Smradľavé uteráky. Čím to je? Môžem ich prať na 90°C?

dominica
25. feb 2008

Baby, poraďte, smrdia nám uteráky. Nechápem prečo, ale len niektoré, sú normal oprané, ožehlené a idem si utrieť tvár a smrad jak zatuchnuté staré ponožky. Perem všetky uteráky rovnako na 40 stupňov s avivážov a niektoré smrdia a niektoré nie a staré su neni, tedy myslím, že po 3 rokoch používania by nemali byť. Môžu sa uteráky oprať na 90tke?

johanda
25. feb 2008

dominika, 60 st. bohatě postačí 😉

dominica
autor
25. feb 2008

ok, len som rozmýšľala kvôli tomu smradu o tom

terezzka11
25. feb 2008

Mozu sa prat na 90tke. 🙂 Tiez som mala raz ten problem. Ale bolo to tym, ze som pradlo zabudla vyvesit a cez noc v pracke zatuchlo. Ked som ho rano vybrala, vonalo sice od avivaze, ale ked uschlo, smrdelo.

matinka
25. feb 2008

dominica, ten problem som mala, ked som dala vysusit uterak v zatvorenej kupelni (tam z tej pary to tuchlo). Odvtedy si davam pozor a necham na kupelni otvorene dvere a utraky mi vonaju 😉 . tiez ich periem na 40, raz za cas na 60tke. Moja svokra ich vzdy perie na 90 a ma iba tvrde vyblednute handry 🙄 , ale raz za cas by sa to mohlo...

georgine
25. feb 2008

jak pise terezka to muze byt jedna vec a nebo treba smrdi jakko me jednou a to bylo diky avivázi silan a prásku, nechápala jsem jakto kdyz jsem je hned po vyprádni , povesila na balkon a vecer povlekla postele smrad jaksteré spinave ponozky.. od te doby nepouzivám sila v kombinaci s arielem.. Jedine lennor

johanda
25. feb 2008

smrad je nejspíš produktem mikrobůí. některé ty potvoty jsou docela rezistentní, ale 60 st. by je mělo zlikvidovat. Já peru na 60.st plíny a nesmrdí mi. Můžeš taky zkusit ručníky nejdříve projet máchacím cyklem za studena a pak teprve vyprat na 40 - ta zatuchlina by měla zmizet

claire
25. feb 2008

A nejsou spíš jenom zatuchnuté? Mě začaly smrdět, když byly skladované v koupelně na nevětraném místě (ve skříni, ale obecně v koupelně bylo často vlhko)... a to jsem je po vytažení mohla rovnou hodit znova do prádla. Ale když se vypraly znova na těch 40 (nic neperu na víc), vyvěsily na usušení a změnilo se jim místo uskladnění, tak byly úplně v pohodě...

dominica
autor
25. feb 2008

No používam veru Silan s Arielom, ale striedam to aj s Lenorom a smrdeli aj keď som používala len Lenor. Silan totiž používam asi 2-3 týždňe. Vyvesené ich mám v obývačke na sušiaku, ak je pekne vonku, kúpeľňu na vešanie nepoužívam a máme ju stále otvorenú pre istotu, lebo tiež tuchne ak ju zavriem, nie je tam totiž okno. Prádlo nezabúdam v práčke, takže tým to nebude, ja neviem, nejaký dobrý recept, čo hodiť do práčky, lebo nerada by som ich vyhadzovala.

len
25. feb 2008

Utěrky vyvářím na 90, nesmrdí 😒

dominica
autor
25. feb 2008

Skladujem ich v skrinke v kúpelni, ale ako som písala, dvere sú stále otvorené, ale žeby to bol ten problém 😕 , skúsim ich dať inde a uvidím, len neviem kde v tomto 2-izbovom byte. A nejde mi do hlavy, prečo nesmrdia všetky 😅

claire
25. feb 2008

A oni ty smrdí, i když je vytáhneš z pračky? Protože jestli ne, tak ti asi nic nepomůže, když tam přihodíš... a bude to možná fakt otázka až uskladnění, jako v mém případě.

spaagetka
25. feb 2008

Já vyvářím na 90, nevybledly, nesmrdí. Je fakt, že nepoužívám aviváž ale naopak škrobím.

dominica
autor
25. feb 2008

Nie, keď ich vytiahnem nesmrdí nič, ono to je cítiť, až keď si ho zavesím čistý, ráno si umyjem tvár, idem utrieť, zaborím ksicht do uteráku a fúj, smrad jak hovado...

spaagetka
25. feb 2008

Jo utěrák je ručník? Ta jazyková bariéra 😀 Tak ty peru na 60 s aviváží. Voní, ale musím říct, že v bytovce, kde je nevětraná koupelna zasmrádnou daleko rychleji než u našich v domku. Ale u nás tomu přispívá ještě fakt, že pod náma jsou kuřáci a zatím nemáme zrekonstruované jádro, takže ten smrádek se k nám krásně line stoupačkama 😒

brundik
25. feb 2008

Dominica, ja jsem mela doma neco podobneho. Vsechny rucniky peru uplne stejne na 40, pouzivam avivaz, susim je vsechny stejne, ulozene je mam stejne, ale mela jsem dva rucniky a ty vzdycky smrdely, jakmile se jednou pouzily. Taky vubec netusim, cim to bylo, protoze vsechny ostatni rucniky byly v pohode. Nakonec jsem je dala pryc 😒

dominica
autor
25. feb 2008

Ja tiež asi musím zistiť, či sú to stále tie rovnaké, ale nejak sa mi do toho nechce 😠 , som lenivá a tiež už som nejaké vyradila a mám ich ako handry

len
25. feb 2008

Aha, jazyková bariéra, nojo 😀 Ručníky taky často vyvářím...

