Snažilky, tehuľky a maminy z Gyncare Košice III.

eva7780
19. feb 2009

Hermanky šup,šup do dalšieho pokračovania 🙂
Snažilkám prajem čo najskor // 🙂
Tehulkám úspešne a bezproblémové tehulkovanie 🙂
Mamičkám zdravé bábatko a vela mliečka
PS:pre nás snažilky

https://www.youtube.com/watch?v=UnzLxIPdjZ8

raz toto zažijeme všetky(len požičané,bábo nepoznám 😉 )

ixi
12. apr 2011

Chlamýdie, chlamýdiová infekcia

Chlamýdie sú baktérie, ktoré žijú vo vnútri ľudských buniek, pre mnohých úplne neznáme. Poznáme viac druhov chlamýdií, avšak zaujímavé sú dva druhy:

* chlamýdie, ktoré vyvolávajú infekcie močovopohlavného a reprodukčného systému – Chlamydia trachomatis
* chlamýdie, ktoré postihujú najmä horné a dolné dýchacie cesty – Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci (tá sa vyskytuje najmä u chovateľov vtákov a ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s ich exkrétmi)

Chlamýdie, ktoré žijú vo vnútri bunky znemožňujú týmto bunkám plniť si základné funkcie, preto tieto bunky častokrát nie sú „plnohodnotné“. V močovopohlavnom systéme napádajú bunky, ktoré sa nachádzajú v pošve, krčku maternice (rizikové miesto pre vznik nádorov), v maternici, vajíčkovodoch. Chlamýdie sa však cez vajíčkovody môžu dostať aj do brušnej dutiny, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty. U mužov napádajú najmä bunky močovej rúry, ale môžu postihnúť i predstojnú žľazu (prostatu), nadsemenníky a iné časti močovopohlavného systému.

Chalamýdie, ktoré postihujú dýchací systém napádajú napríklad bunky mandlí, hrdla, priedušiek a pľúc, aj niektoré bunky imunitného systému. Vo vnútri postihnutých buniek prebieha životný cyklus chlamýdií, ktorý je pomerne komplikovaný. Bunky poskytujú chlamýdiám všetko potrebné k životu – najmä však energiu. Chlamýdie sa môžu v postihnutých bunkách nachádzať v 2 formách:

* ako aktívne, rýchlo sa množiace chlamýdie
* ako pasívne, pomaly sa množiace alebo „spiace chlamýdie“.

Chlamýdie chcú vo vnútri infikovaných buniek predovšetkým prežiť, preto sa pomerne rýchlo množia, v jednej infikovanej bunke môže byť až 10 000 chlamýdií. Na druhej strane chlamýdia môže svoje množenie na dosť dlhý časť spomaliť alebo zastaviť, ak k tomu nie sú vhodné podmienky. Po ukončení životného cyklu chlamýdie usmrtia postihnutú (infikovanú) bunku a napádajú nové bunky, pretože schopnosť chlamýdií žiť mimo buniek je minimálna. Postihnutie a poškodenie, poprípade usmrtenie buniek chlamýdiami sa navonok prejaví ako zápal, výtok, zrasty, mnohí postihnutí však nemajú žiadne problémy.

Spôsobujú ochorenia popisované už na egypských papyrusoch, spomeňme pre ilustráciu ochorenia ako očný trachóm. či neplodnosť, priedušková astma, infarkt myokardu, skleróza multiplex, Alzheimerova choroba a mnohé ďalšie.

Infikovanie

Chlamydia trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie močovopohlavného systému sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom, ale aj priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi - bielizňou, vreckovkami, uterákmi. Preto takmer výhradne, lebo existujú jedinci, ktorí boli evidentne infikovaní C. trachomatis, avšak prenos pohlavným stykom kategoricky vylúčili. Je potrebné si uvedomiť, že pohlavný typ chlamýdie je vysokoinfekčný a šanca nakaziť sa pri nechránenom pohlavnom styku je asi 60%. Len pre zaujímavosť šanca nakaziť sa infekciou HIV je asi 0,3-0,6%. Chlamydia trachomatis je najčastejšou pohlavne prenášanou chorobou vo vyspelých krajinách. Pre prevenciu infekcie C. trachomatis platia všetky zásady bezpečného pohlavného styku! Väčšina mužov a veľká časť žien nemá žiadne klinické prejavy infekcie.

Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci sa prenášajú kvapôčkovou infekciou a postihujú dýchací systém. Pred týmto spôsobom prenosu sa nedá chrániť, nakoľko kvapôčková infekcia sa šíri v komunite veľmi rýchlo, v epidémiach a účinná očkovacia látka momentálne nie je dostupná.

Prejavy infekcie

Ak máte akékoľvek gynekologické, urologické ťažkosti je potrebné okamžite kontaktovať gynekológa, urológa alebo obvodného lekára, ktorý Vás odošle na príslušné vyšetrenia. Je to zásada, ktorú neradno podceňovať, pretože infekcie spôsobené chlamýdiami sú síce časté, ale podobné prejavy môžu mať aj iné ochorenia, ktoré môžu byť niekedy i vážnejšie.

Prejavy chlamýdiových infekcií sú rôzne. Veľká časť pacientov nemá žiadne ťažkosti – až 95% mužov a asi 30-50% žien.

Najčastejším klinickým prejavom infekcie u žien sú bolesti v podbrušku, zmena charakteru výtoku, znížená chuť k sexuálnemu životu. Bolesť v podbrušku je väčšinou tupá a môže byť prechodná, ale i trvalá. Chlamýdie však môžu spôsobovať prakticky všetky druhy gynekologických ťažkostí, preto je vhodné konzultovať lekára. Chlamýdie najmä v období akútnej infekcie spôsobujú štípanie a pálenie pri močení. Chronická (dlhotrvajúca) chlamýdiová infekcia spôsobuje aj zrasty v brušnej dutine spojené s bolesťou, častokrát pri pohybe, niekedy môžu byť zrasty aj v miestach, kde sa nachádza žlčník alebo pečeň. Infekcia chlamýdiami môže zmeniť charakter menštruačného cyklu. Prejavom chronickej chlamýdiovej infekcie môže byť neplodnosť spôsobená zmenami vo vnútorných rodidlách, najmä nepriechodnosťou vajíčkovodov a zmenami sliznice maternice, vo vzácnych prípadoch môže dôjsť aj k vzniku mimomaternicového tehotenstva.

U mužov častokrát infekcia chlamýdiami prebieha bez klinických prejavov, najčastejším klinickým prejavom je pálenie a štípanie pri močení. Vyskytuje sa však i bolesť v oblasti prostaty a semenníkov, poruchy močenia, nemožnosť vymočiť sa úplne. U časti pacientov vznikajú poruchy v sexuálnom živote a tvorba protilátok proti spermiám. U infekcií vyvolaných C. trachomatis sa môžu vyskytnúť niekedy aj prejavy mimo pohlavného a močového systému. Najčastejšie je to bolesť kĺbov spojená s ich opuchom niekedy aj s horúčkou a zápal spojoviek.

C. pneumoniae vyvoláva infekcie dýchacích ciest – od zápalu hrdla, dutín, stredného ucha až po zápal priedušiek a zápal pľúc. C. pneumoniae je veľmi často vyvolávateľom infekcií dýchacích ciest – vo veku 14 rokov prekonalo viac ako 80% detí aspoň raz chlamýdiovú infekciu. Infekcie dýchacích ciest sa častokrát vyskytujú počas epidémií, nie každá epidémia je chrípková! Najzávažnejšou formou chlamýdiovej respiračnej infekcie je zápal pľúc, chlamýdia je jedným z troch najčastejších vyvolávateľov.

Predpokladá sa vzťah C. pneumoniae k mnohým iným ochoreniam – skleróze ciev a infarktu srdca, niektorým ochoreniam centrálneho nervového systému (sclerosis multiplex, Azheimerova choroba). Chlamýdie sú častokrát usídlené v dýchacích cestách pacientov s alergiou, astmou a chronickými ochoreniami pľúc. Takáto chronická chlamýdiová infekcia môže zhošovať základné ochorenie – napríklad zvyšovať počet astmatických záchvatov alebo zhoršovať ich priebeh. Preto je vhodné najmä mladých pacientov s astmou vyšetriť na prítomnosť chlamýdií.

Ako diagnostikovať?

Každú infekciu možno dokázať priamo alebo nepriamo.

