Smradľavé uteráky. Čím to je? Môžem ich prať na 90°C?

dominica
25. feb 2008

Baby, poraďte, smrdia nám uteráky. Nechápem prečo, ale len niektoré, sú normal oprané, ožehlené a idem si utrieť tvár a smrad jak zatuchnuté staré ponožky. Perem všetky uteráky rovnako na 40 stupňov s avivážov a niektoré smrdia a niektoré nie a staré su neni, tedy myslím, že po 3 rokoch používania by nemali byť. Môžu sa uteráky oprať na 90tke?

zuzinka6
27. feb 2008

jak handra

jane.truth
27. feb 2008

Přestaňte s aviváží a bude po smradu...to ne uteráky ale aviváž v nich smrdí až to není hezké 😖...a to každá, kterou jsem vyzkoušela... 😒

jane.truth
27. feb 2008

...když mi pár hodin zůstanou ležet po vyprání v pračce.. 🙄 , jenže pak bez ní jsou za čas ručníky jak struhadlo 😢

zuzinka6
27. feb 2008

jane chce to fakt průvan, jinak je to peklo....jeden svetr byl fakt na vyhození, pač to byl smrad...a nebalo se to ničim vyprat

pacho74
7. sep 2011

Ozivim tuto temu. Nam smrdi pradlo hned po vyprati ako grcka ale len kym je mokre. Ked uschne tak necitit nic . Lenz eked si napriklad take tricko obleciem a navlhne spotenim alebo v nom zmoknem tak zase smrdi ako grcka. Moznosti preco je to tak je ze sme zacali pouzivat Ariel gel alebo je tam nejaky kus pradla ktory blbo reaguje s avivazou alebo s gelom a potom od toho smrdi komplet pradlo ktore sa perie spolu s s nim v pracke. Este je tu moznsost ze sa nema rad Ariel gel so Silanom avivazou. Ma niekto podobnu skusenost ?

bellada
7. sep 2011

@pacho74 ja kombinujem rozne prasky/gely s roznou avivazou, skusala som aj Ariel so Silanom a ziaden problem nikdy nebol, skor bude chyba v pracke, ze to slabo vyplachne, alebo priamo vo vode, skus zmenit program, pridat plachanie, mozno aj precistit pracku by sa zislo....ak ak nic nepomoze, tak pridat do prania alebo plachania ocot, ten pohlcuje pachy, ozivuje farby a niekto ho pouziva aj uplne namiesto avivaze 😉

pacho74
7. sep 2011

@bellada
no tento problem sme mali aj ked som este byval u nasich a mama prisla na to ze to sposobuje jedno tricko made in CHINA ... prestali sme ho prat s ostatnym pradlom a problem zmizol

benne
7. sep 2011

@pacho74 ja tiež kombinujem uplne rôzne prášky či aviváže.. prádlo smrdí ak je práčka preťažená, teda sa perie viac kg, než na koľko je stavaná, alebo je zvolený nesprávny program na daný textil, alebo neschne na dobre vetranom mieste a teda schne pridlho - všetko moja skúsenosť

pacho74
7. sep 2011

Viem to aj podla toho ze nesmrdi kazda varka aj ked idu po sebe tak isto prane .

peroli
7. sep 2011

doporučuju nalít do prázdné pračky jednou za čas klidně i celej ocet, nechat projet program aspoň na 60´C a když se perou ručníky, utěrky atd tak místo aviváže dát ten ocet (stejný množství jak aviváže)... prádlo fakt nebude smrdět ale bude vonět tak... čistě.. 😉
peru takhle hlavně dětský věci... ale občas, jednou za čas to použiju i na naše 😉

pacho74
8. sep 2011

@peroli
ten ocot je doby podla mna len na vodny kamen ... lenze ja mam filtorvanu makku vodu takze nepotrebujem likvidovat vodny kamen kedze ziaden nemam ale vyskusam. Stale si myslim ze je to niektorym kusom pradla. Ked na to pridem tak to sem napisem. 😉

peroli
8. sep 2011

@pacho74 to jo, je to převážně na vodní kámen ale zároveň to tu pračku umyje a "odsmradí" 😉 to je jak když vytřeš ledničku octovou vodou aby nesmrděla 😉

pacho74
8. sep 2011

@peroli ide o to ze keby to bolo sposobene smradlavou prackou tak smrdi kazd epradlo po vyprani ... lenze smrdia len neiktore varky farebneho. My napriklad nemame vobec problem s uterakmi ale len s farebnym.

ichbinich
19. dec 2012

Nasla som riesenie! (prave som to nasla, este som to nevyskusala):

http://www.onegoodthingbyjillee.com/2012/10/a-s...

Dat prat tie zasmradene veci na co najvyssej teplote, do toho prania pridat 1/4 l octu. Ked skonci program, spustit este raz ten program, ale teraz pridat 1/8 l sody bikarbony (je to z americkej stranky, preto udavaju prasok v objemovych jednotkach 😉) Predpokladam, ze namiesto sody bikarbony sa da pouzit aj soda na pranie, rozdiel je iba v pH hodnote.

