Šrobárov ústav v Tatrách. Skúsenosti?

dorotaw
18. júl 2008

Srobarov Ustav detskej tuberkulozy a respiracnych chorob v Tatrach
Mate niektora skusenosti z tohto zariadenia pre deti v Tatrach?

dievcatka81
16. feb 2015

@4481 tak podľa toho čo píšeš, tak mu budú robiť pH metriu... Malej to tiež robili, máme podobný problém. Teraz je zas doma do konca marca, mala by nastúpiť až po veľkej noci do škôlky, momentálne riešim predĺžený rodičak do 6 roku dieťaťa, tak som zvedavá na výsledok. Nie sami, tam je každý sám na izbe, myslím matka s dieťaťom.

4481
17. feb 2015

@dievcatka81 tvoja dcerka to zvladla v pohode.lebo moj maly nechce u lekara ukazat ani hrdlo neviem ako tie vysetrenia tam zvladne.moja sestra ma tiez predlzenu matersku ale musis vsetko zdokladovat.ak mas podobny problem tak ti na ten kasel nieco zabera.ja som maleho objednala do vranova k homeopatovy.vraj pomoze.skusim aj to.objednali ho na 23.3 ale on bude akurat v tatrach tak ho musim preobjednat.je ta pH metria taka hrozna.este sa tam robia neake podobne vysetrenia.porad nieco na ten kasel.

dievcatka81
17. feb 2015

@4481 čo sa týka kašľu, nezaberá nič ale vôbec... Doktorka si myslela, že má reflux, tak nás poslala do Smokovca ale tam sa to nepotvrdilo. Robili im tam aj vyšetrenia na CF aj to je chvála bohu vyvratene. Tiež máme dať von nosné mandle aj krčné ale neviem. Nosné možno aj hej ale krčné nie.... Uvidím, či pomôže. Aj sa pocurava, je plienkovana, už len preto som požiadala o ten rodičak

4481
17. feb 2015

@dievcatka81 a co to je CF.neboj.aj ona sa prestane pocuravat.moj maly ma 4r.a 3 mes.a pred rokom chodil do skolky len na 4 hod.lebo tiez sa vedel pocurat.ale uz chodi na cely den a je to v pohode.

dievcatka81
17. feb 2015

@4481 cisticka fibróza.... Tak pred týždňom sme boli na urologii, doktor jej predpísal Minirin, je to na zadržiavanie vody. Berie ich pred spaním, večer

lucy56
19. feb 2015

ahojte baby aj moj maly ide na liecenie v aprily a chcem sa spytat co je to ta ph metria a ako to prebieha, tiez sa mi dusieva hlavne v noci kaslom a nadranom, a neviete tie ktore ste uz boli ze ked je dieta alergicke na mlieko ci davaju bezmliecnu stravu

4481
19. feb 2015

@lucy56 ahoj.ja som este nebola ani v kupeloch ani ph metriu nam nikto nerobil takze neviem poradit ako to tam vlastne chodi.

nika80
19. feb 2015

@lucy56 my ideme 2.3. a chcem, aby malej spravili aj PH metriu. Vraj to nie je az take hrozne, tak dúfam, že to mala zvládne.

zsuzsula
19. feb 2015

Dobrý den.Ph metria prebieha tak že dietatu zavedu hadičku cez nos do žalúdka a dostane k tomu strojček čo treba prepínat ked leží aleba je vo vyslej polohe.Treba papat čipsy,hranolky ,pomaranč,tažké jedlá.Po 24 hodinách to daju preč.Nie je to azž také hrozné.

lucy56
19. feb 2015

@zsuzsula a co sa s tym zistuje akoze,lebo znie to vseliako

zsuzsula
20. feb 2015

@lucy56 zistuje sa s tým reflux.

tupinka
21. feb 2015

Ahojte ja idem s dvomi chalanmi 23.4. na 21 dni ide niekto v tomto termine ? Dala som si ubytko v kat. D. Ake vsetky vysetrenie robia detickam?

ovecka31
21. feb 2015

ahoj..ja idem 27.4 na dva tyzdne..chcela by som vediet ako to je v pripade ak odnietnem stravu. teda ze si ju zabezpecim sama nejako..lebo mi nevedeli povedat ze ci bude mozne mat vegetariansku stravu... a navyse musim aj nieco posetrit :/

tupinka
21. feb 2015

Ahoj ja si dam len obedy,lebo je to dost vela 7,50 na den.V1.den je celodenna strava a potom sa da vraj dohodnut.Tal uvidime,mozes si dat aj bez stravy.

