Sťahovanie slovákov zo zahraničia. Čo nás čaká?

martija
30. okt 2008

Dnes na ta3 som pocula o tom,ako dva miliony slovakov sa stahuju z UK,a dalsich 0,5 sa na to chysta.My patrime k tym,ktory sa rozhodli prestahovat sa zo spanielska na slovensko,nielen koli svetovej financnej krize,ale hlavne koli rodine.Bojime sa toho,co nas caka,sme tu destat rokov.

Ak sa najde niekdo kdo sa chysta stahovat zo zahranicia na sk,alebo sa uz prestahoval budem rada,ak mi niekdo napise,ako to zvladal,ako si zvykal,co mu najviac bude chybat,a naopak,co je lepsie u nas v porovnani zo zahranicim.Alebo,ci sa niekdo chce stahovat,ale nemoze,napriklad koli manzelovi.Alebo naopak,nikdy by uz nechceli prist domov....preco???

A este by som sa rada opytala tych,co ziju u nas,ci si myslia,ze slovensko napreduje,ci sa zlepsuje...je tam viac moznosti???da sa u nas lepsie zit,ako v zahranici?????

janulka7
30. okt 2008

martija a kde si bola? aj ja som v spanielsku. tiez sme uvazovali o tom ze ked je kriza asi sa bude lepsie vratiti domov ale uz to nemame take jednoduche lebo sme tu kupili byt takze by smemuseli cakat kym sa preda a tak. ztial sa drzime a dufam ze sa urdrzime az kym ta kriza neprehrmi. mne volali rodiacia pred dvoma dnami a veru nie je to na sk ruzove. moj ocino vravi ze za cely zivot nebolo tak zle ako je teraz a ze ma az strach z tpho co to narobi. vsetko zatvaraju ludi prepustaju.
ja som toho nazoru ze z pohladu rodiny je to vzdy lepsie vratit sa lebo ich mas blizko mozu pomoct ale po pracovnej stranke si myslim ze jeto tu ovela lepsie . teda aspon zatial. my zatial obaja pracujeme a to som ja teraz tehotna ale sa snazim udrzat si zamestnanie len aby ma neprepustili. takze pokym sa tu da pracovat a vyzit tak je to tu stale lepsie. no teda je to aspon moj nazor.

emilyz
30. okt 2008

martija ja poznam rodinku, kt. sa stahuje z Hawaia naspat, bud na Slovensko alebo do Ciech, ale to je jedno, lebo aj z Ciech je blizko domov, takze to je akoby si bola pri rodicoch. Hlavne, ze idu prec z Ameriky. Kvoli krize aj kvoli kulture

susik77
30. okt 2008

baby nerozumiem, coho sa bojite? Aky je rozdiel byt na Slovensku al. v zahranici? Ved na Slov. to je este horsie, jednak je to mala krajina a malo prac. prilezitosti a este k tomu nizke platy. Myslim ze v UK al. v Spanielsku je urcite viac sanci zohnat pracu, nie?
Ved nejde 3.svetova vojna... 😕

emilyz
30. okt 2008

susik podla mna ti Slovaci, co sa stahuju z Uk sa snazia vyhnut tomu, ze ta kriza ich ovali a zabezpecit si aspon nejake miesto na Slovensku
Napr. ten kamos z USA hovori, ze napr. na Hawai 3 tyzdne neprisli turisti, proste kriza, k nam sa taketo info nedostanu

kingstonka
30. okt 2008

...no my sme sa vrtali na zaciatku tohto roka z UK...dlho sme nad tym ozmyslali ale nakoniec sme sa rozhodli a (klop klop) zatial sa nam tu dari... aj ked mne osobne UK chyba ale nechcela som tam byt cely zivot... ale uz som tam bola zvyknuta a teraz zvykam tu - ale je to ok...
ked clovek pocuva kazdy den v spravach o nejakom podniku kde sa prepusta-no ktovie ako sa to budevyvijat

etuska
30. okt 2008

No my sme sa prave do UK pred par mesiacmi pristahovali 😅 Ano,kriza sa prejavuje aj tu,ale ked zil niekto v zahranici dlhsie a co to si usetril,je to OK.My sme na SVK zili z jedneho biedneho platu,takze si nemyslim,ze tu sa budeme mat horsie.Sme mladi,zdravi a mame chut pracovat,tak coho sa bat??? 😕 Hoci na Slovensko sa chceme po par rokoch urcite vratiit.

