Ročné vyúčtovanie je pre mňa každoročný stres. A u vás?

maca793
2. jún 2007

Neviem ako vy ale ja mám každý rok strach z toho, koľko mi príde zaplatiť navyše. Našťastie tento rok to bolo veľmi dobré, dostala som 7000,-sk do daru od bytového.
Vždy v máji tŕpnem, kedy príde vyúčtovanie za byt a so strachom otváram obálku.
A ako ste na tom vy? Máte tiež také pocity?

gapa
29. máj 2009

katka,
my sme minuli 51studenej a 18teplej. No manžel sa sprchuje v zamestnaní, nekúpeme sa(teda malá občas), len sprchujeme a teda ja dosť s vodou šetrím (som dosť vycvičená z domu, a aj malú dosť v tomto "obmedzujem" No našej domovníčke sa viackrát nezdalo, že máme malú spotrebu, takže asi je bežná vyššia). Ja si teda sledujem všetky spotreby už od sťahovania a snažíme sa šetriť (až na elektrine 🙂

No tá teplá voda sa mi nezdá. Studená je OK.
Stavy máš overené s vodomerom a predchádzajúcim obdobím? Skontroluj napr. aj s predchádzajúcim rokom, kolko ste vtedy minuli, no a či vám menili vodomer na teplú vodu.

U nás sa tiež dosť dopláca na vode za celý činžiak, aj ked spotreba v m3bola nižšia ako minulý rok.

katkaromi
29. máj 2009

no presne. Tiež neviem ako môže byť viac teplej zužitkovanej ako studenej-keď studená ide aj na pranie, varenie, splachovanie a pod. Tiež sa len sprchujeme. No malú sme vlani síce zvykli viac kupkať ako sprchovať ale v tej malej vaničke sa tej vody toľko predsa neminie. Na vyúčtovaní nie sú uvedené počiatočné stavy, takže to neviem skontrolovať a vlaňajšie vyúčtovanie som nedávno vyhodila. /ale na vodomere v kúpeľni je minutej o dosť viac studenej ako teplej vody, síce v kuchyni je to naopak ale to preto, lebo sa tam umýva riad teplou vodou takže sa logicky viac teplej minie/ A nový zálohový predpis na nájom nám prišiel na skoro 6700 sk čo mi na malý bytík /48m2/ príde "trošku" prehnané.

gapa
29. máj 2009

my máme len jeden vodomer, nie zvlášť v kuchyni a kúpelni.
A ja som teda z práce naučená všetko odkladať, (zmluvy, vyučtovania ...) a zapisovať vždy stavy, ktoré nahlasujeme a kontrolujem vo vyučtovaní s prech.stavom a nahláseným stavom.

Nemohol niekto zle nahlásiť stav teplej vody? NO ak nemáš stavy vodomerov, tak to ťažko zistíš. ☹

katkaromi
29. máj 2009

No odteraz si to fakt budem všetko zapisovať. Myslela som, že na tom družstve by to mali mať zaevidované. Uvidím v pondelok. Ale je to fakt hrúza. To je posledná nádej, že sa príde na nejakú chybu. Ono vyúčtovanie je jedna vec, ale s tým súvisiace zvýšenie nájomného je druhá 😔 . Ďakujem za podporu gapa.

zuzkap2
30. máj 2009

katkaromi, tak my sme za minuli rok munuli 65 teplej a 115 studenej vody. Muz ma taku pracu pri ktorej sa musi kupat kazdy den a v praci sa to neda, no ale aj zalohove pladby sme mali dost vysoke cca 2500,.sk len za vodu

maca793
autor
31. máj 2009

ahojte, tak moje starosti s vyúčtovaním sa minuli. mala som 200eur preplatok aj napriek tomu, že som od minulého roka mala zálohy o 1200sk menej. ale potešilo. aspoň si kúpim novú sedačku .

lienocka235
31. máj 2009

no my sme nakoniec poziadali o reklamaciu a budu musiet prerobit vyuctovanie vo vsetkych troch blokoch... lebo hoci mame v zmluve o sprave s druzstvom uvedene dokonca hrubo vytlacene ako maju rozuctovavat teplo pome 30 ku 70 s zohladnit nepriaznivu polohu miestonosti.. podla vyhlasky ... tak nase druzstvo pri rozuctovani tuto polohu nezohladnilo. a este aj do vyuctovania to napisalo ze to nezohladnuje... pritom je to vlastne najata firma na spravu ale na SVK je to tak..
takze ti co byvaju v strede maju velke preplatky.. a ti co v krajnych a vrchnych.. bud su na nule alebo maju nedoplatky...

