S malým v aute. Ustrážim ho pri šoférovaní?

jessica25
28. aug 2006

Ahojte, chcem sa spytat, ake mate skusenosti so soferovnim a zaroven "sledovanim" vasho maleho. Totizto sa tento tyzden prvy krat odhodlam sadnut za volant aj s malym, a neviem si predstavit, ze ked budem soferovat a nahodou maly zacne plakat alebo nieco. Maly ma skoro 2 mesiace. Bude sediet v predu v sedacke

valsik
26. feb 2008

dygisa - u nás může být autosedačka (vajíčko)na předním sedadle bez problémů. Jen nesmí být zapnutý airbag. To má schnek pravdu.Vozí to takhle hodně lidí, protože mají přehled o mimču.
Já osobně vozím vzadu, protože vpředu máme airbag aktivní a nechceme ho vypínat.

Aponche - naprosto s tebou souhlasím - není nic horšího, než když na sněhu potkáš před sebou nebo za sebou auto na letňákách...

vroni
26. feb 2008

No, ja si vozim dieta vpredu. Vozim ju tak od narodenia, najprv vo vajicku proti smeru jazdy s vypnutym airbagom, potom v normalnej (velkej) sedacke v smere jazdy a airbagom normalne zapnutym. Vzadu sedi len ked ideme autom viaceri a jej niekto vzadu robi spolocnost. Sedacka moze byt aj podla zakona v uplnej pohode na prednom sedadle a to akakolvek. Netyka sa to len skrupiniek. Co sa sedadla smrti tyka - vidim to asi tak, ze pravdepodobnost toho, ze sa mi zacne nemluvna dusit, plakat alebo nieco podobne a ja pri otoceni sa dozadu (kde dieta "bezpecne" sedi) sposobim nehodu je podstatne vacsia, nez to, ze do mna v plnej rychlosti niekto spredu narazi. Pri mojej opici je to este jednoduchsie, ked nema naladu, tak sa zo sedacky vypne a sedi si tam (alebo tiez nie) len tak. Keby bola vzadu, tak mam smolu, vpredu jej staci "klepnut po prstoch"

sue
26. feb 2008

...ja som prvýkrát išla sama s malým keď mal 10 dní a zvládli sme to super... priznám sa, že ho mávam na sedadle spolujazdca, cítim sa bezpečnejšie, keď viem, či spinká alebo tak... už sme absolvovali aj 300km cestu - s pauzou, tie robím aj keď malý plače... vždy sa to dá... prvé jazdy spinkával, teraz už začína vymýšľať, tak dúfam, že sa mu cestovanie neznechutí...

aponchie
27. feb 2008

ten zapnuty airbag ji zabije ve 2letech na prednim sedaku!!!

aponchie
27. feb 2008

molnitko:to je super argument teda ze nikdy nevis co se stane ....prave proto ze nevis co se stane jestli jsi ridicka a jen trosku se zajimas o deni na silnicich musis vedet ze nejvice umrti je pri tezkych nehodach paradoxne na spolujezdove miste.....

http://www.detske-autosedacky.com/jak-pripevnit...

kacka.va
27. feb 2008

vroni: to myslíš vážně, že jezdíš s dítětem vepředu a máš zapnutý airbag? 😕 . Tak to bych si netroufla.

aponchie
27. feb 2008

v tomto odkazu co jsem poslala je dole az napsane ze vepredu muze byt dite jen proti smeru jizdy ve vetsi sedacce a to jeste vyjimecne kdyz je vzadu jiz dalsi dite anebo u vozu se dvema sedadlama pouze!a [pozor jsou auta u kterych nejde pouze vypnout jen jeden nebo dva airbagy ze 4nebo 6..jsou auta kde deaktivujee bud vsecky nebo zadny takze tak 😝

natalien
27. feb 2008

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, jen pár příspěvků výše, ale Vroni postupuje správně 😉 Dítě se dá vozit ve "velké" sedačce po směru jízdy, pokud je auto vybaveno airbagem.
Když byla Nell malinká, tak jsem ji ve vajíčku taky vozila v předu, měli jsme vypnutý airbag. A teď, kdy už má sedačku "velkou" jezdí sice po směru, ale na zadní sedačce, i když bych si ji mohla dát vedle sebe, tak nedám, nebaví mě totiž měnit a poutat sedačku.
A taky se přikláním k názoru, že pokud se vozí dítě v autě, tak by mělo splňovat určitá pravidla, jako jsou zimní kola atd.

