Som na deti sama

karotka12
1. apr 2016

Vychovavam sama deti a samozrejme kedze je toho na mna vela tak mi aj vyklzne nejake slovo ako blba sprosta, krava a podobne,moje deti to zacali pouzivat kedze ja to pouzivam , ako sa hovori dieta sa formuje v rodine a pouziva slovnik svojich rodicov a aj sa sprava podla nich,kedze najviac casu travi so svojimi detmi. Chcem aby moje deti boli sa vyadrovali pekne, to znamena, ze aby nevraveli skarede slova, a viem, ze musism zacat od seba nepouzivat tieto slova aby ich oni nepouzivali, myslite, ze ked uz deti pouzivaju skarede slova, ze dokazem to tak skompenzovat, ze ich nebudu pouzivat, ked ich ja presanem uplne pouzi at< Aj vy niekedy vyletite na deti a pouzijete nevhodne sloa< Aleboako riesite vazpate situacie ked sa deti medzi sebou hadaju biju a podobne

mamulka211
1. apr 2016

Tiez tak, ako ty :D, bohuzial neviem sa ovladat

katarinamarkova
1. apr 2016

@karotka12 sama vidíš, že riešenie v situácii, keď sa deti medzi sebou hádajú, bijú - začať im hrubo nadávať, riešením nie je. skôr opačne. bijú sa aj nabudúce a pridávajú k tomu aj maminkine nadávky.

ľudia majú v sebe od prírody pud, ako aj všetky zvery, ktorý im pomáha prežiť, zhodnotiť rýchlo na základne toho čo vidia, počujú, čo je ten oproti nim zač ( kamoš? nepriateľ? bojujem? utekám? bezpečie? hrozba? )
úspešní ľudia hľadia na tých čo - čo veta to nadávka - hľadia ako na niekoho, čo úbožiačik nemá silu a schopnosť získať pozornosť inak ako prázdnymi nezmyselnými slovami.
na druhej strane ľudia, čo je pre nich takýto slovník bežný, hľadia na nich ako na svojich ,,spojencov,, rovnocenných.....vyhľadávajú skôr ich spoločnosť ako spoločnosť ľudí s bohatou slovnou zásobou.

skús sa len zamyslieť nad tým - ako chceš aby okolie vnímalo tvoje deti? lebo prvý dojem síce nie je všetko.....ale dokáže človeku tak ako dať, tak aj zobrať milión šancí.
a zamysli sa nad tým ako vníma okolie teba, ako ťa vnímajú tvoje deti, keď síce maminka im hovorí že biť a hádať sa nemá, lebo je to zlé, ale popri tom ako im to hovorí im nadáva.....asi si povedia: tak do piiiip, veď sa až tak nemlátime, tak čo nám to tu tá pííííp vlastne hučí.......
lebo keď nadávky počujú bežne - tak ich aj za bežné považujú. je to presne ako s cudzím jazykom - keď ho dieťa dennodenne počuje od narodenia, tak v 15tich roumie a plynulo bez uvažovania aj tým jazykom rozpráva úplne prirodzene ako pos slovensky. ak ten cudzí jazyk počul možno raz za rok v pár vetách niekde v TV, tak síce vie, že taký jazyk existuje, ale aj tak v 15tich bude počuť len: bla, bla, bla, bla.......

každému raz nadávka ujde, tak isto ako aj iné prejavy neslušného správania.....otázkou je, ale či chceme aby práve toto bolo tým našim bežným chovaním.

bonaqa2013
1. apr 2016

ja som si všimla, že ráno som vždy milá k deťom, ale potom večer keď som už unavená a sú neposlušné tak vtedy aj ja pohundrem, ponadávam.... tiež ma to potom mrzí...

karotka12
autor
1. apr 2016

@katarinamarkova
@bonaqa2013
@mamulka211
babule vdaka za vase nazory, ano je to tak, ako sa clovek sprava k inym ludom tak sa oni budu spravat aj k nemu, a v pripade deti toplati dvojnasobne, pretoze oni vnimaju vsetko intenzivnejsie ako my dospeli,
ano musim sa krotit a naozaj vo vypatych situaciach si zahryznut do jazyka, je to naozaj tazke, ale idem sa pokusit o to, aby naozaj deti boli mojim zrkadlom, ale peknym zrkadlom s ktroym budem ja spokojna a deti stastne

sibare
1. apr 2016

@karotka12 základnou formou učenia je imitácia. Ako ťa deti napodobnili pri používaní nevhodných slov, tak ťa rovnako dobre dokážu napodobniť vo vhodnom správaní. Deti si zaslúžia férové jednanie. Ospravedlň sa, uznaj si chybu a povedz, že si sa nechovala správne. Dohodnite sa, že sa už budete vyjadrovať inak a určite vhodné slová, ktoré sa dajú použiť. Tvoje deti sa naučia, že robiť chyby je ľudské, uznať si vinu nie je dehonestujúce a zmeniť svoje správanie je možné. Vytrieskas z toho veľkú výchovnú príležitosť.

