Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

lilliaan
14. okt 2011

@barushkaaam Ja som po VS odisla do Australie, do Sydney, a tam som sa spoluznala s tym mojim 😉 Zili sme tam 2 roky a potom sme sa spolu vratili do CR, a uz som tu 2 roky. No nevieme si zvyknut, zivotna uroven vseobecne je tu nizka, ceny vysoke, platy nic moc, v porovnani s inymi krajinami su to ludia dovolia malo,... a najma v australii su vsetci veseli, zhorvorcivi a mili... To tu stretnem malokedy, aby cudzi ludia sa takto spravali 😒 Radi by sme sa tam vratili... len je to velmi komplikovane a drahe. Vy kde v CR byvate? Snazite sa o babatko, tak chcete v CR zostat zit zrejme co 🙂 Mne trosku prekaza, ze moj Teo raz bude hovorit cesky a nie slovensky 😠 Ked ja mam tu svoju rodnu rec tak rada 😀

barushkaaam
14. okt 2011

@liliaan jeeej do Sydney, to bol vzdy moj sen sa tam ist pozriet. Tiez som uvazovala, ze tam po maturite pojdem, a nakoniec som zakotvila "len" v Cesku 😀 ako vravim v zahranici by som asi zit nedokazala, ale na vylet by som tam mooooc raz chcela ist. Spoluziacka zo ZS totiz niekolko rokov zila v Perthe a dalsi spoluziak pol roka v Sydney a obaja si to tam zamilovali. Ma tymi recami tak nakazili, ze aj ja som chcela ist 😀 My byvame teraz v Libni, ale vobec sa mi tu nepaci, tak asi v decembri sa budeme stahovat do Berouna. Zatial zostavame v CR, ale ja by som sa raz chcela vratit, len este neviem kedy presne 🙂 ja som bola mnohokrat uz v zahranici a mas pravdu, ze tu su ludia iny....my sme sa o tomto zhovarali s mojim profesorom z VS, ktory zil v VB a aj ma odtial manzelku. No a hovoril, ze jeho zena nemoze pochopit, ze ked sa slovaka alebo cecha spytas, ze ako sa mas on ti zacne hovorit cely svoj chorobopis, ze ma financne problemy, ze ho zena podvadza, deti neposluchaju....Prave ta jeho zena hovorila, ze u nich to ako sa mas beru ako frazu a vzdy na nu odpovedaju pozitivne, proste ze nevesaju svoju problemy cudzim ludom na krk. V najblizsej rodine si to samozrejme povedia, ale nie takto. Celkovo su tu ludia strasne negativisticky. Ja som bola napriklad na studijnom pobyte na Malte a neviem, ci to to slniecko robilo, ale vsetci sa chovali podla hesla dont worry, be happy 🙂 😉

yvetta
15. okt 2011

@barushkaaam - my sa snazime o prve babo a byvame v Brandyse nad Labem, predtym sme byvali na Zizkove a tam sa nam nepacilo 😖

@barushkaaam @lilliaan - ja som zila v Londyne a kedze sa mi tam pacilo tak som si uz v Kosiciach strasne nevedela zvyknut ☹ ludia su tam taky neochotny, sluzby v bode mrazu atd... proste som zazila sok, ked som sa vratila, potraviny drahe v porovnani s platom 😠 preto sme sa rozhodli odist aspon do Prahy, aj ked aj tu to nie je ziadna slava 😖 ceska mentalita je divna - podla mna su prilis uzavreti - nie su spontanni 😲 neda sa to vsak zovseobecnovat napr. v praci mam strasne super ludi - prevazne cechov a som s nimi rada... Sydney je tiez moj sen, ale manzel ma radsej krajiny blizsie pri SR takze sme kompromisom dosli na Prahu 😀 my planujeme v CR zostat, pretoze manzel nechce ist daleko od rodiny, ktoru mame obaja na SR a ja sa nechcem vratit do Kosic 😉 inak boli sme v Kosiciach pred tyzdnom a ten negativisticky pristup nas utvrdil, ze na SR sa urcite teraz nevratime - sice v CR to nie je ruzove, ale aspon som tu nezazila taky strasny negativizmus... 😕
Ak by ste chceli dat stretko rada sa stretnem 😉

