Septembrové bábätká 2008

winona24
29. apr 2009

tak ahojte

ka3n
9. sep 2009

no babeny, ani ja som este nemala ovcie kniahne, dala by som maleho zaockovat iba preto, aby som to nedostala ja, ale zase by to bolo voci nemu nefer, lebo v detske je priebeh menej narocnejsie a komplikovanejsi ako v dospelosti, takze som o tom este neuvazovala..mozno az ked pojde do skolky..no neviem..asi by bolo lepsie keby to prekonal teraz ako dieta.

claudinka
9. sep 2009

annie s tymi mamami je to niekedy tazke, ja mam to iste.. ibaze my si ani nezavolame, nie este maleho aby videla ☹

jurocko
9. sep 2009

ahojteee
pridate si ma na facebook za priatela?
-som pod menom slavomira bednarova

claudinka
9. sep 2009

jurocko nenaslo mi ta 😒

misik
9. sep 2009

pekny vecer 🙂
ka3n poslem ti cislo na mna, ked budes v BA tak sa ozvi a mozme sa stretnut. Ja maleho nedam zaockovat proti kiahnam, nie som velky zastanca vakcin a vobec liekov vseobecne tak urcite nie. Susedova sestra je pediatricka /mladsia generacia/ a tiez to neodporuca, ale vies ako je to s nazormi lekarov a ludi. Ja mam v mojom okruhu ludi jeden velmi negativny dosledok z ockovania tak aj preto mam takyto postoj a hlavne odvtedy vzdy studujem pribalove letaky kvoli moznym reakciam a dosledkom.
Claudi zijes?

claudinka
9. sep 2009

misik hej hej 😉 sak si mi mala volat kvoli tej oslave misky 😵 😵

misik
9. sep 2009

no hej, ale zbehlo sa to tak rychlo, ze som ti radsej an nevolala lebo to bolo vcera a to ty robis tak som ta nechcela drazdit 😀 , ale bolo to supeeeer a hlavne ked vidis jak sa tesi, odratava si dni do oslavy, je to uplne ine ako pri nasich drobcekoch, ale aj oni dorastu a budu to tak prezivat

estella
9. sep 2009

ahojte..ja som sa komecne dostala k netu..cely den som sa flakala...najprv s malym na ihrisku potom sa naobedoavt potom zas prechadzka aby si maly pospal a ja spal 2hodiny tak som sa poprechadzala po meste a potom sme isli posriet do novootvorenych Mlynov..je to nieco ako v BA Polus ale zda sa mi to vacsie....kooooopec ludi tam bolo ale Maxim bol spokojny zda sa ze bude po mne a bude oblubovat velku spolocnost... 😉 😀

estella
9. sep 2009

len tak zbezne som vas precitala ale co sa tyka ockovanie suhlasim s misikom ka3n nedavaj zaockovat ak mozem poradit a parev s touto vakcinou ma jedna moja kamoska zlu skusenost takze ja hovorim jednoznacne NIE...

natasa8
9. sep 2009

ahojte ... prisla som precitat co preberate...

k3n.. ja som v podobnej situacii, aj ja aj muz sme kiahne nemali, no je to velky risk ak chceme mat este druhe babulo, nemozem predsa malu na celych 9 mesiacov izolovat od deticiek, aby to domov nedoniesla.
Ale my rozmyslame nad tym, ze sa dame zaockovat my nie malu... pocula som ze sa daju dokonca urobit aj testy na protilatky ak nie si si celkom ista ci si uz kiahne mala. ...

jurocko
9. sep 2009

caute
maly sa stale budi 6 zub je na obzore

jurocko
9. sep 2009

aj nam doktorka hovorila o tych kaiahnach ja osm mala v 20 rokou a ja som to znasala hrozne 😝 ja osm bola v takom stadiu ze som musela ist na onkologiu lebo som po krku mala velke vodnate hrčky zaidna sranda takze ked by to mala zdedit po mne tak ja radsej dam ho zaockovat..ale este uviidm čo povie drahy

skrecok
9. sep 2009

Ahojte baby 🙂 ,
prisla som len precitat co ste si tu popisali....

