Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

zuzac
30. sep 2008

Priatel je čech, ale s ním sa rozprávam slovensky. Aj vonku rozprávam slovensky a aj medzi známimi.Za slovenčinu sa nehanbím.Len na toho drobca som sa snažila česky, tiež je mi smiešne ked sa počujem.Takže ste ma povzbudili a nemusím sa teda bát aj na malého slovensky. Mne sa to teda aj viac páči. Tá slovenčina je peknejšia a dá sa mu viac pekných slovíčiek povedat slovensky ako česky. Máme krásne zdrobneniny, to češi moc nemajú.

sisa88
30. sep 2008

zuzac- urcite...a je to hlavne prirodzene. v cudzej reci, aj ked oide o blizku cestinu sa nikdy nevyjadris tak ako vo svojej materinskej🙂

susik77
30. sep 2008

sida, super, tak daj vediet, ked prides do uhrrinevsi,
kajacz: no, oni sa navonok tvaria milo, ale za chrbtom ohovaraju...teda ako kto, ale dost casto vidim rozdiel ako jednaju ked hovorim cesky a slovensky-akokeby ma posunuli o priecku nizsie ☹

susik77
30. sep 2008

sorry, sisa 🙂

inak, asi je to nieco podobne ako my berieme ukrajincov-ze su na vychod od nas, tak niekt. cesi beru slovakov

sisa88
30. sep 2008

susik77- a nieco na tom samozrejme bude...stale to tak bolo a bohuzial s tym nic neurobime..ako dlho tu uz byvas? a kedy si zacala hovorit cesky?

lullka30
30. sep 2008

Ahoj baby, tak som zpátky po 3.týždnoch to Slovenska, bolo super, veď ako vždy 😉
Natalka má od včera sopel, takže celú noc preplakala, dúfam, že sa jej to čoskoro zlepší.
Ja sa s malou tiež rozprávam slovensky, manžel česky a on sa bojí, že bude mať z toho guláš, ale ona je šikovná 😀 a bude krásne hovoriť česky a s babkou a dedkom v Nitre zase po slovensky.
Ak by ste naplánovali nejaký zraz, tak by sme sa určite s Natal pridali, veď som Vás už dááááááááááááávno nevidela

womenne
30. sep 2008

Ahojky
planujeme sa buduce leto stahovat do ČR mam 2.5ročne dvojičky chalanov ktory ešte riadnenerozpravaju ale už sa puštaju najme Sebastianko,mylsiteže potom bud mat problem prejstna češtinu?vy ste chodili na nejake doučka alebo ste ich samy učii ak ano akou formou?mamz toho strach ale som rada že to bude tak skorolebo keby chodili už do školy by to bolo horšie.a vam sa ako zvykalo?

sisa88
30. sep 2008

lullka30 a kde v prahe sa nachadzas?
womenne- ja som v P9 len od marca a cesky este tiez nerozpravam..snaz nebude nutne..
ozaj baby, co uz cesky hovorite, ako a po akom case ste zacali?

betka007
30. sep 2008

sisa my sme z Hornych Pocernic 🙂

susik77
30. sep 2008

sisa: ja som zacala asi po 2 rokoch. pracovala som v lekarni a proste ma majitel donutil. bola som ale asi blba, nemala som tam nastupit, aj sa z neho vyklul dobry blbec, vsetkych nas vyuzival... 😠

betka007
30. sep 2008

baby, vo stvrtok ideme s laurou do motola konecne na komplexne vysetrenia, tak som zvedava na co pridu, budu jej brat krv na vsetko mozne a moc a tak..

susik77
30. sep 2008

betka: drzim palce 😉

zittka
30. sep 2008

betka - vo štvrtok budem na vás myslieť, držte sa

u nás nič extra nového, sme zo dňa na deň šikovnejšie 😉

sisa88
30. sep 2008

betka tak to je super...ako dlho si v prahe?z ujezda je to na skok a odkial si zo sk?

zittka
30. sep 2008

vlastne kecám, máme novinku, už týždeň Markétka chodí, už vie pár slov a tiež sa postaví sama v priestore 🙂 🙂 🙂

sisa88
30. sep 2008

susik- a co robis teraz vlastne pred materskou?a v SR si robila tiez v lekarni?

kajacz
30. sep 2008

ahojte dievčence 🙂 ako sa to tu pekne rozbehlo... 😉
betka- držím palce aby vám vyšetrenia dopadli dobre, možno nič nezistia a jednoducho z toho vyrastie... 😉
zitka- u nás je to rovnaké, Šimon už skoro behá, všade dojde sám- hlavne k odpadkovému koši, tam chodí hádzat všetko, čo mu príde pod ruku... 😀 Kolko meria Markétka? Šimon mal na roku 10700g a 83cm.
Dnes som mu bola kúpit botky vel.22, ešte jesenné, zimné sa mi zdá priskoro dávat... 😕
sisa- pred materskou som robila 5 rokov sestru v nemocnici, zo začiatku som hovorila slovensky, ani nikto nevyžadoval aby som hovorila česky. Potom mi to nejako samo išlo na jazyk...asi tak za rok

bianca
30. sep 2008

ahojte babulky.Tak sme doma s porodky a zajtra zacinaju behacky za papiermi

kajacz
30. sep 2008

bianca- gratulujem, nech vám malá robí iba radost... 😵

sisa88
30. sep 2008

bianca:blahozelam!prajem vsetko dobre, vela mliecka a pokojne noci.
susik: uhm, tak snad uz v tej lekarni nepracujes..ono s tymi ludmi zavisi aj kde clovek pracuje. Ja som pracovala ( stale som zamestnana) v amer. fy tak tam je jedno ako hovoris ani v CZ pobocke s tym nema nik ziadny problem..preto som sa s tym nestretla..takze to vsetko zavisi asi od inteligencie tych ludi...ani ja si pravdu povediac nevsimam,ci ukrajinka ktora predava ma super slovebsky akcent, pride mi to mile, ze sa snazi.takze to je tak asi ako so vsetkym..neviem, som zvedava kedy to pride aj na mna ale asi to pride same, slovami, uz aj teraz sa mi stava ze pouzijem nejake CZ slovo,a tak.. a manzel je tiez zo SK?
betka- tvoj manzel je tiez zo SK?