panidia
1. apr 2016

@karotka12 Ahoj,ja si inak neviem predstavit že by som sa takto vyjadrovala na synovu adresu/je to pre mna niečo nepredstavitelné/,som tak vychovaná,naša mama mi bola užasným príkladom/a aj stále je/.Za celu dobu čo ma vychovavala som od nej nepočula jedno škaredé slovo/teraz mi až slza vyhrkla,že aku mám vlastne mamu/,ked sme aj niečo zle vyparatili vždy išla na nás dohovorom a vysvetlením,to mám vlastne od nej že ako vychovávam mojho syna/ale ja na rozdiel od nej občas zlyhám,nie síce v používani neslušných slov,ale v inom/.Skus popracovat na sebaovládaní,si ale na tom dobre,kedže si uvedomuješ svoje chyby a nedostatky.Držím palce

karotka12
autor
1. apr 2016

@panidia krasne si to napisalaa, no to je teda krasne, ked clovek sa snazi detom vsetko dohovorit, ale ja naozaj som zlyhala plne si to uvedomujem a viem, ze nechcem aby moje deti rozpravali ako z piateej cenovej,preto viem ze musim sa vela prekonavat a ovladat v spravani voci nim. Aj ked viem, ze teraz uz bude tazke to vsetko napravit, ale verim, ze cesta vzdy existuje a dufam, ze sa m podari eliminovat moje nevhodne vyrazy vocimojim detom.

karotka12
autor
1. apr 2016

@sibare nechem sa uz zameriavat na nevhodne slova, ktoer som im povedala, pretoze to by ich skor vyhecovala k tomu, ze v tej chvili ich budu opakovat, skor chcem od rana mat usmev na tvari a ked si budu medzi sebou robit zle tak ich od seba dat prec aby to nevyvrcholilo nevhodnymi slovami, len musim mat vela trpezlivosti ahlavne casu na to, aby som im aj sbe mohla pomoct, pretoze radsej si njst cas na ne ako stale stat pri hrnoch a varit a nahant smeti, jednoducho ich zaujat nejakou cinnostou

mamulka211
1. apr 2016

Ale zase baby, to,ze nadavame,ina nie,nie je znak,ze jedna je lepsia matka ako ina,len to,ze jedna je prudsia povaha ako ina

sibare
2. apr 2016

@karotka12 keď tomu dobre rozumiem, tvojou stratégiou je mať celý deň úsmev na tvári a celý deň riadiť situáciu tak, aby medzi deťmi nedošlo ku konfliktom a nemali príležitosť si nadávať. Budes sa im venovať, venovať, venovať, len potrebuješ čas a trpezlivosť. Určite ťa nechcem znechutit. Každý máme svoju cestu. Ale z mojej skúsenosti je riziko, že zlyhas pri tejto strategii 99,9%. Dávaš si totálne nerealizovateľné ciele a máš od seba neprimerane očakávania. Toto by nedal nikto. Nehraj so svojimi deťmi a sebou samou nefér hru.

sissy27
2. apr 2016

@karotka12 a myslíš, že ak by deti nepočuli tie slová od teba, tak ich nebudú počuť inde? Moja dcéra ako jedno z prvých slov prečítala p..a a na druhý deň k tomu aj prívlastok "hnilá" - bolo to obrovským červeným písmom nasprejované na stene neďaleko školy a ona bola na seba taká pyšná že už vie čítať a pekne nahlas 😀 no nevyhneš sa tomu keby si čo robila... Ale treba deťom vysvetliť význam slov (aspoň v tom zmysle, že je to nadávka) ale že také slová deťom do úst nepatria a nie je vhodné ich používať.

marianka25r
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkaa511
16. jún 2016

Ahojte zienky som sama na dvoch chlapcov byvame sami ale potrebovala by som pomoc trosku ak sa da .som na rd starsi syn chodi do skolky s mladsim som doma sem tam niejaka brigada ale nic viac chcela by som poziadat poprosit o pomoc niekedy to vobec nezvladam niekedy su dni kedy su chlapci strsne zlatucky hraju sa kreslia ideme vonku a su dni kedy len vystrajaju sa vonku beruom hracky brosenia nechcu sa rozdvoje nedaju ale drbijubernedajuozdeldruhym beru zial nemozem si dovolit im kupovat hracky kedze nemam na to hoci chodim vypomahat ale nie stale sa da st.syn je skolke a mladsi u mojej mamky no ako kedy .
Nezvladam ani financie ani po psychickej strane
Idem do roboty zle je nejdem este horsie
UUzneviem cmam robit vsade moznemoznposielamaj životopis aaby som si nasla pracu a nic akonahle piviem ze mam dve deti a som sama bez chlapa tak zrazu ozveme sa vam ako zvycajzvycajnec nikto alebo nepotrebujeme nikoho na vasu poziciu