Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

kajacz
12. sep 2007

ahoj gebi- chcela som ti včera navrhnut, aby si prešla sem, pozerám, že si to urobila sama... 😉
Myslím si, že deti su velmi prisposobivé a lahko sa naučia rozprávat oboma jazykmi. Náš syn rozpráva s nami slovensky a s čechmi pekne česky, nerobí mu to problem. Mám tu kamarátku Slovenku, manžel je Čech, majú dvojčata a tiež sa pekne prisposobuju obidvom rodičom.

zittka
12. sep 2007

ahoj gebi, tiež mám rovnakú skúsenosť ako kajacz, nie je to problém, skor naopak, je to výhoda.

zittka
12. sep 2007

dočítala som len pár stránok, nejak nestíham.

na bradavky je najlepšie VETRAŤ!!! po každom kojení aspoň tak 10-20 minút. a používala som tiež bepanthen alebo kalciovú masť

plienky sme mali pampers sleep and play - neboli dobré, pár sme ich prečurali,tak ich už nekupujem. potom pampers newborn - tie sú fajn, a tiež huggies newborn - tiež fajn. Obrúsky sa mi páčili od Nivey - nie sú moc mokré. teraz chcem skúsiť babylove z dm. toľko moje skúsenosti.

musko
12. sep 2007

čafte!
Tak plienky - Pampers sme pravidelne precikali, páčili sa mi Huggies, ale tie len, ak nemáme svoje - Plienk. nohavičky Francúzske od fi Spálovský. Tie sú najlepšie a cenovo O.K. Obrúsky mám najradšej Pampers - ale nie sensitiv - tie sú otrasné, ale sobré sú aj Linteo a DM babylove.
gebi - my hovoríme 2 rečami - ja slovensky a manžel česky a malý nie je popletený 😉

musko
12. sep 2007

Ešte ma napadlo - kde je emalea? Neviete, čo je s ňou? Dlho tu nebola. 😕

gebi
12. sep 2007

Tak to ste ma žienky potešili, som taká rada. 🙂
Inak žienky, ste spokojné v Čechách, nechýba Vám hovorený
slovenský jazyk?? Mne velmi, aj bryndzové halušky,
ale tie si občas navarím. Varíte doma slovenské jedlá?
Ja niekedy, napr.manžela som naučila jest moju milovanú Vianočnú
kapustnicu.

emalea
12. sep 2007

😀 😀 😀 teraz som sadla k pc, bola som u 'skolkarov' a jak ma vyhodilo na prvu stranku, pozeram, ze su tam aktualne 'Slovenky v Cechach', tak som sem prisla, ani som vsetko necitala, len vidim predposledny odkaz od muska, ze som tu davno nebola. 😀 Obcas som si to citala, ale nejak som nemala sil, ani cas sem prispievat. Mali sme velmi vela starosti so skolkou, vselico sa muselo za pochodu riesit, menilo sa, do toho kopec navstev, ja som zacala novy skolsky rok v praci...uf!

Dievcata zacali chodit do skolky, prve dva dni Ema so strasnym krikom, nastali aj nejake problemy v noci-Emka sa dvakrat pocurala, pokakala, Lea sa budila s placom, kricala zo sna, ale hadam sa to upravilo, sice este minuly tyzden boli velmi smutne a tiekli im slzy, ale tento tyzden sa to zda omnoho lepsie, vcera a dnes bez slz. Tak hadam uz mame najvacsi smutok za sebou. Len aby teraz nezacali choroby 😒 .

Zmenili sme im dochadzku z 8 hodin na 4, lebo sme zistili, ze to tak kopec mamiciek robi, aby neprisli o 7,5 tisic rodiocvskeho prispevku. Pritom nam pri zapise tvrdili, ze deti na 4 hodiny neberu, lebo nemaju dost miesta ani pre tie, ktore chcu byt na cely den. A nas prijali ako poslednych, na odvolanie! A kopec mamiciek, ktore boli prijate pred nami, nechava deti 4 hodiny. Takze bud riaditelke klamali, alebo proste maju ine vztahy. Skor to druhe, pretoze nam bolo povedane, ze nam pani riaditelka dovoli to zmenit,na tie 4 hodiny denne, ale musime nadalej platit mesacny poplatok ako za cely den, lebo sme uz tak nahlaseny na magistrate. A neverim, ze ostatne mamicky to tak robia. No jo, znamosti, znamosti.