No, co sa tyka ockovania...po tych rotavirusoch nebudem dalej riskovat a zrejme ho dam zaockovat aj proti ovcim kiahnam. Sice som ja mala a mozno aj manzel (nie je tym na 100% isty), ale... Svagor dostal pred cca 3 rokmi a znasal to velmi zle. Este uvidime co povie pediatricka.

skrecok
9. sep 2009

Chcem sa vas spytat co davate malym papat? Svokra mi hovorila, ze by uz mal normalne kusky papat a nie roztlacene a premiesane. Samozrejme uz nie o hladka, ma tam malinke kusky. Maso uz nemixujeme, len nakrajame na mensie kusky. Nechcem opat riskovat, aby sa dusil, lebo raz sa nam nedavno stalo, ze sa tak dusil az bol...Nechcem to viac pisat, nastastie manzel bol pritom... 😔
Mne sa zda, ze maly velmi malo papa. Citala som, ze by mal papat na obed aj polievku a hlavne jedlo. Vy uz davate malym? Mne tolko nespapa.

vejinka
10. sep 2009

ahojte teda dobre ranko...mne maly vecer kasicky poje cca 40ml aj to mu niekedy malo cez obed tomu vela neda..a potom ho dokojim zakazdym..inak len MM a tiez sa mi dusi ak dam velke kusky..stacilo mi na oslave jak sa dusil...som zbledla ako stena od strachu mne doktorka povedala ze kym nema stolicky tak mixovat pucit vydlickou a tak..ze v ziadnom pripade nie velke kusky inak sa moze zadusit tak isto ma varovala pred fazulou hrachom sosovicou a najma orechami...tie vraj do troch rokov nemam davat koli vdychnutiu kuskov..takze velky pozor na toto

vejinka
10. sep 2009

nie 40ml ale 400ml 😉

terezicka
10. sep 2009

Ahojte tak dnešný deň mohol byť taký pekný, ale už sa to pokazilo. Marek ráno vyrazil do Blavy, išiel pre moju maminu a sestru, púšťali ich z nemocnice. lenže sa musel vo Zvolene otočiť lebo sestre cez noc klesli leukocyty na hraničnú hodnutu, takže ju idú dať na izolačku a ktovie kedy ju pustia domov. Takže sa nám ocinko vracia domov...A my sme si mali s Luckou spraviť výlet vláčikom, chceli sme ísť k našim a tam čakať na moju sestru a maminu...No ale nič z toho nebude. Ale snáď sa to sestre zlepší a budúci týždeň ju pustia domov.
Ale my asi pôjdeme do mesta pokúpiť mäsko, lebo mraznička zíva prázdnotou 😅

vejinka
10. sep 2009

inak tiez som citala ze aj polievku aj druhe od roka..lenze u nas to nehrozi...papat to co mi nemoze..aj ked keby som to mixla asi by mohol..a druhe v poslednej dobe robm stale nieco ine...ale ma to na tri dni..minule som prvy krat skusila kel a vcera dojedol por...samozrejme omacku s mliekom a maskom..a chuti mu ale neviem ci by som do neho dostala aeste aj polievku..to asi tazko kedze sa stale kojime

terezicka
10. sep 2009

Škrečok ja dávam Lucke aj prvá a druhé jedlo ale minimálne s hodinou prestávkou, ak si medzi tým pospí tak potom keď sa zobudí. Ale nie vždy mi zje všetko... A jedlo jej pučím, vôbec nič jej už nemixijem, teda občas ryžu lebo s tou má trochu problém keď jej ju dám len tak...