Nepridavat prasok na pranie, ide tu o to, aby sa pradlo zbavilo usadenin sposobenych praskom a najma avivazou. Ocot a sodu nemiesat, ak nechcete vidiet, ako reaguje silna kyselina so silnou bazou 😀

@pacho74: Ak mas este stale ten problem, skus to. Aj ked to tvoje problemove pradlo sa asi neda vyvarat ani prat na 60°C, ale ja by som to skusila aj na 40°C... Ja to musim vyskusat na viacerych jeansoch, a tie su tiez iba max. 40° pranie...

slimstar
19. dec 2012

na 90 st by sa mali raz za cas vyprat uteraky aj postelne pradlo, inak na 60 st,
bud treba zmenit prasok, davate pranie na 1000 otacok? aj tam moze byt chyba a potom to aj spravne vyvesit na vzdusne miesto 😉 pripadne odpustit nadrzku v dolnom rohu, tam zvykne byt spinava voda.

labelo
19. dec 2012

ja som dlho nevedela na tento problem prist,periem uteraky normalne s vecami a veci mi vždy po vypraní vonali,len tie uteraky smrdeli ako stuchlina.Niekto mi poradil,že ich mam oprat v jari čo sa používa na riad,tak som dala len uteraky samé oprat a vonali skoro celý týžden,žiadna stuchlina,tak som sa potešila.Išla som prat zase, opat som prala uteraky s vecami a zase ten smrad,potom som ich na radu niekoho na tomto fore dala prat normalne s praskom a avivazou,ale samotne.Už som tak prala x krat a uteraky mi vonaju stále

labelo
19. dec 2012

a to ich periem iba na 40ke

lencika
23. dec 2012

ja periem na 60ke a myslim ze to staci a hlavne je dolezite kde sa vesaju, ci vonku alebo do uzavretej miestnosti, no to ked stuchne no koniec znovu prat

ida2
14. apr 2013

Treba uteráky nechať dobre uschnúť a keď ich žehlíte, tak ich uložiť až po vychladnutí vyžehleného prádla. Tak bude všetko v poriadku. A treba poriadne vetrať kúpelňu.

vikimacudova
28. aug 2013

chcem sa opytat ci mozem prat uteraky na 60tke len s tekutym pracim prachom bez avivaze? budu vonat aj po uschnuti? pretoze ja pouzivam aj avivaz a za mokra vonaju a ked uschnu tak stratia vônu

ajka322
28. sep 2013

Ahojte baby tak na uteraky by sa nemala vobec pouzivat ani avivaz,na niektorych je to dokonca aj uvedene...staci kvalitny prasok a prat na 60 stupnoch...avivaz je mastna takze ani na uteraky ani na utierky potom vobec nesaju vodu..

viva13
10. okt 2013

Ahoj, mám rovnaký problém, periem stále na 60C a stále smrdia zmenila som prášok aj aviváž prala s octom a stále smrdia.A tak som kúpila zopár nových a ked periem s tými starými tak to isté tak som skúsila len nové a nezmenilo sa utriem sa po okúpaní 1x a hned smrdia a aj pokožka nevonia najlepšie...

sslavusaa
17. okt 2013

tiež sa trocha pridám do témy ... ja síce bádam po tom, ako udržať uteráky hebké, no podľa mňa článok stojí za prečítanie už len kvôli správnej "údržbe" 🙂
http://www.domarada.sk/news/aby-uteraky-zostali...

leni78
17. okt 2013

Ahoj, uterky peru zásadně na 90° , stejně tak povlečení a ručníky. Je to biologicka špína, na 60 je málo, to co vam smrdí je nevyprana špína.

bprilepok
3. okt 2014

Dobrý deň ja toto vyskúšam isto ....http://casprezeny.azet.sk/clanok/108761/bojujet...

julca666
20. nov 2014

julca666
@dominica

Ahojte na internete mate vela receptov ako na to. Ja som mala tiez ten problem a zistila som ze je to z avivaze a z niektorych praskov. Avivaz uz nepouzivam ale do kazdeho prania pridam 1/2 salky sody bikarbony - prave ta odstranuje zapach, manotu a spinu. A este raz za cas preperiem vsetky uteraky v bielom octe aby rozpustil usadeniny ktore nerozpustil prasok a este raz dam prat praskom aby ich nebolo citit od octa. Ale take recepty mate na nete. Pa

mirkahal8
12. dec 2017

Skúsili sme všetko, ocot, kys, cit,. atd. - uteráky smrdeli ďalej .
Nakoniec sme zistili , že odišla špirála a pralo sa zo studenou vodou !!!!!!!!!!!

hettinka
9. apr 2021

@dominica uteráky treba prať v prášku, pracka a prádlo často smrdí, ak sa používajú často kapsule a pracie gély. Nemôže to byt tým?

Ja má staré aj pár nových, periem na 60 v prášku (používam rôzne Persil, Ariel, Formil alebo OMO z Lidl), občas dám na 90. A nič mi ani po rokoch nesmrdí. Suším v susicke a sú makkucke.

hettinka
9. apr 2021

@yasminelle kým som nemala sušičku, žehlila som. Teraz ui susicky už netreba.

vikterinka
23. feb 2023

Ahojte, chcem ozivit tuto temu, ak by mal niekto este skusenosti k tomuto…. Proste tie uteraky smrdia, hned po prvom utreti smrdia ako stuchlina. Periem na 60stupnov, dam len prasok, sem tam aj ocot, potom susim v susicke. Ja uz neviem co s nimi…