Sledujete u vás zloženie potravín?

janka_rajo
19. okt 2016

Ahojte dievčatá, sledujete u vás doma zloženie potravín? Aké ingrediencie vám najviac prekážajú, na čo si dávate pozor a čo naopak doprajete svojim drobčekom, aj keď to nie je úplne najzdravšie?

katkuz
19. okt 2016

pravdupovediac nepatrim medzi "biomatky" 🙂 zlozenie potravin sledujem hlavne kvoli najstarsej, ktora je okrem ineho aj potravinovy alergik, takze napr. mlieko len bezlaktozove a teda sledujem, aby laktozu neobsahovali ani napr. keksiky (mame par osvedcenych, kde uz zlozenie necitam), vadia mi emulgatory ale niekedy si s detmi "doprajeme" aj obycajne napr. lizatka

mimac
19. okt 2016

@janka_rajo ja nekupujem napr. šunku s éčkami a v podstate nič čo obsahuje éčka a dáme si výnimočne fakt raz za 3-4 mesiace niečo s éčkami, inak dáko neriešim.

mimac
19. okt 2016

@janka_rajo inak ma teraz napadlo, môj muž je inžinier vstrekovania plastov a všetko čo je uchovávané v plastoch je zlé podľa neho-študoval to robí s tým, verím mu, takže malej uprednostňujem napr. džús v skle, minerálku v skle pre nás, nebalím nič do plastových nádobiek, to iba fakt fakt výnimočne aj mlieko-kozie iba v skle, keď bola malinká pila iba so sklenenej fľašky napr....ono ide o to ako aj tie potraviny skladuješ ak si ich sama vypestuješ napr...aby sa tam nedostali škodliviny...

lalitagopi
19. okt 2016

jasneze sledujem 🙂 a nekupujem veci ktore su len prifarbená umelina, chemka a vselijake nahrazky.
Najviac snad: cervene potravinarske farbivo - KOSENILA, karmin E120 - " Získava sa extrakciou z vysušených tiel samiček hmyzu Dactylopius Coccus žijúceho na kaktusoch v Peru, na Kanárskych ostrovoch a na ďalších miestach" je to nechutne navyse dokazana je hyperaktivita u deti z toho.
potom ASPARTMAN - umele sladidlo, pchaju ho vsade, pretoze je sladsie a lacnejsie ako cukor
http://www.ezopress.sk/2010/05/nebezpecny-aspar...

erikaemkina
19. okt 2016

nesledujem 😒 čo je v dnešnej dobe to najzdravšie ??? alebo kvalitné Prosím Vás

vroni
19. okt 2016

Sledujem. Kludne kupim dietatu cokoladu, plne si vedoma, ze jej hlavna zlozka je cukor, aj ked davam pozor, aby neobsahovala soju (vacsina ju obsahuje). Mlieko kupujem len plnotucne a podla moznosti nepasterizovane. Viem, ze rastlinne su zdravsie, ale este som deti nepresvedcila, ze aj chutnejsie (piju mozno trikrat do tyzdna hrncek kakaa), Zasadne nekupujem masove vyrobky obsajucuce pridany cukor (tj. skoro vsetky) a domov sladke umele "vody" (ale zase netrham dietatu z ruky, ked ide so mnou na nakup a malu flasu si vysomruje). A zasadne sa ani nedotknem veci so znizenym obsahom tuku.

tenerifka
19. okt 2016

@janka_rajo sledujem, a to naozaj dokladne, najma ak sa jedna o nieco nove, co idem kupit. Vacsinu potravin do domacnosti kupujem na trhu od miestnych chovatelov a pestovatelov, do obchodu chodim naozaj malo.
Nekupujem nic s umelymi sladidlami, nic so stuzenymi tukmi, nijake konzervy (okrem tuniaka), kedze sa z nich najma pri kyslych potravinach uvolñuje hlinik, nijake potraviny ani napoje s pridanym cukrom(okrem cokolady a bio keksov-tam ale biely cukor nebyva 😀 ).....no skratka moje pubertalne deti to maju tazke, ale nestazuju sa, su zvyknute odmala. Obcas si kupia same nejaku sladkost a je to ok, ale kupili by si ju aj vtedy, ak by jedli doma svinstvo a takto toho nie je vela

ejuska2586
19. okt 2016

Sledujeme. Jednak preto, že cvičíme a aj preto, že chceme telu dať to najlepšie. Sledujem všetko, najviac sa vyhýbame E-čkam. A čo nezdravé si doprajeme? Určite čokoládky. Ale s mierou...

