Som učiteľka a chcem odísť zo školstva. Dá sa to?

Ahojte 😃
Prave sa trapim jednou otazkou. Som ucitelka, nemam sice pedagogicku fakultu, ale prirodovedecku v kombinacii s matfyzom. konci mi rodicovska dovolenka a ja si kladiem otazku co dalej. Viem, ze uz sa nechcem vratit do skolstva, ale neviem ci sa to vobec da zmenit. velmi rada by som pocula vase nazory. Da sa to? Prijme ma niekto do zamestnania, aj ked som uz ucila? Za vsetky odpovede a rady budem vdacna.
zizonka
13. feb 2018
@musiclover ja som si skusila vsetko, pocas vysky som ucila v jazykovke aj deti aj dospelych, no chcela som sa zamestnat a nie mat zivnost. Ucila som na strednej a veru som bola spokojna, no doma som vela doucovala, aby mi to platovo lepsie vyslo. Vysoka - pdf anglictina, stredna - OA a este som si urobila bakalar z ekonomiky na EU, nebolo jednoduche sa predat, ale podarilo sa mi, robim ekonomku a som spokojna. Kazda praca ma svoje vyhody/nevyhody, stazovat sa da vzdy ale i zmenit, netreba sa bat 🙂 Drzim palce!
montemotherone
13. feb 2018
@zuzana76 áno, veľa vecí odpadá, tlak na výkon v číslach nie je, ale robí sa priebežná diagnostika. Teda mala by sa. A ak ju chce učiteľka robiť poctivo, je to riadna nálož. Každé dieťa samozrejme zvlášť, počas činností, nemôžeš im rozhodiť testy a urobiť to na jednej hodine 🙂 Len takú lateralitu by si mala sledovať aspoň pri 3-4 činnostiach, dieťa si musíš namotivovať, naviesť... Žiadne príkazy, všetko hravou formou 😉 Nechcem tu hovoriť čo je ťažšie, čo ľahšie. Osobne by ma potešilo, keby sa vnímanie predškolskej pedagogiky dostalo na inú úroveň 😕
Na druhej strane, myslím že viacerým to takto vyhovuje a po posledných "akože" zásahoch do legislatívy jaslí vidím, že je to celé len tak naoko. Je lepšie ak sa znížia požiadavky na učiteľky v MŠ, budú to nižšie kádre za menej peňazí 😕 a tak to aj bude vyzerať. Inak, ja som tiež odišla zo školstva. Chvíľu som ľutovala, ale aj vďaka MK a mamičkovským diskusiám už neľutujem 🙂 Ako to bolo v starom Ríme, "ľudia chcú byť oklamaní, tak budú oklamaní". Rodičia chcú často pozlátko, idú po povrchu a tá skutočná práca učiteľky a to zásadné čo sa s dieťaťom má diať, ich nezaujíma. Chcú mať ráno neprirodzene vyškerenú učiteľku, čisté, od piesku nezababrané tepláčiky, nástenku plnú rovnakých snehuliakov...nech sa stane... Je veľa učiteliek, ktoré im to splnia a... po mne potopa 🙂
montemotherone
13. feb 2018
@musiclover najlepšie je, nech sa každý učí sám 😉
montemotherone
13. feb 2018
@mija51 hmm, to je také z kaluže do blata 😕 tvoju robotu by som nerobila, to pôjdem radšej upratovať. Fakt. Známa to tiež robí. Keď mi rozpráva tie zážitky, a tá veková skladba detí, a rôznorodosť postihnutí... To keď chceš robiť aspoň na 90%, po pár rokoch si to môžeš hodiť 😕
zuzana76
14. feb 2018
@montemotherone úplne súhlasím, ale aj my učitelia v škole by sme mali sledovať pokroky jednotlivých žiakov, máme ich každá okolo 100, len napr ohodnotenie takej eseje musí byť hodnotené okrem známky aj slovne a to napísať každému žiakovi jednotlivo nie je sranda, ďalej vedenie osobných listov atď... Čiže takéto sledovania vykonávame aj my, len pravdaže za svoj predmet
musiclover
14. feb 2018
@montemotherone to som predsa nikde nenapísala, ak si to myslela ironicky... ale aj na tomto je kus pravdy, ze kazdy si musi aj sam k uceniu sadnut (s vynimkou tych, co vedia vsetko z hodiny, ale takych je velmi malicko) lebo casto mam pocit, ze ziaci aj niektori rodicia maju pocit, ze mame zazracne lieviky a mame im to do tej hlavy naliat...
hettinka
14. feb 2018
@eeffka "Nuz baby myslim ze nie je problem ze ste ucili ale ze ste zakomplexovane."
No, asi v každom povolaní človek časom trpí istou formou profesionálnej deformácie, ale len u učiteliek sa to nazýva, že sú "zakomplexované".

