Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

sisstin
26. sep 2007

já jsem z toho tydýt..páč vůbec nevim, co všechno budu potřebovat vyřídit..jak pro sebe..tak pro malýho 😔

musko
26. sep 2007

Stačí, ak Tvoj priateľ zájde v mieste trv. bydliska na Slovensku na Matriku, odovzdá Český rod. list malého, Vaše originály rod. listov a ten Slov. dostanete cca do 2 mes, takže do Nového roka by si to mala mať hotové 😉

sisstin
26. sep 2007

musko: no..ale ten český tam bude muset nechat? To tady ty dva měsíce bude bez rodného? 😕

musko
26. sep 2007

Ty si budeš musieť na Slov. vybaviť na Cudzin. policii prech. pobyt a na základe toho by Ťa mali poistiť, ale nie som si istá., Najrozumnejšie by bolo, keby sa na to Tvoj priateľ opýtal a aby si si to vybavila čo najskor, resp. aby si vedela do čoho ideš.

musko
26. sep 2007

Nie, ten český si myslím ofotia- resp. daj si urobiť overenú kopiu, alebo zrovna na Matrike nech Ti daju opis originálu a nechaj ten. Ale Vaše budú chcieť originály - to so tam nechávala.

sisstin
26. sep 2007

musko: nooo..to je docela problém, protože je pořád v práci..a na nic nemá čas 🙄 jinak holky, co žijí na SK..tak jsou třeba pořád pojištěné tu..a sk pojištění nemají vůbec..každej to má úplně jinak 😔 ale já tam míním žít na trvalo 😕

sisstin
26. sep 2007

musko: asi mě trefí, já ty vybavovačky nesnáším..a přijde mi, že na SK jsou ještě neochotnější úřednice než tady 🙄

musko
26. sep 2007

Ak tam mieniš žiť natrvalo, tak to budeš musieť aj tak mať určitý čas prechodný pobyt a až potom - na základe žiadosti Ti možu prideliť trvalý pobyt. S tým zdrav. poistením je fakt, že to može byť problém, kým budeš na MD, ale akonáhle začneš pracovať, tak budeš poistená tam. Základ je - a na to nezabudni - zdrav. poistenie sa može platiť len v jednom štáte EU - čiže, aj keby si si tam chcela platiť akože sama, tak tu sa budeš musieť odhlásiť. Zas je problém s tým, že budeš MD - lebo to platí štát, že.... Lenže, ak budeš poistená tu a máš preukaz ZP pre EU, tak sa na Slov k Tebe budú chovať tak, akoby si bola Slovenka - čiže si zaplatíš za recept, ošetrenie či hospitalizáciu rovnaké peniaze, ako Slováci...

musko
26. sep 2007

sis, ako kde.... Všetko je o ľuďoch... Ale fakt je, že Blava je špecifická - vo všetkom... 😠

sisstin
26. sep 2007

musko: díky 😉 já se nestěhuju do Blavy..bohužel 😒

musko
26. sep 2007

Buď rada... Blava je fajn, ale nie na žitie - aspoň pre mňa. Kam sa sťahuješ? A ak Ti budem mocť pomocť, tak to rada spravím - ideme na Slovensko, tak sa opýtam na matrike a u Policajtov 😉

sisstin
26. sep 2007

jej..to by jsi byla zlatá..páč já znám jenom samé Slovenky, co žijí tu..ale obráceně nééé 😒

musko
26. sep 2007

O.K. Dám vedieť - v pondelok 😉

sisstin
26. sep 2007

😵 😵 😵 😵 😵

androna
autor
28. sep 2007

ahoj dievcata.Sis vidim ze ste tu rozoberali rodny list.ja som prave bola na matrike a nechali si tam iba kopiu rodneho listu ceskeho ale originaly nas rodicov a original sobasny list.ale neviem ako to je u teba ale ty pises ze priatel je slovak nie manzel.ale to znamena ze prcek nebude mat narok na slovenske obcianstvo ked este nieste manzelia.neni to nahodou tak???