kacka.va
27. feb 2008

natal: ale pokud je sedačka na předním sedadle, tak vždycky musíš mít vypnutý airbag a Vroni jezdí se zapnutým.

natalien
27. feb 2008

Ne, ne Kaci, pokud sedí ve velké sedačce od 9kg, tak když je na sedadle pro spolujezdce, tak tam právě ten airbag musí být zapnutý a musí jet po směru.
Je to prý podle nové vyhlášky povolené a v návodu naší sedačky to psali také. V obchodě nám to taky doporučovali, že je to možnost, takhle vozit, pokud pojedu sama.

vroni
27. feb 2008

Presne tak to je. Vela ludi vie, ze treba mat vypnuty airbag, ked sa vozi dieta na prednom sedadle. Malokto ale vie, ze to plati LEN PRE SKRUPINKY, resp. sedenie proti smeru jazdy, nie pre normalne sedacky!!! Na vysvetlenie: ked dieta sedi proti smeru jazdy a vyletel by airbag, pritlacil by dieta na operadlo sedadla a tym ho vlastne udusil. Ked dieta sedi v smere jazdy, je sedackou vyzdvihnute do polohy, ako keby tam sedel dospely a rovnako ako dospeleho ho airbag chrani. Deti v sedackach mozu sediet vpredu, zakon nijako neobmedzuje, aka sedacka to ma byt (samozrejme, primerane veku a velkosti dietata). My ked sme kupovali nasu, bolo vyrobcom odporucane ju pripevnit na predne sedadlo (?!) a velkym cervenym pripisane: nezabudnite aktivovat airbag!

kacka.va
27. feb 2008

nevím jak je to po novu, ale po staru bylo zakázané mít jakoukoliv jinou sedačku než vajíčko, na sedadle spolujezdce a stejně tak tam nesměl být ani ten "bobek" místo autosedajdy.

alami
27. feb 2008

je pravda, že ja osobne vozím staršie dieťa vzadu a do predu by ma asi ani nenapadlo ho dať, ale ak už vroni vozí dieťa vpredu, tak je dobré že má airbag zapnitý. Ten naozaj nesmie byť LEN keď je dieťa proti smeru jazdy - v škrupinke a to pre to, že by ho pritlačilo ku veľkej sedačke tvárou. Keď sedí v smere jazdy, tak efekt je rovnaký, ako keď tam sedí dospelý človek. Airbag nepoškodí, ale naopak ochráni!!

molnitko
27. feb 2008

aponchie, to že sa môže stať hocičo, alebo nikdy nevieš čo sa stane Som myslela tak, že nikdy nevieš, skaďial auto do teba narazí, alebo ako narazíš ty!!!! Ja som vodič a mám strach o malú a napriek tomu ju dávam na predné sedadlo v škrupinke keď som sama, lebo ako to tu bolo vyššie povedané, inštinkty neolameš a neverím, že sa neobzrieš, keď sa dieťa začne dusiť alebo plakať ako o život. To matka robí inštinktívne..
A polemiky o sedadle smrti??? môj kamarát prežil autonehodu na sedadle smrti a tý vzadu to bohužiaľ neprežili....
Takže nikdy nevieš, ktoré sedadlo je pri konkrétnej havárii sedadlom smrti, aj keď štatistiky sú neúprosné, realita je mnohokrát iná..
Verme, že sa nám nehoda nestane a tieto polemiky Sú úPLNE ZBYTOčNé, aj keď ostražitosti nikdy nie je dosť....

