Sebecké chovanie. Je to vekom alebo povahou?

kukona1
27. máj 2008

poradte mi prosím ☹
moja 2 ročná dcéra sa zrazu začala chovat veľmi sebecky.Boli sme vonku na ihrisku kde bolo asi 5 dalších mamičiek s detičkami,všetky deti sa spolu pekne hrali a tá moja prišla k nim a začala im všetko brat a nič svoje im nepožičala.Akonáhle sa niektoré dieta vzdialilo na nejakú preliezku alebo hojdačku malá začala na nich kričat a hádzat sa o zem aby to nechali že to je jej.
tak som ju vytrestala tak,že sme si pobalili svoje veci a odišli sme so strašným krikom z ihriska preč.Doma na nu platí ,,terapia pevným objatím..alebo ked sa hnevá tak ju nechám vyzúrit sa v tej miestosti samú a za chvílu príde za mnou kludná.Nebijem ju po zadku ani jej nenadávam,pretože to nemalo význam bolo to iba horšie.... 😒
márne som sa je snažila vysvetlit,že hračky sa majú požičiavat a ihrisko je pre všetky deti...nepočúvala,mlela si iba svoje dokola 😠 😠 😠
ale s detmi ktoré pozná alebo so susedovcami je to v pohode aj sa spolu pekne zahrajú-vždy mala rada druhé deti a tešila sa von.Nechápem tú náhlu zmenu??????? ☹

mywiel
27. máj 2008

Kukona necakas nahodou druhe babo? 😀 Treba jej vysvetlit, ze sa nemusi bat, ze tie hracky su jej a nik jej ich nezoberie ked ich pozicia a druhi jej tiez pozicaju takto hracky. Drzim palce, ma svoj charakter aspon sa nenudis. 😵

mimma
27. máj 2008

Kukona, podľa mňa je to úplne normálne, v tomto veku to isté robila aj moja staršia dcérka. Netvrdím, že to robia všetky deti, ale je ich dosť. A nič iné nepomôže, len dookola opakovať to isté, vysvetliť a prinajhoršom, ako si písala, pobaliť veci a ísť domov. Malá si to rozmyslí, či chce byť doma, alebo sama na ihrisku, alebo sa hrať s deťmi, to chce len, aby na to sama prišla. Možno je len zvedavá, čo to spraví, keď sa bude chovať takto. Myslím tým, že sleduje reakcie okolia a tvoju reakciu.

jaduska
27. máj 2008

Buď rada, že je taká. Aspoň vieš, že sa jej normálne vyvíja nervová sústava. Začína rozlišovať moje,tvoje atď. Teraz prichádza obdobie vzdoru, takže len pevné nervy a reaguj tak, ako si opísala vyššie. Bitky a krik to iba zhoršia. Bude to chvíľu trvať, ale takto sa dieťa učí spoločenskému správaniu, učí sa veci požičiavať, aj sa nenahnevať, keď nie je po jej.

kukona1
autor
27. máj 2008

nečakám druhé dieta. 🙂 teda zatial nie....
len som zostala v šoku čo predvádzala...bo som na to nebola zvyknutá ešte to neurobila...to začalo teraz ....
snažím sa jej to vysvetlit -požičiavanie a tak....je dost tvrdohlavá / je v znamení baran/ tak to mám o to tažšie ☹ ☹
no uvidíme čo sa bude diat dalej snád ked ju párkrát vytrestám tým že nebude chodit medzi deti.....ale zas nechcem a bojím sa aby sa potom nevyhýbala kolektívu. ☹ ☹ ☹
tak mi asi nič iné nezostáva len vysvetlovat a vysvetlovat .Tak mi držte palce...snád to nejako zvládnem.... 😀 😀 😀
vdaka za rady 😎

