Sťahovanie na Oravu

angelikasj
23. máj 2020

Ahojte milovníci Oravy a Oravaci..Zvažujeme s rodinou sťahovanie na Oravu zo západného Slovenska. Milujeme hory a tiez nam chyba pokoj,ktorý tu na západe nie je ,no bojím sa ci je to spravne rozhodnutie. Nasli sme dedinku Likavka,ktora je na skok do Rk,kde je vsetko potrebne..No napr.take počasie,nebude to pre nas sok?Su tam v okolí Rk take tuhe zimy? Jedna známa vravela,ze na Orave vychádza slnko az o 11.00. Je to tak?Dakujem za každú radu a postreh..

buberova
25. máj 2020

@angelikasj áno 150 000 za dom je reálne ;) mne DK veľmi vyhovuje tým že nie je až taký rušný a zároveň je tu všetko čo potrebujem. Len o 14:00 sa zvyknú tvoriť kolóny pri tom jednom kruháči ktorý tu máme pretože všetci z fabrík idú domov, vtedy je to trošku náročnejšie ale do pol hodiny je to rozpustené. Čo sa týka domčekov, úplne super je časť Záskalie. Za Záskalím už nič nie je, takže všetky autá čo cez neho prechádzajú sú len obyvatelia tej časti, takže je tam super pokoj. ;) Chodím tadiaľ na bicykli do práce, ozaj pekná časť.. a za chvíľku si v meste, aj pešo sa dá, autobusy tiež chodia. Jediná nevýhoda je že keď sa chceš dostať zo Záskalia von tak musíš prejsť križovatkou kde je to strašne hlúpo vymyslené lebo je tam rušno, nie je semafor takže ak chceš odbočiť doľava musíš sa len spoliehať a milosť a nemilosť šoférov :D ale nie je to nič nezvládnuteľné. Potom ešte domčeková štvrť je Kňažia. Napríklad som videla inzerát že tam aj predávali takú novostavbu v radovej zástavbe. Nevýhoda bola že bola oproti "sociálnej" bytovke. Úprimne nechcela by som bývať v takej blízkosti tej bytovky. Je tam základná škola, blízko je stredná odborná škola a tiež je tam pokoj v uličkách, všetky autá chodia po hlavnej ceste a tá je dosť tak na okraji od ostatných domčekov. Inak je trošku problém dostať napríklad stavebné povolenie na domček priamo v meste, preto veľa veľa ľudí žije v okolitých dedinách ktoré sú tak do 5 km od DK. Hlavne vo Veličnej teraz vznikla ulica nových domov ktoré sú na predaj, Oravská Poruba, Vyšný Kubín, Bziny... Potom sú ešte 3 mestské časti s domčekmi Medzihradné, Srňacie a Beňová Lehota. Lenže tam moc nechodím tak nemám presné skúsenosti. Cez Beňovú Lehotu sa chodí na Kubínsku hoľu, ale inak to vyzerá fajn, tak na kopčeku bývanie ;) plus chodí tam veľa veľa autobusov... Mám to odsledované lebo všetky autobusy ktoré chodia pred našu bytovku začínajú trasu v Beňovej ;) Srňacie to je úplný koniec sveta vraj, tam som ani nebola ale vraj je to také v lese bývanie, cesta je tam rozbitejšia ale hovorím neber ma na 100% vážne keďže som tam nebola. A Medzihradné tiež nemám úplne preskúmané. ;)

guiseppinka
25. máj 2020

@buberova krasny popis mesta. Normalne si ma namotala😃 v dk som bola raz na zakladke, ale moc si z neho nepamatam

ckatka
25. máj 2020

@angelikasj ahoj aj my bývame v okrese Pezinok...mam kopec kamarátov v okrese Ružomberok aj Bystrica....A úprimne- na návštevy super, ale žiť by som tam nešla.
Potom možno na dôchodok. Ale aj to len niekde kde je blízko obchod, lekár a infraštruktúra...keď sa ti v 70tke nebude dat šoférovať, čo urobíš?
Je tam iné počasie, keď u nás kvitne orgován, im kvitnú narcisy...leto je chladnejšie a kratšie, večery studené. Keď vychytiš dom pod kopcom, a slnko ti tam zasvieti dve hodiny do dňa...asi nebudeš úplne rada 😂
Ľudia sú tam naučení byť viac sebestacni...majú vlastné záhrady, do obchodov toľko nechodia, zemiaky okopavat si chodí celá rodina navzájom...chápeš. Iný život. Nezdá sa to ale je to fakt dosť kultúrny rozdiel.
V niektorých dedinách je bežné, že chlieb si musíš objednávať a v sobotu po 12 je všetko zavreté. Ružomberok ako mesto je celkom v pohode ja ho mam rada a býva mi tam veľa kamarátov. Ale pre teba z južného svahu spod Karpát to bude myslím dosť nepríjemný kultúrny šok. Lebo ideš ako keby z miesta vyššieho štandardu do miesta nižšieho štandardu. Nevravím to ze by som niekoho chcela znevazovat...ale proste všetko od obchodov, MHD, školstva, zdravotníctva a celkovo možnosti pre teba aj dieťa....je v Pezinku (aj vďaka blízkosti Bratislavy) trochu ďalej ako v Ružomberku ci Bystrici. Tam sú tiež ľudia naučení chodiť viacej peši, bicyklom...lebo niekedy nie je iná možnosť (aj deti). Za každého počasia. Chce sa ti?
Na druhej strane ak ti je dolu teplo a chceš viac kľud...chod do toho. Ako zdravotník si zrejme prácu nájdeš v Bystrici v nemocnici alebo v Ružomberku vo vojenskej. Ak nesoferujes, hľadaj bývanie v dobrej dostupnosti do prace. Inak ta bude porazat s taškou s nákupom sa trepať dakam.pol hodinu na bicykli. Takisto deti do škôl....
Len to skutočne treba veľmi dobre premyslieť. Pozri si na airbnb nejaké ubytko v dedine v ktorej by si chcela bývať...A chod si tam na týždeň dva skúsiť reálny život. Akože na dovolenku...ale skúmaj to tam, rozprávaj sa s domácimi, všímaj si veci a tvar sa ze si tam doma. Sleduj si časy koľko ti čo trvá...sleduj slnko ako kedy kde svieti...myslí na to ze v lete je najvyššie a neodraza realitu celeho roka...
A uvidíš.

ckatka
25. máj 2020

@angelikasj a ešte jedna vec....veľký pozor si daj pri týchto mestečkach a dedinkach...aby si náhodou nekúpila pekný lacný dom....A potom zistíš, že je v "nevhodnej štvrti"...alebo na okraji nejakého geta. Alebo že máš neprisposobiveho suseda. To by ma asi piclo. Riadne prezrieť cele okolie ☺️

luxus10
25. máj 2020

@angelikasj a rodicov a svokrovcov mate kde? nebudete od nich daleko a sami? ci v tej oblasti mate dajaku rodinu?

angelikasj
autor
25. máj 2020

@luxus10 rodinu mame tu dole, ale to by sme chodili raz za mesiac na vikend a vsetkych by sme ponavstevovali..Teraz sa tiez nevidame o moc castejsie..

puklica13
25. máj 2020

@3petka vsade rovnako, len v Likavke o 11tej...🤣🤣🤣..top hlaska dnesneho dna

angelikasj
autor
25. máj 2020

@ckatka dakujem za rady, samozrejme, zvazujem vsetky tieto pre a proti, ale neprichadza mi to tak, ze Bratislava je tak velmi privilegovana..Aj teraz v Pk som na nakupy do Lidla ci Kauflandu viazana na manzela s autom, lebo aj ked to tu vsetko mame, je to cca. 3 km pesi, takze nic moc. Ale raz za tyzden robim vacsi nakup a po ostatne zajdem tam, kde to mam napesi..Chcela by som najst miesto, kde bud dedinka bude dobre spojena dopravou s okresnym mestom, alebo priamo niekde v okrajovej casti mesta. Nemam problem zajst na biku do prace, ci do obchodu, samozrejme nie po velky nakup. Aj teraz s detmi chodime do skoly na kolobrezke a takmer kazdu volnu chvilu sme niekde na bicykli, ci na ture. A s tymi moznostami pre deti to beriem tak, ze skolku a zakladku si odsluzia v bydlisku,a potom sa uz budu rozhodovat kam chcu ist / internaty funguju a aspon sa skor osamostatnia a zistia, co je pre nich.

ckatka
25. máj 2020

@puklica13 sa smejes ale vážne sú tam doliny kde ti reálne slnko vyjde pred obedom a o chvíľu už zapadá za ďalší kopec.

eliska13
25. máj 2020

@ckatka samozrejme kamoška býva pri Mýte pod Ďumbierom okolo kopce a slnko skoro nevidia bola som v šoku rýchlo utekala prádlo vyvesat to my na južnom Slovensku utekáme pred slnkom a terasu tienime

ckatka
25. máj 2020

@eliska13 no presne...my sme boli na chate v doline kde na ten dom vôbec nezasvietilo slnko celý deň. A to bola len jeseň. V zime.to.musi.byt dosť deprimujuce

ckatka
25. máj 2020

@angelikasj inak ja keď som chcela byť mobilnejsia, kúpila som si skúter. Je to oveľa rýchlejšie ako bicykel a odveziem aj ťažší nákup. Silno odporúčam! Jazdím celý rok pokým nie je sneh. Aj v zime. Ja ako dlhoročný vodič si fakt neviem predstaviť ze by som sa mala držať na manžela nech ma.niekam zavezie...

eliska13
25. máj 2020

@ckatka v zime zase hmla

angelikasj
autor
25. máj 2020

@ckatka a ktore dediny su slnečné?Dolny Kubín by mal byt ok,nie?

angelikasj
autor
25. máj 2020

@ckatka to je super napad,uz som aj rozmýšľala o vodičáku,ale dost sa toho obavam a skúter je lacnejsi aj menší..Vdaka

luxus10
25. máj 2020

@angelikasj pocuj a ked pride situacia, ze jeden z vas bude chodit do prace, jeden sa stara o deti, a stane sa nieco, kto ti pomoze? ma ti kto pribehnut a pomoc?

alebo zlomena noha, operacia, cokolvek...mladsi uz nebudete...a zit uprostred cudzich ludi, ked tam dole si doma, mate obaja pracu, skoly na dosah....rodinu po ruke...

potom daj vediet, je to zaujimava tema, ci si budes aj dennik pisat,🙂 a kolko tam , ak sa prestahujete , vydrzite....

luxus10
25. máj 2020

@angelikasj nic v zlom, zlata si, vodicaku sa obavas, ale stahovania, nie....🙂

aj ked ten vodicak chapem...

angelikasj
autor
25. máj 2020

@luxus10 toto pre mna nie je nic zavazne. ani doteraz sme sa nemohli spoliehat na pomoc rodiny. Manzel ma iba staru prababku,ku ktorej sme obcas mohli akurat zbehnut na obed, ale s detmi nemohla pomoct a moja mama tiez len obcas pride alebo my k nej, ale nemozem jej v malom byte nechat tri deti. Tam na Orave praveze mame jednych super priatelov v nasom veku, ktori maju tiez tri deti a myslim, ze v tomto by sme si mohli navzajom pomahat...Ja pracu momentalne nemam, skoncila mi materska a som teraz na podpore a manzel pracuje v predajni, ktora ma siete po celom SR, tak si myslim,ze by ho mohli presunut.. Aj z Michalovskej predajne k nim prislo raz jedno dievca, ale asi po mesiaci odislo, ze si tu vobec nevie zarob tak ako tam..Maju totiz odmeny z predaja..
Hej, jazdit na aute by som sa bala, ked vidim ake stresove situacie niekedy prezivame / sialeni vodici, do toho kryciace deti na zadnom sedadle..Ale skuter by bol asi len na moju prepravu

