Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

niccky.z
30. nov 2011

@bambola aha ja som si to zle precitala ze nemusis 🙂 pardon.
Tak to je riadna somarina, kvoli jednemu blbemu OP si brat dovolenku na 10 dni. Asi to tak vyzera ze budem bez OP a iba s pasom.

karina1
30. nov 2011

@niccky.z preco dovolenku na 10 dni?? 😲 pojdes si to vybavit, napises rukou plnu moc a podpis overeis na matrike/u notara. Doklady ti moze na zaklade PM prevziat ktokolvek (musi ale priniest stare doklady).

niccky.z
30. nov 2011

@karina1 ved o to ide ze budem fungovat bez vodicskeho a obcianskeho. Ako dojdem naspat do prahy, neriskovala by som to bez vodicaku a do prace denne dochadzam taktiez autom.

bambola
30. nov 2011

@karina1 stare doklady sa davaju pri podani ziadosti 🙂

@niccky.z na desat dni nie 🙂 vezmi si dovolenku piatok a chodte na predlzeny vikend, piatok vybavis doklady a ked ti pride sms , ze uz su hotove, zase si vezme piatok dovcu 😉 inac to trva v rozpati od troch do tridsat dni 😉

niccky.z
30. nov 2011

@bambola no asi to tak budeme musiet urobit najhorsie je asi tych 9 hodin cesty iba tam a dalsich 9 spat 🙂 Nerozumiem preco by to nemohli urobit v bratislave no hold Slovensko 😠

bambola
30. nov 2011

@niccky.z lebo nepredpokladaju, ze ked mas TP v Snine pojdes to vybavovat do BA 😀

bambola
30. nov 2011

@niccky.z a co, aspon sa rodina potesi 😉 a neni vam lepsie ist autovlakom? znami tak chodia do michaloviec

niccky.z
30. nov 2011

@bambola no autovlakom sme uz tak chodili takze to asi vyskusame 🙂 no skor asi ako po novom roku to nebude lebo u nas v praci je toho strasne 🙂

karina1
30. nov 2011

@bambola hm, tak to je zaujimave, ja som tam bola min. tyzden a odo mna stare doklady nezobrali, iba mi dali kopiu ziadosti, ktora preukazuje ze som poziadala o nove dokly. Stare doklady mam predlozit pri prevziati novych..

bambola
30. nov 2011

@karina1 tak vidis, ja som to vybavovala minuly mesiac a vsetko mi pobrali a dali len ziadost 🙂

barushkaaam
30. nov 2011

@yvetta uz je lepsie...ja som sa pomaly zmierila s tym, ze babo nebolo zdrave a preto sa muselo stat, to co sa stalo ☹
inak s tym zacatim snazenia neviem.....na jednu stranu, ked sa o tom doma rozpravame, tak by sme aj hned chceli...teda presnejsie hned ako nabehne cyklus a na druhu stranu premyslame, ci nepockat...lebo teraz 10.12. mam prvy predtermin z jednej skusky, bola som si podpisat zadanie diplomovej prace, konzultantka chce aby to bolo hotove do 30.3. (podotykam, ze mam este len hrubu osnovu) a do toho sa este ucit na statnice....tak Martin navrhol, odlozit to az po statniciach...ze keby som otehotnela predtym, tak budem v strese zo skoly a opet by sa mohlo zopakovat, to co uz sa stalo.....este nie som rozhodnuta, len nad tym tak rozmyslam.

yvetta
30. nov 2011

@barushkaaam - ono je tiez pravda, ze aj statnice do toho, no neviem, ale drzim palce hociako sa rozhodnete

vitam nove holky 😉

garzonka
30. nov 2011

Dievčatá ahojte 😉
Mám takú otázku: ak by som chcela tu v ČR učiť na základnej škole ( VŠ som študovala na Slovensku), aké skúšky budem potrebovať z češtiny ? Stačí nejaká všeobecná pre pedagógov cudzincov alebo treba rovno štátnu skúšku?
Celkovo by to vzdelanie bolo asi uznané, si myslím, ale tá čeština....
Máte niektorá skúsenosť? Dakujem

jahodnice
30. nov 2011

@garzonka
je nutná státnice z češtiny

garzonka
30. nov 2011

@jahodnice Aha, a aký je postup? To je normálne štúdium na 4 roky len tá čeština alebo je to inak?

bambola
30. nov 2011

@garzonka stanica je statnica, prides urobis skusku a odides 😉 ako sa budes pripravovat je tvoja vec 🙂

jahodnice
30. nov 2011

@bambola
to přesně nevím, já jsem Češka, ale jsem učitelka, tak vím, že cizinci musí mít státní zkoušku z češtiny

garzonka
30. nov 2011

@bambola tak vsak viem ako prebieha statnica. 😀... . ja som to myslela tak, ze ako sa na take studium dostanem a ako to prebieha, ci chodim len na prednasky a seminare z CJ, ci je to denna forma alebo dialkovo a pod.
asi som to neformulovala spravne

bambola
30. nov 2011

@garzonka ale vsak je to tak ako pisem, ty si asi nepochopila 😉 statnica nie je studium, je to cisto len skuska 🙂 na ktoru sa moze prihlasit ktokolvek a kedykolvek (teda ked su vypisane terminy 😉 )

su firmy, jazykove skolky , ktore robia statnicove kurzy, ale na ne nie si povinna chodit, mozes byt aj samouk, to uz ako sa ty na to citis 😉

garzonka
30. nov 2011

@bambola aha no to som ani nemyslel ze to tak funguje, 😀 😀 😀
..a nie je nutne ( ked chcem ucit ) aby som tu statnicu robila na pedagogickej fakulte VŠ ? Ci je to jedno kde to robim?

jahodnice
30. nov 2011

@garzonka
je jedno,kde se zkouška dělá, protože slovenské vysokoškolské diplomyjsou v ČR běžně uznávané. Jinaks tou státnicí je to stejné jako s jakoukoliv státnicí z cizího jazyka-naučit se a přihlásit se na zkoušku a zaplatit správní poplatek.

garzonka
30. nov 2011

@bambola
@jahodnice
díky holky 🙂

garzonka
30. nov 2011

ale bude to asi narocne, viem co obnasala statnica zo SJ a literatury.... 🙄 . No, dufam ze to zvladnem

jahodnice
30. nov 2011

@garzonka
budu držet palce.

garzonka
30. nov 2011

@jahodnice díky!

jahodnice
30. nov 2011

@garzonka
státnice jsou vždy nápor na nervy, znám z vlastní zkušenosti

bambola
30. nov 2011

@garzonka aj ja drzim palce, tiez sa mi zda byt cestina dost tazka. najhorsie na tom podla mna je , ze je to velmi podobne, rozumies tomu ale pravidla su uplne ine 🙄 😅

garzonka
30. nov 2011

@bambola
@jahodnice
gramatika este ujde, mam syna skolaka uz a co-to sa oboznamujem rovno s nim, ked sa uci, hoci mnoho veci je tam pre mna uplne novych.... ale obavam sa hlavne literatury, tam poznam asi len Boženu Němcovú 😀

bambola
30. nov 2011

@garzonka ale no, a co Karel Hynek Mácha 😀

garzonka
30. nov 2011

@bambola Karel Jaromir Erben, Petr Bezruč (o nom som mala na gympli referát 😀 ), Josef Čapek, Felix Háj (Káju mám celého prečítaného 😅 )...Werich, Havel....no nájdu sa ešte nejakí 😢 , jooj, ale keby to bolo také jednoduché tak ako to sem píšem 😉