Slovensko - maďarský pokec

gabii83
12. nov 2008

sziasztok, ha valakinek van kedve magyarul barmirol tarsalogni, szivesen vennem, nincs nagyon kivel beszelgetnem itt BB, csak telefonon keresztul.
szules, terhesseg, receptek, akarmi, ..... 😀

olinka6226
13. nov 2008

baby ja osobne voci madarom nic nemam, len ma mrzi ze sa zbytocne robia rozbroje kvoli nejakemu trapnemu futbalu. som toho nazoru ze dostali aj slovaci aj madari. proste vytrznici. a malo byt jedno akej su narodnosti ci su indian, japonci, madari, slovaci alebo ja neviem anglicania, boli tu aj poliaci, boli rozbroje podobny postup a nikto z toho Podstatou predsa bolo potrestat vytrznost. je mi z toho velmi smutno.

co sa tyka madarov zijucich na slovensku, plne ich akceptujem, hoci mi priznam sa vadi ak pridem uz len do samorina a v obchode ci na pumpe sa nedohodnem, pretoze dotycny/a NEVEDIA po slovensky. Nikomu neberiem jeho narodnost ani slobodu hovorit jazykom akym chce, ale ak niekde zijem, mam ovladat aj uradny jazyk toho konkretneho statu (hlavne ak sa tam narodim). Ved kolko jazykov vies, tolko krat si clovekom. Ja sama hovorim okrem slovenciny dalsimi 3 jazykmi (cestinu neratam).

gabii83
autor
13. nov 2008

olinka mas pravdu, lenze ten system na skolach je taky ......., ze sa velmi nenaucis, moj brat je v 3. rocniku a veru som sa cudovala, ze s akym systemom im tam tu slovencinu ucia, je to trapas.
ja osobne sa snazim velmi aby som sa zdokonalovala, rozsirujem slov. zasobu, citam knihy po slov, zo slovnikom, vypisem si slova, ktore nerozumiem, no ale priznam sa len odkedy chodim na VS, ale sa tesim na to, aj ked mi to trva 2 krat tak dlho, ale oplati sa to.
len teraz mam tazkosti, chystam sa ku kadernicke a neviem ako jej povedat, co vlastne chcem s vlasami, musim si to premysliet, a tak, sranda........ nieze tam zostanem v hanbe 😉 😝 😔

no ale tesim sa na vase nazory, aj madarcina je len jeden z jazykov, no nie????

tilly
13. nov 2008

ja neviem, rozbroje sú len u politikov a jebbíkov... my bývam v polomaďarskom meste a žiadne napätie necítim, tak isto pijeme so susedmi slovákmi ako s maďarmi 😀 tak isto spolu ideme na silvestra, tak isto si pomáhame, radíme, kupujeme harantom darčeky, tak isto sa furt tí naši haranti mlátia medzi sebou 😀

takže nechajme spory na idiotských politikov a chlapíkov, čo sa chcú biť a ani nevedia prečo sa mlátia a my majme stále dobré vzťahy 😉

sisulik
13. nov 2008

olin...na to aby madari zijuci na SR ovladali perfektne slovencinu...k tomu by sa mala pricinit vlada, nie? 😉 zrejme je nedostatok slovenciny na madarskych skolach...slovencinu by mal ucit slovak ktory neovlada madarcinu...tak sa madarske deti naucia slovencinu bez toho aby im niekto na slovencine aj "tlmocil"...ja nemam madarsku skolu a to prave preto aby som ovladala slovencinu perfektne ma rodicia zapisali do slovenskej skoly za co im dakujem..lebo slovencinu ovladam tak asi ako kazdy bezny slovak a madarcinu som nezabudla...;)

sisulik
13. nov 2008

tilly...sikulka 😉

olinka6226
13. nov 2008

no podla mna by madarske skoly mali fungovat na baze bilingvalnych a nie cisto madarskych so 4 hodinami slovenciny tyzdenne. cize 50% predmetov v SJ a zvysok v MJ. ano mala by sa pricinit vlada, suhlasim.

