Separovaný zber odpadov. Čo s téglikmi od jogurtov a tvarohu?

pezincanka
27. mar 2008

Chcem sa opytat na tie z vas, co separuju smeti, kam davate napr. jogurtove tegliky? Vraj nepatria do plastov. 😕

certica
27. mar 2008

ja ich praveze davam do plastov 😅

tessa
27. mar 2008

od jogurtov odkladame, manzel dava na priesady 😀

sakura77
27. mar 2008

aj ja,lebo na letakoch som tiez nikde nenasla kde to patri,ale sak to je na 100%plast,tak kde inde?

certica
27. mar 2008

tess 😀

riusik
27. mar 2008

hmmmm, sakra, ja tiez do plastov 😒 musim to presmejdit na nete, ze co s tym...

vavka33
27. mar 2008

No sklo to isto nie je a papier asi tiez nie. 😅 😀

tessa
27. mar 2008

ale ja ked sa nastvem a nechce sa mi umyvat ich, tak ich prasnem do plastov...ale od tvarohu davame vsetky do plastov 😉

expertka8
27. mar 2008

... 😉

Čo (ne)patrí do triedených plastov?

Plasty tvoria 7% hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu. Keď zoberieme do úvahy celkové množstvo produkovaných odpadov (vrátane priemyselných a nebezpečných), tak nám vyjde produkcia plastov 280kg/obyv. SR/rok a to napriek tomu, že plasty majú pri veľkom objeme relatívne malú hmotnosť.
• Patria sem: PE (polyetylén) – LDPE a HDPE (light/high density PE – PE s nízkou/vysokou hustotou): číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka, prepravky fliaš; PET (polyetyléntereftalát): fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov; PP (polypropylén): obaly od sladkostí, tégliky od jogurtov a rôzne plastové nádobky a hračky; PS (polystyrén): penový polystyrén, poháriky z automatov a iné plastové nádobky; PVC (polyvinylchlorid): vodoinštalačné a elektroinštalačné rúrky, obaly kozmetických výrobkov, plastové okná a nábytok a pod.
• Nepatria sem: znečistené obaly (chemikáliami či olejmi), viacvrstvové obaly, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami), podlahové krytiny, guma, molitan a pod.

...blizsie info na....
http://www.triedenieodpadu.sk/

vavka33
27. mar 2008

Dosla expertka a vysvetlila 😀

riusik
27. mar 2008

tak a expertka ma predbehla....

sakura77
27. mar 2008

no!!! a je to jasne 😉

susik77
27. mar 2008

baby, my prerabame byt-moj manzel ich pouziva na miesanie sadry 😀

tessa
27. mar 2008

susik, ale od jogurtov tegliky su malicke moc na sadrovanie....skor tie od tvarohu sa hodia 😉

sakura77
27. mar 2008

mne ich maly vybera z kosa a chcel by dojest zvysky 😀 😀

susik77
27. mar 2008

tessa: ano, pouziva od tvarohu... 😉

riusik
27. mar 2008

sakura 😀

riusik
27. mar 2008

sakura, a ty mu, samozrejme, nedoprajes... 😉

pezincanka
autor
27. mar 2008

DIevcata, som rada, ze ste zareagovali. My separujeme a sme davali prirodzene tie tegliky do plastov. Az ma svokra upozornila, ze tie tam nepatria. A na letaku od nasej smetarskej spolocnosti to teraz nie je tak vyspecifikovane. Pisu, ze sa szbiera" PE flase, flase od cistiacich prostriedkov, samponov, avivaze, od citronovych stiav, s oznacenim PP, igelitky, folie zo stavebnin a pracich praskov."
Nesmie obsahovat" znecistene plasty (co tym myslia-treba to umyvat predtym, ako to zahodim?)viacvrstvove obaly, linoleum, guma, molitan, plast. obaly znecistene ropnymi latkami."

smileko
27. mar 2008

My mame na smetiaku na plasty priamo uvedene, co tam patri a co nie. Je tam uvedene, ze napr. aj flase od rastlinnych olejov tam nepatria.

pezincanka
autor
27. mar 2008

Ved to, minuly rok bolo medzi nevhodnymi aj polystyren a tie tegliky sa PS, teda tiez polystyren.

kattom
27. mar 2008

u nas v malackach do plastov - aj tak to bolo na letaciku napisane, co sme dostali do schranky, aj od mlieka a dzusov tie kartony tam davame. (ale napr. u mojich rodicov v petrzalke iba flase tam mozu davat).
re:znecistene plasty - tegliky od jogurtou vyplachujeme vodou. od cistiacich prostriedkov zasa u nas je zakaz tam hadzat - to davame medzi "normalne" smeti

pezincanka
autor
28. mar 2008

Tak sa mi yda, ze kazdemu do toho zoznamu napisu nieco ine. Asi sa spytam priamo u smetiarov na centrale.