Priamy dôkaz spočíva v jednoznačnom potvrdení výskytu chlamýdií v mieste infekcie. Nepriamy dôkaz spočíva v dôkaze protilátok proti chlamýdiám v krvi alebo v mieste infekcie. Takýto dôkaz chlamýdií je spojený s vyšším výskytom chýb a nepresností.

Z toho vyplýva, že najpresnejšie môžeme chlamýdie určiť iba ich priamym dôkazom v mieste infekcie. Chlamýdie síce možno dokázať i kultiváciou – tj. rastom na špecifických médiách a ich následnou identifikáciou– je to však menej presná metóda. Najpresnejšie metódy k identifikácii chlamýdií sú metódy, ktoré využívajú priamy dôkaz ich nukleovej kyseliny.

Odkiaľ brať materiál na dôkaz chlamýdií?

U žien najoptimálnejšie z krčka maternice, u muža z moču alebo z výteru z močovej rúry. Priamy dôkaz je temer nemožný u žien, u ktorých nemožno urobiť výter z krčka maternice – napríklad u žien po operačných zákrokoch. U muža, najmä pri chronickej infekcii je vhodné urobiť pred vyšetrením masáž prostaty.

Oveľa ťažší je dôkaz na C. pneumoniae. Možno ju dokázať priamo z výtoku z nosa alebo z materiálu, ktorý vykašľal pacient. Materiál odoberáme vždy cielene z miesta infekcie. Častokrát sa pri dôkaze C. pneumoniae opierame o dôkaz protilátok v sére, toto vyšetrenie má 2 limitácie:

1. protilátky sa temer vždy vyskytujú až po 10 dňoch od začiatku infekcie, nemôžeme ich dokazovať v prvý týždeň infekcie – teda v čase, keď má pacient akútnu infekciu.

2. protilátky proti C. pneumoniae sa veľmi podobajú na protilátky proti C. trachomatis a možno si ich pomýliť.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/4116548/chlamydie-chlamy...

mima263
12. apr 2011

@ixi biologickým samozrejme

ixi
12. apr 2011

@mima263 hlavne ze to uz konecne dakto riesi a nie ma stale len odpinkava

mima263
12. apr 2011

@ixi to som rada a nech vyrieši aj to špinenie 😉

ixi
12. apr 2011

@mima263 s tym spinenim mam zatial pokoj ale dnes uz som zasa kus spinila tak neviem to tie hormony

ma77
12. apr 2011

@deni73 ahojky dik za vysvetlenie aspon som v obraze 😉 ja sa chystam 1krat na ivf tak nepoznam tie skratky 😉

ma77
12. apr 2011

@deni73 ahojky dik za vysvetlenie aspon som v obraze 😉 ja sa chystam 1krat na ivf tak nepoznam tie skratky 😉
@ixi tak vidim že aspon niekto ma taky problem ako my a ako sa lieči mm? 😝

sofia2008
13. apr 2011

@ixi ahoj..my sme mali take iste vysledky, len chlamydie som nemala, ale ma ich kamoska uz skoro 10 rokov a normal otehotnela..mali sme tiez leukospermu, ja mam tiez PCO, aj zvyseny testosteron..neboj, vsetko dobre dopadne, kym ma zena maternicu a aspon jeden vajecnik, tak je to ok 😵

sofia2008
13. apr 2011

pekny den vsetkym 🙂
@matelko1 krasny dnik, konecne nam vykuklo slniecko, ale chladno je 😒

sofia2008
13. apr 2011

@ixi aj ureaplazmu som mala..preliecis sa, aj mm a potom to bude ok..drzim palce 😵 😵 😵 😵 😵

matelko1
13. apr 2011

ahojte.prajem pekny den 🙂
u nas je zamracene,davali dazd,tak uvidime.

matelko1
13. apr 2011

@ma77 vidim,ze uz ti to vysvetlili,co tie skratky znamenaju....

sofia2008
13. apr 2011

inac vcera si Emmka zacala cmulat palec na nozke 😀 no sranda, ake pokroky robi kazdy den..dnes rano si hlavku vopchala pred tu makku ochranu okolo postielky a kuk na nas 😕

bara4444
13. apr 2011

ahojte som po 2.neuspesnom ivf a chcem sa spytat ci vysetrenia ako hematologia,imunologia...sa robia na vlastnu ziadost.rada by som sa dopatrala preco sa to neujalo ked embryjka boli excelentne.