mimma
27. máj 2008

Neboj sa, ten dopad, že by sa vyhýbala kolektívu, to určite mať nebude. Aj moja je tvrdohlavá, aj jej to ostalo, ale akému takému spoločenskému chovaniu sa už naučila a ešte ju čaká dlhá cesta, kým ešte niektoré veci pochopí. Chce to len pevné nervy a veľa času, uvidíš. 🙂

malaskoricka
27. máj 2008

kuko 😀 deti v takomto veku su uz raz take uplneee majetnicke vsetko si privlastnuju....takweto obdobie ich zasiahne v hociktorom veku ale ako prislo tak odide🙂

cairka
27. máj 2008

kukona, dôverne poznáme 😝 ale čo máme kamarátov rovesníkov sú takí istí, takže treba len prečkať.

kukona1
autor
30. máj 2008

tak som prišla na to ,že to robí iba vtedy ak má pri sebe nejakú hračku.....chodievame aj do mesta aj hocikam kde sú deti,hrá sa s nimi behá,jaší sa,teší sa že je medzi rovesníkmi....a prečo je taká lakomá...nechápem 😒
snád sa to časom spraví.alebo žeby další súrodenec? 😀 😀 😀 aby sa naučila delit sa zo všetkým 😅
no asi začneme nad tým uvažovat 😀 😀 😀

julia225
30. máj 2008

nerob si starosti, mate mozno blbe obdobie, to zas prejde...
mojej malej napriklad trva kym si zvykne na nove deti...
najlepsie vychadza s detmi s ktorymi je skoro denne...
ale tych je malo, takze sa musi skamaratit... v ziadnom pripade ju nenutim pozicat, je to jej a ak nechce je to jej slobodne rozhodnutie...moja je tiez ukricana a hadze sa na zem ale mne to nevadi...a isto to neries surodencom to by bola riadna pomsta... 😒
vela stastia a neboj je nas vela s temperamentymi dievcatkami... 😉

bibinka
30. máj 2008

kukona1- to čo robí tvoja dcérka je úplne normálny prejav osobnosti u detí v jej veku. Ona si vydobýja miesto a pozíciu v spoločnosti rovesníkov-s tým nič nenarobíš. Ty ju môžeš len vhodne usmerniť a to tak, že zabrániš aby neublížila iným deťom. Treba ju nechať nech robí čo vie a načo sa cíti. Logickými vysvetľovaním nič nedosiahneš- ona ešte nieje schopná ťa správne pochopiť.
Netráp sa nad "pohľadmi" iných matiek, ktoré majú submisívne dieťa, ty buď rada, že si dokáže v dnešnej dobe niečo vydobyť. Pretože ak to v nej potlačíš, o pár rokov budeš bojovať s opačným problémom- utiahnutosťou.

Ja viem, ľahko sa to hovorí ako z knihy, ale ja mám niečo podobné doma. A teraz má syn asi úplný vrchol lakomosti- len čo uvidí nejaké dieťa s hračkou, vytrhne sa mi aj z ruky a beží k nemu a vyšklbne mu všetko čo má v ruke. Ja niekedy nestíham zareagovať a potom si vieš predstaviť tie pohoršené pohľady- hlavne starých babiek 😖
A vysvetľovanie , že sa musí vedieť podeliť o hračku je ako ked hrach na stenu hádžem.A máš pravdu, bitkou sa absolútne nič nevyrieši. Dieťa musí prejsť touto fázou.

xena22
30. máj 2008

Ja som mala tento problem,so svojim synom apsychologicka mi povedala,ze dvojrocne dieta si buduje svoju osobnost a upevnuje charakter,ze mu v ziadnom pripade nemam dohovarat a nebodaj pouzit slovo "lakomy".
Vraj aj dieta ma pravo o svojich veciach rozhodovat a ked nepozicia,tak nepozicia,treba to respektovat,toto obdobie pominie a casom sa zacne aj delit.Netreba vsetko pozicat,treba sa naucit aj povedat NIE najprv je to na hrackach,v dospelosti ine veci...ak by si dietatu zatrhla toto spravanie,tak z neho vyrastie neasertivny jedinec z uzkymi laktami...

