Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

jevel
11. aug 2009

určo ostro sledovaná téma 😀

mama.wolfka
11. aug 2009

pridávam sa do skupiny 🙂

berenika39
11. aug 2009

no však, já jsem si psala pečlivě denník, skoro dva roky. takže mám opravdu o zábavu postaráno. protože jsem byla mladá a samozřejmě bez sebemenších zkušeností, snažila jsem se dodržovat rady pediatra. to znamená, že v tom sešitě mám "ty správné věci". je toho hodně, co by stálo za napsání, v podstatě nejvíc se toho týká výživy.

ale zářný příklad, jak se to posunulo k lepšímu - obě děti měly reflux, poměrně nepříjemný. s prvním jsem byla v nemocnici, drželi ho ve zvýšené poloze v dřevěné stoliččce ve dvou měsících, pil jenom krupici a pudibg, od dvou měsíců. druhý syn v klídku doma polohovaný v lehátku, pil svoje mlíčko Novalac a krom věčného praní jsme to přestáli bez nervů a přešlo to. Proto se mi nechce zatracovat současný poznatky. Ten vlastní pocit, instinkt, to je prostě součást maminkovství, to tam musí být.

gabrianka
11. aug 2009

bereniko muzes mi neco naspsat (ze se te ptam)bliz o tom mleku novalac?kde ho shanis,kolik stoji a kolik je toho gramu,je hustejsi nebo ridke k jakmu mleku bys ho prirovnala?

inna7
11. aug 2009

Ahojte dievky.... 😵 úžasný názov témy...veľmi výstižný...vikinka super... 😉 🙂

košičanka...môžme si podať ruky... 😖 tiež mi diagnostikovali celiakiu, čiže so zavádzaním prvých príkrmov som bola veľmi opatrná...doslova tabuľková...hlavne pri dcérke...pri synovi som o tom ešte nevedela, ale nejak intuitívne som sa vyhýbala všetkým možným alergénom...
myslím, že to stojí zato, nechcem aby sa moje deti trápili tak ako ja...a tým nemyslím len celiakiu, ale aj ďalšie už pridružené choroby súvisiace s neliečenou celiakiou.. 😒

hanam, ja som malého kojila dosť často, ale my sme iný prípad...on mal reflux, čiže pil v malých množstvách...podľa mňa je normálne kojiť každé 3h ak to malému vyhovuje a je spokojný a hlavne pekne priberá.. 😉

berenika39
11. aug 2009

gabrianko, ip

eviska83
11. aug 2009

ahojte-aj ja sa pridavam- kraaasna tema
Ja len chcem podotknut ze nie vsetky potr.alergie su sposobene tym ze dietatu dame nieco skor.Moj 3 rocny syn bol kojeny do 8 mes. do 6 mes.iba kojeny a potom sme pomalicky pridavali prikrmy- nic co sa nedoporucuje by som mu nedala a ma sennu nadchu a potr.alergiu na niektore potraviny ☹

berenika39
11. aug 2009

to je určitě pravda, co se týká souvislosti zdraví a výživa nedá se nic paušalizovat, protže každé mimčo má jinou startovní "pozici", jinou genetickou výbavu, imunitu na jiné úrovni, prot se tohle může stát. ale zase na druhou starnu, to vědomí, že se snažím, je dobré a ani ty si nemusíš nic vyčítat...vždyt bohužel třeba nevyléčitelné nemoci jsou tak záludné...nikdo neví proč....to je moje noční můra......

neboj, jsem alergik, astma celý život, je to velmi neppříjemné, ale s tím se dá žít, užívat si života, sportovat. tak hlavně at je syn krom toho zdravý 😉 😉

gabrianka
11. aug 2009

eviska mas pravdu a pokud ma mimi alergii na KM nemusi to byt hned jogurtem v mesici ale i klasickou UM ktera je z KM...ja se ani nedivim tem mamcam ktere mely jaksi urcite problemy s miminkem (alergie,neli neco horsiho)ze jsou opatrnejsi a vic to tak rikajic hltaji ty postupy nez ty mamy,ktere s detms nikdy nemely problemy a vse slo tak jak melo(treba ja a jsem za to fakt stastna) prave proto az tak vse neresim a dam i o ten mesic driv...a opravdu kasicka je vyrobena z UM akorat jsou tam pridavky maltodextrinu(sytici schopnost)atd ale nic co by detatku nejak uskodilo...a zeleninkou taky myslim nic clovek nepokazi ani kdyby ji dal o ten mesic drive...je to tezke ale chapu ty mamy,jak rikam

eviska83
11. aug 2009

Berenka - ved ja to aj tak beriem - ved su aj horsie veci- A syn je inak zdravy ako repa (atb nepozname)Len som chcela aby si mamicky nedavali vsetko za vinu tomu ze nieco neurobili spravne- kolko krat som sa ja zamyslala???? urobila som niekde chybu???
A aj ja som za zlatu strednu cestu -synovi som nieze nedala nic do 6 mes.pretoze to tak pisu ,ale on este nebol pripraveny- .ja si myslim ze ak dieta pekne sedi a javi o jedlo zaujem a je hladnejsie tak nieje dovod cakat po 6 mesiaci- ja by som dala aj v piatom- ale pred 4 urcite nie- moj nazor.