lucinkazuz
22. feb 2015

Ja som sa odtiaľ vrátila včera, dcéra s mužom pokračujú ďaľší týždeň. Veľké zázraky od toho nečakajte. Izbu sme si mohli zobrať len nadštandart , vraj je plno. Zo stravy sa dá odhlásiť, ale ešte si zopár chodov zaplatíte. Dcéra má diétu bez mlieka, čiže vylúčili len mlieko, kakao a pod. nahradili to čajom. Alternatívne mlieko sme si priniesli z domu. Na všetko sa tam dlho, dlho čaká a PH metriu by chceli spraviť všetkým bez ohľadu na diagnózu, tak ako sa kedysi robili v nemocniciach klistír. Nie všetky detičky to psychicky zvládnu. Ja som to nedovolila, v našom prípade je to neopodstatnené mám to odkonzultované s lekármi v BA, ale celý čas sa nás snažili na to nahovoriť a to mi strašne vadilo. Hneď ako som vytiahla päty z liečebne začali na to lámať manžela. Pritom sú aj iné metódy vyšetrenia refluxu napr. rentgen čo nieje tiež výhra a odmietam, a potom sono na čo som dala jedine súhlas. Ináč je tam pekne, čisto, strava v liečebni sa dá prežiť.
Po príchode, malej zobrali krv na všeliake možne vyšetrenia, moč stolicu. na ďalší deň si ju pozrela rehabilitačná a začali sme s ňou cvičiť dýchanie cca 20 min denne. Spravili jej vyšetrenie na chloridy to sa len take hodinky priložia na pol hodinku na ruku. A zmerali jej dýchanie na nejakom prístroji cca 4x sa nadýchla a vydýchla do trubičky. Chceme hlavne kožné testy na alergiu, ale na to je dosť nával tak dúfam že to spravia keď to sľúbili. A to je asi tak všetko čo tam s ňou robia, čo aj stačí keďže sme tam preto že je často chorá. Podľa diagnóz, tým čo kašlú dávajú deťom aj nejaké spreje na dýchanie. Do bazéna sa dá len v útorok a v piatok na 3/4 hodinu, a to musíte mať výsledky zo stolice. Celkový dojem mám že miestny na tom všetkom ryžujú, v okolí je len samé drahé ubytovanie, služby v okolí oničom ako celé Tatry - nevedia variť a nedajú vám najesť. S návštevou si nemáte kde posedieť len v čakárni na chodbe, čo mi z toho bolo srašne do plaču keď za nami manžel prišiel na pár dní, stretvali sme sa vonku. A dcéra plakala a nechápala prečo tatinko za nami nemôže isť sa pozrieť na izbu. Chápem že je to nemocnica ale za tie peniaze by som čakala troška iný prístup, všetko sa dá keď sa chce. Čo je plus, že sme veľa chodili von a užili sme si sneh a prírodu. Tatino bol pár dní ubytovaný za 10 eur/noc v Hornom Smokovci v krásnej rodinnej vilke cca 30 min pešo, kde by som najradšej bola aj ja s dcérou namiesto liečenia.

janka11.3
22. feb 2015

@lucinkazuz ahoj nás to čaká tento týždeň, vo štvrtok by som mala nastúpiť s 2 dcérami, prosím ťa čo špeciálne si zobrať? na čo nezabudnúť? prosím ťa a klzisko tam funguje? mám z toho trošku strach, aj ked myslím že len preto čo sa týka jedla lebo staršia dosť vymýšľa.ďakujem

nika80
22. feb 2015

@janka11.3 my nastupujeme 2.3. tak sa tam stretneme 🙂 Ja mam tiez trosku strach z toho, ako to tam malá zvládne. A ešte nemám ani predstavu, co všetko tam mam zbaliť.

janka11.3
22. feb 2015

@nika80 ja sa zajtra chystám aspoň niečo pobaliť.aj ked som sa až teraz rozhodla že ideme. chcela som dať presunúť termín kedže manžel mal úraz na lyžiach a je po operácii,zajtra by ho mali pustiť domov z nemocnici, tak stresujem ako to ideme zvládnuť 😒

nika80
22. feb 2015

Aj ja sa chystám pomaličky spisovať, co nesmiem určite zabudnúť zobrať (hlavne lieky a mastičky). Nechcem brat ani veľa veci, tak budem rozmýšľať, co zobrať a co nie.