takze bude sa to rozuctovavat nanovo... takze teraz sme na nule.. ale ocakavam preplatok.. vo vysledku..

ako oni na tom druzstve si myslia ze ludia su nejaky prihlupli alebo co.. a nedokazu.. si spocitat co a ako..
ja tiez vsetko zapisujem preratavam... a hotovo..

katkaromi
31. máj 2009

ahoj lienocka. Dakujem za tip - prave som si prestudovala zmluvu s druzstvom+vyhlasku a zistila som ze nam na vyuctovani tepla neuviedli korekciu za to, ze sme na najvyssom poschodi a navyse na kraji. cize nas oklamali o 3702 korun. zajtra alebo v utorok to ideme riesit. ak nas odbiju a nebudu sa tym zaoberat tak ma fakt naseru /s prepacenim/. takze este raz dakujem pekne. niektori ludia si fakt myslia ze sme blbi.

sue
2. jún 2009

Prosím o radu - dnes som našla v schránke vyúčtovanie. Byt sme kupovali vlani v lete - bývalí majitelia mali zúčtovacie obdobie na všetko - energie, nájomné a podobne - do 31.7.2008.

Prišli mi dva listy :

1.Vyúčtovanie dodávok tepla, TÚV, vodného a stočného, ostatných dodávok a služieb spojených s užívaním bytu za obdobie od 1.augusta 2008 do 31.12.2008. Toto je vedené na moje meno - je tu preplatok 109,91 eur

2.Rozúčtovanie nákladov na ÚK v rzúčtovacom období 01.01.2008 - 31.12.2008 . Je to vedené na meno bývalej majiteľky a je tam nedoplatok 4195,04 Sk.

Ako mám teraz postupovať? Doručiť ten druhý dopis bývalej majiteľke? Alebo ho má aj ona? Kým to nezaplatí, my nedostaneme preplatok? Neviete ako to je? 😕

sue
2. jún 2009

...alebo časť z toho ich nedoplatku patrí mne? 😕

sue
2. jún 2009

...ešte som zabudla napísať, že na tom druhom liste vedenom na bývalú majiteľku je napísané "užívanie 01:01.2008-31.07.2008"

gapa
2. jún 2009

sue,
my sme byt kupovali v r.2004, vo vlastníctve sme ho mali od cca leta, no pôvodný majitelia sa odsťahovali až koncom novembra. My sme boli zapísaný len jeden mesiac v r.2004. No s vyučtovaním neboli žiadne problémy. Aj UK nám zarátali len za december a zvyšok predpokladám im. T.j. naše družštvo to rozpočítalo. Neviem prečo to u vás tak nespravili. 😖

sue
2. jún 2009

Gapa, no ja to chápem tak, zže ten jeden papier je môj a ten druhý papier je ich. Lenteraz neviem či mám kontaktovať bývalú majiteľku, alebo to doručili aj jej - pri prepise bytu totiž nechávalasvoju novú adresu na bytovom družstve...

sue
3. jún 2009

...mno tak som volala na bytové družstvo a oni puci vymenili listy - môj za ich, takže mne prišiel jeden list správne a jeden nesprávne + ten druhý,ktorý mi neprišiel bol len príloha k tomu prvému, takže my máme len preplatok 😵 😵 😵

arieska
3. jún 2009

my sme mali tohto roku tiež nedoplatok vyše 300 €
ale to preto, lebo sme mali vlani nízke zálohové platby - iba cca 83 € (bývali sme tam iba pol roka a predtým bol byt dlho prázdny). aj vlani sme mali nedoplatok, takže nám tohto roku zodvihli už na 150 €. takže dúfam, že budúci rok už bude konečne preplatok
inak - my si tiež každý mesiac značíme koľko čoho minieme. vždy je to cca 3m3 studenej, cca 3,5 m3 teplej, 120 kWh elektriky a 4-5 m3 plynu
za rok 2008 sme minuli 47 m3 studenej a 43 m3 teplej vody a sme traja (a každý druhý víkend + 2 deti)