claire
25. feb 2008

Může to být i složením toho materiálu... Což by opravdu bohužel bylo na vyřazení.

zuzula28
25. feb 2008

dominica, presne tento problem sa mi stal v prechodnom obdobi, ked sa uz nekuri ale este nie je vonku tak horuco, aby pradlo schlo rychlo...smrdelo mi vsetko. Da sa toho zbavit len tak, ze uteraky namoc, vyplachaj v ruke [ale len na par hodin], vsetky znovu oper [60 staci] a vyvesit musis vonku. U mna to bolo preto, lebo sa mi to pradlo schlo dlho...a akoby stuchlo. teraz si davam na to pozor a prekladam na balkon, prevraciam pri suseni a v pohode. Uz sa mi to nestalo. 😒

grettka
25. feb 2008

mne sa to stalo tiez, a to vtedy ked sa v byte nekurilo a bolo vlhko.. na jar a na jesen sa mi to stava, alebo ked susim akukolvek bielizen, a to najma hrubsie veci ako teplaky alebo hrube svetre...
Ale stalo sa mi to aj rpi dvoch uterakoch.. tmavej farby... nech ich operiem akokolvek... s cim kolvek vonavym a aj ked ich rychle ususim.. to vonia, ale akonahle sa donho utriem "ponozkovy" smrad na odpadnutie... Aj som premyslala, ze cim to asi bude.. neviem... myslela som, ze to farbivom, ktore sa pouziva... je pravda, ze tmave mam iba dva, inak vsetko svetle... a tie nesmrdia...

bihan
25. feb 2008

Mne sa to občas stane ak uteráky dostatočne nevysuším a zložím ich. Ale zvyknem ich oprať na 60, pridávam jednu tabletku chlóru (sú to tablety na textil a nič neodfarbia) a dávam dlhší cyklus do sušičky.. a je po probléme 😉
A detto s posteľným prádlom.

smoulinda
25. feb 2008

Utěrky vyvářím na 90 v Arielu a bez aviváže, pač po ní mi vždycky utěrky pouštěli chlupy a patlali sklo 😝 🙂

maso
25. feb 2008

Baby, uteraky by sa mali prat najmenej na 60.

hanulik
25. feb 2008

Já teda nemám problém jen s ručníky, ale s manželovým prádlem do práce obecně. Dokonce už mu ani nežehlím trička, protože to to jen zhoršuje. Mimochodem, i já používám Ariel v kombinaci Silan nebo Lennor.

blovitc120
25. feb 2008

dominica, ja som mala podobny problem obcas, ked sa prali uteraky na 40°C (moja mamina to tak robi doteraz a neda si povedat). ja som ju presviedcala, ze treba prat na viac stupnov, lebo ten smrad sa v 40°C ĺen "rozmachli" a videla som raz relaciu, kde to presne odporucali. mam nakupene take uteraky, ktore sa mozu prat na 60°C. periem v persile, arieli alebo perwole, avivaz pouzivam silan. vacsinou ten sensitive zeleny alebo biely. pouzivala som aj lenor, ale smrdia mi nejako, ako keby zmenili zlozenie. do prania davam 1 dl octu, to mi odporucal opravar pracok a aj v tej relacii, ma antibakterialny ucinok, isto sa nemusis bat, ze by ho bolo citit v takom mnozstve. odvtedy mi vsetko vonia, momentalne az moc, lebo v mojom stave mi vadi akykolvek pach 😀 .
samozrejme nesusit v kupelni zavrete.

yonanevi
25. feb 2008

mne tiez smrdeli ale teraz periem iba osobitne uteraky a kuchynske utierky na 60stup. a pekne necham vyschnut a ked prezehlim tak este necham pol dna nech vonku a az potom dam do skrine

pierra
25. feb 2008

zatuchnuteho smradu sa da zbavit namocenim uterakov do vody s octom a potom normalne vyprat.. a susit podla moznosti na cerstvom vzduchu.. 😉

bubba
25. feb 2008

ja periem na 40 tke a tiez som mala pred istym casom tento problem,som zistila,ze som nenechala dostatocne vysusit uteraky a staci 1 v celej kope a uz je smraaaad vsade...a sem tam aj skrine prevetrat treba drevene 😀

bibinka
25. feb 2008

poradím toto- uteráky prať na 40-60,skús dať len minimum aviváže( tá v kombinácii s vlhkom začne smrdieť) a vešať nariedko. keď bude polosuché, otočiť na druhú stranu a nechať doschnúť. Ja suším na sušiaku (z Poľska 😀 ) v byte. Keď som sušila na balkóne,často mi veci smrdeli "studenou potuchlinou".
Raz za čas skús vyliať liter octu do bubna a daj jeden cyklus na vyvárku- práčka sa zbaví kameňa a baktérií a prádlo začne "zázračne "voňať.

dominica
autor
25. feb 2008

baby vy ste sa teda rozpísali nestíham čítať.
Uteráky sa snažím vysušiť "rýchlo", lebo viem, že čím dlhšie schnú, tak ako keby tuchli a neviem prečo, ale aj niektoré tmavé prádlo môžem oprať ako chcem a vysušiť ako chcem, proste bude smrdieť, ale nejak to nechápem, lebo bledé mi to nerobí žiadne. A stáva sa to tiež v tých vlhkých obdobiach, to mám už všetko premáknuté, asi ich skúsim teda prať na 60tke. Ocot sa nebojím dať, lebo ten sem, tam dám do tmavého a nie je cítiť.

Takže skúsim ich prať samé s utierkami ako yonanevi a dať tam ocot.

Baby díky za rady!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!