petulik1991
19. okt 2016

My sa vyhybame najma Glutamanu, Benzoanu, kyseline benzoovej, umelym sladidlam, farbivam a pod. Citam si kazde jedno zlozenie. Mna velmi zaujima co do seba davame a ked viem, tak sa emulgatorom vyhnem. Avsak nie je Ecko ako Ecko, su aj prirodne, treba si to nastudovat 🙂 Ale napr obcas si doprajem tresku. Najmenej chemickych emulgatorov ma Tesco Treska a tato, znacku neviem 🙂 Inak raz za cas aj McDonald a iny fastfood si dame, aby sme neboli ako posadnuty

ejuska2586
19. okt 2016

@petulik1991 Tiež sledujeme tie E-čka. Nevravím, že vyradím všetky. Ale sledujem ich. A ako píšeš - MC Donald´s aj my občas. 😉

mirkaaa80
19. okt 2016

Ja sledujem zloženie, manžel sa mi už smeje, ale mám pocit, že to čo jeme nie je potrava ale otrava. Nekupujem nic co obsahuje glutamat a iné látky zvyraznujuce chuť a vôňu, tiež sledujem umelé farbivá, arómy a konzervanty - Éčka, aspartam a ostatný umelý chemický hnus, vyhýbam sa plastovým výrobkom a obalom....ale samozrejme raz za čas doprajem deťom aj cukríky alebo Mcdonalds - výnimočne 😊

babez
19. okt 2016

@katkuz ahoj prosim ta ake mate overene keksiky bez obsahu mlieka a laktnzy? Ja mam tiez a zda sa mi ze su vo vsetkom, Dakujem

petulik1991
19. okt 2016

@ejuska2586 Ono niekedy sa im vyhnut neda, ak mas chut na nieco specificke. Ale vzdy sa da najst znacka, ktora ich ma menej 🙂

ejuska2586
19. okt 2016

@petulik1991 Veď jasné 🙂

moncicatko
19. okt 2016

ja sledujem skor to,kde je vyrobok vyrobeny,preferujeme SVK,ak sa neda,tak CZ a ak sa neda ani to,tak potom ine. SVK vyrobky su pre mna zarukou toho,ze maso je z masa,mlieko z mlieka a podobne. A kedze viem,ako velmi su SVK vyrobky kontrolovane,verim aj zvysnym zlozkam v potravinach,ze ich su male mnozstva,neskodne,atd.

katka708
19. okt 2016

áno,určite sledujem zloženie. Našťastie mlieko či mäso nemusím vôbec kupovať. ale pri jogurtoch ma vie rozčúliť keď sú zahustené škrobom a pod. a tvária sa ultra prírodne či bio. Nechápem prečo jeden jogurt treba zahustiť a iný je hustý aj bez toho zahusťovadla. šunky máme tiež už odsledované, ktoré áno a ktoré nie. Etikety na párkoch študujem a na sladkostiach. Syn našťastie ešte stále miluje sušené ovocie, rôzne "mlsky" z bioobchodu a gumených medvedíkov (tiež už poznám ktoré značky prifarbujú Ečkami a ktoré pomocou ovocných a zeleninových štiav)
Keď kupujem sladkosti, snažím sa aby neobsahovali palmový olej, veľa Ečiek a farbív.
Synovi rada doprajem kinder vajíčka a kinder mliečny rez, za tú radosť v jeho očkách mi to stojí.

petulik1991
19. okt 2016

@katka708 Vacsinou tie niezkotucne vyrobky byvaju zahustene 🙂

kareem
19. okt 2016

Ano,sledujem zlozenie.E-ka su bohuzial vsade,takze vacsinou sledujem iba cukor.

katka708
19. okt 2016

@petulik1991 také vôbec nekupujem ani nesledujem. väčšinou tie zahusťovadlá vidím pri bielych jogurtoch a tie kupujem buď normálne alebo dokonca aj smotanové. škoda že si teraz nespomeniem na značku. Aj v nejakom gréckom jogurte to bolo písané.....