Takze sme museli riesit urady a potom moju pracu, bolo treba prerobit rozvrh, museli sme vymysliet, ako to budeme zvladat, no snad to nejako pojde, 4 hodiny nie su vela, ked potrebujem za pracou dochadzat do Prahy 😒

Inak, gebi, ja by som si tiez s jazykmi problemy nerobila. My zatial nevieme, ako to bude, dievcata zacali len teraz chodit do skolky, sme obaja Slovaci, doma hovorime slovensky, ale dievcata maju momentalne cechoslovencinu. Predpokladam ale, ze sa to v skolke postupne zmeni. Mame tiez niekolkych znamych, ktori su Slovaci v Cechach, deti vonku cesky, doma slovensky alebo vsade len cesky, ako napriklad aj nasa neter. A takisto je to aj s inymi cudzimi jazykmi v rodine, dieta sa prisposobi, hovori plynule dvoma, troma, maju obrovsku vyhodu tie deturence.

Moze sa stat, ze zacnu rozpavat neskor, ale len preto, ze to akosi 'nahravaju' a robia si poriadok v hlave, potom su rodicia vzdy prekvapeni, ked z nicoho nic perfektne spustia niekolko jazykov naraz. Ale myslim, ze zrovna pri cestine slovencine to velmi nehrozi, su to prilis podobne jazyky.

Tak sa majte zatial krasne dievcata, snad budem ma teraz viac casu, zajtra odchadza posledna navsteva a deticky budu doobedu v skolke, ja pracujem len pondelok, utorok, tak si budem uzivat. 😎

pa, pa, slubujem, ze sa polepsim, musko, dakujem, ze na mna myslis.

😵

emalea
12. sep 2007

No este som si to precitala trosku dozadu...

My sme pouzivali plienky Huggies. Vyskusala som vselijake,tieto nam boli najlepsie. Ale vtedy este tie fialove Tesco nemali, len biele a tie boli otras. Na tie fialove pocuvam vsade chvalu, takze su asi naozaj ok. A obrusky sme mali tiez huggies, neparfemovane, obcas s aloe vera a vonali krasne, takisto tie kamilkove pampers.

musko, u nas tiez lietadlo na dovolenke v pohode, cestu naspat prespali, zaspali hned po nastupeni, ani startovanie a vzlietnutie ich neprebralo, az my v Brne a nasilim 😀 , ale more nehrozilo, len si nechali omyvat nozicky a hrali sa v piesku a vydrzalo im to celu dovolenku 😀

androna
autor
12. sep 2007

ahoj dievcata.
Musko tak super ze ste si dovcu uzili.
Gebi ahoj ano varime doma slovenske jedla a uz maju aj bryndzu v cechach.lidl ju predava.a pre deticky super vyhoda ze sa naucia 2 jazyky naraz.kamoska slovenka ma manzela z cypru a ziju v nemecku.takze mala ma 3jazyky plus este anglictinu.a minule sme si telefonovali a mala vyliala vodu a mamina na nu kricala"Julia nein co si to urobila.takze potom to uz obcas byva mix.
ale zrovna u slovenstiny a cestiny je dolezite aby kazdy rodic rozpraval vylucne tym jazykom aby neboli cechoslovacci deticky vo vyjadrovani. 😀

miselinik
13. sep 2007

ahojky, mi s manželom sme obaja slováci a varím aj slovenské jedlá. až na to že moj manžel nemá rád bryndzu (jedine pirohy sú výnimka). No a už som robila pirohy aj pre susedov a chystám sa ešte na halušky. A celkom som mala aj úspech.
Čo sa týka reči, tak švagriná je tu už 19 rokov. Decká rozprávajú výhradne česky. Aj známych dcérka rozpráva česky (žijú už asi 9 rokov v Ostrave. My zatiaľ nevieme ako dlho tu zostaneme. Je možné že už nastálo. Rozhodne sa o tom po novom roku, lebo manžel dáva do poriadku krachujúcu firmu a keď bude mať firma jaj minimálny zisk, tak tu zostaneme. Preto sa zatiaľ nad týmto tak veľmi nezamýšľam.