dididi30
30. okt 2008

etuska suhlasim, moj muz na sk musel robit 14 a aj vikendy brat aby dostal to co ma tu za 8 hodin od pondelka do piatka 😒 a ja tiez prispejem, pomahaju aj mojim detom,tak je to stale lepsie ako nevidiet svoje deti a nechat sa buzerovat nejakym trdlom, tu som nemala ani jednu poticku nic, co som rada a ludia su tu taki ako sa ty spravas k nim, takze tak 😉

maryah
30. okt 2008

ahojte, my sme v uk uz stvrty rok a chceme sa vratit naspat na svk na jar v roku 2010 alebo uz o rok na jesen. krizu tu zatial nepocitujem, nasa fabrika prepustala, ale v decembri opat berie spat. uk mi dala vela moznosti, ale uz citim, ze je cas ist naspat...

martija
autor
30. okt 2008

janulka my sme v lloret de mar,teda pri mori,je tu krasne a to nehovorim o tej klime.S pracou je to tiez zatial dobre,ja ked som sem prisla pracovala som na diskoteke mala som dvadsat a neboli sme v unii tak mi to vyhovovalo.A potom som otehotnela a doteraz som na materskej.Ale uz mame deti dve,a najviac ma mata choroba,ked je zle,nema nam kdo pomoct......a teraz co sa tyka krizi,tak to postihuje celu europu a teda aj sk.Mam obavy,ale hadam to zvladneme.Ja osobne poznam tri rodiny,ktore odtialto odchadzaju domov

albireo
30. okt 2008

ad martija: skutocne hovorili o 2+( 0.5) mil. Slovakoch🙂? vies kolko ma SVK celkovo obyvatelov?
Inak, asi zalezi,co ludia "vonku" robili. Ak je to praca vyzadujuca minimalnu kvalifikaciu , tak je rovnaka sanca,ze o pracu pridu bez rozdielu ci su v UK, Irsku alebo doma na Slovensku.
Ak su odbornici v nejakej oblasti, mozno o tu pracu pridu docasne rovnako,ale sanca,ze najdu novu je ovela vyssia.

martija
autor
30. okt 2008

susik u nas ani nejde o strach z krizi,skor o to,ze ked je zle - a uz raz bolo,tak nemal kdo pomoct.Sme dve tisic kilometrov a neni jednoduche hned prist a pomoct....a potom je tam veselsie,mame tam rodinu,priatelov a syn tam ma sesternicu,system skol je lepsi...ja vidim v jednom vyhody v druhom nevyhody.A neni to moja priorita,ale take pekne veci ne oblecenie,ake su v barcelone a pod. uricte u nas nezozeniem... ☹

vroni
30. okt 2008

2,5 miliona Slovakov sa stahuje a chce stahovat z UK? Kedy sa Slovaci tak strasne premnozili? 😀 😀 😀 Alebo uz na Slovensku posledny zhasol svetlo? A keby to aj stokrat bola pravda - ako asi na tom bude krajina o velkosti SK, ked sa tam vsetci zo zahranicia dovalia a budu si hladat pracu? Taka sprava by ma extra prinutila zapustit korene tam, kde prave som a nie sa vracat spat 😀 Inak - ja som tiez v zahranici a o hopodarskej krize viem akurat z televiznych sprav - nastastie. A to, ze fabriky hufne prepustaju je faktom uz niekolko rokov, len tomu nasli nove odovodnenie. A Slovensko jednoducho preslo na stranu bohatych a drahych statov, kde sa fabriky budu rusit, lebo je pracovna sila pridraha. Kriza-nekriza.

dididi30
30. okt 2008

wroni, inak vraj je to tu preplnene cudzincami a je malo roboty, moj otec je tu 15rokov aj brasko a ma problem si najst normalnu robotu a anglinu sypu z rukava ☹

vroni
30. okt 2008

Dididi, to moze byt, ja nie som v UK. A chapem baby, ktore su daleko od rodiny a nema im kto pomoct. Tiez by som asi nevedela vydrzat tak celkom sama a daleko od domova. Hlavne s detmi. Ale spravy o ¨milionoch¨ Slovakov putujucich na Slovensko su mierne usmevne.

erikasadek
30. okt 2008

ahojte kocky tak ja som niekedy trocha zila vo spanielsku, a aj v Uk, niekolko rokov teraz som skoncila tu vo francuzsku...

osobne i ked zboznujema som hrda ako slovenka, asi nikdy by ma nenapadlo sa vratit sa domov, proste, pre mna von bolo vzdy viac pracovnych prilezitosti ako na slovensku, a stale sa dalo....
na sovensku bohuzial uz po tyzdni som bola rada ked som sa vracala do mojho noveho domova...
zvykla som si vona nemienit sa vratit na slovenskoa zahodit tie roky, to trapenie,sa tu, aby sme nieco mali..

a po druhe mam uz aj deti ktore su zvyknute na tunajsi systema prostredie , pre ne je tato krajina ich domovoM..

co sa tyka ameriky, je vela ludi ktori sa vracaju, ich kriza ich zasiahla poriadne, prace je malo, a fincne uz to nie je ako bolo...

tak chapem ze sa chcu vratit, len neviem ci to niektori aj neolutuju...

moja znama sa vratila po rokoch na 1 dovolenku domov, 6 rokoch , kazdy jej okreslovala, ako sa slovensko zmenilo ako je dobre... a pod.. a chcela sa vratit, no po mesiaci na slovensku zmenila hned nazor, asi tazko , ved je tu horsi ako predtym a ludia aky su zmeneny...
takze niektory to vidia dost ruzovo len situacia je dost biedna na slovnesku...

okrem bratislavy, kde este neako sa da zarobit, kde inde na slovensku najdete velke platy, ??
len zakladne minimum a nepaci sa vam je dalsich 100 na vase miesto.... priznajme si to..

dididi30
30. okt 2008

vroni mas pravdu, suhlasim s tym,ze je to usmevne 😉
aj ja chapem baby, ale zalezi od charakteru a ci si ta rodina tu vie najst miesto, ci je tu spokojna, ci jej to vyhovuje, napr my sme tu stastni, nic nam nechyba doma si budujeme pomalinky...nechcem sa chvalit, ale je to na tom ako to tu vies zniest
mam kamosku, ktora na anglicko len nadava a furt len odchadza a stale je tu, lebo doma im to nevychadza a ani nebude, lebo tu su nauceni na ine peniaze ako doma, tu mas na tyzden tolko co tam na mesiac, najhorsi je tu najom, ale aj to sa da zvladnut, ak sa chce 😉
a kde si ty? ak smiem vediet?

dididi30
30. okt 2008

inak chcem v dobrom podostknut, z anglicka na slovensko pricestujes za dve hodky, my chodime aj autom a paci sa nam to(co je 23 hodin) aj malicky si to uz zazil a mala je zvyknuta 😉
ale a ameriky na slovensko je to cely den letecky!! tak to by som nezvladla, to je uz moc, fakt
😒

janulka7
30. okt 2008

matrija my sme na severe tiez pri mori , vola sa to Bilbao. Ja mam tiez uz jedno dieta 5 rocnu dcerku, pred rokom som o jedno miminko prisla v piatom mesiaci, a tiez som pocitila ze nemal kto pomoct lebo sme tu uplne sami, ale zvykli sme si a snazime sa vzdy neajt nejake vychodisko. zatial sme si pomohli lebo sme odkazany len sami na seba. a teraz som tehotna a tiez pracujem. ty si bola na materskej ale ja ani to. s malou som chodila do roboty a teraz to budem musiet riesit rovnako. takze si myslim ze pokial mame pracu anetrpime hladom ja nevidim dovod vratit sa domov a okrem toho ved ked tam prepustaju tak ak sa vratime mozno by sme na tom boli este horsie, mozno ze obaja bez prace. takze treba sa udrzat tam kde sem za kazdu cenu. ved aj tato kriza nebude trvat vecne.

vroni
30. okt 2008

Ja som vo Viedni, takze to mam na Slovensko doslova na skok, co je velmi fajn kvoli starej mame, ja tvrdim, ze som v zahranici len naoko. Ale ine veci su neporovnatelne: pomer platu a nakladov, hodnota penazi, moznosti a mnozstvo inych veci. Ale tiez je tu plno ludi, ktori nie su spokojni a stale na odchode, lebo ich vsetci ako cudzincov diskriminuju (ze nevedia jazyk a nie su ochoni poriadne pracovat su popri tom take drobne detaily). Podla mna je problem v tom, ze ked uz si spoznala viac systemov, chcela by si si z kazdeho zobrat to pozitivne. A to sa zial neda. Takze si tiez myslim, ze mnohi navrat olutuju.

