Smradľavé uteráky. Čím to je? Môžem ich prať na 90°C?

dominica
25. feb 2008

Baby, poraďte, smrdia nám uteráky. Nechápem prečo, ale len niektoré, sú normal oprané, ožehlené a idem si utrieť tvár a smrad jak zatuchnuté staré ponožky. Perem všetky uteráky rovnako na 40 stupňov s avivážov a niektoré smrdia a niektoré nie a staré su neni, tedy myslím, že po 3 rokoch používania by nemali byť. Môžu sa uteráky oprať na 90tke?

yasminelle
26. feb 2008

Baby vy uteraky aj zehlite? To mne sa asi nebude chciet...

Ja sa prave chystam osamostatnit od rodicov a v nedelu som 1.krat v zivote sama zapla pracku. Tak to musim vycihat s tym smradom, lebo nam doma uteraky smrdeli len vtedy, ked ich moj lenivy brat hodil zhuzvane mokre na zem. Inak nikdy.

nikka.vo
26. feb 2008

Holky, teď mi vysvětlete... Mě ručník nesmrdí a příteli za pár dní ano 😕 Čím to je? Že by tím, že je na něm víc vody, tím že je výšší a schne mu ručník déle? On je čistotnej, aby si někdo nemyslel, že je špindíra a proto mu smrdí ručník 😅

Jinak peru někdy na 60 někdy na 90, ale co vím, tak je lepší na 90 😉

dominica
autor
26. feb 2008

asi to bude tým, že má uterák mokrejší po utrení a dlhšie schne, ináč si to neviem vysvetliť.

kili
26. feb 2008

prepáčte, že sa sem zamotám, mne je len strašne smiešne, že sa téma o smradlavých uterákov roztiahla už na 3 strany 😀 😀 😀
ale určite je to zaújmavé, ale akosi sa mi to tu nechce čítať.

nguyen
26. feb 2008

nam sa toto stalo s oblieckami ze som ich nejak blbo vystrela ked som ich susila a sice uschli ale neskutocne smrdeli, musela som ich potom oprat asi 3x za sebou aby to prestalo smrdiet ale presne ako vravis ako take stare smradlave ponozky fuuuj, moj nazor je ze to bude vlhkostou, bud tym ze su v kupelni alebo ich susis tak ze sa to z nich neodparuje ako ma. Inak si to neviem vysvetlit

nikka.vo
26. feb 2008

kili, je to tím, že nikdo neví přesně čím to je a jsou tu různé názory... co je na tom divnýho? 😕

kili
26. feb 2008

nikka, však nič, som písala, že určite je to aj zaújmavá diskusia 😉

dominica
autor
26. feb 2008

ja sa tiež čudujem, že téma uspela 😀 , pôvodne som myslela, že skoro nikdo nenapíše, ale som rada, že sa baby zapojili a radia.

ajuskamimi
26. feb 2008

ja som mala tiez taky isty problem, u nas vznikol tak, ze ked sa manzel osprchoval, nechal osusku alebo mokry uterak uschnut v kupelke, kde nemame okno /klasicka panelakova bytovka/ a teda tam nie je dobre prostredie na schnutie. Skoro vsetky som mala ako zatuchnute. Osusky a uteraky periem na 60tke zakazdym. No a aby neboli stuchnute, pomohlo to, ako tu uz baby pisali s tym octom. Akurat ja som ho nedavala do prania, ale nasmradnute osusky som pred pranim namocila do vody zriedenej octom, aspon na cca 3 hodky. Takto som to zopakovala 3x po sebe a nesmrdia. Ked sa manzel sprchuje, naucila som ho, ze akonahle je osuska ci uterak mokyr, radsej ho zavesim na balkon alebo radiator v izbe, aby sa ususil. Ono ak smrdi aj pradlo, je potrebne precistit pracku, lebo moze to byt aj tym, ze je moc zanesena vodnym kamenom. Na to je takisto najlepsim receptom ocot 😉

dominica
autor
26. feb 2008

Tak uteráčiky sa perú v octe, dala som ich na 90tku a potom pôjdu von na slniečko do okna. Len ešte musím vymyslieť, kam ich presťahovať.

nattie
26. feb 2008

dominica - ja mam podobny problem ale to len s jednym typom uterakov ( mam ich 3 kusy) na ruky - smrdia desne po prvom poziti, hoci po vyprani vonaju ako ostatne - si myslim ze je to asi v materiali a ani moc dobre nesaju

a pritom ostatne mi nadherne vonaju pomerne dlho

ja uteraky aj osusky zehlim a periem na 40° a raz za cas na 60°

bibinka
26. feb 2008

kdesi som čítala, že aby bolo prádlo aj po vypraní krásne voňavé a hlavne mäkučké , treba ho šupnúť do sušičky a ak tvrdé uteráky zmäknú-viď reklamy na lenor 😎 . No ale sušičku nemá každý, že? 😀 😀

smileko
26. feb 2008

Ahojte, mam podobny problem, ako vy. Chcem sa spytat-ten ocot davate do ktorej nadobky? Spolu s praskom/gelom alebo do avivaze?

lienockaa
26. feb 2008

bibinka- sušičku máme cca pol roka, ale žeby urobila zázrak s tvrdým x-ročným uterákom, ktorý si pamätá ešte azúr prášok, to nemôžem povedať..inak ale je všetko prádlo o kúsok mäkšie, ak sa vysuší v sušičke, to je pravda..