majka225
13. sep 2007

ahojte holky neviete o nejakej gyn.ambulancii na prahe 6 potrebujem sa surne prihlasit k niejakemu dokt.naporadnu

kajacz
13. sep 2007

ahojte 🙂
Slovenské jedlá varím, hlavne halušky a pirohy, manžel zbožnuje múčne jedlá.
My tu máme festival Jičín- mesto pohádek, je to do konca týždna. Je to super až na to, že minieme asi celú vyplatu- kolotoče, hračky, langoše, varena kukurica, pernícky, medovina....aspon sa vylepsilo počasie 😎

kajacz
13. sep 2007

gebi- nakoniec som syna prehovorila a išiel do sprievodu za toho indiana

androna
autor
13. sep 2007

Majka to ti neporadim.ja som chodila do gyncentra Hloubetin a bola som spokojna.je tam vsetko a stacilo mi chodit iba tam.

gebi
13. sep 2007

Ahojte! 😉

Kaja cz-škoda, že som toho tvojho indiána nevidela!
To je super, že bol v sprievode, toho roku tých masiek
bolo menej ako minulého roku.
Tie langoše na námestí sú výborné, pravé madarské!
Mala si? Zatial pa!

emalea
13. sep 2007

dievcata, gebi, kajacz, som rozmyslala, ze by sme cez vikend skocili do Jicina na vylet, neveite, ci sa este oplati? aky ma byt program? som sa snazila najst na nete,a le bol tam len minuly vikend.

vladimira
13. sep 2007

ahojte dievcata, hlasim sa do vasho klubu 🙂 , teda fora...maly Teusko spinka, tak mam cas chatovat a robi mi to celkom dobre... 😎 ...uvidim, ako dlho tu stvrdnem...mozno kratko, lebo zistim, ze ste vsetky uz v postielkach...
my doma milujeme halusky a pirohy a bryndzu a domace masielko a syry sme si vozili vzdy zo salasa pri ziline, ale odkedy zacali tieto vecicky predavat aj v prahe, tak to kupujeme tam...zatial sme celkom spokojni... 😉

a teraz k plienkam - nas Teo je spokojny s Pamperskami a fialovymi tesco plienkami...oboje obcas prekaka alebo v noci precura (lebo dlhsie spinka, tak viac nacura), ale myslim, ze by sa to stalo aj s inymi plienkami, je to proste chlapina, ktoremu tem pindurik cika vzdy inym smerom (a to ho vzdy pri prebalovani davam dole! 🙂 ). Ale kakanie maje niekedy poriadne, takze to lezie aj hore chrbatom, uff...vlhcene obrusky mame Pampers sensitiv, je fajn ze nie su aromaticke, to neznasam a potom mam pocit, ze by to nezniesol ani synator...z plienok nemal este nikdy zaparenu ritku, ale je pravda, ze pri kazdom prebalovani mu nanasam na zadocek mast Rybilku, velmi si ju pochvalujem a zadocek ma maly Teo jedna basen...no krasna detska prdelka...

a este k bolestivym bradavkam - mne sa osvedcila mast Bepanthen, ktorej som spotrebovala dost priamo v porodnici a potom este par dni doma, ale nakoniec sa bradavky upravili same...nechavala som ich vetrat po kojeni, a asi po 3 -4 tyzdnoch sa vsetko upravilo (na zaciatku ma pri sani fakt boleli neznesitelne...)...dolezita je aj spravna technika kojenia, inak babatko musi tahat mliecko v zlej polohe a skodi to aj jemu (nahlta sa vela vzduchu), aj mamicke... 😖

tesim tesim na vase slova... 😀 😀

musko
13. sep 2007

Ahojte!
Vladi vitaj!
Tak žehlím ako blázon, mám naprané po dovče..... A Petrík sa nám odmieta kúpať aj vo vani, je úplne hysterický - neviem, čo budeme robiť. Snažím sa ho nalákať na hračky a bublinky, ale keď začneme vyzliekať body, je koniec, rev až nestíha dýchať - to nikdy nerobil, vždy sa rád kúpal ☹ . Tak neviem, dúfam, že je to prechodná záležitosť a po čase to prejde.
Pekný večer všetkým!!! 😵

vladimira
13. sep 2007

musko, tu dovcu vam zavidim, hned by som sla! 😅 ...my zatial "dovolenkujeme" pri rekonstrukcii stareho baraciku, ktory sme v januari kupili...
Dufam, ze Petrika to prejde, mozno zaberie nejaka ina terapia, napriklad ocino a mamina spolocne vo vani, Petrik neodola a vhupne k vam tiez...a potom ho prejde plac a urcite sa mu to zacne pacit 😉 ...