vejinka
10. sep 2009

babky konecne som si vybrala sedacku co poviete na nu? koberec mame cerveny takze by sa hodila http://www.famm.sk/item1a1sk+parma_3r_1_1_a_3r_...

vejinka
10. sep 2009

a zbytocne drahu nexcem ..maly je este maly a ak ju znici ..tak znici ale naco drahu ked aj lacnejsie su krasne? 😉

winona24
autor
10. sep 2009

no ahojte....zbežne som Vás prebehla...čo teda nebol problém.....nepopísali ste toho veľa....

očkovanie proti kiahňam som zatiaľ nejako neriešila.....uvidím neskôr...

a čo sa týka toho papania....mno aj Natálka už viac menej papá polievku + druhé....snažím sa jej už dávať z nášho ( neviem veji prečo by Erik nemohol to čo VY? 😝 )....a taktiež sa jej už snažím dávať na kúsky pokrájané...a pekne papá....aj ryžu včera pekne papala....klop klop.....

VEJI keď Erikovi stoličky vyjdú v 2 rokoch ,to mu budeš do 2 rokov pučiť,pučiť???????? 😀

winona24
autor
10. sep 2009

veji mne osobne sa takýto štýl nepáči,ale je pekná..... 😉

natasa8
10. sep 2009

ahojte...

ja tiez nedavam polievku a druhe, mne mala spapa na obed tak 120g, aj to som rada, ma svoje oblubene jedla ktore obcas spapa aj viac. Polievky jej teraz budem davat po roku moje na ochutnanie - aspon sa budem aj ja zdravsie stravovat. 😅
Ja som nemixovala nikdy, lebo jej kusky nikdy nevadili, ale viem ze niektorym babetkam kusky vadia. Ak sa bojis ze sa bude drhnut, tak mu podla mna mozes mixovat aj dalej, a ked trosku podrastie a budes si istejsia tak skusis aj kusky. Podla mna nema zbysel aby si trpla pri kazdom krmeni 😉

Ja davam kusky ovocie, lebo Katka nikdy mixovane ani popucene nechcela, takze jej vydlabavam duzinu lyzickou. Banan narpriklad len odlamujem a tak jej davam do pusy, pripadne si sama odhryzuje. A to ma len 2 zuby. 😉 Na take makke jedla oni zubky nepotrebuju, dolezite je aby sa naucili zuvat. A napriklad banan ani na makko uvareny zemiacik sa vdychut asi neda 😉

vejinka
10. sep 2009

no ja netvrdim ze bduem mixovat do dvoch rokov...sak uz ma desat zubov hadam nam vyjdu skor..uplne staci ak bude mat dve stolicky..aby mal na com zut...inak my polievku dost vela solime...ale asi zacneme menej a skusim mu dat..ale ked potom nebude druhe alebo bude odmietat cicku..to sa bojim 😔

winona24
autor
10. sep 2009

Strava podávaná deťom do jedného roka by mala byť chuťovo prirodzená, neprisládzaná, nesolená. Nepoužívajte med ani repný cukor, žiadne pochutiny.

- nedávame deťom oriešky, orechy, mak, kakao, čokoládu, niektorí autori odporúčajú kojeným deťom nepodávať behom prvého roka žiadne výrobky z kravského mlieka

- nepodávame tvaroh pre vysoký obsah bielkovín a tým zvýšenú záťaž obličiek dieťaťa

- nepodávajte syntetické vitamíny , využitie z prírodných zdrojov je kvalitnejšie

- denne by spotreba mlieka či materského alebo pokračujúcej formuly mala byť okolo 500-600 ml

- dôsledne dodržiavajte pitný režim dieťaťa, môžeme podávať nesladený detský čaj, sypaný, vhodné sú čerstvé zeleninové a ovocné šťavy, kojenecké vody,

- džúsy podávať skôr výnimočne, aj to nesladené riedené 1:1 kojeneckou vodou, chemicky nekonzervované, vhodnejšie sú ale čerstvé ovocné šťavy.

