Šrobárov ústav v Tatrách. Skúsenosti?

dorotaw
18. júl 2008

Srobarov Ustav detskej tuberkulozy a respiracnych chorob v Tatrach
Mate niektora skusenosti z tohto zariadenia pre deti v Tatrach?

saskarisko
27. jan 2011

@alami - ty si v Hornom Smokovci ? to mas super, tak to fakt aj C/cko staci. a s tou chripkou si ma teda nepotesila 😖 prosim ta nevies ako to je, ked dieta doberie par dni pred nastupom atb ?

jenn
31. jan 2011

@saskarisko ahoj volala som tam prave a sme sa dohodli v pondelok o týžden ...čiže sa ešte aj stretneme 😅 ... hovorila mi o dakom akoby byte, tri izby a spoločne socialne zariadenie ...tušim kategoriu ,,C,, ved ja som už z toho mimo čo mi to všetko vravela 😀

alami
2. feb 2011

tak, chrípku sme si tu už odmleli aj my, malý mal 39,6 teplotu, 24hodín mu neklesla - v kuse pod 38,7 😢 talže teraz sme ešte v izolácii, =nechodíme medzi deti ani von.
Zistili nám tu reflux najvyšší stupeň, čo som vôbec nečakala, talže malo význam sem prísť.

všetko je tu super, spokojná som, jedine strava - mne osobne moc nestačí a malému párkrát pomýlili dietu - to by sa im nemalo stať 😖

osobne odporúčam rovno si berte niečo do chladničky, - maslo, syr, paštéty...pečivo tu zostáva aj navyše, mlieko je v chladničke vždy, tak aby ste mohli doplniť energiu keď treba 😅

@saskarisko atb nie sú prekážkou, my máme teraz tiež a čo viem, niektorí tiež prišli sem na atb, takže v pohode
@jenn to budeš mať cčko ako my, byt je pekný, užili sme si pár dní na ňom aj celkom sami, čo viem, tak aj na &bčku sú aj po dve, tak to nie je žiadny rozdiel s cčkom

kingstonka
11. feb 2011

Ahojte- zaujimalo by ma , ci tu je niekto kto navstevuje v tomto ustave pneumoftizeologicku ambulanciu. Zaujimalo by ma ake to tam je- lekarka, sestricka, cakacie doby, odbornost..... budem vdacna ya odpovede.

byemi
12. feb 2011

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať všetkých, ktoré ste tam alebo tam pôjdete ako funguje internet v Pavilóne pre matky v Hornom Smokovci. Samozrejme budem mať svoj vlastný notebook. Zaujíma ma či je voľné wi-fi pripojenie alebo treba platiť za pripojenie na určitý čas.Ďakujem za odpoveď. Poteší aj každá rada ohľadom zariadenia.

ada11
12. feb 2011

ja pošlem návrh budúci týždeň, lebo chcem ísť až v lete 😉 strava pre deti je aká ?myslím aj množstvo a približne čo podávajú ? strava je 3 razy za deň, dávajú deťom aj nejaké ovocie, jogurty a pod ?

jenn
13. feb 2011

tak ja sa hlasim priamo z pobytu ... wifi pripojenie zdarma je dole na recepcii alebo je tam taka miestnost pre deti na hranie aj tam chodim, mam inak prenosny ale akosi zly signal podchvilkou padam 😠 .... strava je tu klasika- ranajky, desiata, obed, olovrant, večera aj ovocie aj jogurty.... strava je inak podla diety ak teda dieťatko ma a či chutna zaleži od toho ako je kto naučení.. moje deti s tým maju troška akysi problem 😝 .. sme ubytovane v apartmane kde je spoločna kuchynka a spoločenska miestnosť takže v pohode sa da aj niečo si pripravit obchod je tušim dva kilometre je to v starom smokovci dokonca až dva ceny su normalne takže myslím že obavy z hladu su zbytočne 🙂

anielik
13. feb 2011

ahojte @jenn my sme tam boli v oktobri, super obchod je v lomnici, hned za vlakovou stanicou. Inak sme asi byvali v rovnakom apartmane 🙂))
pekny pobyt a uzite si to tam 🙂 zavidime, hned by sme sli 🙂 Syn sa tam stale pyta 🙂

byemi
14. feb 2011

@jenn Ďakujem veľmi pekne. Za pár hodín vyrážame smerom Sudtarch, tak hádam sa poďakujem aj osobne.

byemi
14. feb 2011

@jenn Ubytovali nás v dolnom smokovci, priamo v ústave, takže wi-fi budeme platiť. Prostredie pekné, pocity zatiaľ zmiešané. Pekné liečenie.

