Sťahovanie slovákov zo zahraničia. Čo nás čaká?

martija
30. okt 2008

Dnes na ta3 som pocula o tom,ako dva miliony slovakov sa stahuju z UK,a dalsich 0,5 sa na to chysta.My patrime k tym,ktory sa rozhodli prestahovat sa zo spanielska na slovensko,nielen koli svetovej financnej krize,ale hlavne koli rodine.Bojime sa toho,co nas caka,sme tu destat rokov.

Ak sa najde niekdo kdo sa chysta stahovat zo zahranicia na sk,alebo sa uz prestahoval budem rada,ak mi niekdo napise,ako to zvladal,ako si zvykal,co mu najviac bude chybat,a naopak,co je lepsie u nas v porovnani zo zahranicim.Alebo,ci sa niekdo chce stahovat,ale nemoze,napriklad koli manzelovi.Alebo naopak,nikdy by uz nechceli prist domov....preco???

A este by som sa rada opytala tych,co ziju u nas,ci si myslia,ze slovensko napreduje,ci sa zlepsuje...je tam viac moznosti???da sa u nas lepsie zit,ako v zahranici?????

martija
autor
1. nov 2008

vroni,nebudem sa hadat,ze u nas to je s pracou ruzove,lebo tam ani nie som.ale ako si napisala,kdo chce psa bit,palicu si najde.Ja hovorim,kdo chce pracovat,pracu si najde.Co sa tyka vysokej skoly nerobim si ju koli slovenskej ekonomike,ale pre vlastny pocit.A co sa tyka prace delegatky,tak tam by som musela pracovat aj vikendy a to nie som ochotna.Ako som uz spominala deti su mi prvorade a keby boli cez tyzden do vecera v skole,vikendy by boli jedina moznost,ako travit cas s rodinou,nebola by som preto ochotna pracovat cez vikendy.

gabrielkaa
1. nov 2008

clovek musi mat aj nejaku tu prax samozrejme, ovladat pocitac a jazyk nestaci. ale ako vravim, mam tam zname ktore zaraaju ovela viac ako 20 tisic.... pokial clovek robil v nejakej oblasti - specializovanej - tak by nemal mat problem zarobit viac ako 20... ved v ziline sa to da... a to mam len prax, ovladam pocitac - softwarovo, jazyk jeden druhy sa ucim ...takze asi som mala fakt velke stastie aj mojimi kamoskami 😀

gabrielkaa
1. nov 2008

alebo sa mozno pohybujem v stastom koletive ludi 🙂....ja som so ziliny, ale dve moje velmi dobre kamaratky pracuju v BA a zarabaju viac....ako 20.... a to sa da zarobit aj tu v ziline....aspon ja som mala to stastie. nehovorim, ze hned na zaciatku mi davali majland. ale pred tromi rokmi som dostala nastupny 18 a potom to islo hore...a to nezarabam vela ako hovorim...

lienocka235
1. nov 2008

Gabrielkaa.. ved jasne ze sa tu zaraba aj viac ako.. 20 .. ja som len pisala.. ze prax ziskana v zahranici.. je niekedy pre pracu na SVK irelevantna.. a mysliet si ze tu v BA je raj kde padaju pecene holuby do ust.. a hned vam kazdy dava robotu.. za min. 20 k lebo ste boli v anglicku.. je trosku scestne..
v susednej firme... sme spolu na jednej chodbe.. a mame spolocnu recepciu.. mame uz 3. iu recepcnu za posledny mesiac.. 😠 plat je tam mierne nad 20 a vyberaju si baby co su na VS lebo aby nesli na MD.. prip. aby nemuseli riesit OCR a pod.. 😠 ale vzdy je tam nakoniec nejaky problem..
ako treba skusat.. a zistovat co by cloveka bavilo.. a skutocne sa da zarobit podstatne viac.. ono je to aj o stasti a kontaktoch.. a aj o tom co clovek vie a dokaze predat...
jedna vec ale je tu.. este ze tu na SVK ak aj muz zarobi priemerny plat.. co je tusim 26 000 v hrubom.. co je v cistom.. odhadom..18 000 a zena je na RD co je cca 5000 nedokazu z toho tak vyzit ako napr v UK.. podla mna prenajmy a strava oblecenie a tak.. su tu drahsie ako v UK.. s vznimkou londyna...