"Vo firme ucenie nikoho nezaujima pokial nemate nutkanie poucovat. "
Nie je úplne pravda, ľudia majú často k učiteľom predsudky, ktoré často pochádzajú ešte z detstva. Ja som jeden čas sa snažila nikomu nehovoriť, že som učka, aj som sa za to akoby hanbila, ale bolo to tým, že akonáhle som to povedala, ľudia sa čudne usmiali a mali často priblblé poznámky na adresu môjho povolania typu: Fááákt??? A nevyzeráš...; alebo "A čo si si nevedela nájsť niečo lepšie? a môj top: "No to máš kopu prázdnin a si naobed doma.
Nikto si nedovolí odpísať človeka, ak povie, že je kuchár, inštalatér, právnik, alebo lekárnik ... hocičo. Ale učiteľa majú hneď zaradeného niekde.
Asi je to tým, že ani s jedným povolaním človek nie je toľko v dennom intenzívnom kontakte, ta bytostne spojený, ako práve s učiteľmi - najskôr 20 rokov, kým sám vyštuduje, a potom ďalších 20 rokov, kým vychodia školu naše deti. A to sa niekde odrazí...

"Treba sa vediet predat. Učte sa od mladych .pridu hovno vedia a prve co sa pytaju na benefity."
Toto plný súhlas. Učitelia často v živote neboli v inom prostredí, ako v škole. Chodili do školy, vyštudovali a rovno sa zasa zamestnali v školstve. V inom sa nevyznajú a často nemajú ani poňatia, čo bežní zamestnávatelia chcú, ako to vo firmách funguje. Učitelia nemajú spojenie s pracovnou praxou, čo je škoda. každý by mal nejakých pár rokov odrobiť vo firme, alebo aspoň keby boli nejaké stáže ... mne osobne toto veľmi chýba, hoci som ako mladá pracovala aj inde, ako len v škole.

"Riesite deti.... myslite ze ine zamestnankyne deti nemaju? Maju a zariadia si to a sefa tym neobtazuju."
Otec mal roky firmu, každá jedna zamestnankyňa ho "obťažovala" svojimi deťmi. Ak je dieťa choré, alebo sú prázdniny, matky chcú byť doma, je to fakt. Nie každá má babky-dedkov, alebo dokáže dieťa na 2 mesiace poslať do táborov.
Ale je pravda, že učiteľky prázdninami šéfov "neobťažujú", keďže si automaticky musia čerpať povinne dovolenku a nikto sa nepýta, či naozaj majú záujem a či by si ju radšej nevybrali inokedy. To je taký benefit, ktorý oceňujeme dočasne ... ale ja mám veľké deti a radšej by som išla na dovolenku za lacno v júni, no nedá sa.
musiclover
14. feb 2018
@eeffka no len vies, kazdy sme bohuzial inej povahy, kazdy sme nejaky... myslis, ze kazdy sa vie predat? niekto neriesi absolutne, no pre niekoho je to mega tazke... osobne si myslim, ze je lepsie byt sebakriticky a potom byt milo prekvapeny, nez sa precenovat a potom zistit, ze aha a teraz co... ja deti neriesim, som bezdetna...
musiclover
14. feb 2018
@hettinka ja neviem, co to maju vsetci s tymi blbymi narazkami... mne to tiez pekne vadi, ked kazdy povie, ze je to diagnoza, hlavne niekto, kto to nikdy nevyskusal... ale ja uz v poslednej dobe nemozem akosi ludi ani citit, lebo kazdy je premudrely... a ked vidim v praci tie podrazy... nou koment! smutno mi je z toho... ☹
hettinka
14. feb 2018
@musiclover ja som sa tie narážky naučila ignorovať, naozaj ma zabolia len vtedy, ak s tým začne niekto z rodiny, niekto blízky. Ale ak niekto začne s tými prázdninami odpovedám "však vyštuduj si 5 rokov a zamestnaj sa, budeš mať super prácu aj ty". Momentálne učitelia chýbajú, veľa je asi už len slovenčinárov.
Učiteľstvo (ako také, odhliadnuc od chýb v systéme a platových podmienok) je naozaj super práca, ale nie pre každého.