Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

sisa88
20. okt 2008

sluniicko ahoj!!neboj sa - my sme podobny pripad, ja som do Ph prisla len po porode🙂 z bratislavy, pozeram ze mame rovnako stare deti, kde si rodila?ja som tu 7 mesiacova zacinam si to tu uzivat. hovorim si dobrych ludi stretnes vsade. a veirm tomu, aj ked som zila v BA 14 rokov🙂 a tiez mi to nebolo jedno.ale zmena je zivot a ja ich mam rada..tak drzim palce a neboj sa!!!bude ako nebolo🙂))

sluniiicko
21. okt 2008

ja som v Ba 4.rokom a konecne som si zvykla. v podstate zatiAL som sa stahovala vzdy az v tedy ked som si na dane mesto zvykla... len som si mylsela, ze po porode sa konecne usadim ... 😨

Sisa:
rodila som v Ruzinove od 23.3.
rychlo si sa zmierila?
ja sa zatial krvopotne branim! no drahy si zatial stale pracu nenasiel - a my to pride ako - kto z koho... 😅
baby a planujete sa ete vratit na Sr?

a riekanky a pesnicky ucite slovenske ci ceske?

sluniiicko
21. okt 2008

Petka:
ty uz pracujes?
ci myslis pred porodom?

ja som robila vo fitku kym som neotehotnela, co mi vyslo na 3 ci *4 mesiace a vse bolo jednoduchsie, ked som hovorila cesky, bo mojej lubozvucnej slovenstine nerozumeli.. 😖

petka152
21. okt 2008

sluniicko nepracujem, mala som na mysli pred porodom. riekanky ucim slovenske, aj sa s nou rozpravam iba po slovensky

androna
autor
21. okt 2008

sluniicko ja ucim maleho slovensky a manzel cesky.tvoj drahy je cech ci slovak?

sisa88
21. okt 2008

sluniicko- tak my sme sa museli v porodnici minat..ja som rodila v ruzinove aj preto som tam ostala, lebo som tam mala svojho doktora Divekyho..a mala sa narodila 22.3..na ktorej izbe si bola???to je nahoda...
peti- neviem ci zajtra dojdem, dosla mi tu svokrusa na par dni tak uvidime..ale kludne sa mozes u mna zastavit v ujezde, ak by si chcela🙂)

sisa88
21. okt 2008

sluniicko- a k tomu zmiereniu, my sme to planovali takto..len som cakala do porodu, lebo uz som si nechcela hladat doktora v prahe a chcela som rodit u svojho doktora a chcela som dokoncit pracu a tak..a nestihali sme vsetko..takze my sme vedeli posledny rok,ze do prahy pojdem a dovtedy sme to takto zvladali bude v Prg alebo BA...a ako som hovorila, nebala som sa toho, ale jasne,ze mi bolo aj smutno, ja som v BA studovala a zila poslednych 14 rokov, takze som tam mala zazemie, kamaratov a tak...ale do prahy som sa tiez tesila, lebo nam to tak vyslo manzel je cech a momentalne tu budemem na SK to vyzera ze nepojdeme.ale kto vie?neplanujem horizont 20 rokov🙂 a nakoniec, vsetko je uhol pohladu, a verim ze stretnem dobrych a skvelych ludi.

petka152
21. okt 2008

sisa nevadi, ak sa ti nepodari prist, uvidime sa inokedy. nasa sara stale zle spinka, dnes rano som ledva vstala z postele, este ze bolo tak krasne pocasie...

sisa88
21. okt 2008

peti- nie si sama🙂 ja som tiez dnes v noci vobec nespala- zuby..., ja som uz natrenovana..a ked vstavam v noci len 3x tak mam super noc!!!!ale uz mame 4 zuby🙂 tak som rada..ja som si na to zvykla, nespala som este od porodu viac ako 2-3 hodky vkuse.

petka152
22. okt 2008

dobre ranko,
baby myslite ze ked so mnou spi sara v posteli, ze ju budem vediet naucit na postielku? v postielke uz uplne odmieta spinkat. po uspani ju prelozim do postielky, zisti, ze je v nej a hned mrnka ze chce ist ku mne (postielku ma asi 30 cm od nasej postele). d

androna
autor
22. okt 2008

petka tak si sundaj bocnicu na postielke a prisun k posteli.my to takto mame.a je to super.ked chce tak sa prituli ked chce priestor tak spi tam,ale takto mame dost miesta a vyspime sa.

sisa88
22. okt 2008

peti- so mno spi stale..spali sme chviluv postielke, ale ked som mala vstavat 10x za noc, tak som to vzdala, nevladzem, predsa len posilovat v noci skoro s 11 kg nemusim.raz tak ci onak spat v posteli svojej bude a ci uz to budepostielka alebo postel je mi uz jedno.u nas kym nevylezu zuby a nperestanem kojit sa asi nic co sa tyka spnaku nezmeni.tak nechcem prist aspon o tych svojich 2-3 hodiny spanku.