berenika39
11. aug 2009

přesně tak, nic si nevyčítej, souhlaím s tím, co píšeš. můj prcek dostal příkrmy poslední týden pátého měsíce právě kvůli refluxu, časté blinkání mléka mu způsobovalo pálení žáhy a hustější strava mu v tomhle případě moc moc pomohla. proto třeba u nás tabulky o přkrmech po šestém měsíci taky neplatily. tak to je.

andulka4
11. aug 2009

velmi zajímavé téma a moc pěkně napsané

já musím říct že jsem ze začátku všechny tabulky přelouskala a jen mne v průběhu prvního roku štvaly a stresovaly

příkrmy jsem začala dávat v ukončeném 6tém měsíci a po týdnu jsem zjistila že je to škoda mu to cpát tak brzo a plně jsem kojila do 8mi měsíců

to samé bylo s tabulkama v kterých bylo napsáno co kdy má dělat......něco dělal dříve a něco později ale dost mi to trvalo dlouho než jsem to pochopila že jsou to jen orientační bláboly 🙂 🙂 🙂

eviska83
11. aug 2009

jasne ze kazde dieta je ine- moja neter zacala chodit v 7 mesiacoch- skoro sme vsetci padli na zadok- kazdy tvrdi -nedavajte dieta na nozky- a ked sa samo postavi a chodi??? co s tym?Ale zasa synovec mal 8mes.a nesedel .Takze podla tabuliek sa tiez nemozno riadit stale.Taky med- do roka vobec- to ale predsa neznamena ze ked bude mat rok a den ze mu ho dam- alebo ze mu ho nedam ked bude mat 11 a pol mesiaca. 😉
Teraz to vidim na mojich dvojkach -Adam uz je velmi pevny a skoro sedi zato Evicka je sikovnejsia na rucky- viac poobracia hracku a pod.
berenika- aj nasi maly slaby reflux ,ale vdakabohu po 3 mes.vymizol 🙂 Ale presne ako pises - aj ja by som dala tuhu stravu 😉

berenika39
11. aug 2009

tak to ti přeju, protože peta doblinkal 😀 ted.....čaj ještě někdy máme všude....už jsem to tu někde psala, nedávno poblindil psa....miluje pejsky, jeden v parku přiběhl ke kočárku, peta vyskočil, nahnul se přes bok kočárku a jak si zmáčknul říško, měl pes jogur na zádech....ale paní byla fajn, omluvila jsem se, psa jsem mokrýma ubrouskama umyla a ještě jsme pak pokecaly...to je ta veselejší stránka refluxu....

jinak doublečata - hlavne maminky - obdivuju. i s jedním je to nekdy fuška....ale zase tu radost máš dvakrát...tak pevné nervy 😀 😀 a dobrou.

eviska83
11. aug 2009

berenka- pekne som sa zasmiala 😀 😀 😀 Dobru 🙂

mukky
11. aug 2009

ahojte 😵

ja sa k Vam pridam urcite

salemik
12. aug 2009

Ahojte,mozem sa aj ja k Vam pridat? Ja mam prve dietatko a teda ani sama neviem ako,ale vacsina veci ide tak nejak sama.V tej prirode je to skvele zariadene a aj to je skvele ako matka vie co ma robit aj bez akychkolvek kniziek a tabuliek.Mozno prave preto v dnesnej dobe maminky tolko doveruju striktnym pravidlam,ze je toho presyteny trh.Samozrejme,rada sa necham poucit,v com si niesom ista,ale plno veci mame my mamicky v sebe,pretoze materstvo je tak dokonale.A hrozne sa mi pacilo,ked pri porode moja porodna asisetentka na moju odpoved,ze som na ziadne kurzy bohuzial nechodila,povedala ,, to je dobre,my sme zeny,my vieme rodit a nepotrebujeme na to ziadne kurzy".Takze to je ono,my sme zeny-matky,my vieme co mame robit a ked nie,nieje hanba sa spytat viacerych a vybrat si tu najlepsiu moznost.A pouzivat zdravy selsky rozum by malo viac ludi,pride mi,ze z tej modernizacie hlupneme 😀

jankapiknova
12. aug 2009

aho salemik,ja som tiez na ziadne kurzy nechodila,myslim tiez ze to matertvo mame v sebe a ono vsetko prichadza a plynie tak niejak samo 🙂

salemik
12. aug 2009

jankapiknova,asi by sa niektore mamicky mali viac zamerat na seba a dietatko,ako na knizky,myslim si ze to aj stresuje potom,lebo je to take striktne vsetko a je toho v tych knizkach strasne vela.Aj ja mam jednu knizku,dostala som ju po porode a obcas som do nej zo zaciatku mrkla,ked som mala napriklad problemy s bradavkami a tak.... na tom nieje nic zle,vybrat si nejaku dobru radu,ale neriadit sa vsetkym napisanym.A ako pises,materstvo mame v sebe a naplno sa prejavi hned ako porodis-bez kurzu 😀 alebo aj s kurzom,aj ked mamicky tvrdia,ze im to vacsinou bolo na nic....