katka13122
23. feb 2011

ahojte...nastupuje 15.3,kto sa prida???? 😉

veron26
23. feb 2011

Ahojky, chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť, či mám ísť so svojím 2r. synčenkom na liečenie do Smokovca? Čítala som si veľa diskusií, niekde veľmi odporúčajú, niekde píšu nikdy viac a ževraj je zbytočné chodiť s detičkami, ktoré majú oslabenú imunitu, že im liečenie nepomohlo. Krpček má imunitu oslabenú cca pol roka, tabletiek a doplnkov sme vyskúšali neúrekom, ešte nestíhame kontroli a sme znova chorý. Doktorka mi liečenie odporúča, no po prečítaní niektorých diskusií som na pochybách... A trošku sa bojím fin. stránky, som slobodná mamička bez výživného, no malinkého nechcem ukrátiť o nič. Vie mi niekto poradiť? Ísť, či neísť? A či sa to dá zvládnuť po fin. stránke s rodičovským príspevkom? Ďakujem

alami
24. feb 2011

@veron26 my sme sa s liečenia vrátili pred cca 10 dňami
neviem čo robia s detičkami so slabou imunitou, mala som spolubývajúcu čo bola s 2 deťmi, jedno polročné - to malo slabú imunitu, ale nerobili s ním nejak nič - klasika - odber krvi a vyš. na reflux - u polročného 😕 nik nechápal na čo, ani primár v dolnom Smokovci, ktorý mu to robil.
špecifické testy na alergie napr nám robili až na moju výslovnú a opakovanú žiadosť
toto sa mi tam zdalo také - no fakt brali len tú krv a vyšetrovali na reflux a to bolo všetko, ale možno je to len môj pohľad, že in ým robili viac, neviem. ja som čakala, že s nami teda budú robiť viac.
Takže za 3 týždne čo som tam bola nám nerobili nič viac, akurát čo sme denne polhodinu cvičili (to bolo fajn, škoda, že nemali viac času na dieťa ako pol hodinuˇ) a inhalovali sme
Inak sme nikoho zo sestričiek ani lekárov nevideli a nazvala som to - super ubytko s poslabšou stravou 😅
Ale bolo nám fajne a išla by som znovu. Len som teda čakala, že sa o nás po zdravotnej stránke lepšie postarajú.

Takže - či ti tam na niečo prídu, to neviem, nám zistili reflux, začo som vďačná - aspoň vieme a liečime sa.
Ak sa teda rozhodneš ísť - pri príjme sa pýtajú na koľko si prišla, môžeš teda povedať, že na týždeň, chodili tak, keď napr prišli len na kontrolu na ph metriu. Týždeň musíš byť minimálne, aby im to poisťovňa preplatila.
Prípadne na to ubytko D, ale to je myslím len v lete - sa mi vidí, že je to tak v cenníku. myslím si, že aj D čko bude v pohode, lebo to Cčko bolo naozaj pekné.

Ja by som ti teda radila ísť tam na ten týždeň na vyšetrenia a ísť domov. nebude ťa to stáť tak veľa a budeš spokojná, že si pre drobčeka urobila všetko, čo treba 😉

cairka
24. feb 2011

@veron26 , my sme boli pred 2 rokmi, malá mala tesne pred 3. narodkami a síce nám bolo fajn, ale tiež som mala pocit, že som čakala viac tej zdravotnej starostlivosti a že teda už asi nepôjdeme. Lenže vec sa má tak, že malej sa výrazne pohoršilo, podľa všetkého prepukla astma v plnej paráde a teda idem vybavovať zas a len verím, že ju prelustrujú lepšie. Ono predsa tým 3r. sa nedajú všetky vyšetrenia robiť. Ale prišli nám tiež na reflux, prišli na to, že kvôli alergii má výrazne spuchnuté sliznice nosa a nosohltanu a aj preto je tá imunita slabšia - kým sme mali ich liečbu bolo lepšie, ale ked nám došli lieky sme šli na ORL u nás, tam na mňa kukali, že aké vyšetrenie po nich chcem a načo ...a také kvapky načo... Takže teraz tam chcem ísť kvôli tej diagnostike, hoci ma @alami znepokojila. dúfam, že neobmedzili vyšetrenia ešte viac a spravia aspoň tú PHmetriu kontrolnú, chloridy v pote (ktoré sme tiež nemali dobré výsledky) , poriadne ORLvyšetrenie, aj s endoskopiou a hlavne teda spirometriu, ktorú mi minule povedali, že robia až od 5 rokov... malá bude mať 5 na jar, tak chcem ísť až po tom.
a cena v ubytovaní D si platíš len stravu "7,50" na deň, ak malý ešte nemá 3 roky, tak nič viac. Keby už mal 3 roky, tak je tam ešte nejaký poplatok, cca. 3,30 na deň . A v tej "D" kategórii je práve ubytko celý rok, len nie v lete 😉