gabii83
autor
13. nov 2008

to aj suhlasim, na bilingvalnej baze, ale je z toho dost co aj moj brat sa uci, ale je to taky blby sposob, nechce sa mu velmi tu SJ 😢 , ale musi, je im to tazke.
no to ale nechajme na politikov, za to su platene. 😒

ka4
13. nov 2008

ahoj aj ja som maďarka a muža mám slováka,problém nie je v nás ale v politikoch.tu vo vranove som len jednu tetu stretla aj ona je s nitri čo vie po maďarski. tak som rada že nás je viac

darina77
13. nov 2008

Ahojte, pridám sa medzi vás. Aj môj manžel dáva tomu slovenčinovi - celý život prežil medzi maďarmi, chodil do maďarskej školy, na vojne bol v Komárne a teraz v robote zvykne pracovať s čistým slovákom. Minule videl na strome sovu a nevedel ako sa povie po slovensky sova a povedal mu , že aha vták čo robí húú. Niekedy je to sranda bývať na zmiešanom území.

gabii83
autor
13. nov 2008

ja ked mi niecco nenapadne, tak je to ize, alebo kicsudi - micsudi, citaj kičudi mičudi. 😀
ale niekedy ma naschval necha trapit, a ja vysvetlujem plnymi ustami, az sa spotim, kym na to pride co vlastne chcem. 😝

eva7780
13. nov 2008

darina to mas pravdu,ja ked od manzela chcem prelozit daco po madarsky do tajnicky,tak nemam sancu 😀

sassi
13. nov 2008

ja som mala spolužiačku - cela rodina Madari, ale deti dali so slovenskej školy
hovorila, že každy normálny Madar neuberie dieťaťu šancu na vzdelanie len tým, že ho da do madarskej školy a potom čo? Ona bola velmi šikovná a po gymnaziu sa mohla rozhodnuť, či pojde na slovensku alebo madarskú univerzitu.
Na UKF v Nitre, ked som študovala, som to videla, ako to funguje, mala som spolubývajúce na izbe, dve Madarky, čo ani slovo po slovensky nezaťali, jedna mala aspon snahu, aj sa čosi naučila, ale ta druhá sa s nami po celý rok vôbec nebavila, vraj nerozumie ... tak ako može mať maturitu zo SJ, ked ani slovo nerozumie???
Jediná méta pre madarských študentov bola, dostať sa aspon na 1 semester na univerzitu do Budapešti...

ja by som to na politikov absolutne nezvalovala - jedine to, že robia rozbroje, Slota a jemu podobní ...
ale to či sa niekto naučí, alebo nenaučí po slovensky, kedže žije a pracuje na Slovensku, to je každeho osobná starosť.
Ja keby som žila ako Slovák na uzemí ineho štátu, tak sa isto snažím naučiť čo najlepšie, a deti ani nehovoriac, tie by fungovali tiež dvojjazyčne.

eva7780
13. nov 2008

u nas je kopec takych a dost vela mladych ludi co nevedia ani ceknut po slovensky,takze sa pomaly ani z domu nemozu hnut

sestri
13. nov 2008

tak my sme sa z Blavy presťahovali do NZ pred 11 rokmi a nikdy som nemala žiadne problémy...jediné čo si neviem zvyknúť je, že práve deti mi vôbec nerozumejú...robím totiž v maďarskej dedine.so staršími ľuďmi nemám problém, vždy sa dajak dohodneme, ale niektorí mladí doslova odmietajú rozprávať po slovensky a to je najhoršie.a mne sa čudujú, že sa neučím po maďarsky.

darina77
13. nov 2008

Ináč ani moja mama nevie po slovensky, ale nás deti dala do slovenskej škôlky aj školy, akurát na rodičku učiteľke nič nerozumela, len moje meno. Ale nikdy nepochybovala o tom, že urobila správne rozhodnutie. Aj ja som teraz dcéru dala do slovenskej školy a je mnoho ľudí, ktorým sa to nepáči. Ale nechcem aby dopadla ako moja švagriná, ktorá keď išla ku gynekólógovi museli ma zavolať dnu, lebo nič nerozumela.
A ešte ma napadlo minule sme si išli von sadnúť s ešte jedným mužovým kamarátom a keď prišiel čašník, že čo si prosí tak on, že prineste traja kofolovia.

sassi
13. nov 2008

nam sa stalo, že nas v strede madarska zastavili policajti a manžel vyhlásil "a sme v r....i, s tým sa nedohodnem!" Stiahol okienko, a pan policajt na nas že "dobrý večer" kukol do auta a povedal "pokračujte..." 🙂

Inak sesternica byva v nemecku a tam Turkyne tiež ku gynekologovi a k porodu s tpmočníčkou 😕

eva7780
13. nov 2008

od nas jeden isiel na sud a museli mu zohnat dakoho na preklad 😉 ja som tiez robila v madarsej skolke aj ked som slovenka a po madarsky neviem .no bola to riadna sranda,jediny chlapec vedej aj po slovensky aj po madarsky

gabii83
autor
13. nov 2008

traja kofolovia, to sa mi paci,

no chyby si spravim aj ja, aj sa bojim, ked mame ustne skusky v skole, ale nastastie sa viem vyjadrit s inymi slovami, roznymi sposobmi, synonymami, takze zatial som vzdy vedela povedat co som chcela.