kajacz
30. sep 2008

sisa- odkial zo Spiša si? Ja som z Jamníka a manžel z Odorína...možno vieš...

sisa88
30. sep 2008

kajacz- jasne, ze poznam..som z krompach ale od vysky som zila 14 rokov v BA🙂 a teraz tot do prahy za manzelom...urcite som mala spoluziacky na gympli- sofrankova a samolova neviem ci boli priamo odtial ale zda sa mi, rocniky 76

sisa88
30. sep 2008

kajacz, susik,betka, pozeram ze vsetky mate rovnako stare babule...ozaj, kolko mali v pol roku? moja ma 9600g a 72 cm...tak snad to pojde teraz do vysky🙂)) 😎 je to z MM, takze problem by to byt nemal..akurat dnes jej nejako nechutilo, tak snad nie je na dietke hehe 😎

kajacz
30. sep 2008

sisa- Šimon mal v 6.mes. 8410g a 73cm...a to hovorili, že je velký... 😀

susik77
30. sep 2008

sisa: ja som tiez 2 roky pred materskou robila v Amer. fy. v Prahe. Nie si nahodou v mojej? 😀 😎 V akom robis obore?Tiez tam uz nebol problem so slovencinou, ked som nastupila bol pomer skoro 50:50 cesi a slovaci 🙂
manzel je tiez slovak. Inak, ja som si na cestinu uz zvykla, pride mi uz normalne s cechmi hovorit cesky, kamaratky mi hovoria, ze hovorim velmi dobre, len makko 😎
Verca mala v polroku okolo 6.5 kila, ale potom to roztocila 😀 😎 Teraz v 13 mes. ma uz asi 13 kg 😝

lullka30
30. sep 2008

Sisa, bývam na Prahe 4
A naša Natal tiež už konečne chodí, si dala načas 🙂
v 6.mes vážila 7,6 kg a teraz v 15.mes 11.kg
Gratulujem Biance k Barborke, hlavne nech ste zdravé baby

sisa88
30. sep 2008

ahojte, tak som spat, pokusila som sa dat malu spat, som zvedava dokedy 😲 od porodu som nespalam je hore kazde 2-3 hodky...mozno ste mali to iste...snad sa do vianoc vyspim 😀
susik---fy je IT, cz pobocka ma sidlo na chodove, SK v poluse- lahko rozlustis a ty?nebudeme predsa robit reklamu
baby - kedy sa vam posadili baby a musia to urobit same alebo ako to je? a ozaj pretacali sa resp kotulali sa a ak tak kedy? moju to nejako nebavi, ona len stale na rukach na brusku lezi, to uz od narodenia- v tom je dobra, ako nam povedala intrusktorka na cviceni, ze to vie dobre do 2. patra hehe 😀 .
ja viem ze vsekto je individualne a aj to tak beriem , len pre zaujimavost chcem vediet, kedze vsetky mate rovnako stare babule, tak ma to zaujima..vdaka

betka007
30. sep 2008

ahojky sisa, si si vsimla dobre, nase mabulky su robnako stare.. sme rodili ako na beziacom pase jedna po druhej 😀 . Inac v Prahe som od skoncenia skoly. Nastupila som do prace ako zdravotna sestra cca4-5 rokov? som tu? Manzela mam cecha.

Baby dik za oporu a povzbudenie ☹ . Inac nasa Laura zacala chodit pred prvymi narodeninami. Uz aj stihla zistit ako tie nohy funguju a zacina behat 😀 . Je srandovna. AJ so zubami sme pokrocili. Uz ma 4. Dva dola a dva hore. A zacina nas napodobnovat, bud v gestach alebo v reci..Komediantka no...

Bianca gratulujem, ani som nestihla zaregistrovat, ze uz to je... Ste ok? A co porod?

conquest
30. sep 2008

Ahoj vsem🙂
koukam, ze je to vicemene feministicke forum, tak se snad nebudete zlobit za zborceni konvencnosti teto diskuze;)

Mam jen otazecku, brzy prijede za mnou snoubenka ze Slovenska a radi bychom si nasli vlastni bydleni. A koukal jsem, ze je tu hodne maminek ze satelitu a v okoli Prah (Uhrineves, Mecholupy).

Rad bych vedel, jake je tam bydleni pro rodinu, zdali je tam obcanska vybavenost, detska hriste nebo moznost jit do prirody))

Jinak rada vsem, ktere jsou diskriminovany kvuli Slovenctine. Budte tvrde a nedejte se! Cesi se nad Slovaky nepovysuji, ale blbci ano.

zuzac
30. sep 2008

conquest: tú poslednú vetu si krásne napísal, súhlasím 😉 Nech sa vám darí.