kajacz
14. sep 2007

ahojte 🙂
emalea- určite sa vyplatí, ved v sobotu je hlavný program, ale platí sa už vstupné do namestia. Program je na www.pohadka.cz

gebi- od pondelka sme na námestí každé poobedie, langoš som len ochutnala, pretože kojím...sú výborné, ale za 30kc trošku primalé... 😒

vladimíra ahoj- odkial zo Slovenska si? ibaže aj my sa stavujeme pri Žiline na bryndzu, korbáčiky 😵

emalea
14. sep 2007

jeej, velmi pekne dakujem, kajacz, ja som bola na uplne inej stranke a tam program na tento vikend vobec napisany nebol. Takze v sobotu vyrazime do Jicina, dufam, ze nebude prsat. 😎

Tak neviem, ci blbnem, ale povedala by som, ze si v pase este vcera nemala fotku 😕 Tak ako to je?

Musko a ty tusis, preco to Petrik robi? Prihodilo sa nieco, od coho sa to odvija? My s nasou Emou sme uz mali asi dve ci tri take obdobia, u nej to bolo teda tym, ze nema rada, ked jej striekne voda do tvare. Ked sa to stalo prvykrat, to sme este nevedeli a vtedy to trvalo dlhe tyzdne, uz ani neviem, kolko presne, kym sa cez to preniesla. NAposledy pred par dnami ju manzel neopatrne sprchoval, teda vlasky a natieklo jej riadne na tvar, ale to uz potom preslo za dva dni, uz je velka, da sa jej to vysvetlit. My sme teda tiez, ako hovori Vladimira, ked bola mensia a tiez mala naozaj hystericke zachvaty, robili to, ze jeden z nas tam s nou v tej vani bol. Nie, ze by to zabralo hned, ale jednak sme boli kludnejsi, ze sa tam napriklad neposmykne, jak vyvadzala a jednak sme dufali, ze ju tym ukludnime. No pomohlo len to, ze sa opakovane presvedcila, ze sa uz nic zle nedeje. Ty Petrika sprchujes alebo kupes? Co keby ste skusili napriklad len omyvanie zinkou alebo rukou, ze by nebol priamo vo vode, nech si to skusi sam regulovat? A stalo sa nieco na dovolenke alebo si to vobec nevies vysvetlit, preco to vzniklo? Je mi to luto, taketo strachy su vzdy neprijemne, iste aj maly hodne trpi. ☹

A ahoj Vladimira, vitam ta 😉

kajacz
14. sep 2007

emalea- máš pravdu, fotku som si dala iba teraz, je asi najaktualnejsia... 😉
dievčence- dnes mi dorazí svokra zo Slovenska 😒 , ale už v nedelu odchadza, ešte Šimonka nevidela. Takže musím upratat, ešte raz upratat 🤐 , navarit, niečo asi upečiem...Poobede mi príde kamaratkina dcera kočiarovat malého, tak to snad stihnem ☹

gebi
14. sep 2007

Ahojte žienky,
Emalea, jasné, že sa vyplatí v sobotu do Jičína,
bude okrem iného aj ohnostroj, ale to až ku večeru.