dididi30
30. okt 2008

wroni, no ano vyberu si stale skor toho kto vie po anglicky a teraz duplom 😉
raz som si nasla taku fajnu sedavu robotu, co fakt vyzadovali rozpravat a rozumiet, teda aspon nam to tvrdili 😠 a nakoniec som robila prekladatelku 3 ludom co nevedeli ani n 😠 ale sak kto chce sa nauci, ja som sa naucila tu rozpravat, vedela som iba zaklady , lebo aj tak sa tu inac hovori ako sa ucime na ska.......
inak aj nam sa stala smutna vec v rodine a chvala bohu sme boli za par hodin doma a mohli sme byt so svojimi blizkymi ci je fajn 😉 a ty to mas fakt na skok aj busom 🙂

martija
autor
30. okt 2008

etuska a ako to zvlada dcerka,moj syn ma tiez 4 rocky.chodila tam do skolky?lebo ten nas dorbec tu chodil,bolo to utrpenie....tak uvidime ako to zvladne na sk

blue04
30. okt 2008

my sme sa prestahovali z Readingu do BA pred par mesiacmi,moj manzel dostal dobru ponuku pracovat na projekte v BA a zobrali sme to.Nam financne to vyhovuje viac a nemusim ist do prace,v UK som musela robit uz hned po 6 mesacnej materskej a tu si to vychutnavam.Sice je to sok byt spat doma,lebo ja som uz 9 rokov v Uk.Ale zvykame si,lebo viem,ze to nie je na dlho.Pockame kym kriza prefrci a potom sa vratime spat do UK. 😀

martija
autor
30. okt 2008

baby toto mi nerobte!!!!!!!!

etuska
30. okt 2008

martija-dcerka chodila na Slovensku od 14.mes do jasli,potom do skolky a chodila tam velmi rada.Ja na jej pani ucitelky nadam dopustit-uzasne zienky,ktore to s detickami ozaj vedeli. Tu v UK dcerka nastupila na zakladnu skolu do "Reception Class",co je vlastne pripravka pred povinnou sk. dochadzkou-chodi tam na 3 hodky denne a myslim ze robi uzasne pokroky co sa tyka anglictiny.Na druhej strane je pravda,ze sa jej dost venujem a den vopred dostavame od pani ucitelky knihu,kt. si s nou precitam,vysvetlime si dej a oni s tou knihou na druhy den pracuju,takze je v obraze 😉

dididi30
31. okt 2008

martija, aj my zvladame skolu a aj skolku sme zvladali a mozem povedat,ze na jednotku, mala nema problem, po anglicky ju ucime tak, ze iba slovicka jej prekladame aby vedela co je to v slovencine 😉 je tu happy, aj doma je rada u babky a bratranca, ale tu sa tiez nestazuje 😉

martija
autor
31. okt 2008

kingstonka a tvoje deticky to ako zvladli tu zmenu????

etuska,dididi to je super,ze sa vasim detickam tam paci.Ved to ma prave mata,pre nasho syna je domov tu,narodil sa tu a vyrastal tu po cely jeho 4 rocny zivot.V skolke sa mu nepacilo,lebo bol moc na mna naviazany a podla mojho nazoru nebol v troch rokoch zrely na taku zmenu.Nikomu nerozumel,lebo sme cisto slovenska rodina.Trapil sa a plakal velmi dlho,nakoniec si zvykol a bol koniec skolskeho roku 😀 .
Od septembra sme ho nedali,kedze pre mna by bolo komplikovane s babatkom prenho chodit hore dole,koli siestam a nechat ho tam cely den do piatej bolo podla mna moc.Od januara planujeme skolku na sk,verim,ze bude na to viac pripraveny a kedze bude rozumiet nebude sa tak nudit a mozem ho vyzdvihnut o jednej,alebo tak a nemusim ho tam znova vozit - hura.Tak na toto sa tesim, z ostatych veci mam obavi.

martija
autor
31. okt 2008

aha kingstonka,uz som si pozrela,ze mas len 5 mesacne babatko,takze ta zmena asi nebola prenho taka velka,alebo?????ja som zvedava na nase babo,este pockame na ockovanie na koci roka a pojdeme,inak by sme uz isli skor,ale neviem,ako to bude na sviatky s lekarmi....

dididi30
31. okt 2008

martija aj my sme cisto slovenska rodina, zalezi od dietata, aspon dcera je taky typ,ze si vsade zvykne ako my, syn sa tu narodil a bude tu zit, takze bude na tom este lepsie ako mala 😉
inak mame rovnako starych syncekov 😵

erikasadek
31. okt 2008

diddi tak to mas stastie, my sme obaja cudzinci v cudzej krajine, takze pre nas je to neutralna zem, tak aspon nehadame, ci budeme zit v mojej krajine , alebo jeho... 😉