martija
autor
1. nov 2008

este do tretice upresnim informaciu.Takze z UK odislo uz 2 mil - ale pristahovalcov,nie slovakov a 0,5 pristahovalcov sa UK chysta este opustit,z coho maju najvacsie zastupenie slovaci,cesi a poliaci.Tak ...dufam,ze teraz uz som nic nepoplietla 😉

nanyka
1. nov 2008

😀 baby tak ja som z vasho "oblubeneho"mesta, Bratislavy 😀 😎 Bratislavcanka kazdym colom a viem,ze ani tu to nie je take ruzove,aj ked oproti vychodu mame vyssie platy, no aj omnoho vyssie naklady 😒 takze podla mna je to vyrovnane..len by som vychodu ci inym regionom priala aspon viac pracovnych prilezitosti..
ja osobne sa vobec nestazujem, som sikovna, viem sa uchytit a mam popravde aj kus stastia 😉 od toho ozaj velmi vela zalezi..ked ma clovek na svk peniaze, tak sa moze mat velmi dobre..

zila som aj v zahranici..a ked som tam bola, tak som sa tesila na svk ako male dieta..po urcitom case mi zase zacalo liezt svk na nervy a nadavala som,ze chcem ist naspat..ja osobne by som si asi nevedela vybrat konkretnu krajinu, v ktorej by som chcela zit, lebo ozaj vsade je nieco co sa mi nepaci..

a kedze som typ, ktory sa vie presadit ozaj vsade, tak hlavnym kriteriom pre mna je,aby tam bolo po cely rok co najteplejsie..peniaze budu vzdy, staci sa vediet obracat 😉

nanyka
1. nov 2008

takze raz mozno zakotvim niekde v okoli rovnika 😀 😎 😀

vroni
1. nov 2008

Martija, nehadame sa, vymiename si skusenosti 😀 Jasne, ze je fajn mat VS a ked si ju chces urobit pre vlastny dobry pocit, tak duplom. A mas pravdu, ze kto chce pracovat, pracu si najde. Jedno, kde na svete. Len na SK musis ovela viac dokazovat, ze na tu-ktoru pracu mas. A casto to musis dokazovat cloveku menej zbehlemu v brandzi (ak nepoviem rovno, ze veledolezitemu hlupakovi) a to vie niekedy pekne deptat. Casto, ale rozhodne nie vzdy. Napriklad nechapem logiku lienockinej firmy. Maju uz tretiu recepcnu v priebehu kratkej doby, ale stale vyberaju podla tych istych kriterii: mlada a VS. Ak nepotrebujem recepcnu, ktora ma hlavnu pracovnu napln ocarit ochodnych partenrov, beriem stredoskolacku po styridsiatke. Obvykle uz nema male deti, OCR ani MD nehrozia (dobre, nahoda je blbec, ale nie je to zvlast pravdepodobne) a ani nebude mat obrovske ambicie dostat sa na sefovske miesto (nema VS) Inak, ja som tiez rodena Bratislavcanka a mam tam doteraz primerane mnozstvo kamaratok. Zarabaju z velkej casti slusne, ale skusenosti z mensich sukromnych firiem maju zvacsa negativne. Ale zasa na druhej strane sa zakomplexovani sefovia a neschopne vedenie hojne vyskytuje aj na druhej strane barikady, len snad nie tak nahusto.... (alebo som mala stastie, neviem 😉 )