petka55555
5. jún 2009

no tak baby ja tomu tiez nechapem, nam prisiel nedoplatok presne 16000 na korunu 🙂 za obdobie co sme s manzelom boli cely cas v anglicku, vsetko bolo odhlasene a doma vypnuta voda, elektrika, plyn, kurenie na minimum. ved to neni normalne...a hlavne ta presna suma 16000...nedoplatok bol za kurenie a teplu vodu 😠

zuzkap2
8. jún 2009

ahojte, tak ja som sa dnes odhodlal ist na spravu bytov, a vyuctovanie ma celkom milo prekvapilo, mali sme 332,60 eura preplatok 🙂

hasleerka
8. jún 2009

no my mávame každý rok preplatok ... máme vlastné spoločenstvo ... ktovie či aj na tom záleží

maryx
19. jún 2009

môže mi niektorá pomôcť prosím pri výpočte tepla? neviem sa z toho vysomáriť...máme zvýhodnené koeficienty kvoli polohe miestnosti a polohe byt v oboch prípadoch 0,8 a korekčný koeficient je 0,62 no a výpočet je ten korigovaný indik. údaj - načo vlastne tento slúži? a odkiaľ vezmem tú hodnotu Gj? lebo toto v rozhodnutí nemám vôbec uvedené a jak na to pozerám tak na to pozerám ale som z celého vyučtovania jeleň ☹

thrall
1. júl 2009

Ahojte, takže aj ja pridám naše skúsenosti s SBD. Pred pár rokmi nám stále účtovali nehorázne poplatky za studenú vodu, naštastie sa do bloku nasťahoval jeden pán čo sa v tom vyzná a na členskej schôdzi tak sfúkol zástupcov družstva že utiekli jak malé deti. Museli prerobiť vyúčtovanie a odvtedy platíme zázrakom oveľa menej. My sme doma štyria, dosť šetríme, ani nie tak kvôli peniazom, ale ja neznášam plytvanie(aj v práci všade zhasínam svetlá 🙂 ) Za rok 2008 máme preplatok 329 euro, osobne som 3.6. zaniesol návratku s číslom účtu na SBD, no a dnes je prvého a idem na banking, pochopiteľne nič. Vôbec sa neponáhľajú vrátiť preplatok. Hlavne že nám vyúčtovali poplatok z omeškania( v roku 2008 nám "utieklo" jedno najomne). Kedd som im povedal že prečo nám to vyrubili ked máme preplatok, úplne arogantne mi zahlásili že majú na to právo, že je to podľa zákona a bla, bla , bla. Tak som sa naštval a povedal som, že ked mi to nezaplatia v termine(čo je dnes) budem si uplatňovať úroky z omeškania, hned tam začala po mne ziapať že na to nemám právo, tak som sa jej opýtal že na čo máme? Máte právo včas a riadne platiť úhrady, no skoro ma vystrelo, oni žijú z našich peňazí, a ešte toto. Takže za chviľku štartujem na bytové, nech my to vysvetlia že nám to ešte neposlali(potom napíšem jak som dopadol)
A ešte pár rád čo som tu čítal problémy: dôležité sú odpočty, ak niekto nie je doma, naúčtujú mu 1,5 násobok priemernej spotreby, a to môže byť riadna pálka, spoločná elektrina: treba skontrolovať spoločné priestory(práčovna, kočíkareň), jeden známy si zabral susiareň a ma tam pohodlný sklad nepotrebných vecí a hlavne mrazničku, čo je asi 2000 Sk ročne. Najlepším riešením je si založiť spoločenstvo, lenže to sa dá ak majú všetci byty vo vlastníctve a sú rozumní ludia. Napríklad svokor býva v Nitre a tam to majú bezproblémové. No a niekde v Petržalke, v paneláku zo 100 bytmi to asi nepojde. Tam kde býva moja mama majú spoločenstvo, ale ich predseda je nehorázny klamár a špekulant, takže to neni bohviečo. No už som sa nejak rozpísal, idem riešiť to bytové.