Kaja cz, čo ideš dobrého navarit pre svokrušu?

vladimira
14. sep 2007

kajacz,
som od Presova, moj muz je z Revucej, isty cas sme byvali v Poprade - takze na otazku odkial som radsej odpovedam - zo Sarisa!!
Pred 5 rokmi sme sa prestahovali do Prahy, teraz od maja byvame vo svojom - kupili sme stary rodinny dom, ktory teraz davame dokopy, a stoji nas to vela energie a samozrejme aj prachov...ale odkedy mame maleho Tea, som kludnejsia, vela veci beriem s nadhladom a nestrachujem sa tak ako predtym...v Prahe som furt bola nejaka prestrasena, ze co bude v buducnosti a tak...a teraz vidim, ze vsetko ide, nemusi to byt hned idealne a 100%, ale dolezite je, ze sme zdravi, ze mame kde byvat a ze sa nam dari splacat hypoteku 😀 ...takze pohoda...

vladimira
14. sep 2007

dievcata,
chcem sa spytat na poistenie pre maleho...vy ktore uz mate deticky, iste s tym mate skusenosti...kde ste nechali poistit svoje deturence, eventualne ake produkty sa vam osvedcili? - myslim tym zivotne poistky alebo sporiace produkty a tak...dufam, ze to admin nebude brat ako reklamu, keby ano, tak mi to dajte do IP...
dakujem! 🙂

susik77
14. sep 2007

ahoj vladi 😉 vitaj medzi nami 😉 gratulujem k syncekovi 😉
aky si mala porod? a kde si rodila? uz ste zabydleni v novom dome? A ako si spokojna s Inglesinou? 🙂 Ja velmi, chodime kazdy den na prechadzky a mozem v pohode chodit aj po lese 😉
my sme dnes boli na poradni a za dva dni sme pribrali 80 gramov 😉 som happy, lebo sme tri tyzdne stagnovali 😎 teraz mame 3800 gramov 🙂

vladimira
14. sep 2007

susik, rodila som v benesova, porodnicu, personal aj porod si pochvalujem...keby to vzdy tak slo hladko, tak rodim kazdy den 😀 ..fakt...maly bol na svete za tri hodinky, sice 16 dni pred terminom, ale bolv poriadku, nadherny a zdravucky...
s inglesinou som velmi spokojna, na nasej dedine nie su poriadne cesty ani chodniky, takze ten bike podvozok je do nerovneho terenu super...a autosedacka je tiez v pohode, vela jazdime, takze maly ju vyuziva snad viac ako kocik...
my priberame stabilne cca 400g tyzdenne, takze maly ma uz vyse 6,5 kg! proste je to valibuk, ale nie je to na nom az tak vidiet, ma to rozlozene tak nejak vsade 😉 ...
v domceku sa pomaly zabyvavame, ide to pomaly, lebo vela veci nie je dokoncenych a to sme dufali, ze maly pride na svet do domceku ako zo skatulky..zatial tu nic nevyzera ako zo skatulky, ale nevadi mi to, hlavne ze sme v poriadku a zdravi, no nie? i ked kuchyna by sa mi uz konecne fakt zisla... 😎

androna
autor
14. sep 2007

ahoj vladimira sarisanka jedna.
😀
tak to sme na tom podobne.som z Lipian od Prešova.a tiez mame domcek u mestecka Slany.a tiez od januara.akurat sme to stihli s tou hypotekou.predtym sme boli tiez v Prahe a teraz som spokojna na dedinke.a tiez mam doma macka.v 1,5mes mal 5,5kg a v 3mes 7,6kg. 😎

vladimira
14. sep 2007

androna, zdravim lipany!!! vy ste sa nasmerovali viac na zapad...my sme kupili barak v malickej dedinke Ctyrkoly - je to pri Cercanoch a Benesove...takze na D1 to mame kusok a podvedome ci skor psychicky to mame blizsie k nam domov na slovac...a je tu krasne a som tu spokojna...z prahy sme uz boli celi zmoreni, len praca a praca a byvali sme v 2+kk, bolo nam to male, pretoze moj muz ma vela zaujmov, ktore mu zaberaju niekolko miestnosti - najlepsie aj cely dom! 🙂

androna
autor
14. sep 2007

no aj tych muzov mame podobnych. 😎
musim sa pozriet na mapu kde to ste.ja mam auto k dispozicii akurat som zistila ze od nas do Benesova to stale vedie cez Prahu co je blbe.mozno sa nam niekedy podari aj stretnut.my sme mali stastie a hlavne potrebovali sme domcek v ktorom sa da byvat.a nasli sme taky kde bola nova kuchyna kupelna a zachod.takze super.okrem roznych uprav a malovania sme tu nic nerobili.