vroni
27. feb 2008

Mne este napadlo: to pomenovanie sedadlo smrti sa traduje zo skorsich casov, ked neexistoval airbag a ine dnes bezne bezpecnostne zariadenia a cele zabezpecenie bolo na sikovnosti sofera strhnut volant. Vacsinou to odniesol spolujazdec, fyzika nepusti. Myslim, ze s vynimkou velkych limuzin (a na taku veru nemam, fnuk 🙂 ) maju auta airbagy (predne, bocne aj na sklo) len vpredu, vzadu vraj "netreba" a podla miestnych statistik (z poslednych dvoch rokov) su rizikove prave zadne sedadla (tak mudro som to vycitala asi pred dvoma mesiacmi z chlapovho Autobildu 😀 ) Ale suhlasim, ze kazda matka sa snazi pre svoje dieta urobit to najlepsie a najbezpecnejsie, len u niektorych (nemam na mysli nikoho konkretneho, takze prosim to neberte ziadna osobne!!!) pokrivkava uroven informovanosti.....

jabber
27. feb 2008

My teda vozíme malou vzadu za spolujezdcem, proti směru jízdy a vozím ji tam i když s ní jedu sama. Většinou je do 5 minut tuhá 🙂

aponchie
27. feb 2008

bohuzel i airback umi zabit je nutno poohlednout jeste k bocnim ...ne nadarmo se rika spolujezdci sedadlo smrti neni to zadny stodavny blabol ale fakt a jestli mi mala zacne rvat a nebud ek utiseni zastavim to jde vzdycky!ale mam stesti ze mam dite ktere se dalo bud uspat nebo zabavit pokud ma nekdo takove problemy s ditetem v aute a je z toto nervozni at nejezdi sam ohrozuje nejen sebe ale i dite a ostatni

vroni
27. feb 2008

Aponchie, to co pises je demagogia. Rovnaka, ako keby som tvrdila, ze je lepsie sa v aute nepriputat, lebo to mi zachrani zivot. Dokonca este nezmyselnejsia, lebo nepriputanie sa naozaj asi v 0,5perc. pripadov zachranilo sediacim v aute zivot (aj ked nie dietatu), ale o tom, ze by zabijal airbag som este nepocula (netvrdim, ze sa to nestalo, ale ked opomenieme ludi so zle namontovanymi, prip. starymi airbagmi a inych svojpomocnych sikovnikov, je sanca zabitia airbagom podobne vysoka, ako ze ta zabije meteor. Ak nie mensia....) Alebo chranis svoje dieta aj proti unosu mimozemstanmi?

aponchie
27. feb 2008

tak se nekdy koukej jak davaji na CT2 ty 5ti minutovky o autech 😉

aponchie
27. feb 2008

je tam porovnani vahy ditete oproti vystrelenemu airbagu silou 50km v hodine je to supa pro dospeleho dite ktere ma treba rok a sedi na oproti nemu treba i moc blizko posunuta sedacka auta celem k nemu je zahul a jestli jsi nikdy neslysela o zlomeninach kosti klicnich a jinych pri narazu airbagem tak je to tvuj problem ale prosim te kdyz neco nevis ze je jeste neznamena ze to neexistuje. 😉

aponchie
27. feb 2008

tak jsem nevydrzela a zavolala znamemu co dela ve Skoda Auto.a ptal jsem se ho na to.Rikal ze pokud sedadlo spolujezde je spatne nastavene a na nem dana sedacka po smeru jizdy muze vazne poskodit dite a tim ho i zabit neni to prehnane je to tak.Meli pana co mel sedak prisunuty moc blizko v airbagu a det.sedacka byla takova co mela to vyvyseni nevim jake to jsou ale mam pocit ze ty drazzsi to delaji byla to kategorie 9az18kg a meli nehodu a dite bylo vazne zranene rikal ze malokdo umi pripevnit a nastavit vsechny komponenty tak aby to sedelo viz sedacka autosedacka pasy blokace pasu pri narazu atd prej staci kdyz ma dite prilis volne pasy na sobe a je pruser 😝 takze ano pravdepodobnost zabiti u pripoutaneho ditete je mala ale je a proto ho tam nedam.ja osobne.navic pokud nekdo neni pripoutanej airbag ho spolehlive neuchrani a posle na smrt je naivni na to spolehat 🙂 takze kdyz teda neni opatrnosti nazbyt tak to nedelam a navic kolik z vas vi jak se maji treba hlavove operky nastavovat kdyz uz jsme u te demagogie?nic si nevymejslim ale posloucham co lidi rikaji a divam se castio na auto moto revue a car crash testy nekdy s ekuknete na www.chcizit.cz stoji to zato....