sisstin
28. sep 2007

androna: já mám jen podepsaný papír z matriky, že on je otec a bude mít příjmení po něm 😕

androna
autor
28. sep 2007

sis ale to podla mna na obcianstvo nestaci.skus to zistit.pretoze opacne slovenka a cech a dieta narodene v cechach,keby to nebol manzel tak ma obcianstvo slovenske.ale neviem to 100percentne.tak by som nerada kecala.

sisstin
28. sep 2007

androna: no já se v tom fakt vůůůůůbec nevyznám 😔 přijde mi, jak kdybysme nebyli vedle sebe..ale na opačném konci planety 🤐 😔 😔 😔

androna
autor
28. sep 2007

mozem ti akurat poslat telefon na slovensku ambasadu a email.tel 233113060
email: skembassy@praha.mfa.sk
😎

sisstin
28. sep 2007

androna: díky 😉 🙂

ikka
28. sep 2007

ahojte babky, chcela som sa opytat, ked teraz budeme cestovat s malou na SR, tak sa mame dat este nejak pripoistit...teda hlavne malu? Mame normalne zdrav. poistenie tu v CR, tie EU preukazy. To by mi malu osetrili, keby nahodou bolo treba ze? 😕

androna
autor
28. sep 2007

ikka ahoj no osetrili myslim to zakladne nutne osetrenie ale nieco drahsie uz by bol problem a neviem ci by si to nemusela platit.my sa pripoistujeme a stalo nas to na osobu 14Kc v ceskej poistovni a mame tam nejaku zlavu pretoze mame 211 poistovnu.takze okolo 20Kc na den.to nezabije a je to asi lepsie. 😎

ikka
28. sep 2007

androna: vdaka za odpoved 🙂 veruze sa teda pripoistime, to by som si asi potom pekne vycitala, keby nahodou....
pozeram, ze mate dnes 5 mesiacikov...tak to vam prajeme vsetko NAJ, nech pekne rastiete ako z vody 😵 😵 😵

betka007
1. okt 2007

ahojky baby, ako sa mate? my ok, zajtra ideme do poradne na kontrolu v 6. tyzdnoch, som zvedava, kolko Laura pribrala a vyrastla 😉

kajacz
1. okt 2007

ahoj betka 🙂
určite daj vediet, kolko malá pribrala, zisťujem, či nás niekto predbehne... 😅

susik77
1. okt 2007

betka, kajacz: ahojte, my mame jeden den dobry a druhy cely placeme ☹ no, dufam, ze v 3.mesiaci to uz bude lepsie 😉 ale hlavne, ze uz nemame probl. s kolikami a kojenim 😉
tusim tu budeme najmensi 😎
ale uz sme zacali nosit 62 😉 cez vikend som neodolala a kupila som veronke krasne nohavice a trika z Nextu 😉

kajacz
1. okt 2007

ahoj susik- tak nám začína byť malá 68 😅 , Šimon plače málo, skor iba mrnčí a pučí sa. Už vie, že niesom pri ňom a začne sa zlostit, najviac, ked je sam s ockom... 😀
S tym poistenim sme to vyriešili tak, že sme ho nahlasili, ako rodinného príslušníka cudzinca, ktorý žije v ČR. Ked bude mat trvalý pobyt, nahlasime zmenu. Poradila nam to jedna velmi dobrá pani pri okienku na poistovni.

androna
autor
1. okt 2007

ahoj dievcata.my mame 67cm a nosime velkost 80.a Dany sa nam rozpohyboval po obyvaku pekne cuva ako rak a uz ho nemuze nikde nechat takze mame veselo.

ikka
2. okt 2007

ahojte dievcata... 🙂
tak to my nosime stale 68, ale uz z nej pomaly vyrastame

mam jednu otazocku a dufam, ze mi budete vediet poradit 😕
kedze sme obaja slovaci a mame len prechodny pobyt, mozme si v CR prihlasit auto na ceske znacky a platit cesku poistku? Da sa to? Alebo treba TP? Mate niekto skusenosti? Diky.....nemozem to nikde na nete najst a nemozem sa dovolat na dopr. inspektorat 😠 tak ma napadol modry konik 😀

androna
autor
2. okt 2007

ikka ja myslim ze nie ale skusenost nemam