Samozrejme tato rada mi bola prd platna,kedze to neriesilo moju nezavideniahodu situaciu kazdy den pred cinziakom 😀

Ja som to nakoniec riesila tak,ze som si kupila sama svoje vlastne hracky 😀 povedala som,ze toto je moje a toto je tvoje,ked sme sli von zobral si on svoje odrazatko ,par formiciek a lopatku,ja SVOJU kolobezku,mlyncek na piesok a kyblik...a tvrdila som NEDAM! To je moje!...ked si to chceli pozicat ine deti,tak som pozicala,trvalo par dni,kym pochopil moju hru 😀 Neboj,uz ma dost rozumu,aby si v hlavicke preratala co je vyhodne a co nie...

barunka
30. máj 2008

kuko, ja mám rovnako starú dcérku, tiež apríl a má dva roky... a čo sa toho správania týka, tak u nej to nie je také, že by nedala alebo nepožičala, niekedy sa zatne a nedá hračku, hlavne keď sa s ňou práve hrá ona, ale inak nie. Nechválim sa tým, lebo toto som nedosiahla ja, ale to, že vyrastá so svojím o dva roky starším bratrancom, ktorý bol tiež presne taký "lakomec" a Simi sa to nepáčilo, že jej nechcel požičať žiadnu z jeho hračiek i keď sa s nimi práve nehral. Nepáčilo sa jej, keď si sadla na jeho motorku a on ju zosotil, nepáčilo sa jej, že sa s ňou nepodelil trebárs s cukríkmi... Takže nejako asi dospela v tej jej hlavičke k záveru, že sa to nemá a nerobí to. Skús vystaviť dcérku nejakému pôsobeniu iného "lakomca" a uvidíš, možno zmení svoje správanie...

ja si však myslím, že je to úplne normálne, patrí to k veku a prešlo a prejde tým každé dieťa ...

kukona1
autor
30. máj 2008

tiež má takého bratranca aj sa spolu hrávajú je o rok starší...ale vobec to nejako nerieši ked jej niečo nepožičia zoberie si inú hračku. robí to len pri druhých detoch ☹

kukona1
autor
2. jún 2008

tak baby úspech...po týždni sme boli na piesku a kým si tam prišli som malej aspon 5 krát pripomenula že ked sa nebude hrat s detmi a budem im brat hračky okamžite odchádzame domov.Čuduj sa svete,sama od seba prišla k detom a opýtala sa ich či si može požičat hračky a aj podakovala a ked sme museli odíst tak sa s nimi pekne rozlúčila 🙂
tak som ju zas celú cestu domov vychvalovala aká je úžasná,že sa pekne s detmi hrala... 🙂 🙂 🙂
tak sa t ešila ,sama si tlieskala a kričala VÝBORNE .
tak som teda dnes pochopila aj ja že vysvetlovat všetko treba vždy popredu a nie ked vznikne tá kritická situácia kedy nie je malá schopná vnímat niečo čo sa je snažím už v zúfalstve vysvetlit 😖
no učíme sa na vlastných chybách 😝 😀

sasenka
2. jún 2008

Moja dcerka v 2 rokoch toto predvadzala tiež, mame rovnako starého kamoša, a ked sme im dali loptu aby si hadzali...tak to bolo hotové rugby 😒 ale vyrasatla z toho, je to aj vekom (aj povahou, niektoré deti su zasa ustupčivé, a to nedobre) deti objavujú seba, svoje ja, a čo je "moje" . V 3 rokoch v školke sa to postupne utriaslo a je to v poho...neporadím ti nieč iba trpezlivosť a vysvetlovať, stanovenie pravidiel a hraníc. A vybuchu emócií - tak ako píšeš - treba predchádzať, ked už príde, je neskoro.