petka152
22. okt 2008

sisa este dobre ze si neprsila, program pre deti sa nekonal kvoli tej burze.

baby asi ma slak trafi. dnes sme navstivili jednu hernu u nas na rajskej zarade,. bola som tam prvykrat, viacmenej zo zvedavosti, lebo nam odpadlo cvicenie. privitali nas tam mamicky, aby sme sa isli hned hrat. moja prva otazka bola ci je to vhodne pre takto male deticky. odpoved bola kladna, tak sme tam zostali. hned sa nam prihovorila jedna mamicka, mala dvoj rocneho a osemmesacneho chlapca. ja som sa tam bala saru polozit, lebo tam poletovali a hrali sa deti rocne aj dvojrocne. ta maminca ma presviedcala, aby som ju len polozila na zem ze ziadne strachy. tak som ju polozila, ten dvojrocny chlapec isiel hned po nej a zacal ju chytat po hlavicke. mierne som mu naznacila aby ju nechytal po hlave, ale po rucicke a pod. samozrejme ma ignoroval., ta jeho mama ze to je v poriadku, ze ma doma braceka, ze on jej neublizi. tak ja sprosta som ju tam nadalej nechala a ten chlapec jej normalne zadrapol do tvare, pod nosom ma tri ryhy. ja viem ze sa neho nemozem hnevat, ale preco sa ta mamicka tvarila tak v pohode?? Sara bola samozrejme v soku, a plakala tak, ze som ju nevedela utisit. na taketo veci mame este cas.
viac tam nejdem, este si pockame tak rok aby sa vedela branit 🙂 takyto utok zazila prvykrat v zivote, ja viem ze ich bude ste vela,skrabancova a modrin, ale sa mi to zda trochu nefer od tej mamincky...synacikovi nepovedala ani slovo, ze nieco spravil spatne.

zittka
22. okt 2008

ahoj

Peti - to je zážitok 😠 chúďá Sárinka, na to má fakt ešte času

zittka
22. okt 2008

a s tým spaním sme na tom podobne. my sme jej vedľa postele dali detskú posteľ, je pri stene a z druhej strany je naša posteľ, inak to nešlo. nemám nervy na metódy kontrolovaného plaču či ako sa to volá

kajacz
22. okt 2008

ahojte 🙂
Šimon tiež vždy spal u mna...aj uspávala som ho iba na rukách 😝 , ale teraz, ako ho dávám spat už iba raz za den, zaspí v postielke sám a ani neprotestuje. Večer ležal pri mne v posteli, kým nezaspaal a potom som ho preložila do postielky, kde bol iba dovtedy, kým sa nezobudil prvý krát, potom už bol dorána u mna...
Včera večer sa po mne válal, nejako mu to nešlo zaspat, tak som ho preložila do postielky a tam zaspal ihned... 😵

zittka- to som skusila iba raz, ale tak reval, že mi ho bolo luto, tak nikdy viac...proste sa to raz naučí...vlastně, dúfam, že už naučil... 😉

petka152
22. okt 2008

skusim si posunut postielku k nasej posteli a uvidime ci sa to zlepsi

kajacz
22. okt 2008

aj my máme posunutú postielku pri našej posteli... 😉

sisa88
22. okt 2008

baby ahojte- som rada, ze sme podobneho razenia..ked som videla tu knihu podla mna blbost ze kazde dieta sa vie naucit spat, tak mi bolo zle a este horsie, ked mi kazdy hovoril ze sa to da...proste viem ze u elisky to nejde, raz su to zuby, raz chce jest, proste mam ju nehat revat 3 hodiny??to sa uz nevyspi nikto z celeho domu..takze beriem to s nadhladom, raz v postielke bude spat a je mi jedno, nikomu sa nemusim spovedat ani predvadzat ze mi dieta spi v postielke a ja k nej blba vstavam 100x za noc a nespim vobec. kaslem na to....spime spolu a pokial nebudem si ista ze prespi noc, tak to pre mna zmysel nema ju preklada ako vrece zemiakov, to len riskujem ze od unavy mi z ruk v noci vypadne..