anney
26. feb 2008

Moje zkušenost je taková, že prádlo smrdí pokud se ihned nepověsí nebo dlouho schne a blízko sebe.Jako pokud je sušák přecpanej, prádlo nedýchá a neschne.Potom usschne po delší době a smrdí.Takže hned rozvěsit. Taky třeba jsem dřív věšela prádlo v místnosti, kde se netopilo.Prádlo schnulo hodně dlouho, dlouho bylo vlhké a tím vlastně pak smrdí.Nezáleží tolik na stupni vody při , které se praly.Stačí 60 C, to by mělo z utěrek vyprat normální špínu. 😉

pohadka
26. feb 2008

Ahoj ,
mám taky ten samý problém ne s ručníkama, ale se svetrama. Peru v bonuxu a silan nebo lenor aviváž. Po vyprání vyndavuju prádlo hnedka. Pokud to jde tak na balkon a ostatní na sušák a postím topení . a ty nesmrdí.
Ale na tom svetru to zůstává i po několika praní za sebou a to je mám chvilku. 😢
nemáte někdo nějakou radu?? díky díky

zuzinka6
26. feb 2008

Pohadko já to měla taky na svetru a proto sem ho prala asi 20 krát do kola...sice pak nesmrděl, ale byl tak sepranej, že sem ho stejně nenosila...mě pomohlo to dát na 1200 otáček vyždímat a na balkon do větru...záleží taky na aviváži...persil zelenej tekutej smrdí za zatuchlinou sám od sebe...aviváž se mi nejlíp osvědčila Lenor spring...žlutej.
fakt krásně na tom prádle voní a vydrží dlouho

blovitc120
26. feb 2008

smileko, ja davam ocot do prania, nie do nadobky. nalejem ho rovno do pracky (mam zvrchu plnenu, ale aj spredu by som to tak robila). a zabudla som minule napisat, ze uteraky tiez zehlim, bez naparovania. to este na ZS sme mali taku besedu o prvej pomoci a teta doktorka tam povedala, ze keby sa niekto zranil, treba prezehlit uterak kvoli tomu, ze ta teplota znici bakterie. takze uteraky zehlim bez naparovania (nie, aby boli rovne, ale vlhko z naparovacky moze drzat bakterie). to je teda postup, co 😀 ? ocot, 60°C, zehlenie bez naparovania 🙂

smileko
27. feb 2008

blovitc, dakujem 😉 . Ja mam tiez zvrchu plnenu pracku. Vyskusam....

yasminelle
27. feb 2008

Ahááááááááááááá, tak preto sa uteráky zehlia, kvôli baktériám.... A ja, že ste všetky také dokonalé gazdinky, že aj uteráky musia byť perfektne rovné 😀

pralinka25
27. feb 2008

ja neviem ale kedysi sa to kvoli bakteriam zehlilo, lebo pracky boli romo kombi a v jednej vode sa pralo vsetko a vseobecne pracky neboli take dokonale a asi ani prasky ale v dnesnej dobe moderne pracky ktore plachaju a zmychaju o 106 a aj stupne su vyssie a prasky az moc agresivne si nemyslim ze by nejaka bezna bakteria prezila.

dadulka19
27. feb 2008

hm,ja uteráky nežehlím 😒 ,ale mamina ich žehlievala 😵

a občas sú aj u nás smradľavé uteráky ☹ ,ale od kedy ich vešiam na sušiaku cez 2 šnory ,tak je to o.k.Prípadne ich aj pretočím 😒

danielala
27. feb 2008

Dominica, teraz mi napadlo, ze to sa mi stavalo v nasom dome okolo maja, ze mi tuchlo pradlo v kupelke, ked uz sa v dome nekuri, ale este nie su ani pootvarane vetracie okienka, lebo nie je tak teplo,a vyriesilo sa to hned, ako som v kupelke zacala mat otvorenu vetracku. Asi ti tam "stoji" vzduch, niekedy fakt stacia aj vacsie rozostupy medzi vesanymi vecami.

dominica
autor
27. feb 2008

díky, som práve v testovacej fáze. Uteráky sú vyprané na 90tke s octom, vysušené na slniečku, čiže rýchlo, len žehliť sa mi nechcelo a poskladané v skrini. Tak som zvedavá, jak ich začnem vyťahovať a používať, čo to spraví, zatial tieto 2, čo používame od dnes pekne voňajú. Uvidím, čo spravia ďalšie.

andrea78
27. feb 2008

ja periem uteráky a osušky, aj kuchynské utierky vždy na 90, priznám sa že nežehlím (to len medzi nami, o tom nikto nevie 😀 ), po vysušení pozvíňam a nesmrdia nikdy

denik
27. feb 2008

no neviem, ci myslim na rovnaky "smrad" ako vy.. tak do kysla? 😀 ale mne sa to stalo pri takych hrubsich uterakoch (frote), ked som ich susila a boli dost na husto.. stava sa mi to aj ked vyperiem svetre a maju malo miesta pri suseni.. teda medzi jednotlivymi snurami na susici..

dominica
autor
27. feb 2008

neviem, či do kysla, ale podľa mňa jak staré ponožky, také zatuchnuté 😀

denik
27. feb 2008

hej, take fuj 😝 ze sa umyvam este raz 😖

monkula
27. feb 2008

domi, veď daj ovoňať, nech posúdime... 😀 😀 😀

dominica
autor
27. feb 2008

áno, presne také fuj, že sa musím umyť ešte raz 😀 😀 😀
monkula 😝 😀 😀