barushkaaam
15. okt 2011

@yvetta Brandys nad Labem??fuuuu to ani neviem kde je 🙂 mne sa tiez Zizkov nelubi....keby ze mam uz v Prahe byvat, tak sa mi lubilo na Suchdole (to je Praha 6) a potom okolia metra Luziny (to je Praha 5). My sme sa rozhodli pre Beroun, lebo to mas kusocek do Prahy a zaroven tam nemas tolko ludi na tak malom priestore.
Mne sa Sydney velmi paci, ale viem ze zit tam by som stastna nebola..je to strasne daleko od domova. Mojho draheho sesterka byva zasa v Kanade (presnejsie predmestie Montrealu), tak by sme sa tam tiez niekedy chceli pozriet...ale zit by som tam tiez nechcela. Co som kukala na fb fotky ich zimy....to je veru trosku ina zima ako pozname my tu 😀 😀 😀

lilliaan
15. okt 2011

@yvetta @barushkaaam a dalsie zenusky na tomto chate.. 🙂
Ten chorobopis poznam, ako si ludia sadnu spolu na lavicku a pokeckaju, kto berie ake lieky a ako moc ho bolia klby 😀 😀 Mentalita ludi u nas sa bude menit tazko 😖 I ja som mala v praci vela ludi z CR (i inych krajin)..a mne ceske zeny prisli vzdy take.. az prilis suverenne a stale tuziace po bohatych chlapoch 😀 No, tak mozno im ti princovia raz ozaj pricvalaju 😀 My byvame v Prahe - v Troji, sa nam tu paci, ale keby som sa mala vratit do povodnej prace, mala by som to veeelmi daleko, az na Nove Butovice 😒 Vy co ozaj robite? zamestnanie...
Ja som studovala audit, a potom v sydney manazment a skoncila som na Labour Accounting-u,, teda ziadna slava,, snad si raz po materskej najdem nieco ine 😝 Do sydney by som sa rada vratila,, no kedze je to 24hodin cisteho letu (s prestupmi cez 30h),, letenky moc drahe,, nechcela by som tam zostat natrvalo... predsa len ludia su mili, ale vzdy som tam len cudzinec... A rodinu by sme mali velmi daleko 😒 Teda tu moju,, s rodicmi partnera sa nestretavam, lebo ma neprijali...
Vy obe sa snazite o miminko ano? 🙂 Jeej... tak to drzim palceky 🙂
Ja by som sa tiez rada stretla... len kazda byvame inde... a kedze vy pracujete a ja som na materskej "dovolenke", tak s teom dojdeme 😅 No len ci este budete chciet deti, ked spoznate mojho maleho tetoristu 😀 Ale nie, srandujem, on je moc hodny maly muz 🙂

yvetta
15. okt 2011

@lilliaan - to som sa zasmiala, lebo mam vela kolegyn, ktore cakaju na bohacov 😀 si mi ich pripomenula a stale su same 😀
@barushkaaam @lilliaan ja robim na Zlicine a Brandys je 10 minut autom od Cerneho Mosta takze o dochadzani mi nehovor - je to masaker 😠 chodim hodku az hodku a pol do prace. Nastastie ma manzel rano nosi autom a niekedy aj poobede. Ja urcite nechcem menit pracu - mam kolektiv na 1* a praca ma strasne bavi 🙂 nikdy ma nic tak nebavilo ako toto 😉 firma sa ma stahovat do centra takze sa nebojim, ze na Zlicine budem dlho, aj ked som v tejto firme uz cez 4 roky... Jej audit super tiez som to chcela robit, ale potom som zistila, ze by ma to nebavilo nastastie som teraz ako SAP support consultant - je to taky divny nazov, ale nastavujem system SAP pre vypocet miezd podla poziadaviek klientov. Robim to pre norskych klientov 😉
Co sa tyka stretka, kedze robim na Zlicine som v Prahe kazdy den a mam flexibilnu pracovnu dobu takze viem si to korigovat odist skor a stretnut sa 😉 teraz toho mam sice dost, lebo mam pred sluzobkou - idem do UK na tyzden ku klientovi, takze sa musim pripravit, ale vzdy sa to da nejako zariadit a najst si cas 😉

barushkaaam
15. okt 2011

@yvetta
@lilliaan
kocky ja by som sa tiez rada s Vami stretla 🙂 Ja studujem VS posledny rocnik. U mna to bolo tak, ze som urobila Bc., potom pracovala a teraz dorabam Mgr.,doteraz denne az teraz som si to dala dialkovo, takze u mna to bude s casovou flexibilitou dobre si myslim 🙂 akurat tento tyzden sa mi to tiez nehodi, vo stvrtok mam tazku skusku, takze teraz sa musim naplno venovat jej. Co buduci tyzden?