odkedy byvam v BB mam aj celkom iny nazor, lebo ozaj aj u nas v Sturove odkial pochadzam skoro 12 tis. obyv. a z toho 69% madarov, 28% slovakov. a vela mojich rovesnikov nevie po slovensky len ze ahoj, ako sa mas? priatel bol z toho zhrozeny, ked bol u nas, nehovoriac o madarskych napisoch vsade 😉 , a ze v obchode nas vitali s Jo napot, viszlat, a tessek. no on mal z toho nervy, ale teraz uz celkom vela veci rozumie, ako som si vsimla. no neviem ci sa na to mam tesit, alebo nie. ale rozpravat sa mu nechce vobec, ale dohodli sme sa, ze nasa dcerka bude vediet po madarsky, aj tak uprednostnuje potom slovencinu, ale aspon hovorit, ak ma uz matku madarku.

sassi
13. nov 2008

gabi - kolko rečí vieš, tolkokrát si človekom, jasne ju nauč, aj kvoli starkím, aj kvoli tomu, že raz bude mať výhodu 😉 Ja ti držím palce, aby s ati bilingvalna vychova podarila, ale je to náročné ...

gabii83
autor
13. nov 2008

dakujem sassi, aj ja sa trosku bojim, ale zvladli to viacery deti, napokon niekde 2 jazyky vediet je zakladom, len aby to v jej hlavicke nespllietli tie 2 jazzyky, uvidime. 🙂

gabii83
autor
13. nov 2008

no musim sa priznat, zatial som co sa tyka madarciny vyhodu som nemala v BB aspon. jednu taku pracu som si nasla na profesii v Bb, kde madarcina bola vitana, nic viac. takze si to tu nevyuzijeme. nie je kde

csilla76
13. nov 2008

ahojte 🙂 sziasztok super téma 😵

ja mam madarsku narodnost,vyrastala som v rodine kde kazdy rozpraval po madarsky....

ale som chodila do slovenskych skol takze je mi to jedno a tesim sa ze ovladam obe jazyky....

gabi köszönöm az ip-t nagyon aranyos vagy,fogok válaszolni de picit később mert nemrég jöttem meg melóból és főznöm kell

sisu szia,hogy vagytok?hogy tetszik az uj lakóhelyetek?

olinka6226
13. nov 2008

vyuzije ked pojde k starkym, alebo do madarska 😉

csilla76
13. nov 2008

evka jooj aj ty si tu moja...no ved ano..nejake slovicka aj ty vies,muzik ta naucil,ze? 🙂

miriamkac
13. nov 2008

Ahojte....my sme tiez mix rodina...MM sice pochadza Juz. Slov., a madarsky vie, ale nerozprava.(U svokrovcov sa rozprava len slovensky) Ked sa jeho aj svagra pytali, kde sa naucil po madarsky, tak ich odpoved bola:"V slovenskej skolke." 😀 😝 😀
Ja mozem potvrdit, ze ked pridem "dole na madarov"....tak som sa este nestretla s tym, ze by sa niekto odmietol bavit slovensky, prave naopak ti ludia vlastne nemaju moc prilezitosti sa slovensky bavit a su vdacni za kazdu jednu, ktora pride. A mne to pripada straaasne mile, ked aj nevedia sa riadne vyjadrit, ale roznymi sposobmi sa snazia komunikovat a porozpravat 😉 🙂 .....Ako to tu bolo pisane....je to v ludoch... 🙂

gabii83
autor
13. nov 2008

tam urcite olinka 😉 len sa tam asi casto nedostaneme

gabii83
autor
13. nov 2008

ok, csilla. köszike. én meg megyek tanulni. most már tényleg.
(ok, dakujem, ja idem sa uz ozaj ucit) 😀

sestri
13. nov 2008

myslím, že deti nebudú mať problém sa naučiť po slovensky...

🙂

darina77
13. nov 2008

Gabi, ale bude vedieť bezbolestne dva jazyky. A pekne píšeš po slovensky, kebyže nepovieš ani neviem či si maďarka alebo slovenka.

sestri
13. nov 2008

inak musím povedať, že väčšinou sú okolo mňa samí srdeční a milí ľudia...to len politici robia rozbroje.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre