Šrobárov ústav v Tatrách. Skúsenosti?

dorotaw
18. júl 2008

Srobarov Ustav detskej tuberkulozy a respiracnych chorob v Tatrach
Mate niektora skusenosti z tohto zariadenia pre deti v Tatrach?

peter32
13. aug 2013

@patlevaa ahoj, no dostala som spravu 🙂 predošlé up. mi neprišli.neviem prečo, no ja idem zrejme na ten apartmanovy....pretoze 16e je za 1den, + strava 7e...ale tu mozno len na tyzden zoberem...lebo moja dcera toho vela nezje...tak si asi budeme brat na izbu..uvidim..este som tam nebola....tak aj sama som zvedavá že čo a ako bude....a potom este nejaky poplatok tam je za dieta...ak idem na ambulanciu či jako....len ja neviem..kolko budem platit pretoze mala bude mat len v okt. 2roky..a syn 11.sept. 6rokov, .tak neviem oni to ako počítaju...a papier /pozvánku/...som tiez este nedostala od nich...ale ževraj ho posielaju tyzden pred nastupom na hosp. tak uvidim...a ja mám termin na 9.sept. 🙂

cakeska
14. aug 2013

dakujem za odpoved, som rada,ze aspon wifi tam bude, no som zvedava za aky poplatok. My nastupujeme 20.8 v utork na liecenie do D kategorie, tak sa asi uvidime 🙂

kellys
15. aug 2013

@cakeska ahojky, my nastupujeme na Dčko 23. 9, tak potom prosím napíš, ako tam bolo.Inak ja som sa pýtala na wifi, a vraj to majú dosť drahé, čo mi aspon tá pani po telefóne hovorila.

zuzba
15. aug 2013

ahojte baby, my sme sa pred týždňom vrátili z Dčka kategórie. Bola som veľmi spokojná s ubytkom, všetko je zrenovované, krásne, čisté (až na závesy v sprche, z tých mi až prišlo zle - lebo keď som ich zatiahla boli plesnivé :() ).
Strava mi chutila, no malý mi tam celé tri týždne nechcel nič jesť, v jedálni štrajkoval a strava sa vynášať podľa pokynov na nástenke nesmela vynášať. no ak je niekto šikovný .... po týždni pobytu (keď sme stihli všetky výlety pobehať) sme boli v bazéne a dva dni na to sme dostali silnú žltú nádchu a kašeľ, takže sme si to tam museli nedobrovoľne predĺžiť - malý bol po zápale pľúc.
Najprv sa priznám, som bola veľmi nespokojná s prístupom lekárky, po prijíme vám naplánujú vyšetrenia, ktoré máte absolvovať, my sme okrem orl a odberov nemali mať nič .... tak som hodila vážnu reč s primárkou - inak veľmi príjemná žena a zrazu išlo všetko - ďalšie odbery, sono, rtg, orl aj psychologička. rehabilitácie sme mali automaticky. takže k niečomu predsa len ten pobyt bol. Zistili malému vysoký stupeň refluxu a veľkú nosnú mandľu. ak toto poriešime, snáď už budeme zdraví 🙂))
ak by ste mali nejaké otázočky, kľudne píšte.

peter32
15. aug 2013

@zuzba ahoj, a ako to bolo s tou pračkou? Ako si sa tam zapísala-alebo ako to tam s tým funguje....nejaký poradovník? A aké tam je počasie....ja idem az 9.sep. ale este "pozvánku" nám neposlali...tak čakám každý den, dakujem za odpoved
(Lucia) 🙂

skvele
15. aug 2013

@zuzba mna by zaujimalo ako to je s tym bazenom. Ako to s nim funguje.

zuzba
15. aug 2013

práčovňa je pre celý ústav jedna, ak sa vám nepodarí dostať kľúčik hneď ráno, tak sa k nemu nedostanete (kľúče sú na recepcii a podpisujete sa do písanky). prať sa dá do tuším pol desiatej, ale prali si tam aj dlhšie - kvôli nočnému kľudu. izbu sme mali takmer vedľa a nerušilo to. v práčovni sa nachádza aj sušička, ale tá nesušila - bola pokazená, keď sme tam boli my. dá sa aj vyžehliť a je tam aj pár sušiakov, ako v práčovni, tak aj v spoločných sociálkach.
my sme boli počas tých najväčších horúčav, tam sa to dalo aspoň trošku predýchať, dlhé rukávy sme si tam obliekli asi len dvakrát. ale je pravda, že večer už nám išiel svieži vzdúšok cez okno. určite odporúčam aj teplejšie oblečenie, aj pančušky a určite čapičku aj na uška, napr. pri štrbskom plese nám dosť fúkalo, tak sme ju tam využili.
Pozvánka nám prišla pár dní pred nástupom, takže sa možno ešte načakáte 🙂

zuzba
15. aug 2013

@skvele bazén bolo pre Dčko v pondelok a štvrtok, každá kategória má svoje dva dni a čas - my sme mali v pondelok o 11tej a štvrtok o 13tej tuší na jednu hodinku, je to bez poplatku. treba povedať lekárke, že chcete ísť na vizite ráno a ona vám to musí oddobriť, potom vás sestričky zapíšu. bazénik je malý rozmery vám nenapíšem, je to detský bazén cca 150cm hlboký s teplučkou vodou. sú tam šatne ale súkromie nečakajte. ide o malinké šatne, kde keď pôjdete aj vy do bazéna, tak sa nemáte kde prezliecť. ja som bola, osprchovala som sa v plavkách po bazéne - jedna sprcha je pre všetkých, narychlo som si vyzliekla plavky a hodila oblečenie a utekala som, lebo už čakali na bazén druhí. k dispozícii je plavčík a ten vám požičia kolesá, rukávniky aj loptičky. ak nemáte také hyperaktívne a bláznivé dieťa ako ja, tak ho tam môžete pustiť aj samé, boli tam aj samé detičky v kolesách .... my sme boli zdraví, keď sme došli a dva dni po bazéne sme ochoreli a tým sa nám posunula aj ph-metria :(

peter32
15. aug 2013

@zuzba a potom ako sa tam vydava strava od kolkej? ked pises ze bazen ste mali od 11 a na hodinku je.::? tak obed je ako potom? o tej 12-a viac?a teda ten bazen len pre mna a moje deti je na tu hodinku? ak som to dobre precitala tak ano ze? hadam to nejak zvladneme....lebo aj tie moje deti neposedia ani na chvilenku...:D (Lucia)

zuzba
15. aug 2013

ten bazén je pre celé D oddelenie, my sme tam boli asi 7mi. nie všetci môžu ísť do bazéna
raňajky boli od 7:30-8:00, no nevyhodia vás z jedálne, ak posedíte dlhšie, pri detičkách to musia chápať, pri raňajkách sme dostávali aj desiatu - vždy nejaké ovocie (závisí od diéty a veku detičiek)
obed bol od 11:30 (tuším) - 12:30 tuším alebo až do 13tej, keď bol niekto na výlete, mohol si tam nechať dózy na potraviny a naložili mu do toho a potom si to zobral neskôr, príp. sa dá deň dopredu zo stravy odhlásiť. Pri obede sme zväčša dostávali aj olovrant, ak sme nedostali, tak ten bol tuším od 15tej a večera od 17:15-18:00 hod a pri večeri sa dostávala pre detičky aj druhá večera - nejaký chlebík s nátierkou alebo syrom, šunkou. trošku jednotvárne ale chutné celkom aj dobré porcie. nebojte sa zvládnete, aj ja som sa bála a to sme cestovali vlakom 5hod aj s batožinou. budete sa mať fajn, aj keď ako dovolenku by som to nenazvala, ako sa tu podaktorí vyjadrili

olganr
16. aug 2013

@peter32 AHoj mne poslali pozvanku 1,5mesiaca do predu ja som bola min rok na B ale bez stravy dojes po malej lebo je zbytocne to platit a mas na izbe varic predsa nieco uvaris ja som min rok platila okolo 530€ za 21dni

olganr
16. aug 2013

@zuzba ahoj presne toto iste zistili aj nam ninule lieky mu nedavam lebo ja tak toho berieme dost ideme tam o mesiac tak som zvedava ako tam dopadneme

olganr
16. aug 2013

@peter32 nie bazen je pre všetky deti spoločne a je dost maly my sme ho minuly rok odmietli radcsej sme sli na tury ako do bazenu

zuzba
17. aug 2013

@olganr áno bazén je síce pre všetkých, ale každé oddelenie má svoj deň aj hodinu, kedy tam majú prístup.
podľa mňa strava je dosť dôležitá, na Dčku som varič nemala a určite by mi nestačilo dojedať po malom, až také veľké porcie tam nie sú. dá sa síce pripraviť si niečo v spoločnej kuchynke, ale byť celý pobyt na chlebe, šunkách a zelenine sa nedá - to je môj názor

olganr
18. aug 2013

@zuzba No nase deti mali min rok 3 a 4r a vela toho nezjedli obedovali sme skor niekde vonku ked sme boli na vylete. My sme malii B kategoriu takze kuchynku sme mali na izbea na veceru sme im nieco uvarili velmi im strava z kuchyne nechutlia a priznam sa ze ani nam. Co sa tyka bazena tak nam radcsej sestricky ddoporucili nech chodime von dychat ako sa kupat.

skvele
18. aug 2013

@zuzba o kolkej ste tam dosli, ked ste isli vlakom. Ja chcem ist tiez, len to budem mat na viac prestupov. Chytili ste pripoj v poprade ?

zuzba
18. aug 2013

@olganr mne malý síce jesť nechcel, bolo o držku ho udržať v jedálni, ale iné nám neostávalo a neviem si predstaviť, že by som si ja nenahlásila stravu. neviem, či to bolo tým vysokohorským vzduchom, ale ja som bola každú hodinu hladná. na výlety sme chodili až po obede. strava sa dá aj dodatočne odhlásiť, ak by si to maminka rozmyslela, že jej to bude vyhovovať dojedať po dieťati.

zuzba
18. aug 2013

@skvele my sme vyrazili o pol 5tej z Kútov do BA, tam sme mali 5min na prestup na rýchlik do Popradu a v poprade sme krásne stihli prípoj na Dolný smokovec, treba popozerať cestovný poriadok, ja som to tak skombinovala. dorazili sme okolo 10tej, akurát nikoho nebolo v prijímacej kancelárii. po ubytovaní máte nárok až na olovrant, na obed nie .... odkiaľ cestujete? Nám trvala cesta cez 5hodín vlakom, ale dalo sa zvládnuť. horšie to bolo späť - mali sme 50min meškanie za žilinou - pokazil sa rušeň, vypadla elektrika, klimatizácia a varili sme sa tam vo vlastnej šťave. tým pádom som nestihla prípoj a domov sme dorazili až o pol desiatej večer :( blééééééééééééé

skvele
18. aug 2013

@zuzba my pojdeme z novej bani, z domu pojdeme o 5:30. V poprade by sme mali byt o 10:30. A tam neviem ci stihnem ci nie. Este si to pokukam. Ale bude to narocna cesta. Budeme az 3 krat prestupovat, ale busom by som urcite s tym krpcom nesla.

peter32
20. aug 2013

@olganr ahoj, chcem sa spitat ešte...že kedy si platila ten lieč.pobyt...hned na začiatku alebo až na konci?alebo sa platí aj nejaká záloha dopredu? Ako to s tím je? a s tymi platbami za amb.vyšetrenie to je ako?Ja mám jedneho 6ročneho syna, a malá bude mať v okt. 2roky...tak za ňu nebudem musiet platiť tie ambulantné poplatky čo sa platia, len za syna? dakujem za odpoved 🙂

olganr
20. aug 2013

@peter32 Ahoj my sme min rok prisli a hned prva den sa nas spytali ako dlho chceme byt tak sme to zobrali na 21dni a platila som 1,5€ /den za syna to sa plati aj keby je tam dieta same a 3,32€/den doprovod a 16€ / den ubytko stravu sme si nedali pre nas zbytocne dojedli sme po detoch alebo sme nieco uvarili a povascine sme sa vonku stravovali aj deti a tutu sumu krat 21dni sme zaplatili hned prvý den

peter32
20. aug 2013

@olganr aha takze vlaste budem platit ten doprovod aj napriek tomu ze mam jedno dieta do 3rokov?hmm som myslela ze vtedy sa to neplati...ked je dietatko mensie....nakolko same by tam nemohlo byt....,no co uz spravime.....dakujem pekne za odpoved 🙂

olganr
20. aug 2013

@peter32 Myslim že budeš platiť lebo to beru že tam máš aj to vačšie dieťa aspoň tak sme to pochopili min od jednej maminy alebo si ešte niekoho zavolaj na pomoc a ten bude mať doprovod zdarma k malemu dieťatu a zaplati si len ubytko

peter32
20. aug 2013

@olganr aha....no tak to neviem ci by niekto šiel...hm...ale tak čo uz nejak to zvladnem...a este by ma zaujímalo ako je to tam s upratovaním...to viem ze kazdy si musi aj obriadit okolo seba...ale chodia tam aj "klasicke" upratovačky? ako v nemocnici?...či jako? "a aspon tak skoro chodia"? 😀

olganr
20. aug 2013

@peter32 nam na B chodili cisto sme mali vsetko co bolo treba nie chodia okolo obeda

zuzba
26. aug 2013

@peter32 ahoj, my sme platili v prijímacej kancelárii hneď pri príchode zálohu na 10dní, pani mi hovorila, že štandartne berie takú zálohu, lebo 10dní je minimum, čo tam musíš zostať, aby ti to preplatila poisťovňa, a dĺžku pobytu aj tak nikdy nevieš na 100%, nám sa to napríklad o 4dni predĺžilo, o dĺžke pobytu rozhoduje primárka. Zvyšok sme doplatili v deň odchodu. ak si nie si istá, koľko budeš platiť, kľudne si zavolaj na prijímaciu kanceláriu, je tam veľmi ochotná pani (mimochodom tak ako celý personál), určite ti povie ako budeš platiť. ale ak pôjdeš do D-čka, za ubytovanie neplatíš určite. Len stravu a tie zákonné poplatky už nie sú také vysoké.ň
Upratovačka chodila každé ráno okolo 9tej na Dčku, milá pani vždy bola zdvorilá a s malým si aj pokecala. Pretrela prach, umývadlo, zem. čisto tam bolo aj v spoločných umyvárkach aj na wc-ku. nemusíš sa báť. v kuchynke si po sebe riady umývaš sama, v jedálni ťa obslúžia pani kuchárky (aspoň jedna z výhod, že som si oddýchla od varenia).

peter32
27. aug 2013

@zuzba ďakujem za info...takže ja som tam dnes volala...lebo ešte stále mi neprišla pozvánka...a ževraj dnes mi ju pošlú...takže toho 9.sept. ideme ale na to B-čko-bunku. Tak som veľmi zvedavá...aj sa bojím že čo a ako bude...hlavne s tou mojou malou "nezbednicou"...ani neviem ako to s ňou bude..hlavne to papanie...lebo teraz nejako štrajkuje...a udržať ju pri stole je zázrak! 🙂 takže sa už na to "teším" 😀 na to jej papkanie....už aj počasie sa pokazilo , ochladilo sa riadne...takže veci určite už len jesenné berem...Ešte sa mi zatial nikto neprihlásil na toho 9-ho že by išiel na tu bunku...tak uvidím koho nám tam dajú...ale tak hádam natrafíme na nejakú príjemnú rodinku...🙂

zuzba
27. aug 2013

@peter32 neboj, bude dobre, s papaním sme bojovali a myslela som si, že mi aj vlasy vypadajú, ak nebudeš mať na to nervy, vždy si zober so sebou nejakú nádobku, keď ti nebude chcieť papať, kľudne jej to zober na izbu. náš krpec je hyperaktivista a zaujímalo ho všetko okolo a hlavne maminke také doma nevarí :( ale zvládli sme 🙂

peter32
30. aug 2013

@zuzba Ahoj, chcem sa ta este spitat, nakolko uz som tam asi aj 3xvolala ohladom tej pozvanky, este stale mi neprisla, v utorok mi hovorila ta pani, ze mi to posle 1.tr. a dnes piatok a nič mi neprislo...tak by ma zaujimalo ze obvykle sa tam ako treba hlasit do kolkej tam maju príjem, nakolko ja som az z juzneho slovenska, tak mne to chvilku potrva kym tam prideme... 🙂 dakujem, 😉

zuzba
31. aug 2013

Mne pozvanka prisla tyzden pred,este chceli aj potvrdit navratku aj to som stihla.maju toho vela,mna nemala pani ani v tabulkach ze som nahlasena na pobyt no dalo sa to do poriadku pred nastupom.nastup tusim do 11:30 ale uz si nie som ista.my sme isli zo zahoria a naplanovala som si prestupy tak aby navazovali na seba a dosli sme po 10tej.narok na obed nemate!az olovrant takze s tym pocitajte a zasobujte sa.