peti- no otras. tak vidis. s takymi malymi babtkami je najlepsie byt doma alebo na kotrolovanom cviceni ako mame v anahite.su to rpredsa len babatka a na zranenia sposobene inymi detmi pri hrani maju este dost casu. kludne dojdi ku mne hocikedy,buduci tyzden by som uz dosla aj ja, mozno z toho male budu mat viac ako takto...🙂

petka152
22. okt 2008

sisa ja som tiez citala tu knihu a nachapem ako sa toho moze niekto pridrziavat. ja saru nie som schopna nechat plakat ani minutu. tento tyzden nestiham ta prist navstivit zajtra ideme k doktorke a v piatok sa musim stavit v praci. ked som odchadzala na matersku sme sa rozlucili tak, ze budem po 3 mesiacoch pracovat na 1/2 uvazok z domova 😀 , nedoslo mi, co materstvo vsetko obnasa, tak im idem vysvetlit ze eee...do jasiel by som saru nedala ani keby sekery padali. zatial sa necitim ze by som prahla po praci, na druhej strane si neviem ani predstavit byt 3 roky doma, no uvidime, mozmo bude druhe babo.
tak by sme sa mohli vidiet ten bud. tyzden.

baby odkedy ste zacali pouzivat sportove kociky? my mame stale hlboky a myslim ze sme z neho uz vyrastli. sara este nesedi - ani sama, ani s mojou pomoucou. myslite ze ho uz mozem vytiahnut?

susik77
22. okt 2008

Ahojte. My sme tu knihu chvilu pouzivali-u nas bol totiz problem, ze akonahle som malu len dala do postielky, spustila rev a ani za svet tam nechcela byt. Praktik. sme to asi tyzden-1.den plakala polhodinu, chodila som za nou po 3,5,7, min. a za 10 min. potom zaspala. Druhy den to uz bolo menej. Teraz fungujeme tak, ze po obede ju dam do spac. vaku, ked vidim, ze je unavena a lahnem si s nou do nasej postele a okolo dam paplony. Spi tak 2.5 hodiny. Vecer ju uz tiez davame spat az ked sa vysanti a je unavena-okolo 20.h. Dame jej po veceri bylinkovy caj pre deti na spanie, mundisal gel na zubky, manzel ju trochu nosi vo vaku a potom si k nej lahne, kym zaspi.Ona mu da rucicky okolo krku, al. ho chyti za prst a nepusti a nepusti 🙂 Ked uplne zaspi, prelozi ju do postielky. Okolo polnoci sa zobudi a uz spi do rana s nami a robi hodiny-manzela kope do hlavy 😎 😝

ufka1
22. okt 2008

Ahojte, tak u nas je to so spanim super. Aspon zatial. Kubko od sameho zaciatku spi v postielke. Ked som aj chcela spat s nim, tak to neslo, lebo ani nechcel. Len sa vrtel a vrtel. Ked som ho dala do postielky, tak po chvilke zaspal. Ked uz bol vacsi, tak trosku protestoval, ale to tiez hned preslo. Ma taky ritual, ze si najskor porozprava, chvilku sa este pohra, a potom uz spi. Niekedy mu to sice trva aj hodinu takze ho musim ist ulozit. Akurat mam obavy ake to bude, ked ho budeme ucit spat na posteli. Postel je sice nizucka, takze o to, ze spadne sa tak nebojim a okolo mu to pre istotu vystelieme. Ale aby nevychadzal z postele a von z izby. To fakt netusim. Ktovie, mozno zacneme uspavat teraz ☹

petka152
22. okt 2008

ufka ako sa citis pred porodom? vieto co cakate? kde budes rodit? som zvedava ako opica 😀

ufka1
22. okt 2008

Tak ahoj opica 😀
Citim sa zatial dobre, ziadne naznaky zatial nie su. Ved som aj zvedava, ci to na druhykrat rozpoznam. Prvykrat som totiz pol hodiny na zachode hutala, ci ano alebo nie. Akurat ked male kope, tak mam rebra az kdesi pri krku. Bude to opat chlapcek, Tomasko. Rodit sa chystam do Neratovic, pokial nebudu mat stop-stav, potom to bude asi kdekolvek.
Ty si kde rodila?

petka152
22. okt 2008

ufka ja som rodila na bulovke. moja kolegynka rodila v neratoviach a nevedela si vynachvalit. mas dohodnutu aj porodnu asistentku? ja som nemala moc dobry porod, prenasala som 14 dni a potom mi ho ho vyvolavali.trochu ma mrzi ze to nebolo prirodzenou cestou, ale co uz, hlavne ze je sara zdrava.
takze kazdu chvilku mozes porodit 🙂 potom daj urcite vediet ako to vsetko prebehlo

ufka1
22. okt 2008

prvy porod som aj ja mala na Bulovke. Tiez som prenasala, ale len 3 dni. PA nemam, prvy bol tiez bez a bolo to super.
Mas pravdu, zaklad je zdrave dieta. Vcera som pozerala taky dokument kde rozpravali o detoch narodenych okolo 24tt. Bolo to strasne. Som taka rada, ze nas sa to netyka. Bolo mi tych malych neviniatok luto, aj ich rodicov. Niektore to zvladli, no niektore maju tazke postihnutia 😢 Ale radsej nemyslime negativne.
Urcite dam vediet