thrall
1. júl 2009

Na SBD som dopadol presne jak som počítal, ževraj teraz zúčtovajú nedoplatky, pán vedúci ekonomického úseku mi sľúbil že okolo 10.7. určite budú posielať preplatky, tak som na to zvedavý. Len stále zdržujú aby mohli manipulovať z našimi peniazmi. Som mu povedal že ak mi preplatok nenabehne do 15.7, budem im učtovať úroky z omeškania, tak jak oni mne, povedal že máte na to právo. Budem sviňa, lebo s nimi sa inač nedá.

desszi
11. júl 2009

s tymi nedoplatkami a preplatkami je to hroza. vsade same koeficienty, ktore podla mna ani oni sami nevedia co znamenaju, nieto este ludia.
nam prislo koncom roka vyuctovanie za plyn - nedoplatok 20 000 Sk - hlavne ze ide o neobyvany (momentalne v rekonstrukcii) dvojizbovy tehlovy byt s vlastnym kurenim - aj samotni plynari priznali ze meracie zariadenie bolo najpravdepodobnejsie chybne, ale islo o radovych pracovnikov, ktori ak otvoria usta zahravaju sa s vlastnym zamestnanim, kompetentnych v Komarne sme poziadali o premeranie pristroja metrologickym uradom, samozrejme sa nam k tomu nevyjadrili (z internych zdrojov vieme ze plynomer bol uz niekde inde namontovany), len povedali ze jednoducho musime zaplatit, inac nam zacnu nabiehat poplatky z omeskania a nie male. tak sa domahaj, ked ide o moonopol. keby bol na slovensku este aspon jeden podnik, tak neboj sa, hned by sa k veciam inac stavali, aby nestratili zakaznikov. a potom sa cudujeme ake maju rocne obraty a zisky.
a co sa tyka preplatkov, priatel ma preplatok, na ktora presne ako ty thrall caka uz viac ako tri mesiace. to ma cas, ved to su nase peniaze....

maca793
autor
27. máj 2010

no po roku otváram tému, prišiel preplatok kuchyňa je istá 😀 😀 😀

gallina
28. máj 2010

Ked nám došlo vyúčtovanie, tak som dostala skoro infarkt. Prišiel nedoplatok a dosť veľký. 😠

maca793
autor
29. máj 2010

a to bývate kde? 🙂 v paláci? 😀

medyna
30. máj 2010

aj nam prislo v piatok vyuctovanie ... som len cumela jak puk.... nedoplatok za kurenie, tiez dost vysoky. A to pritom vobec neprekurujeme, skor setrime 😠
A vobec nerozumiem tym koeficientom, podla ktorych to pocitali. Som z toho jelen. Uz do toho kukam 2. den, ale neprisla som na nic 😒

zobaka
31. máj 2010

My mame nedoplatok 400 eur a trvalo mi, kým som to predychala 😒 podotýkam 1 izbový byt 🙄

quika
31. máj 2010

a my mame nedoplatok 150E za vodu v byte v ktorom nebyvame a nikto tam nie je, len obcas ho chodia rodicia kontrolovat 😠 a preplatok za kurenie tam mame 5E a to boli komplet vsetky radiatory vypnute kedze tam nikto nie je... bytovemu podniku sme kazdy mesiac platili ale 2 platby si nevsimli, aj ked mame na vypise z uctu ze odisli, tak to mame tiez doplatit - dalsich 400E. a ked sa mi nepaci, mozem to prist osobne reklamovat do 10 dni, to mam len 1200km odtialto, tak dakujem pekne 🙄
zaujimave ze kym sme tam byvali, prali sme latkove plienky, fungovali sme na dokoran otvorenych oknach + zapnutych radiatoroch, tak nam vracali kazdy rok cez 10tis.sk, co sme mali preplatky na vode 5000, na kureni 5000...

klaudia85
14. júl 2010

Neviete niekto poradiť? Kupovali sme byt a teraz v júni nám prišiel list, kde nám bytový podnik znížil zálohové platby. Ja chcem ale stále platiť to, čo doteraz, čiže vyššiu sumu. Je to možné len tak, alebo to musím nahlásiť aj bytovému podniku?

medyna
14. júl 2010

@klaudia85 musis nahlasit byt. podniku, ze chces navysit zalohove platby a oni ti poslu bud novy plat. vymer alebo rovno inkaso s navysenymi platbami. Aspon u nas to tak funguje. 😉