lubi40
19. okt 2016

@janka_rajo najviac mi vadi skryty cukor. To vo mne indikuje nekvalitnu potravinu. Ak kupujem cokoladu, jasne, ze viem, ze je tam cukor, ale na ciu boziu pricinu ho davaju do tvrdeho syra!

dkethe
19. okt 2016

Kedysi som sledovala. Dnes uz nie pretoze 98% potravin co kupujem "nemaju zlozenie" - kupujem prvosuroviny 🙂 to 1% su dajme tomu sunka, syr a druhe 1% sladke pokusenia kde mi to je jedno lebo je to dobree 🙂))

katkuz
19. okt 2016

@babez dcera ma intoleranciu laktozy, cize bezlakotozove miecne vyrobky moze. keksiky nemoze tie plnkove a tie co obsahuju mlieko alebo srvatku (jej nevadia stopy mlieka ani srvatky, najviac jej vadilo samotne mlieko, ak by vypila napr. za pohar), ale obmedzujeme aj tie male mnozstva vo vyrobkoch. keksiky kupujeme v lidli take biscuit susienky, coko piskoty figaro, zlate esicka od opavie a myslim ze mlieko neobsahuju ani manner keksiky citronove a lieskovoorieskove.

petulik1991
19. okt 2016

@kareem Ecka nie su vsade praveze 🙂 Preto som vyssie pisala, ze treba si nastudovat tie prirodne a nemylit si Ecko ako Ecko

tyelde
19. okt 2016

Áno, vadí laktoza, vajcia, kôpor, rasca a mne ako vegetariánke vadí mäso, masť a také tie veci 🙂

radusiq
19. okt 2016

sledujeme, vadi mi najma palmovy tuk, stuzene tuky, glukozovo fuktozovy sirup/kukuricny sirup, aspartam a ine sladidla, glutaman, benzoan, farbiva a prichute. Naposledy som na miestnej farme isla kupit dobre vyzerajcu sunku a ked som sa opytala na zlozenie sokoval ma aspartam...v sunke??? preboha naco?
Raz za cas si kludne dame aj polotovar aj cokoladku ktora kakao videla tak z rychlika, ale ozaj malo...

s1m.one
19. okt 2016

Jasne take ako kolko bielej muky.aspartam.palmovy tuk.bolo by toho hodne.no aspon nieco.detom sladkosti nekupujem vobec.

sunny8
19. okt 2016

Vifon coca cola chipsy... Nieee ved naco ... V dnesnej dibe co si clovek nevypestuje sam tak to nie je zdrave a czdy nejak upravene.. Jeme vsetko zaeadom nie sme alergici zijeme len raz tak preco si nedopriat?🙂

martinkaha
19. okt 2016

Aj ja sa vyhýbam niektorým výrobkom, kde sú "umelé náhrady". Sladkosti veľmi nekupujem, radšej niečo upečiem doma, aspoň vtedy viem, čo som do toho dala. Taktiež obedy varíme dome, buď svokra, alebo ja. Dosť mi vadia umelé arómy a prifarbovače, napr. v ovocných čajoch. Najradšej by som bola, keby boli čisto prírodné, bez aróm, aby napr. jahodový čaj voňal ozaj po jahodách, nie umelinou, od ktorej mi "vonia" celý dom.

natalushka
19. okt 2016

Sledujem po pravde az od narodenia maleho..syn je atopik..neodsledovala som co mu vadi,nevadi..ale jednoducho chcem mu dat to najlepsie,tak citam..vsetko,vzdy a vsade🙂vsimam si obsah cukru,glukozo friktozovy sirup,uplne ma vytacaju modifikovane skroby a zahustovadla hlavne v jogurtoch,nadzgaju to hadam do vsetkeho,aj do toho,v com by to clovek nikdy nehladal..nekupujem nic s glutamatom..umele sladidla,farbiva..snazim sa kupovat svk prip.cz vyrobky..sladkosti sa snazim redukovat na minimum,co sa mamzelovi moc nepaci🙂maly nepyta,tak som rada..ale zasa ked sme na navsteve alebo tak a chce nieco si dat,nerobim paniku..vacsinou len nakusne a necha tak..snazim sa domov nosit"ciste"potraviny..ale sme len ludia a aj my si niekedy dame sladkost,ci sladky dzus,manzel nwjaku udeninu..nevesiam sa z takychto prehreskov,kedze sa konaju raz za cas