molnitko
27. feb 2008

vroni, súhlasím že ide o demagódiu.
Každý zdravý človek sa snaží chrániť svoje dieťa a urobí všetko pre to, aby sa mu nič nestalo...
Ale nemožno ho ochrániť pred všetkým a stále myslieť na zlé veci, v tomto prípade na havárie, mi pripadá pritiahnuté za vlasy. Potom by si aponchie nemala sadať do auta vôbec!!! A po ceste by si tiež nemala chodiť, lebo štatistiky hovoria, že stúpa počet detí, ktoré zahynú pod kolesami auta...A tak ďalej, mohli by sme takto pokračovať dlho. Tiež často sledujem tie šoty na čt a myslím, že sú perfektné, ale.....

A ešte na uzavretie tejto témy, myslým, že každý má svoj názor na vec a ak si niekto myslí, že matky, ktoré posadia svoje dieťa na prednú sedačku sú horšie, ako tie čo ich dávajú do zadu, je to jeho problém. Každý má svoj názor a presvedčenie a nemyslím si, že je vhodné považovať len ten svoj za správny. Ako som už povedala, každá havária je iná a preto nikdy nevieme, ktoré sedadlo bude práve sedadlom smrti...

aponchie
27. feb 2008

milacik ja svuj nazor za nejlepsi nedavam ale obhajuju si pouze a jen svuj nazor to je rozdil tak s edo me laskave nenavazej a souhlas si s cim chces 😀

jabber
27. feb 2008

Holky, nečetla jsem diskuzi celou, ale jestli řešíte airbag a nepřipoutanou osobu, tak nám kdysi v autoškole říkali, že nepřipoutanému airbag zlomí vaz - jak letí při nárazu dopředu a airbag vyletí obrovskou rychlostí proti němu 😒 zdá se mi to logický. Taky nám říkali, že dostat airbagem přes ksicht není nic příjemnýho, prý je to rána jak z děla, takže já osobně bych mimi na přední sedačce tomu nevystavila...

anatanka
27. feb 2008

Pri jedne nasi bouracce jsem mela tu moznost videt slecnu v aute za nama, ktere vybouchl airbag do obliceje - mela ho cely od krve... 😖

Ja vozim malou vzadu ve vajicku, sice tam dost vyvadi a celkem me tim znervoznuje, zvlast v zacpe nebo pri dlouhy ceste, ale nechtelo se mi vepredu davat vypinat airbag. Jizda na miste spolujezdce by pro ni byla ale urcite prijemnejsi.

prasiatko30
27. feb 2008

ja povazujem za najbezpecnejsie miesto pre malu v zadu v prostriedku - nie je tam airbag a tiez je chranena proti bocnym narazom, v zadu mame trojbodovy pas, ktorym sa dobre zapne sedacka. pokial som ju nosila vo vajicku tak to bolo trosku krkolomne ale dalo sa lebo som si zvykla na semtamforoch jej kontrolovat cumlik a trochu ju steklit na licku a teraz ked uz pozera do predu tak sa na seba aspon sklabime do spatneho zrkadla.

tiez si myslim ze to predne sedadlo je jedno z najnebezpecnejsich miest - uz len preto ze aj sofer je len clovek a vacsinou pri zrazkach ho ovladne obycajny pud sebazachovy - cize skrutne tym volantom tak aby sa on vyhol zrazky ale zvycajne to schyta ten co je pri nom ☹ .. jedna znama si tak pred dvoma rokmi zachranila zivot - uplnou nahodou sedela vzadu a mali s manzelom nehodu - kus kamionu zostal vmontovany do ich auta asi tam kde mala mat ona hlavu - samozrejme nohy a trup by bol na kasicku 😒 - muz vysiel bez skrabanca.