lucinkazuz
22. feb 2015

@janka11.3 to klzisko je tušim len taka ladova plocha vonku z tenisových kurtov a nikoho som tam nevidela korčulovat, sanky sa tam daju zadarmo požičať maju niekolko kusov menšie, väčšie, aj s operátkami, ale už tam zlieza sneh a je aj mokrejší, tak ak nenasneží je po zime. V Pod Lesom sa možu deti učiť lyžovať s inštruktorom, kde sa daju požičať lyže.
Jedlo je tam niekedy v pohode, niekedy celý deň je príšerný, ale vždy sa dá niečim prilepšiť, keď si kúpiš niečo do chladničky. Skoro vôbec nedávajú ako prílohu ryžu, striedaju sa zemiaky, zemiakova kaša, cestoviny, tarhoňa. Strašne veľa jedla sa tam vyhadzuje, ale moja dcéra sa tam naučila jesť zemiakovú kašu, ktorá jej tam zachutila. Obchod je cca 30 min pešo a v liečebni je bufet s drobnosťami - mlieko, jogurty, výživy, kekse, malinovky, káva... Výhodou je prísť autom.
Uteráky a osušky sú na izbe. Dá sa tam aj prať v pračke,majú aj vešiaky na sušenie prádla. V liečebni je dosť teplo a dosť suchý vzduch, výkonné radiátory, všetko raz dva vyschne.
Práve sa dozvedám , že manželovi zase pripomínali vyšetrenie na reflux - phmetriu - hadička vedená cez nos až do žalúdka. To ma na tom štve najviac, keď raz sme povedali nie, tak čo stále otravujú a robia nátlaky. Ja som na takéto jednanie citlivá a znepríjemnili mi tým celý pobyt. Ako keby moje dieťa malo rakovinu a ja som odmietla jeho liečbu. Rozmýšľam že sa budem na nich niekde sťažovať. Toto vyšetrenie je drahé čiže ťahajú peniaze z poisťovne a pre nás je bezdôvodné. Chcela by som ich vidieť keby museli celý deň behať s hadičkou v nose, či by tvrdili, že je to také v pohode. Väčšinou každé decko čo to malo hneď po raňajkách hodilo šablu už v jedálni. Tak baby držte sa a nedajte sa oblbnúť a nahovoriť na zbytočné vyšetrenia.

lucinkazuz
22. feb 2015

@nika80 lieky a mastičky výstižné, lebo ja som hneď na začiatku ochorela a nemala som nič a nič ti ani nedajú. Fén na vlasy. Voda tam strašne vysušuje takže krémy. Opaľovací krém na hory. Menší nožík na ovocie. Spoločná kuchynka je slabo vybavená. Niekedy nie sú ani poriadne šálky a malé lyžičky.

nika80
22. feb 2015

@lucinkazuz dakujem za info, aspoň viem, co si mam ešte pribaliť a co nemusím. Nad opaľovacím krémom som aj uvažovala.

ovecka31
23. feb 2015

a neviete aj nazor ostatných mamiciek co boli s vami? my mame ist koncom aprila...a premyslamteda ci to bude ku prospechu.. maly takmer rok nonstop kaslal... pricina bud alergia alebo infekt..aj momentalne ma infekt hornych dych.ciest... kvôli tomu tam chcem ist ci nieco zistia..hlavne sa bojim aby nemal CF..to je navacsi strasiak pre mna :(

veqa
23. feb 2015

@ovecka31 tak na vysetrenia a testy sa ti to oplati,akoze zazrak,ze sa dietatu polepsi pobytom tam necakaj...a nemusis tam zostat cely pobyt ( 10 dni je povinne) ja som sla po 10 dnoch domov,vyhodene prachy...nam zase pre zmenu neurobili poriadne nic,ani nosnu mandlu nevysetrili ani reflux

ovecka31
23. feb 2015

tak maly ma nosnu mandlu uz vybratu,... neviem presne ake vysetrenia budu robit..viem len o tej CF a reflux... ale dufam ze mu tam porobia co treba... alergie tam testuju? a imunitu? zase nechcem, vyhdoit prachy len tak.... ale zase kvôli tym vysetreniam to chcem, absolvovat...

veqa
23. feb 2015

@ovecka31 urobia rozsiahle alergo testy z krvi,kozne nam nerobili,lebo mu ich robili ambulantne rok predtym...my tam chodime ambulantne...urcite aj imuno testy ( tie nam tiez robili ambulantne)

zsuzsula
23. feb 2015

dostaly sme termín na 29.6.2015.Je ešte niekto s tým terminom?Po roku ideme znovu a tešíme sa.Nám sa tam páčilo.Ked náhodou niekto potrebuje blízko ubytko pre manžela mám kontakt na príjemnu rodinku pri kyne bývajú v zelenom domčeku.Manžel boltam ubytovaný.

mamkadanka007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tupinka
27. feb 2015

ahojte mamicky, tie ktore uz nie ste na rodicaku, prosim Vas boli ste tam na OCR alebo na PN s detmi?Dnes mi dr. povedala, ze mi nemoze vypisat OCR nakolko budem tam s nimi v ustave, to je ako by som bola s nimi v nemocnici ale, ze si tam mam pytat PN je to mozne ?Vypisu mi ju tam , prosim Vas poradte. Idem tam na 21dni a to je dost dovolenky.vdaka 🙂

tupinka
27. feb 2015

@dievcatka81 ahoj chcem sa spytat, Ty si bola na ocr alebo na pn tam?vdaka