Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

susik77
23. júl 2007

bianca: nie, nemame obcianstvo, len trvaly pobyt...a teraz mam pocit, ze mi to vsetko len komplikuje, pretoze uz nemam slov. obciansky...

emalea
23. júl 2007

susik a nie je to teda rodny list? Uf, tazko povedat, ja som sa s takym nazvom nestretla, ale co ine by to bolo? Inak ja myslim, ze to, ze mate trvaly pobyt tu nic nemeni na tom, ze vam rodne listy vydaju v SR. Moj otec je povodom z Prahy a od svadby zije na Slovensku. Po rozdeleni republiky si vybavoval dvojite obcianstvo a vsetko mu vybavovali sestry tu, vratane duplikatu rodneho listu, lebo im ho neposielal, bolo by to riskantne. Tak neboj 😉 Ale tie urady su dnes horor, tiez som si uzila svoje, zrovna v tehotenstve a po porode, takze hormony lietali a ja som sa parkrat z bezmocnosti a ich neznalosti rozrevala ☹ . Budem drzat palce, nech to dobre dopadne

emalea
23. júl 2007

Tak to ti verim, susik, ze mas problemy. Ja som v urcitom obdobi bola pre Cechov malo ceska a pre Slovakov malo slovenska, nikto ma nechcel, kazdy ma posielal k tomu druhemu, bola som hotova ☹ Ale vtedy to pramenilo z ich neznalosti a neochoty, samozrejme. Hadam sa to za tie roky zmenilo 😉

bianca
23. júl 2007

susik77:tak si tam na ambasadu skus zajst,alebo vyexpeduj draheho.Pani bola velmi mila,asi ze som bola tak daleko 😀 😀 😀

susik77
23. júl 2007

emalea: dik, hadam to nejak cez rodinu vybavime 😉 no, asi to bude vsetko na manzelovi 😎 a myslis, ze to teda staci vybavit na tej ambasade+zapisanie mimca do pasov tak do pol roka po jeho narodeni?

ao
23. júl 2007

susik: nebýva, tak 2-3 pred tebou max. Inak ja dávno nemám slovenský OP, vypršal mi a potom som mala už český trvalý pobyt, takže by mi nemali napísať akú adresu. žijem tu už od 1999 iba s pasom a nikdy som nemala problém

susik77
23. júl 2007

ao: tak supeer 😉 som sa bala podobnej fronty ako na cudzinec. policii 😎
chudak manzel, asi si to bude musiet vsetko zliznut 😎
bianca: tak to je super, ze su tam taki ochotni 😉

bianca
23. júl 2007

no keby som to nechala ja na svojom,tak deko by riesilo rodny list az pred sobasom.ja uz to normalne pocujem.

emalea
23. júl 2007

Susik, ako to myslis, pol roka po narodeni? Ze to nechces vybavovat teraz? Ja sa obavam, ze potom cez tu ambasadu to bude trvat celkom dlho, ked ste obaja Slovaci, tak by som tam sla cim skor, ale uprimne, neviem, ake su lehoty, ci sa to MUSI vybavovat.

Ako to vobec teraz je? Uz zrusili, ze kazde dieta, narodene na uzemi CR ma automaticky ceske obcianstvo? Viem, ze predtym ho malo a pred niekolkymi rokmi to chceli menit. Tak neviem, ako to teraz je.

Urcite si myslim, ze bude najlepsie, susik, ak si na tu ambasadu zavolas, aby si nieco nepresvihla a budes aj ty kludnejsia, hlavne,ked ti dievcata hovoria, ze su tam taki prijemni ludia. 🙂

ao
23. júl 2007

susik: pozor, to je úúúplne iný druh úradu... pracujú tam príjemné slovenky, ktoré ta práca baví a chcú ti maximálne vyhovieť. kdežto cudzinecká aspoň v Prahe je o píp slečnách s minimálnym vzdelaním, ktoré závidia schopnejším cudzincom a myslia si, že im berú prácu 😠

ao
23. júl 2007

emalea: pani na ambasáde mi hovorila, že na skoro všetky úkony majú zo zákona 60 dní. berú si číslo na mobil a potom zavolajú, ak je to vystavené skor, mne volali aj pri oddacom liste aj pri pase

susik77
23. júl 2007

emalea: ja len kvoli tomu, ze nemame tie rod. listy a neviem za ako dlho ich dostaneme 😎 Asi tam fakt zavolame 😉
ao: tak to je skvele, ja to tiez stale nechapem, preco nam cesi zavidia, ked tu robime kvalifik. pracu-my sme obaja VS a v nasich oboroch je stale v Cechach nedostatok ludi...