alami
24. feb 2011

@cairka máš pravdu, pozrela som, Dčko nie je v lete, sorry 😅

alami
24. feb 2011

inak, do 3 rokov dieťaťa matka neplatí - vraj, ale ako je to presne myslené, to neviem, to si môže dať lepšie ubytko a neplatí, či len na to Dčko to platí?
@veron26 skús si tam zavolať, na recepcii teta ti povie, číslo je 052/4761777 - ona robí aj príjem, aj sa u nej platí, takže ona bude vedieť najlepšie. doobeda má teda príjem nových, volala by som poobede niekedy, vtedy nemá čo robiť, tak ti podá info, je tam cca do 18tej

veron26
24. feb 2011

No len vzhľadom na to, že sme z mesta, aspoň skrz čistejší vzťuh ten mu možno tiež trošku pomôže... ???

alami
24. feb 2011

@veron26 to si myslím aj ja, preto som tam zostala 3 týždne, na to ten týždeň asi moc nestačí. stále sme boli von,Tatry sme si naozaj užili 🙂

veron26
24. feb 2011

však hádam mi tam neochorie ešte viac, čo mám niekedy pocit, že to už nejde... hlavne ten blbý ekzem, ževraj ho bude mávať dvakrát do roka, no asi mesiac mal telíčko čisté a vracia sa to späť vrrrrrrrrrrrrrr, chudáčik, stále doma zavretý a on je neskutočne živý...

cairka
24. feb 2011

@veron26 , mne malá v tatrách ani nezakašľala a deň po návrate z liečenia dostala obštrukčnú bronchitídu 😅 takže ten vzduch isto má čo to do seba. A ekzém...ekzém je večný boj, najhoršie to bývava jar a jeseň, to asi mysleli tým 2x do roka. Malá mala na jeseň taký, že ešte teraz má na koži jazvičky po ranách od ekzému...ale má miesta na tele, kde má ekzém stále, občas miernejší, občas silný,zapálený, ale stále (to hlavne pod kolenami a pod zadkom) a ináč keď má svoje obdobie, tak asi nemá časť tela, kde by ešte nemala, najviac som sa bála, ked sa jej urobil škaredý kolo očí,ale to našťastie len raz, len tam som sa bála aj maste dávať, aj ju presviedčať, aby si neškrabala... Kým bola menšia a doma, tak sa to dalo trocha korigovať stravou, ale ako nastúpila do škôlky, tak už sa to ovplyvniť nedá. Nedávajú jej mlieko, ale ono tu majú granko na kaši, tam majú petržlen (na ktorý je alergická) v polievke, vajíčko v pomazánke, deti donesú cukríky na narodeniny...proste by nemohla jesť nič dokopy tam... ale na to tatry ani nejak nepomôžu, len toľko, že porobia tie testy a zistíte, na čo je alergický

veron26
24. feb 2011

nám po ekzéme ostávajú modriny, to je naozaj otrasný pohľad... normálne som sa prvýkrát bála, že na mňa sociálku zavolajú, že ho bijem... hrozne vyzeral... asi to predsa len skúsime... počkáme ešte na nejaké výsledky z liekov, ktoré beriem dlhodobo a pôjdem dať vypísať papier...

ada11
25. feb 2011

aj my ideme v lete 😉 Ja idem ako doprovod s mladšou dcérou a som oslobodená od roho poplatku 3,3 €, ale kedže chcem kategoriu B, tak platiť musím 😉 inak by som to mala zadara, takže nie je to tak, že keď je dieťa do 3 rokov, tak pri lepšej kategorii je to zadara 😉
ja mám len tú dilemu, že moja mladšia dcéra je taký zvláštny jedák, tak si myslím, žťe ona tam toho moc nepoje a budem odnášať plné porcie a ja si budem musieť platiť 😉

saskarisko
25. feb 2011

Ahojte,
my sme sa vratili v stredu. spatne hodnotim vyborne, az na kiks s vysledkami, co mi urobili 😠 ale inak OK, cas sme vyuzili ako sa len dalo - na cestovanie, spoznavanie, lyzovanie. sice vdaka inemu prostrediu som mala deti ako z divych vajec, ale zvladli sme to. a co sa jedla tyka, moja draha dcera vacsinu obedov, veceri prestepovala pri dverach, a velmi ju zabavalo chodit za dvere, a lietat dookola 😠

