Slovenka rodiaca v Čechách

marlen_ka87
27. aug 2017

Ahojte. Som Slovenka a manžel je tiež Slovák. Už 4 roky žijeme a pracujeme v Prahe a v marci tu budeme aj rodiť. Prosím viete poradiť aké papiere/formuláre je potrebné vybaviť kvoli pôrodu nakoľko nie sme občania ČR? Dakujem

unctadorg
28. aug 2017

A neplatite tam zdravotne odvody? Ci nie ste tam prihlaseny do poistovne?

marlen_ka87
autor
30. aug 2017

@unctadrog ahoj, všetko si tu platíme, máme tu normálne prechodný pobyt sme tu normálne zamestananí

unctadorg
30. aug 2017

@marlen_ka87 v tom pripade nebudes platit nic za porod.

marlen_ka87
autor
22. sep 2017

ahojte,

mám tu úplne novú situáciu :D život sa mi obracia :D

Som Slovenska so Slovenským manželom žijúca/pracujúca už 4 roky v Prahe a s manželom sme sa rozhodli sťahovať sa na Slovensko...lenže..3 mesiace pred pôrodom..je to pre mňa dosť desivá situácia, nové prostredie, v danom meste nepoznám doktorov, proste nič... :(
Hlavne som si tu vybavila a zaregistrovala sa do pôrodnice a neviem ako to bude fungovať keď prídem na Slovensko...či na mňa zostane dobré miesto v pôrodnici ako si zoženiem dobrého gynekológa...a plus do toho papiere materská a tak...je to pre mňa veľké bludisko a začína ma to dosť stresovať.
ďakujem za rady tipu zostante v Prahe 🙂 to už nie je možné, manžel má už na Slovensku vybavenú prácu.

may555
26. sep 2017

Treba vygooglit nejakeho schopneho lekara podla ohlasov najlepsie v obvode tvojho bydliska a nasledne pokracovat v prehliadkach u neho, ved ta nevyhodi hadam aj ked si doteraz bola v CR🙂 co myslis "dobrym miestom" v porodnici? Rodit mozes v ktorejkolvek porodnici na Slovensku myslim..Co sa tyka materskej, ak si bola odhlasena zo SR a vsetky dane, odvody si si platila (resp. tvoj zamestnavatel) v Cechach, nebudes mat narok na matersku na Slovenku (aspon myslim). Ale mala by si mat potom narok na matersku z Ciech, predpokladam, neviem ake tam maju zanokny. Ziadny stres, ja konkretne som na tom este horsie, pretoze zijem vo Svedsku a chcela by som rodit doma a lekarov riesim dvojmo, takze niekedy o hubu to cestovanie🙂 . Takze hlavu hore, mohlo by byt aj horsie:D