a co sa tyka tych airbagov suhlasim s aponchie - zachranuju ale su aj nebezpecne, ked to vystreli tak je to paradna supa a pre dieta to nemusi byt az take bezpecne.

aponchie
28. feb 2008

holky doporucuju nekdy pro silnejsi zaludky zabrousit na www.rozzlobenimuzi.com jsou tam ruzne prasarny a tak pro clapce 😀 sem tam nehoda kdyz na nejakou kliknete je to brutal.ja jsem pro aby se to davalo do tv a na plakaty porad silenku kolem nas je hafo.

trixi
28. feb 2008

Precitala som si tuto zaujimavu debatu. Kazda z nas ma svoj nazor ako vozit svoje mimco v aute. Su dva tabory: tie ktore radi vozia svoje deti v sedacke v predu a tie, ktore by svoje miminka na predne sedadla neposadili. Ja patrim k tej druhej skupine, mozno preto, ze mam zastarale nazory (to bude asi vekom 😅 ) alebo pre skusenosti, strach a pod. Zato vsak neodsudzujem maminky, ktore patria k prvej skupine a nerobi im problem vypnut airbag (ak ho maju) a posadit dietatko dopredu. Vozia svoje deti a nie moje.
Myslim, ze mi date za pravdu, ze mamiciek, ktore sposobili vaznu dopravnu nehodu vela nie je. Kazda z nas ked vezie svoj poklad tak ide opatrne, obozretne a je jedno kde dietatko sedi. Skor nas ohrozuju blbci, ktori nezvladli svojich drahych tatosov, ktori si myslia, ze cesty patria iba im. Spravaju sa agresivne a su nebezpecni. Bohuzial asi nenajdeme spolocne riesenie ako zbavit nase cesty od takychto piratov.
Zelam nam vsetkym, aby nase ratolesti mali radost z cesty autom, aby vela neplakali a hlavne aby sme sa ziadna z nas nestali ucastnickou dopravnej nehody. Tukance na parkovisku nepocitam 😀

georgine
28. feb 2008

trixi hezky si to napsala.. 😉

aponchie my nemáme ani sporták ani kabriolet ale pick-upa takze kdyz bylo nejhur tak sem musela do toho vzit i maleho. Pro me neni rozdil vozit ditko v zadu nebo v predu riziko je tam stejne a do toho rizika jde kazdy i kdyz upiná sedacku vpredu nebo vzadu. proste takove je dnesni doba.a já ziju dneskem.

vroni
28. feb 2008

Aponchie, ja s tebou suhlasim, ze airbag moze pri vystreleni zranit. Dospeleho i dieta. Musi vystrelit istou silou, aby zabranil najhorsiemu a tak sa moze stat, ze rozbije nos (doslova) alebo sposobi modriny. Ale zabrani vaznejsim zraneniam, pripadne umrtiu. Ked do teba vrazi ktosi odboku (povedzme z vedlajsej ulice), chrani ta na sedadle spolujazdca bocny airbag. Vzadu spravidla nie. Jednoducho je na zvazeni kazdej matky, ktore riziko povazuje za "akutnejsie", resp. vyssie. A obcas je fajn vypocut si aj argumenty druhej strany (ak nejake ma) Proste, kazde dieta je ine, kazda matka je ina a aj kazde auto je ine 😉 Mam doma autofanatika, takze sme sa rohodli ako sme sa rozhodli, ale urcite to nie je jedine spravne riesenie. A pikoska na zaver: minuly mesiac malo skaredu havariu plne obsadene auto na dialnici medzi Viednou a Bratislavou. Vzadu sediaci boli na mieste mrtvi, sofer zomrel v nemocnici, prezil jedine chlap na strane spolujazdca. Z coho nevyplyva, ze sedadlo spolujazdca je najbezpecnejsie, ale ze nahoda je blbec a treba byt opatrny, kolko sa len da......