yvetta
15. okt 2011

@barushkaaam - ktory buduci tyzden? ak myslis od 24. tak to je priam idealny tyzden 😀 ja mam buduci tyzden od 17.este uzavierku v praci takze tiez nie 😉 drzim palce na skuske

lilliaan
15. okt 2011

@barushkaaam @yvetta Tak super!! Pre mna je kazdy tyzden idealny 😀 S malym chodim utorky plavat,, ale i tak vas stiham 🙂 Tak sa potom neskor dohodneme... Ja drzim prsty pri uzavierke v praci, i na skuske. Boze, mne ta skola tak chyba 😀 Alebo skor intrak,, to boli casy 😀

yvetta
15. okt 2011

@lilliaan @barushkaaam - mne zo skoly chyba akurat ta partia, skusky ma moc nebavili 😀

barushkaaam
16. okt 2011

@yvetta hej, hej myslela som prave ten tyzden od 24., takze kedy by ti to vyhovovalo? 🙂 a mas napad aj kde sa stretnut?
@lilliaan ja som byvala s priatelom kedysi na intraku, veru to bolo bezstarostne casy....hned by som to vratila 😀

bambola
17. okt 2011

ahojte,
my sme sa len pred troma tyzdnami pristahovali do Prahy, mam tu vela znamych ale vsetci bezdetni. Rada by som nasla nejake maminky na obcasne stretavanie a pokecanie 😉 Byvame v Jinoniciach- metrom Nove Butovice ale nemame problem prist kdekolvek 🙂

lilliaan
17. okt 2011

@bambola Jeej, to by bolo super🙂 S Yvettou a Barushkaam mame stretko buduci tyzden, tak sa mozes pridat 🙂 Ked baby skoncia v praci 🙂 My dve sa mozme stretnut aj cez den, tiez si uzivam matersku "dovcu" 😀 Jinonice poznam, resp. len metro stanicu, ja som pracovala na Novych Butoviciach 🙂 My byvame v Troji, ale tiez nemam problem prist busmi/metrom kdekolvek.

bambola
17. okt 2011

@lilliaan jej super tak sa rada vtierknem ak to babam nebude vadit 😅 nam je to v podstate jedno, mala pospi aj v kociku aj ked teda kratsie ako doma 😉
pozeram, ze buduci tyzden ma byt este ajj celkom slniecko 😉 v troji to mas super, ja som sa tesila do zoo ale tento rok to uz asi nestihneme 😠 ale zase ak by bolo tak ako dnes (celkom teplo ) tak by to aj slo 🙂

barushkaaam
17. okt 2011

@bambola Ahojcek 🙂 co sa tyka mna, tak rozsirene stretko my voooobec nebude vadit 😉 aspon to budeme mat fajne podelene - dve maminy a dve snazilky 🙂

yvetta
17. okt 2011

@bambola - ahoj a vitaj medzi nami, tak v pohode, tesim sa na stretko..akurat dohodnut den a mozme sa stretnut 😉 😉

lilliaan
22. okt 2011

@yvetta
@bambola
@barushkaaam

Tak ako ste holky prezili tyzden? Zavierku... skusku? 🙂 Prajeme vam s Tedikom pekny vikend 🙂

yvetta
22. okt 2011

@lilliaan - diki lili, my sme boli dnes na navsteve a tyzden sme prezili ufff, ale uz bude lepsie 😀

holky aj Vam pekny vikend

lilliaan
22. okt 2011

@yvetta Ja som inac Zuzka,, len zuziek je tu milion,, a Liana sa mala volat moja dcerka, no bol z toho Teo 😀 😀