jankapiknova
12. aug 2009

ja som tiez vselico pocitala aj na nete aj v casopisoch knizkach a ako pises je toho strasne vela a keby si to mam pamatat tak.... ale urcite vela veci aj pomoze ked si clovek precita.ty mas o necele dva mesiace mladsiu ale v podstate budu vyrastat rovnako. spinkava ti dobre? a papa...

sophie1981
12. aug 2009

dobre ranko.... 😉

atrami
12. aug 2009

dm

ja ani iné mliečko nevyužívam.
Zarábam do neho kaše, robím omáčky, pudingy.......

gabrianka,
veľa mamín, ktoré su tu prešlo stránkou,, netabuľkových", zistili, že to nieje ono.
Ja sa riadim len 2 tabuľkami. Zavádzanie jedál a očkovanie, ostatné nechám na dieťati.Určite ochutnal aj jedlo mimo tabuliek.

Zistila som, že niekomu vynadať, kritizovať nie je riešenie.
Trošku postrčiť, poradiť je určite lepšie.

Zakladateľka sa určite chcela vyhnúť vymieňaniu názorov medzi dvomi osobami. Na to máte IP.

salemik
12. aug 2009

jankapiknova,nechtiac som Ti to poslala postou 😉 nevadi,ze nie?

gabrianka
12. aug 2009

atrami mas pravdu 🙂

vikina74
autor
12. aug 2009

@gabrianka

Vitaj v tejto teme, za seba som chcela povedat, ze tu je vitany kazdy, kto sa s ostatnymi rozprava s respektom, zatial sa to super dari, velmi sa z toho tesim. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Urcite aj ty, aj ked si v stravovani skor extremom, mas veci, v ktorych sa riadis zlatou strednou cestou. My ludia nie sme len cierni alebo bieli, existuje take mnozstvo odtienov a kazdy ma svoj pohlad na vec.

gabrianka
12. aug 2009

vikina v necem jsem mozna extrem v necem zas blazen a v necem ve zlate stredni ceste...na vse jinak ale to myslim kazda mamca

vikina74
autor
12. aug 2009

@hanam
3 hodiny to je super rytmus, ak ho tvoje babatko akceptuje, tak je to vyborne. Inak naozaj plati, ze malinkemu novorodencovi treba dat vzdy ked si vypyta, ak ti aj grcka, nevadi to, to je len prebytocne mlieko. Jedine, ze by grckal vystrekujucim prudom, vtedy treba vyhladat pediatra. Moj maly grcka od narodenia, do 3 mesiacov som ho prezliekala aj 5krat denne, vsade sme mali latkove plienky na grckanie. Napriek tomu vzdy krasne priberal, teraz ma 9 kg v 7 mesiacoch, este je takmer plne kojeny. U kojenych deti je grckanie castejsie, MM je riedsie oproti UM, tak lahsie ide von. Takisto je MM velmi lahko stravitelne, do hodinky uz moze byt prec z bruska, preto babatka chcu castejsie pit.

cestovatelkaandrea
12. aug 2009

shaula - na to vareni pre maleho nic take tazke nie je. masko najprv trocha podusim s trochou oleja a ked zmakne pridam zeleninu ktoru drobec moze. ked je zelenina aj maso zmaknute odoberiem tak na dve-tri porcie pre neho a potom ten zvysok pre nas prisolim a okorenim. zemiaky mu varim zvlast. ryzu varim s nami. uz sme si zvykli na neosolenu vsetci. cestoviny su bez problemov tiez. zozaciatku som malemu maso varila vo vode zvlast ale teraz uz nie kedze ma skoro rok. asi to zne divno ale prisposobili sme nasu stravu malemu. no a ked mu nevarim, lebo mu robim vacsinou davky na 2-3 dni, tak si doprajeme aj take trocha slansie a korenistejsie pre nas.

nikollette
12. aug 2009

Dobré ránko, vídím že táto témička sa pekne rozbieha 😉
len tak dalej 🙂

roka96
12. aug 2009

ahojte no ja patrím tiež sem, akurát nestíham písat do dvoch tém! Žeby som prešla sem?