Sex pred svadbou a spoločné bývanie pred svadbou

dianty
12. nov 2007

Ahojte žienky a chlopci,

len tak ma napadlo, že otvorím túto tému a že sa tu vyjadríte a rozpútame diskusiu o tom, aký máte názor na sex pred svadbou alebo na spoločné bývanie pred svadbou.

Myslím si, že je to každodenná téma, tak hurá do toho 😀

whizzy
14. nov 2007

vyzeralo to tak...

majcik
14. nov 2007

To ma mrzi, pretoze zovseobecnovanie neznasam ☹

nguyen
14. nov 2007

katarinkad, u nas je presne to iste, az na to ze mame o starost naviac, teda ja mam, prisla som za nim do francuzska a ja sama som si povedala ze si s papiermi, prac. povolenim a vsetkym chcem poradit sama aby potom nevznikali informacne sumy ze som si ho vzala pre paiere, co je totalna kravina, ale moj drahy by sa zenil aj zajtra(hlavne preto ze papiere uz mam 😀 ), ja sa na to este necitim, nie ze by som sa za NHO nechcela vydat, proste sa vo vseobecosti necitim a vydaj zrela, co ale nevylucuje ze s nim zijem a mame pekny vztah, aj ked to sem tam zaskripe a myslim ze so sobasnym listom to nebude skripat o nic menej a urcite nemam strach ze by ma mal opustit len preto ze nie sme zosobaseni 😉

marya
14. nov 2007

Ja sa pridávam k Majcik aj k Snezienke - my sme spolu tiez pred svadbou nebyvali, ale boli sme spolu v podstate skoro stale, kazdy den ( este navyse aj v robote 😀 😀 ), spolu sme zacali byvat az po svadbe a za tych 2,5 mesiaca co sme manzelmi, je nam spolu super a nemam pocit, ze by nam spolocne byvanie pred svadbou nejak chybalo....a som velmi stastna ze je to tak, o to je pre nas zivot v manzelstve krajsi ako predtym 😵 😵

Ale samozrejme, kazdy robi tak ako uzna za vhodne a tak, aby bol stastny, a tak to ma byt 😉 🙂

sharlotta
14. nov 2007

Snezienka, sorry, ale ze zijete v hriechu 😀 😀 😀 😀 si ma pobavila...to ty jak vies, si sa osobne rozpravala s Bohom, alebo ti tak pan farar povedali? Sorry, ale toto nemozem 😠 😠 😠

katarinkad
14. nov 2007

snezienka, mam jednu radu - ved sa vyspovedaj, ked ti to tak velmi lezi na srdci, ulavi sa ti. A Pan Boh ti to istotne odpusti 🙂
Ved si nikoho nezabila 😀 😀 😀

nikeske
14. nov 2007

to snezienka:
co je horsie, zit v hriechu jeden rok alebo cely zivot?

som veriaca, nechcem tu rozoberat historiu, ale inkvizicia, milenky a deti papezov, etc, etc, to boli stokrat horsie veci, preco by som potom ja mala riskovat svoje stastie v manzelstve...

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sharlotta
14. nov 2007

Jaaj, takze VY, veriace ste ine ako ja veriaca...Modlim sa kazdy den a takmer kazdu chvilu a bibliu som citala niekolko krat, no nenasla som to tam...Okrem toho som vela cestovala, studovala, vela som toho videla, po vela muzeach pobehala a vela kultur som spoznala a aj dejepis poznam dost podrobne a bohuzial, ti musim povedat, ze biblia je pozmenena na nepoznanie...Vies, nie je umenie verit v Boha, ked nepoznas nic ine, skor je umenie dostavat sa po kuskoch k pravde a patrat po nej a verit v Boha aj s vedomim, ze to nie je vsetko uplne tak, ako hovori cirkev. Ale, zbytocna debata, uz sa fakt nebudem zapajat....

sharlotta
14. nov 2007

Ospravedlnujem sa za svoj ton, ani ja to nemam rada, ale takisto nemam rada, kde sa niekto stavia do role Boha a kaze druhym. Zi si podla svojho svedomia. Nepas pravo rozpravat druhym, ci ziju v hriechu, alebo nie a duplovane, ked ich nepoznas. Okrem ineho je aj napisane, nesud, lebo budes sudeny...Pamatas?