@ada11 - ale vsak ty budes platit len svoju stravu a izbu, a ak by mala mladsia dcerka viac ako 3 roky, tak by si platila aj spominanych 3,30 eura. a ak nepoje, tak si jej porciu zoberies na izbu, a da si, ked bude mat chut

saskarisko
25. feb 2011

jaj, a este sa mi nepacilo, ze ked som ich prosila o kalciovy sirup pre malu, ked zacala kaslat a mat lary, tak mi hovorili pockat. a vysledok bol, ze sme potom boli na 3 dni mimo, lebo sa jej to cele zhorsilo, co by sa za normalnych okolnosti pravdepodobne nestalo, kedze tieto jej stavy uz poznam dopredu, tak ako ich vyvoj 😖

jenn
26. feb 2011

@saskarisko ahoooj naši ex spolubyvajuci 🙂 tak už si uživate domov v plnom prude hm? 🙂 aj my od pondelka baby odratavaju ako Tvoj maly 😀 naše su obe prechorene dnes som bola za doktorkou dala im inhalacie a dake kvapky do nosa spreje a somariny 😝 no nech je už pondelok 😅 ......

inak musim uznat je tu velmi pekne som spokojna nadmieru ... ovšem aj ked sa najdu naročnejšie maminy a kritizuju od prvej chvile ako pridu 😝 no to je individualne 🙂 ......

saskarisko
26. feb 2011

Ahojte,
@jenn - ahoj, ako Natalka zvladla phmetriu ?jj, uzivame si. krpci troska soplia, ale zatial v ramci normy. von ich nemozem riadne dostat, lebo hracky su im velmi vzacne 😀 a babam odkaz, ze uz len jeden den a idu 😉 a nech sa rychlo vyliecia 😉

jenn
27. feb 2011

@saskarisko awooooj ... super zvladla až som bola neskutočne prekvapena ani nemrnkla bola statočna 🙂 len neskutočne ju chytila daka ta alergia či nadcha a iba kychala a soplila tak to nam tu ph metriu troška zneprijemnovalo 😝 ... to verim aj naše tak budu nebudu vediet s čim sa skor hrat 😀 zajtra ideme až pobede domov a už maju v plane obehnut babku, starku, krstnu ... asi sa zblaznili 😀 ........natalke dopadla nafigu spirometria tak mam obrovsku radosť 😖 no nelutujem že sme sem išli aspon viem kde sa pohnut a dat ich doporiadku lebo fakt u nas lekari len zakaždym antibiotika a tym to haslo problem neriešili 😠

adula32
28. feb 2011

Ahojte, tak aj ja sa s deturencami chystam sem, niekedy v marci aleb 🙂 o v aprili, este presne nevieme. Mam dve male deticky, 3 r a 5 mes babo. Neviete mi povedat, tie co ste tam boli, alebo este ste, ci tam su aj take male babatka a ako to tam vyzera?co robia s takymi malickymi?my mame uz reflux diagnostikovany, takze budu asi skumat viac...a ako zvladaju vysetrenia vase deti, beru krv len na zaciatku, ci viackrat?
Tatry nepoznam, citam, ze sa daju robit aj vylety po okoli? Da sa to vsetko absolvovat aj s kocikom a dojcenim, mate niektora skusenost s pobytom s takym malickym babatkom?
Ako vyzeraju vysetrenia ked ste ubytovane v Hornom Smokovci, v pavilone pre matky s detmi, chodia lekari tam, ci vy do hlavnej budovy v Dolnom Smokovci?Ako sa tam dostaneme?chodi sanitka, ci da sa aj peso?
Aka je tam momentalne situacia?Nie je tam chripkova epidemia?Dakujem vopred za vsetky dostupne info. Drzim palce, nech sa Vam deticky uzdravia, dufam, ze aj tym mojim to pomoze. Ahojte a ak sa niektora chystate koncom marca, al. v aprili, piste 🙂 .

alami
28. feb 2011

@adula32 s kočíkom sa môžeš pohybovať po ústave, aj do jedálne, + výťahom na poschodia, kde ti treba.Krv berú na začiatku, ak ešte treba, tak aj neskôr. na vyš. sa chodí do dolného, odvezú ťa tam autom a zas prídu po teba, ke´d išla spolubývajúca s polročným na vyšetrenie, staršiu jej zatiaľ zobrali sestričky k sebe, aby mala len jedno dieťa so sebou.
Do vláčika sa dostaneš s kočíkom, je to po rovine, teda odvezieš sa kde chceš a tam sa môžeš prejsť, aj do pozemnej lanovky na Hrebienok sa dá s kočíkom 🙂

saskarisko
28. feb 2011

@adula32 - ak satkujes, tak sa dostanes aj na lanovku na Skalnate pleso. kocik ti v pohode ulozia v uschovni vedla pokladni. a ja som tam bola s takouto kombinaciou deti pred rokom a nieco. bolo to trosku namahavejsie, ale dalo sa 😉