Strava v tomto období má byť pestrá, chutná, správne zostavená, hodnotná, ľahko stráviteľná, denne čerstvá, nezohrievaná.

Dieťatku ponúkajme mnoho potravín, ktoré si dokáže zobrať samé, aby sa učilo jesť samostatne (kúsky ovocia, zeleniny).

V druhom polroku života stále zostáva mlieko dôležitou súčasťou jedálnička dieťaťa (denná dávka je 500 – 600 ml). Táto dávka je vhodná až do 2. roka dieťaťa.

Ak používate priemyselne pripravenú stravu, dôsledne sledujte jej zloženie, uprednostnite nesladené, obohatené o jód, zostavené skôr z tuzemského ovocia a zeleniny ako z cudzokrajných.

Ak máte u dieťaťa dokázanú alergiu na potraviny dôsledne dojčite najdlhšie ako môžete, zo stravy vylúčte všetky potencionálne alergizujúce potraviny (časté sú skrížené alergie medzi jednotlivými potravinami, trávami) – čerstvé jahody, ríbezle, citrusy, paradajky, zeler, čokoláda, med, všetky druhy orieškov, huby, ryby, vaječný bielok, potraviny obsahujúce lepok zaraďte do stravy až po roku, u alergikov celé vajíčka podávame až po druhom roku.

Nepodávajte deťom údeniny (ani párky), sú totiž možným zdrojom dusičnanov a nitrozamínov. Tiež pozor na potraviny na povrchu solené (pletenky, rožky), alebo posypané rôznymi semiačkami. Môže sa stať, že tieto drobné „ochucovadlá“ deti vdýchnu.

Do jedného roka nedávame deťom jahody, černice, ríbezle, egreše, višne, citrusové plody, kiwi.

Snažme sa podávať našim deťom, a aj sami konzumovať potraviny čo najčerstvejšie.






Po jednom roku môže dieťa jesť už rodinnú stravu, ak nie je príliš tučná, sladká a objemná. Môžeme opatrne začať zaraďovať citrusové plody. Čo to znamená opatrne? Napríklad to, že začneme najskôr v malých dávkach, po lyžičke. Následne počkáme 24 hodín, či sa neobjavia alergické prejavy, a potom dávky zvyšujeme .

Môžeme zaradiť sójové výrobky. Tofu syr je výborným zdroj rastlinných bielkovín, rastlinného tuku, vlákniny, vápnika a železa.Postupne môžeme začať sladiť medom. Z ovocia môže dieťa konzumovať hrušky, slivky, hrozno, zo zeleniny kel, kapustu - čiže ťažšie stráviteľné a nafukujúce potraviny, ktoré sme v prvom roku nepodávali. Dieťa už môže konzumovať celé vajíčka. Mak, orechy, kakao, čokoládu, morské ryby zaraďujeme od detskej stravy až k dvom rokom dieťaťa.

A na záver niečo , čo si sami určite dobre pamätáte z detstva: Pred hlavným jedlom žiadne sladkosti!

vejinka
10. sep 2009

toto som potrebovala diky win 😉

winona24
autor
10. sep 2009

no nič idem ja variť malej polievku....a idem dnes robiť vyprážaný karfiol so zemiakmi...tak bude aj Natálka papať...trošku.....ináč dnes sme jej dali okoštovať praženicu....že mňááááám

vejinka
10. sep 2009

tak dnes bdue mat karfiol na mozocek s maskom...skoda ze som si o skor neprecitala..lebo uz som dala do hrnca a my mame dnes perkelt kuraci s kolienkami...teoreticky by to uz mohol aj on..ale nevadi od zajtra prechadza na nasu stravu len ju pokrajam na jemnejsie kusky a bdue sa ucit papat to co my 😉

vejinka
10. sep 2009

my sme mali vcera karfiol..vyprazany ale to som malemu este nedala..no nabuduce uz dam aj ja