ibrunova
25. máj 2020

@angelikasj na severe skúter moc nevyužiješ, deti na ňom nebudeš voziť.. a naň netreba vodičák? Ak sa chceš sťahovať na dedinu, tak ak si nevieš poradiť sama bez muža, tak to ani nerieš.

guiseppinka
25. máj 2020

@angelikasj aj ja si myslim, ze na skuter treba vodicak, ale nie som si ista... Ale v kazdom pripade v dk sa ti bude lepsie robit aj vodicak aj jazdit... Predsa tam nemas tolko dementov ako v ba, ktori jazdia stylom som vacsi, mam prednost. Tam sa rozjazdis pekne.

ckatka
25. máj 2020

@ibrunova prečo by nevyužila? Ja jazdím kým nie je pod nulou. Dá sa kúpiť taka deka na kolená a je to pohodlné. Navrch lyžiarska bunda a idem...je mi jedno.

angelikasj
autor
25. máj 2020

@ckatka a je tam nejaky uložný priestor,kde by sa zmestil nákup?

ckatka
26. máj 2020

@angelikasj jasne. Pod sedadlom, vzadu je kufor to si vieš kúpiť aký veľký chceš -ja mam relatívne malý ale zmesti sa tam prilba (a keď mám prilbu na hlave tak jedna taška s nákupom), a ešte pred seba na háčik vieš zavesiť ďalšie tašky a mat ich tak pod kolenami vpredu. Plus keď je zle....vieš niečo zavesiť aj na riaditka 😂ale ja som uplny magor ja som na tom prevzala fakt veľké nákupy...aj dlhé veci co mi trcali ponad plece (stromky na sadenie) 😂, aj zložený športový kočík...aj nový kufor keď som si kúpila a nebola ochotná sa vracať po auto....A ešte v ruksaku na chrbte veľa odnesies. Mňa niekedy keby si videla...tak to skoro ako v Indii niekedy 😂😂😂 ale proste ja nie som ochotná hľadať parkovacie miesto....stat v kolóne...A platiť za benzín veľa...do skútra natankujem za 5€ a vozim sa týždeň niekedy aj dva...záleží koľko chodím.

ckatka
26. máj 2020

@angelikasj ja mam konkrétne tento modrý Sym. Vyrába to Hyundai je to v pohode aj cenovo aj kvalitou. Aj to celkom dobre ide chodím aj 110 po diaľnici BA -Senec.

https://www.sym-motor.sk/produkt/fiddle-iii-125...
Spokojná som ale medzičasom som si spravila vodičak na veľké A a jazdím už na veľkej motorke (s kuframi tiež)...takže tento bude na predaj.
Hľadaj niečo podobné...s rovnou plošinou pod nohami a tým hacikom vpredu na tašky. Tie šikmé plosiny/tunely pod nohami sú nepraktické. Neulozis tam nákup. Do 125kubikov stačí bežný vodičak na auto. Pripadne sa tuším da spraviť aj samostatný vodičak na malú motorku. Ja teda nedám dopustiť na dvojkolesove vozidla...

angelikasj
autor
26. máj 2020

@ckatka vyzera fakt super a manzel ked o tom pocul...cely je nadseny..No, v septembri deti do skoly a ja do autoskoly🙂

ckatka
26. máj 2020

@angelikasj držím palce to si isto uzijes. Je to taky úžasný pocit tej slobody...A pritom je to jednoduché ako bicykel.