Slováci pracujúci v Nemecku

krevetka
10. jún 2018

Je tu niekto koho manžel pracuje ako vodič kamiónu v Nemecku?
Moj pracuje pre slovenskú firmu, jeho šéf je veľmi dobrý a slušný chlap. Manžel by už chcel zarobiť patrične tomuto povolaniu. No jeho šéfovi nemecká firma nie a nie pridať . Stretol sa tu už niekto s týmto nedodržiavaním nemeckej minimálnej mzdy? Prečo nemožu slovenským dopravcom zaplatiť aby mohli zaplatiť vodičov.

eeffka
10. jún 2018

@krevetka nejak pleties hrusky s jablkami. "Nemecku" mzdu ma platit slovensky zamestnavatel. Objednavatelia v nemecku platia slovenskemu dopravcovi kolko uznaju za vhodne podla trhu a dohody.

krevetka
autor
10. jún 2018

@eeffka no veď to koľko slovák zaplatí sa odvíja od toho koľko jemu zaplatia. Podľa Teba má on platiť nemeckú mzdu ak zarába ako slovák? Nemecký dopravca Ti po €2 za kilometer ráno ani z postele nevstane. A slovák jazdí za 0,80 centov/km

krevetka
autor
10. jún 2018

Bolo by super keby sa tu našiel niekto kto vie poradiť ako prinútiť Nemca aby začal platiť podľa kostolného poriadku

eeffka
10. jún 2018

@krevetka teosku vysvetlenia preco bola zavedena vyska zahranicnej vyplaty. Do nemeckej firmy pride jozi zo slovenska a fric z nemecka. Jozi prepravi tovar sa 1000e fric menej ako za 2500nemoze lebo ma vysoke naklady. Zahranicna vlada chce ochranit svoje firmy. Cize aj nas imaginarny jozi ak zacne platit svojich zamestnancov ako ma sa pod 2500nedostane resp bude sa konkurencna ponuka hybat v rozmedzi par eur. Zaver: nemecky dodavatel si nevyberie frica ked je jozi lacnejsi ved ma rozum. Ale cochvila pride kontrola na joziho a kedze nedodrziava co ma zachvilu jeho podnikanie skonci. Alebo ak je mala rybka nechaju jo nemci zit a t oj muz ostane s nim zivorit.

krevetka
autor
10. jún 2018

@eeffka aké si presne myslíš, že má náklady Jozi? Mýto a nemecká nafta sú pre Joziho a Frica rovnaké. Slovenské poistky a cestná daň stoja Joziho viac ako Frica jeho nemecké. Leasing aút bude na tej istej úrovni. Chlieb jedia Jozi aj Fric ten istý.
Ešte v čom presne podľa Teba je medzi Jozim a Frickom rozdiel, okrem národnosti?

eeffka
10. jún 2018

@krevetka to myslis vazne? V tom ze ten tvoj ferovy zamestnavatel dava tvoju muzovi almuznu a nie plat aky ma.

vevesh
10. jún 2018

@krevetka v nemecku je poistka, dane, poplatky, zdravotka, celkovo rezie a zivotne naklady ovela drahsie ako na sk- preto je aj rozdiel medzi nemeckym platom a tym slovenskym...

karajazviny
10. jún 2018

Veď keď je tvoj manžel (resp. ty ) s jeho platom v slovenskej firme nespokojný, čo mu bráni sa zamestnať priamo v nemeckej firme a mať v podstate také platy ako všetci zamestnaní tam...to som ešte nepočula, aby priamo Slováci vyplácali niekomu mzdu rovnú zahraničiu 🤷

krevetka
autor
10. jún 2018

Lojalita a spokojnosť s prácou je v dnešnej dobe tak vzácne. Hovorí Vám to niečo? Slováci musia zo zákona vyplácať Slovákom v nemecku nemeckú mzdu. Ale odkiaľ na ňu vziať ak ich neplatia ako nemcov? Počuli ste už o schránkových firmách ? Načo si ich belgičania u nás otvárajú a húfne vozia slovákov za prácou do Belgicka?

krevetka
autor
10. jún 2018

@vevesh hovoríš priamo z kamiónového odvetvia? Vieš koľko je napr. cestná daň za ťahač s návesom za rok?

daakotaa
10. jún 2018

Nebude mu platit tak ako nemcovi. Nemecka firma tu zalozila pobocku lebo je to pre nich vyhodne a viac zarobia. Tvojmu muzovi dali slovensku pracovnu zmluvu, takze ma nejakych 400€ + diety a vykon prace v EU. Ved ked sa mu nepaci v nemecku je vela prace pre kamionistov, moze zmenit zamestnavatela.

vevesh
10. jún 2018

@krevetka cestna dan je ta najmensia polozka so vsetkych...a zalezi to od r. Vyroby, objemu motora a objemu a vahy vozidla a emissi- cca. 300e v priemere

daakotaa
10. jún 2018

@krevetka ako vodič nema nic spolocné s cestnou danou ved tu platí zamestnavateľ....

vevesh
10. jún 2018

@daakotaa teoreticky ano, prakticky sa to zaratava do nakladov na zamestnanca, od coho sa odvija cena ponukanej prepravy ako aj plat zamestnanca...