lienocka235
1. nov 2008

vroni bohuzial potrebujeme.. aby recepcna robila aj registracnu autoritu, pripravovala dokumenty auditorovi../mne/ riesila objednavky.. aj cosi okolo ISO a pod.. ale ni eje to vhodne pre 40 nicku so SS.. okrem toho tieto pani nie su velmi.. naklonene.. ked im sefuje niekto o min.10 rokov mladsi.. na tie recepcne mame smolu.. jedna konci VS a preto koncila.. lebo nestihala.. ta povodna.. dalsia sa neosvedcila a tej poslednej.. sa stala v rodine tragedia.. a tak musela surne oddist.. asi je to miesto prekliate.. 😀 ale od pondelka.. mame novu.. tak uvidime.. ako to striedanie na tomto poste nie je taka tragedia.. kebz sa nam tostalo vramci projektoveh otimu pocas rozbehnutych projektov tak to by bolo horsie..

iwanka
1. nov 2008

ahojte,

dobra temicka 🙂 Tak mozem aj ja prispiet.
Momentalne zijeme v UK uz vysse dvoch rokov a manzel uz skoro 3.Odisla som hned po VS. Mozem povedat , ze zaciatky boli tazke, ale dajako sme sa uchytili. manzel ma dobru pracu a aj dobre zarobi a ja som sa neskor uchytila ako ucitelka NJ vo vecernych kurzoch.
Mozem povedat, ze financnú krizu pocitujeme a to znacne, porovnava to s tym, co sme boli schpní usetrit minuly rok a teraz, ale stale si myslime, ze je to viac nez na slovensku. A moj manzel stale trvdi, ze by bolo chybou sa teraz vratit.Myslime si, ze je lepsie tu vydrzat, zarobit si ako sa zadlzovat na svk 😝

Chceme sa vratit, planujeme v roku 2010, hlavne koli rodine, pretoze si myslime, ze nam to nestoji za to, aby sme si vlastne pohodlie vymenili za zivot bez rodiny, hoc svk nastevujeme casto a hlavne teraz ked mame maleho a vidime ako sa cela rodina na neho tesi.

Navratu na svk sa trosku obavam, hoci mam VS a ovladam dva cudzie jazyky, stale mam pocit, ze je to na svk malo. A hlavne ta korupcia a rodinkarstvo sa mi strasne nepacia.

yvetta
1. nov 2008

iwanka asi zavisi kde na SR sa chces potom vratit kamoska si hlada pracu v KE ovlada 5 jazykov a ma VS a velmi tazko jej to ide bud jej povedia, ze je prilis mudra, alebo take ...skor si myslim, ze na viacerych konkurzoch je to uz dopredu dane 😒 😖 😲 koho zoberu cize korupcia, rodinkarstvo atd.... 😠

dididi30
1. nov 2008

yvetta jasne uz nas je straaaaaasne rodinkarstvo a uplactarstvo 😠 , ked nedas nemas a umres 😠

dididi30
1. nov 2008

hm to som napisala 😀 uplatkarstvo 😠 a nie uz ale u 😉

yvetta
1. nov 2008

mna najviac odradil jeden konkurz na ktorom my v KE povedali, ze som prilis sebavedoma na danu poziciu a videla som z ich spravania, ze sa asi obavali, ze budem mudrejsia ako sef 😅 proste sef sa tam dostal cez nejakych znamych a pod sebou potreboval len takych co budu drzat jazyk a krok 😀 , ale aby som nenadavala poznam aj kamaratky co maju v KE celkom dobre miesta, ale to je velmi malo 🙂