sisa88
22. okt 2008

Peti- ta kniha nemusi byt uplne od veci, ale zavisi to od dietata..mam fakt kopec kamosiek, ktorym deti prespia cele noci , takze u nich sa to da..co mozem povedat je, ze kazde dieta naucis zaspat ale prinutit aby prespalo celu noc, ked je dojcene je blbost. to bude je typ ze muto staci alebo nie.takze preto s tou knihou nesuhlasim, lebo zaspat je jedna vec a vydrzat spat 10 hodin vkuse,co oni proklamuju je hlupost.a fakt neberu do uvahy to , ze do toho roka sa vtom detsom organizme deje tolko zmien a pochodov...co uz. som rada, ze zaspavanie je relativne OK, to ze sa budi na jedlo sa jednoducho raz zmeni, ked bude normalne plnohodnotne jest,behat a bude uplny iny pomer medzi prijmom a vydaom energie.to je proste ako s tym co dokaze..do 5 mesiacov ked to dieta este nic neorbi okrem jednej dvoch poloh, eliska nevidela dovod ani unavu preto nespala cez den takmer vobec...cim toho viac vie, tym sa aj unavi a uz si pospi aj cez den. jednoduche.
peti- ja som ju dala do sportiaka ( nastavitelny Quinny) do 5,5 pretoze elsika bola uz velka na vanicku, proste mala uz cez 9kg, takze to by neslo a aj moja suseda takto maleho dala, ved tam nesedi, je v pololahu, priputasju a bude..a uz tym to zacalo byt lepsie, lebo mala vyhlad.teraz uz sedi, takze OK
a s tou pracou- aj ja som si naivne myslela, ze po pol roku vezmen nejaky dobry job a ved to zvladnem..hehehe...som rada, ze som rada..asi tak..ale mam kamosku ktora takto sla po 3mes- ale ona mala top poziciu kontrakt ktory sa neopusta, takze aj musela, ale poviem ti, bola uplne mimo do tych 2 rokov.ked som sa snou stretvala bola ako zombie....takze ja nejdem, budem doma a tu este, nemam tu ani rodicov ani svokru, a cudziemu by som take male babo nedala....
ok teda, tak buduci tyzden sa vidime...uz sa celkom tesim.
a stym porodom, ani moj nebol bohvieco,. skomplikovalo sa to a skoncilo sekciou...tak teraz neviem, kedy mozem po sekcii mat dlasie dieta ci vobec a po akej dobe.po 5 rokoch sa k tomu asi vracat nebudem- uz budem stara a ani sa mi chceit nebude...hehe

ufka- drzim palce s babom, nech je to spontanne,rychle, a ste obaja zdravucki

sisa88
22. okt 2008

ozaj peti, nechces ist so sarou plavat?do klanovic od ledna? poslem ti to, ak chces, len mi posli na IP mail adresu.ja ju idem zajtra zahlasit.

petka152
22. okt 2008

sisa rozmyslam nad tym tiez, ze od janurara pojdeme plavat.najprv som chcela ze pojdeme do letnan, tam maju teplucku vodu. pozriem na mape kde su presne klanovice a aky tam je spoj (bojim sa soferovat so sarou,vacsinou jazdim len po nasej stvrti, odhodlam se len ked naozaj musim). posli mi to prosim, zhodnotim a dam vediet...

o tej knizke som sa vyjadrila spatne, jasne ze to zalezi od dietatka, niektore je pokojnesie, niektore si vyzaduje viac pozornosti..chcela som tym povedat, ze v nasom pripade by som sa tej knizky nemohla v ziadnom pripade pridrziavat. nasa ked spusti krik, tak krici ako sirena a len tak lahko neprestane. a to, aby zaspala od unavy z kriku , o to fakt nestojim.

ten sportak asi vytiahnem cez vikend, manzel mi ho posklada, lebo na to potrebujem vysoku skolu 🙂

ufka kedy mas presne termin?

sisa88
22. okt 2008

peti jasne, ja s tou knihou nesuhlasim tiez.podla mna je prilis drasticka....ale OK.mame proste deti, ktore sa podla knihy vychovavat nedaju🙂
s tym soferovanim podobne, ale klanovice su tu vedla mna, to je blizko..ale uz som sa osmelila a od 6 mes s nou jazdim...uvidis aj ty budes moct...poslem ti to, klanovice su novy domcek a dobre je to v tom, ze je tam slana voda co je lepsie kboli alergiam a tak.,posielam....