúčtovanie ešte čakám 😨

bubca
8. jún 2007

vesi:len sa pekne boj,moja,ja som sa nebala a pozri,teraz som na infarkt... ☹

tinax
8. jún 2007

tak tato tema mi teraz sadla. Prave som prisla z obeda a cestou som si v schranke nasla vyuctovanie. A samozrejme nedoplatok. Najhorsie je ze v tom ich papieri sa nikto nevyzna. Akurat mi je divne ze za ohrev TUV a UK je na 1obdobie uctovane 7x viac ako na 2obdobie. To ma len upevnilo v myslienke stavat. Nebudem je doplacat na babku s dedkom ktory celu sezonu prekuruju a my s muzom sme tam max. 7mesiacov do roka a kurime iba v jednej miestnosti (zo 4 radiatorov). Radsej budem preplacat uver. 😠

sofia_r
8. jún 2007

a náš parádny správca v dobe keď všetky domy zateplujú dal celý dom vymalovať (na strasidelnú farbu!) a stále som nepochopila načo... Asi aby nám mohol zvýšiť tie náklady... A potom to určite dajú o rok, o dva zatepliť a drahú malovečku aj tak prekryjú.
A vy bubca máte nejakého súkromného správcu? Alebo tiež nejaký pozostatok z komunizmu?

bubca
8. jún 2007

sofiar:máme súkromného správcu,na baráku sa prakticky nič nerobí,ale vo fonde opráv furt nie sú peniaze...už ma to štve
tinax:to s tým kúrením je fakt,my zase nekúrime v spálni a keď cez deň odchádzame,sťahujem radiátory ma minimum...lenže,to robím ja,ostatní kúria ako najatí a okná majú dokorán 😠 už aby boli povinné merače v každom byte

vesi
8. jún 2007

keď sme pri meračoch.sesternica ich už má, správca im povedal, že to bude platené z fondu a potom pred vianocami prišiel vyberť prachy. takže z vianočných peňazí zacvakala skoro 5000,-sk

elliana
8. jún 2007

u nas su merace a mam pocit, ze je to tak na dve veci...V detskej izbe sme celu zimu nekurili, vsak tam sa este nebyva a spotrebu mame takmer ako v obyvke, kde sme kurili cely den. V kuchyni a spalni sme mali spotrebu o polovicu mensiu...

bubca
8. jún 2007

vesi:ups,to poteší 🙂

tinax
8. jún 2007

s tym kurenim je to ozaj o nervy. Vela veci dokazem akceptovat ale toto mi vadi. Aj merace su len orientacne. Teda aspon co som pocula. Napriklad ak v kuchyni nekuris ale varis aj tak Ti meria teplo. 😖 Ako som napisala, co najskor vypadnut do domu. Ale nejake 2-3 rocky si budeme musiet este pockat. Aspon dufam, ze to nebude viac. 😕

bubca
8. jún 2007

baby,s tymi meracmi ste ma teda nepotesili,ja som myslela,ze po ich nainstalovani nastane zmena k lepsiemu... 🙂

sofia_r
8. jún 2007

aj ja som sa vo vyúčtovaní inak vôbec nevyznala, musela som ho dať na preštudovanie mame a babke (majú viac trpezlivostí, skúseností a asi aj času 🙂 ) A až po tomto rodinnom zhromaždení som sa z toho vysomárila... inak my ešte nemáme merače tepla v každom byte, tak asi aj to robí svoje (mali ich robiť v máji ale ešte stále nič - niekomu to vyhovuje). Ale napríklad v SPP mám stále preplatok, lebo účtujú skutočnú spotrebu!

sstefi
8. jún 2007

Tiež sa mi páčia tie ich koeficienty na vodu. Ale keď nám pred bytovkou prasklo vodovod. potrubie vo štvrtok a prišli k tomu v pondelok, dovtedy nikde nikoho, prečo sme to mali zaplatiť my? Veď aj oni musia mať nejaké povinnosti.
Potom to susedia dali na súd, niečo nám vrátili, a na ďalší rok nám zase započítali aj za minulý rok(ten, keď bolo prasknuté potrubie). Takže sme nakoniec zaplatili viac, ako pri tom prvom vyúčtovaní. 😠 ☹ 😅

tinax
8. jún 2007

bubca, mozno vymyslia dovtedy nejake lepsie a presnejsie. 🙂