mominka
14. nov 2007

Kočky, myslim si, že pri tejto téme je dôležitá hlavne tolerancia k názorom druhých ľudí!!!!! Už som spomínala, že som veriaci človek, ... a viem, že ortodoxní kresťania so zásady nesúhlasia so sexom pred svadbou a aj s bývaním " nadivoko". A za tieto zásady budú slovne bojovat a argumentovat velmi tvrdo. Ano, po teoretickej rovine je to tak správne, ale zivot je velmi casto o niecom inom. Niekedy sa totižto stáva, že život sa dokáže tak skomplikovať, že všetky pravidlá a zásady, ktoré človek má úplne padajú. Ja osobne, by som sa velmi, velmi bála povedať, že s mojím manželom budem navždy a nikdy sa nerozvedieme. To sú velmi odvážne slová. Ja môžem len dúfať, že Boh mi dá tú milosť, že budem dobrou manželkou a že ma manžel neopustí alebo nezraní a ja jeho. Ide o pokoru a toleranciu.
Vidíte, ja som veriaca a nechcem uveriť tomu, že Boh, ktorého milujem, ma zatratí za to, že som sa vyspala s manželom pred svadbou. Ide tu stále o pokoru, toleranciu k iným a o lásku k bohu a iným. Asi to nie je moc o biblickej viere, ale to mi zase hovorí moje srdce.
Dúfam, ze som sa nikoho v zlom nedotkla. Chcela som len vyjdriť svoj názor. Je to téma, ktorej som sa niekedy velmi venovala a tiež nad nou filozofovala.
Ahoj

dianty
autor
14. nov 2007

Neviem o tom, že by niekde v Biblii bolo napísané, aby dvaja spolu sexovali pred manželstvom.. tieto veci sú len hlúpe výmysly cirkvi.. zamýšľala si sa niekedy, koľko toho cirkev napáchala? a to, že ty budeš spoznávať svojho partnera pred svadbou, je v mori hriechov len nebadateľná kvapôčka

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majcik
14. nov 2007

Katarinkad - prosim Ta, to zosmiesnovanie si odpusti ... vdaka za pochopenie.

Sharlotta - neviem, ci si to citala, ale Nikeske sama napisala, ze vie, ze je to hriech ... ona si to sama pred sebou uznala.

Dianty - mna neospravedlnuju hriechy a chyby inych, kazdy je zodpovedny za seba.

dianty
autor
14. nov 2007

prečo sa táto téma mení na vieru?

droby
14. nov 2007

a povedzte mi kde je napisane ze boh zakazuje sex pred svadbou???? viete o tom ze on tu bol ked ludia nevedeli pisat, nemali svadby nepodpisali papiere a spali spolu lebo je to prirodzene?
je to o niecom inom nie o tom ze byt pod jednou strechou a amt sex mozme az po tom co si nieco slubime pri podpisovani papiera?

my sme si lasku slubili aj vernost a nepodpisali sme ziaden papier, a predsa to bolo pred bohom,
ci on je len v kostole pri uzatvarani manzelstva? ak si to njaky veriaci mysli tak vie prd o bohu, viere...

k teme, my pred svadbou spolu len tak napoly byvame naozaj to bude az po svadbe, nikto nam to nekaze a dokonca draheho rodicia zarity krestania nam nevycitaju ani sex pred svadbou ani to ze sme spolu v jednom byte pomerne tak ako by sme spolu byvali.
a podla mna je to len dobre lebo viem ako to medzi nami funguje v domacnosti, viem co ho musim par veci naucit aby sme spolu mohli fungovat a prave preto ze sme spolu pred svadbou som ho naucila ze ponozky patria do kosa a ni ek posteli 😀 😀 a som si len este viac ista ze nam to bude uzasne klapat aj v manzelskom splubyvani. bodka

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majcik
14. nov 2007

Obavam sa, ze sa znova a opat debata zvrhava ku kritizovani cirkvy a podobne ... skusme sa toho zdrzat.