matelko1
13. apr 2011

@bara4444 mna poslal gynekolog na vysetr.na hematologiu,lebo som potratila a ci sa da na vlastnu ziadost tak urcite sa to da,ale skus sa svojim gynekol.poroozpravat....niekde bude urcite chyba ked si embrya mala excelentne

deni73
13. apr 2011

@bara4444 Ja som na tom tak isto, 2 x neúspešné ivf, mne ale hematológa veľmi neodporúčali, vraj to nemá nejaký veľký vplyv na úspešnosť.... Imunológiu tiež chcem skúsiť.

ma77
13. apr 2011

ahojte dievčata tak dnes som bola pri hermanovi a už ničomu nechapem dal nam polroka na pr.otehotnenie kedže mam pr.vaječniky a endo tam nie je a manžel ma dobry spg až na tie leukocyty ktore robia šarapatu a u mna môže byt problem len vek a ked sa nepodari až vtedy pôjdeme na ivf že ani inseminaciu nebude robit že to nema vyznam u nas tak nechapem prečo tak ja už neviem nejak neverim že po 4rokoch sa to podari a bojim sa žeb zas stratime pol roka už som dost času stratila ☹ a žeby bol problem s poistovnou kedže nemam nejaku važnu diagnozu na ivf či by mi preplatila lebo že na ivf musi byt dôvod 😠

mima263
13. apr 2011

ahoj, napadlo mi, či nechceš za ten čas skúsiť niečo prírodné
pozri si napríklad túto tému
https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-na-to/sojove-isoflanovoidy-ako-nahrada-clostilbegytu/
možno by som skúsila aj toto
http://www.georen.eu/index2.php?page=shop.produ...

ma77
13. apr 2011

@mima263 dik za napad vidiš to ma ani nenapadlo ten 2link čo si dala vyzeraju dobre tie vitaminy 😉

mima263
13. apr 2011

@ma77 takto aspoň nebudeš mať pocit, že čas beží a nič pre to nerobíš 😉

pipina84
13. apr 2011

ahojte, na buduci tyzden idem k Hermanovi, som po KET, cakame na vysledok. Kazal prist rano a poobede budeme vediet vysledky. Chcela by som sa spytat, spravi mi ultrazvuk, zoberie krv a ja poobede pridem k nemu, alebo sa potom uz len telefonuje ohladom vysledka?

mima263
13. apr 2011

@pipina84 ultrazvuk nie, len krv a výsledky sa dozvieš ak zavoláš

pipina84
13. apr 2011

Este by ma zaujimalo, dnes som 9 den po KET, ci by som mala mat uz aj nejake priznaky? Ziadnu zmenu necitim, bojim sa, ze to opät nevyslo 😒

pipina84
13. apr 2011

@mima263 takze on ma nebude pozerat? Potom mu uz len budem volat?

mima263
13. apr 2011

@pipina84 ťažko povedať, príznaky byť nemusia. urob si test

pipina84
13. apr 2011

@mima263 ked ja sa bojim, ze to neukaze a potom sa budem trapit este viac, radsej pockam

mima263
13. apr 2011

@pipina84 áno tak ako som napísala

pipina84
13. apr 2011

@mima263 dakujem, aspon mam prehlad 🙂

sofia2008
13. apr 2011

@pipina84 ani ja som nemala ziadne extra priznaky, akurat v tej dobe sme v robote vsetko prerabali, dvihala som tazke pulty, nosila obrovske krabice a k tomu cvicila kazdy den v posilke, hlavne brusaky 😀
drzim palce, kludne si urob test, na 10.den by uz mohlo ukazat slabu ciarku..aspon nebudes v strese 🙂

sofia2008
14. apr 2011

pekny den 🙂
@matelko1 ahoj..pekny den zelam, u nas slnecny, ideme kosit zahradu..inac ma napadlo, ci sa uz u chlapcov da pozororovat rozdielnost povah 😕 nam mala zacala blabotat konecne 😀 doteraz len hucala a mrncala, teraz uz aj nejake samohlasky vyludi..inac nam dva dni po sebe v pohode vypila mlieko z flase cez den, len tak som skusila jej dat a tahala ako o zivot, ale vcera si uz asi povedala, ze stacilo a uz bol plac 😀 😀 😀 😀 😀