ao
23. júl 2007

a ešte k tomu občianstvu: myslím, že v ČR je to tak, že si pri narodení volíš české ak chceš, alebo iné po jednom z rodičov, ktorý je cudzinec

bianca
23. júl 2007

uj decka.Mespominajte cudz.policiu.Sa mi dviha zaludok. 😖

ao
23. júl 2007

susik: ja som podobný prípad, akurát podnikáme v tak špecifickom obore, že zároveň predávame aj na Slovensko, takže by som mohla žiť a pracovať kdekoľvek v strednej Európe 😝

susik77
23. júl 2007

bianca: podobne 😎 my sme sin s manzelom museli menit adresu trv. pobytu ked som bola v 4.mesiaci tehu, cakali sme rano od 6.15 vo fronte predo mnou kopec ukrajincov a pod. typkov, kt. mi fajcili do tvare...po otvoreni sme cakali este asi 3 hodiny vo vnutri a dostali sme sa k uradnicke kt. nas schvalne chcela vyhodit, kvoli total. blbosti, tak sme tam museli ist este raz 😎

susik77
23. júl 2007

ao: aj my mame dost medzin. obor: manzel IT, ja vo firme-biotechnol. spolocnost 😉

ao
23. júl 2007

bianca: máš pravdu, je to hroza... raz keď som tam dlho čakala, tak som strávila pol dňa tlmočením, lebo mi bolo ľúto a trapne pred tými vzdelanými a slušne oblečenými cudzincami, že tam na nich nejaká píp si otvára hubu česky a ešte k tomu priblble. keď som k nej večer prišla na radu, tak sa veľmi divila že nie som česká tlmočníčka najatá od tých cudzincov, ale Slovenka čo si ide predĺžiť pobyt... jak to, že viem tak dobre česky, no asi, že to nie je žiadny zázrak, keď som sa naučila aj iné ťažšie reči 😝

bianca
23. júl 2007

tu je zasa stale fronta vietnamcov a nasich slov.emigrantov romov,ale max.som tam cakala 2 hodiny
hej a este ma rozculuju ich pracovne doby.Neviem ako v Prahe,ale v OV maju iba 3 strankove dni a to od 8-12

emalea
23. júl 2007

susik, ja myslim, ze tie duplikaty sa vystavia na pockanie. Mne aspon duplikat sobasneho listu vystavili na pockanie. Skor to vybavovanie slovenskeho rodneho listu pre malu cez ambasadu bude trvat dlhsie.

ao, to je dobre, ked to netrva velmi dlho. Ja som si zase vybavovala ceske obcianstvo cez cesku ambasadu v KE a vsetko trvalo dvakrat tak dlho, nez mali zakonom predpisane 😠 . A furt zistili, ze im nieco chyba, tiez som tam chodila stat s brusiskom, na ulici, ani si niet kam sadnut, fuj, skarede spomienky 😒

ao
23. júl 2007

tak to ja teraz zvažujem, či sa mám pustiť ešte do vybavovania českého občianstva tu na úrade... veľmi sa mi nechce, asi až ke%d bude mimi na svete a budem doma

emalea
23. júl 2007

No mna caka cudzinecka teraz v stredu. Idem jednemu znamemu Srbovi tlmocit, tak ste ma 'prijemne' naladili, uz mi je z toho zle. Som zvedava, ako dlho tam skysnem a na koho narazim 😒 . Dufam, ze manzel bude moct zostat s dievcatami doma, lebo sa zblaznim 🙄

ao
23. júl 2007

bianca: v Prahe sa to mení každú chvíľu, dokonca sa mali sťahovať... ale čo pamatám, tak mali každý deň, v piatok iba doobedu

susik77
23. júl 2007

baby a mne je este dost smiesne, ked si kolegyne- cesky myslia, ze mi robi probl. citat ceske knihy 😀 Asi preto, ze oni nerozumia slovwensky tak si myslia, ze nam robi probl. cestina 😀

susik77
23. júl 2007

keity: ale tusim v Kladne je cudzinecka, ze?Aspon ked som prac. v Slanym, chodili sme do Kladna...tak tam nebolo az tolko ludi co v Prahe...

ao
23. júl 2007

susik: a ako s nimi rozprávaš, po česky alebo po slovensky?

susik77
23. júl 2007

emalea: prepac, omylom som Ti napisala keity: preskakujem tu v 2 diskusiach 😎

emalea
23. júl 2007

ao, myslis ceskeho obcianstva pre seba? Ja som to zase chcela stihnut do porodu, nakoniec to bolo len tak tak, ale ako cudzinec by som tu vtedy musela za porod platit a uz vobec si neviem predstavit tie vybavovacky s malymi detmi. Ja neviem, ako je to teraz, stale to menia, ale vtedy som to musela vybavovat cez cesku ambasadu v Kosicicach, teraz je uz teda len v bratislave, neslo to cez Cechy. No bordel. Lenze vtedy ani celkom nevedeli, jak to maju presne robit. Predpokladam, ze sa uz dali trochu dokopy a vedia v tom chodit 😵

ao
23. júl 2007

emalea: tak to prajeme veľa šťastia a hlavne trpezlivosti..musíš si povedať, že tie slečny sú na tom vlastne horšie než my... robia prácu ktorá ich nebaví a za malé peniaze, vlastne sa musia poľutovať 😀

bianca
23. júl 2007

ja som sice iba zdr,sedtra,ale u nas na odd.bolo 32 sestier a ked som sem sla s K.Varov kde bolo plno Slovakov,tak som si myslela,ze ked to je pri hraniciach,ze tu bude tiez plno nasich,ale nie.Bola tu iba jedna a aj ta po roku zdrhla a ja som tam bola sama Slovenka(alebo ako Cesi hovoria a ja to nenavidim"slovena")v celom kolektive