gretocka
14. nov 2007

2 Moj prikazanie nezosmilnis

evercila
14. nov 2007

keby sme vsetci boli bez hriechu,o com by to bolo 🙂)) to by ani diskusia na konikovi nebola 🙂))))

katarinkad
14. nov 2007

kiez by sme za cely zivot spachali len taky hriech, ze sme pred svadbou sexovali....ak to vobec nejaky hriech je 🙂

evercila
14. nov 2007

presne tak 🙂

grettka
14. nov 2007

dianty, pretoze si nahodila trochu kontroverznu temu... tak bolo treba pocitat s tym, ze to takto pojde dalej... ved som to aj pisala, ze sa to moze zvrhnut a prosim, uz to tu mame.... zvrhava sa na kritiku cirkvi, takze uz by bolo naacase s tym skoncit....

zuzu
14. nov 2007

tak co sa tyka sexu ten bol pred svadbou ale byvanie sme si nechali az po svadbe hoci sme si aj sex chceli nechat az po svadba, no nevydrzali sme

inak podla mna to tu uz prehanate, ved tema nie je o cirkvi hoci by som sa v tejto diskusii pridala k menseine, ale nedam sa vyprovokovat vacsinou 😉

dianty
autor
14. nov 2007

snezienka33-správnych a úprimných kresťanov akceptujem v plnej miere... 🙂

majcik
14. nov 2007

Este jedna pripomienka k teme - myslim si, ze by bolo zaujimave sa stretnut pri takejto debate o 10 - 20 rokov a velmi by ma zaujimali nazory na tuto vec po takej dobe, keby uz kazda z nas mala dlhsie skusenosti a uz my sme mohli aj viac bilancovat a hodnotit kus svojho zivota a to svoje rozhodnutie ...

kacenqa
14. nov 2007

mominka - skladam pred tebou klobuk dole. si jedna z mala veriacich zien, ktora si dokaze pripustit, ze aj jej sa nieco take ako rozvod moze stat. Za to ta velmi obdivujem. a aj za tvoje ostatne nazory. uz som to kdesi pisala v nejakej inenj teme, ale zena, ktora si pripusti myslienku, ze aj ona raz moze stat pred problemom s nazvom rozvod, je vnutorne lepsie pripravena na zvladnutie tejto situacie. Nehovorim, ze sa mame kazdy den zaoberat myslienkou na to, co ak, ale uz len samotne pripustenie si takeho niecoho ta nuti obcas premyslat nad vecami 'co ak'. a zena, ktroa si nieco take nepripusti, tak tu potom, ak nahodou takato situacia nastane, tu to zastihne absolutne nepripravenu a situaciu zvlada podla mna omnoho horsie. jasne, aj ja som sla do manzelstva stym, ze je to navzdy, a dufam a verim, ze to tak aj bude. ale zarucit sa100% nemozem a to nielen za manzela, ale ani za seba. lebo neviem, co nas este v buducnosti caka. to, ze je to navzdy budem moct povedat az ked budem lezat na smrtelnej posteli.

a este - vo vseobecnosti sa tato tema neda generalizovat na 'poznam pary, ktore spolu zili a rozisli sa a poznam take co nezili a su stastni'. pretoze kazdy jeden par je individualny a nevieme, ci ti, co spolu zili a neklapalo im to, by sa aj tak nerozisli, aj keby spolu nezili a naopak. proste v kazdej skupine (zili x nezili) sa najdu aj stastne aj rozidene pary, ale nemyslim si, ze to, ze im to (ne)vyslo sa da apriori priradit faktu spoluzitia

ella1
14. nov 2007

gretocka-nezosmilníš-keby ste sa tak riadili týmto prikázaním,tak by ste sex mali len,ked chcete splodiť dieťa!
tak to káže cirkev(nie boh)

takže smilníte aj po svadbe. 😀

gretocka
14. nov 2007

prepac ale nesuhlasim, nie kazda cirkev a Boh uz vobec nie... 🙂

katarinkad
14. nov 2007

ella1, suhlasim s tebou 🙂