bambola
22. okt 2011

@lilliaan my sme u nasich v BB, doobeda som bola v skole a zajtra spat do prahy. cize z vikendu zase nic 🙄 ale buduci sme uz domaaaa a budeme lenosit 😉

barushkaaam
22. okt 2011

@lilliaan Ahojcek Zuzi 🙂 hlasim, ze skuska je hotova, fuuu ale riadna makacka to bola 😉 dakujem za opytanie 😉
a inac ja som Barbora, co je asi jasne z mojho nicku 🙂
@yvetta ako dopadla uzavierka?
@bambola aj ja som bola dneska v skole 🙂

kocky aj ja Vam prajem pekny vikend a tesim sa na spolocne stretko 😉

yvetta
23. okt 2011

@barushkaaam - joj v pohode, aj ked stale toho mam dost mame nove projekty, ale zatial tento tyzden bude kludnejsi...

holky kedy dame stretko? ja by som sa potrebovala dohodnut na nejakom dni, lebo buduci tyzden mam viac tych akcii po praci 😀

barushkaaam
23. okt 2011

@yvetta ja mam chvalabohu tento tyzden uz kludnejsi, akurat musim nahanat moju konzultantku na diplomku 🙂 inak pohodicka, klidecek 🙂 a ty by si mala kedy cas? ktory den? lebo liliam tusim pisala, ze moze ktorykolvek den a ja zatial tiez 😉

yvetta
23. okt 2011

ja by som mohla utorok, streda a mozno stvrtok, ale najlepsia je pre mna streda ... 🙂 holky ja Vam este napisem zajtra, lebo mozno aj stvrtok - musim sa dohodnut s kamoskou, ale napiste aj Vy ako to vidite?

zoozkha
24. okt 2011

Ahojte, viete mi niektorá poradiť, prosím? Som v ČR 8. rok a práve som zistila že som bola po 30. dňoch pobytu povinná prihlásiť sa na cudzineckej polícii? Je tu niekto, kto to neurobil? Čo z toho pre mňa vyplyva a čo môžem očakávať, keď budem teraz žiadať o prechodný pobyt? Inak som tu od začiatku zamestnaná, momentálne na rodičovskej dovolenke, poistená, vydatá za Čecha.... Ďakujem za každú odpoveď. 🙂

barushkaaam
24. okt 2011

@yvetta ja mozem hociktory den okrem piatka, to uz nieco mam 🙂

lilliaan
24. okt 2011

@yvetta
@barushkaaam
@bambola Ahojte holky, tak ta streda i stvrtok je pre mna super 😉 Zuzka

lilliaan
24. okt 2011

@zoozkha Ahooj, tak ja ked som prisla do Ciech pred 2 rokmi, povodne do Usti, sla som sa nahlasit na cudzinecku policiu. Tam na mna pozerali neco ako "Whaaat??" 😀 ze to nie je potrebne a ako doklad o mojom pobyte v CR mi sluzi pracovna zmluva. To som sa informovala ohladne ziadosti o trvaly pobyt po urcitom case. Takze ja dodnes nemam nahlaseny prechodny pobyt v CR a zatial ziadne problemy nemam. Az na zensku, ktora to po mne chce ako dokaz, ze byvam v Prahe 8 - inac mi nechce vybavit rodicovky prispevok 😠

bambola
24. okt 2011

@lilliaan a nestaci ti najomna zmluva? ci kupna zmluva?
@zoozkha my ideme akurat dnes vybavit prechodny pobyt lebo na trvaly potrebujem mat pat rokov prechodneho tak keby nahodou bolo niekedy treba 😉 . myslim, ze nejake problemy ti robit nebudu , pracovna zmluva je ok 🙂

@lilliaan @barushkaaam @yvetta mne je to zatial jedno, okrem dnesku nemame ine plany 🙂 teda musim ist vybavit pediatra ale zatial to uspesne tlacim pred sebou 😀

lilliaan
24. okt 2011

@bambola Tej tete najomna zmluva nestaci, lebo je napisana na mojho partnera a mi povedala, ze kde ma istotu, ze ja skutocne byvam s nim 😀 Kazdopadne sa ma chce zbavit a hodit na iny obvod, aby mala menej prace 😠 😝