vroni
1. nov 2008

Aha, lienocka, tak potom chapem 😀 😀 Ja som mala na mysli taku tu ¨klasicku¨ recepcnu, ktora robi v podstate len sekretarske prace a kavu na rokovania.
Inak s tou VS - moja byvala kolegyna mala dve ukoncene VS a aktivne ovladala 4 svetove jazyky (perfektne, nie skolsku uroven) Po roku zufaleho hladania si prace (a s tym spojenymi financnymi suchotami) sa rozhodla brat cokolvek. A tak sa prihlasila na miesto upratovacky. Chlap, co s nou mal robit pohovor dokladne studoval diplomy (astrofyziku a socialny management) a nakoniec zahlasil: To nepojde, mu potrebujeme, aby tu bolo upratane. 😀 😀 😀 Kolegyni praskli narvy a vysypala mu celu svoju odyseu o zbytocnom hladani prace a aha ho, chlap poznal jedneho, ktory poznal ineho atd a o tyzden uz mala pracu. Bola, vlastne je to jedna z tych najsikovnejsich v brandzi (ona v tej firme ostala, ja som odisla) Takze ¨rodinkarstvo¨ a pusipajtasi vladnu svetu vsade. Historka je z Mnichova 😝

etuska
1. nov 2008

hmm,dobra tema 😉
mne osobne sa v UK paci(aj napriek krize).My sme vedeli ze zaciatky su vsade tazke,ale je tu aj dost moznosti a to sa mi paci.
Myslim,ze aj po navrate na SVK si pracu najdeme,takze to este teraz neriesim (aj tak si chcem potom otvorit vlastny biznis 😅 )a porodit aspon 1 dalsieho Slovaka 😀

tehulka_mk
21. feb 2012

Ahojte zienky,chcem sa opytat,ako sa riesi takyto pripad.
V juni rodim na SR,po sestonedeli pojdem na kontrolu k dokymu,a akonahle bude vsetko v poriadku,balime kufre a ideme za priatelom do Madarska.Lenze neviem ani kde zacat s vybavovanim,tak sa na vas obraciam,ak niektora z vas ma viac skusenosti a dokaze poradit.
Moje zakladne otazky su asi taketo.
1.Bolo by lepsie,ak by sme sa este na Slovensku vzali?Aby slo v Madarsku o zlucenie rodiny? - priatel je tiez Slovak, pracuje tam druhy rok, ma tam prechodny pobyt,ja som zatial na Slovensku az do konca sestonedelia.
2.Ake papiere budeme potrebovat zo SR,aby mi v Madarsku davali rodicovsky prispevok?Lebo su tiez EU.
3.Pred odchodom do Madarska mam odovzdat karticku poistenca-aj moju,aj dietata?
Ach,vobec si neviem rady,prosim pomozte.

lenkagabi2008
16. nov 2014

@erikasadek , rada by som sa spytala ohladne Francuzska, manzel tam dostal prilezist z prace, a moznost aby sme sa tam prestahovali cela rodina. Konkretne do Lionu. Nase deticky chodia do skolky, maju Miruska 3 roky a gabko 4 roky.Francuzsky nehovorime vobec nikto, da sa tak prezit vo Francuzsku? ja som teraz dostala dobru pracu po materskej, co mi je luto zanechat, ale ak by sme sa prestahovali do Fr, mam narok na nejake pridavky z Francuzska? alebo by sme boli odkazani len na manzelov prijem? Co je vo FR, take specificke naco by sme sa mali pripravit? ake su priblizne najmy za jeden 3-4 izbovy byt? velmi pekne dakujem za vsetky ohlasy.

brontik
9. apr 2016

Ahoj. Skusim otvorit tuto temu. Kedze momentalne nad tym realne s rodinou uvazujeme. Zijeme 10 rokov v Irsku s manzelom - Slovakom. Na Slovensku splacame byt a mame dve deticky 2 a 6 rocne. 6 rocna tu chodi do prveho rocnika, ale na Slovensku by prave teraz v septembri mala zacat... A nevieme sa uplne rozhodnut co robit. Obaja s manzelom sme ale prestalil byt spokojni s pracou tu. A kedze mame byt na SK a tu sme v prenajme, rozmyslame ze by sme s tym sekli. Kedysi by mi bolo luto za pracou ale teraz viac menej len o to, ze moje baby ktore tu chodia do skolky od 10 mesiacov stratia moznost komunikovat v anglictine. Ked porovnam prijem - vydaj tak na Slovensku by to bolo asi rovnake. Inak sme s okolia Trencina. Riesili ste niektora podobnu dilemu?