daakotaa
10. jún 2018

@vevesh vieš, podla mna, sofer nepotrebuje vediet ake odvody musi platit jeho zamestnavatel, jemu staci vediet za kolko urobi kilometer. Ale kedze sme na Slovensku, tak uz pri vyplacani sa hodi chudakovi soferovi na oci, ze sa platila daň, ze minul viac nafty, ze z tej prepravy firma nezarobila tak mu nevyplatia ani to co maju.... 🙂

krevetka
autor
11. jún 2018

@vevesh cestná daň za súpravu , novú r.v.2017, je cca €1.800,- za rok

krevetka
autor
11. jún 2018

Manželov šéf ja náš dlhoročný rodinný priateľ, manžel je jeho pravá ruka a vie , že z toho čo v Nemecku robí sa vobec nedá zaplatiť normálna mzda vodičovi ani jemu samému nezostáva ani na malé pivo. Len by som chcela pochopiť,že dokedy nás budú krajiny EÚ takto (ne)platiť ? Je to smutné

vevesh
11. jún 2018

@krevetka este raz, to je ta najmensia polozka zo vsetkych- cim novsie auto, tym su naklady vyssie. A cestna dan sa da kdekolvek na nete prepocitat- staci zadat parametre auta..

vevesh
11. jún 2018

@krevetka prepac, ale ani slovak v nemecku nedostane za rovanku pracu takisto ako nemec, tak cezhranicne uz duplom. A este raz v nemecku su naklady o 80%vyssie ako na sk- mzdy porovnavat nemozes

daakotaa
11. jún 2018

@krevetka ako som uz pisala treba zmenit pracu aby platove podmienky vyhovovali aj manzelke. V DE je prace dost.

krevetka
autor
11. jún 2018

@vevesh ty myslíš v Nemecku či na Slovensku? Lebo na Slovensku je cena za súpravu - ťahač s návesom, nový, rok výroby 2017 , cestná daň za rok €1.800,- Mne to nepripadá ako najmenšia položka

krevetka
autor
11. jún 2018

@daakotaa ty pracuješ v DE?

henikav
11. jún 2018

@krevetka prestahujte sa do nemecka, tam platte dane, zamestnajte sa priamo v nemeckych firmach a dostanete rovnaky plat ako nemci. Pokial mate trvaly pobyt na sk a pracujete cez slovensku firmu, tykaju sa vas slovenske platove tabulky, nemci s tym nemaju nic spolocne a jasne ze si najimaju lacnejsi slovensky transport, aby viac zarobili. Aj ich tu ubijaju myta a vselijake poplatky. A este aby si vedela, slovenskym soferom vadi ze nemaju nemecky plat ale nemeckym zas vadi, ze vychodne krajiny im vyfuknu robotu a maju vobec problem sa vobec zamestnat.

krevetka
autor
11. jún 2018

@vevesh čím STARŠIE auto tým vyššie náklady na cestnú daň . To aj logicky tak vychádza.

krevetka
autor
11. jún 2018

@henikav ty žiješ a pracuješ v Nemecku?

henikav
11. jún 2018

@krevetka nie my zijeme v belgicku, ale funguje to tu rovnako. Ale my mame belgicke zmluvy

krevetka
autor
11. jún 2018

@henikav ja som žila xy rokov v Anglicku na anglickej zmluve ale isto sme nezarábali ako angličania a za zarobené peniaze sme na Slovensku dom postavili.

lolitka25
11. jún 2018

Ja zijem v Nemecku. Vsetko je tu drahsie ako na SVK- chlieb,mäso,poistky,skolka atd atd.
Neviem ako to funguje v kamionovej sfere no viem ze to co tu zaraba roznasac DHL,DPD,Hermes atd je pre neho almuzna a vo vacsich mestach nevyzije. Tak je to pre neho malo ako pre Slovaka almuzna kt.dostane tam.
Aby si ma pochopila - je mi luto ze tvoj mm nedostava co mu patri a co by si zasluzil. No zial to je zrejme smutna realita. Ak sa jeho sef ozve ze za to robit nebudu v rade caka dalsi z Rumunska ci inokadial co to robit za tu sumu bude. Problem je v zakonoch a v tom- ak by mal dat nemec tolko Jozkovi tak ako nacionalista radsej zamestna dvoch Frickov. Smutne no zial realita.
Nemaju odbory?
Moj mm je inzinier zamestnany tu- a plat ma tabulkovy. Na vsetko tu maju zakon. Odbory. Ale my tu platime aj odvody- napr.poistky mesacne vyjdu cca 900e, zdravotne poistenie cca 700e a skolka pre tri deti s obedmi 600e. A to este nebyvas a nejes. No na druhej strane ako inzinier si s nemeckym platom troma detmi a tehotnou zenou v domacnosti v malom meste nezije zle. Nevyzivame ale zijeme.

henikav
11. jún 2018

@krevetka to zalezi ale aj od toho ze co si robila, my mame normalne zmluvy a tiez normalne platy. Take tu neexistuje ze ty si slovak dostanes menej.
Ako lolitka napisala

vevesh
11. jún 2018

@krevetka praveze nie- v nemecku je to odstupnovane od motora a emisii, rok vyroby ma iba malu% cast pri vyratavani cestnej dane. A teraz na fungel nove firemne auto je iba cestne povinne poistenie 1000e+ na mesiac + povinne poistenie cechu ta tiez vyjde na nejaky tych 8 tisic + za rok- a to este nie sme pri reziach, daniach atd. Tak skuste prist tu a vyzit z toho platu, ak sa vam mali...