Sťahovanie slovákov zo zahraničia. Čo nás čaká?

martija
30. okt 2008

Dnes na ta3 som pocula o tom,ako dva miliony slovakov sa stahuju z UK,a dalsich 0,5 sa na to chysta.My patrime k tym,ktory sa rozhodli prestahovat sa zo spanielska na slovensko,nielen koli svetovej financnej krize,ale hlavne koli rodine.Bojime sa toho,co nas caka,sme tu destat rokov.

Ak sa najde niekdo kdo sa chysta stahovat zo zahranicia na sk,alebo sa uz prestahoval budem rada,ak mi niekdo napise,ako to zvladal,ako si zvykal,co mu najviac bude chybat,a naopak,co je lepsie u nas v porovnani zo zahranicim.Alebo,ci sa niekdo chce stahovat,ale nemoze,napriklad koli manzelovi.Alebo naopak,nikdy by uz nechceli prist domov....preco???

A este by som sa rada opytala tych,co ziju u nas,ci si myslia,ze slovensko napreduje,ci sa zlepsuje...je tam viac moznosti???da sa u nas lepsie zit,ako v zahranici?????

sstefi
31. okt 2008

tá hodnota nehnutelnosti v UK klesa v dosledku krízy, alebo to už začalo skor? 😕

martija
autor
31. okt 2008

ja to tu nechcem priemerovat a naozaj je to velmi rozne,ale mam par znamych zo ziliny,ktory zarobia slusne,viac,ako 20 tis.Moja mamina ma vysoku skolu,je ucitelka a je uz skoro na dochodku,t.j.ze robila cely svoj zivot a plat - co si budeme hrovorit - bieda.Ale paradox je,ze mladi ludia,ktori nastupia do skolstva maju vyssie platy ako ma ona.Takze sa to moc neda porovnavat so starsimi ludmi,ktori maju vela rokov odpracovanych.

erikasadek
31. okt 2008

ved vravim , vela ich nie je.....

mna do blavy by si nedostala, ani parom volou, prepacte mi vsetky bratislavcanky, ale nemam a nikdy som namala rada toto mesto, a zit , toi si uz vobec neviem predstavit.....

nehnutelnosti klesaju vsade moja, len v europe sa to este da udrzat, mame silnejsiu ekonomiku,a banky su kontrolovane, nie ako v amerike......

je to smutne co sa stalo , dakujme zato 11 septembri, ten to zacal... nestatnik jeden... 😉

sstefi
31. okt 2008

"moja" 😀 som rada, že tu ostavaš. ani ja by som nechcela ísť na zapad. teda ked nemusím, tak radšej nie. len tak sem tam na navštevu. 😉

martija, no so sebou to porovnavať nemožem. ja pracujem len 6 rokov zatial. alebo 7? 😅 ale je to smutné, že to tak funguje, teda že to klesá a ceny stupaju 😒

elbel
31. okt 2008

nuz moj muzik pochadza zo stupavy a ked sa jedneho dna vratime na slovensko tak zakotvime tam a to je len na skok do bratislavi 😅 len ci potom aj najdeme pracu ale to je neista buducnost este nie sme napevno rozhodnuty vratit sa domov aj ked o tom hovorime odkedy sa narodilo nase prve dieta a ja to vydim este na niekolko rokov pri manzelovej povahe a ocakavani 😝
o tej hodnote nehnutelnosti tazko povedat uz sa o tom davno hovorilo ze ceny musia padnut ze domy su predrazene ze v skutocnosti nemaju taku hodnotu ja si myslim ze kriza to iba urychlila a aj tak vravia ze az kriza prejde ta ceny pojdu hore este viac nez boli ale to sa zatial iba hovori

sstefi
31. okt 2008

no ale ruku na srdce, čo myslite o kolko klesnu ceny bytov na slovensku? teda podla mna tak max. o 5%, nejak sa mi nezdá, že to može byť viac. ale človek nikdy nevie 😒 lebo ked sa niečo vali z ameriky, tak to je vždy na p.d 🙄

erikasadek
31. okt 2008

no to urcite;;; podla mna s prechodom na euro aeste aj zvysia... 😉 😒

sstefi ja ta sklamem , ja som uz 15 rokov prec z domu, uz nie som na slovensku, ale keby som zila,a mala zit na slovensku , tak ostavam v presove... blava asi len tazko....

gabrielkaa
31. okt 2008

ani nie... aj v ziline sa da zarobit okolo tych 20. ale zalezi ako som povedala od vzelania a pozicie...

gabrielkaa
31. okt 2008

no veru, slovensko zacalo napredovat....aspon podla cisel tak je...aspon HDP sa zvysuje 😉

erikasadek
31. okt 2008

ja neviem al eaj zdravotna sestra zarobi len to minimum, tak neviem , pre mna je to stredne vzdelanie ale myslim si ze si zasluzi viac

gabrielkaa
31. okt 2008

zdravotnictvo je zvasca statny sektor, aj sestry aj doktori by si zasluzili viac...ale co uz...nastasie v zdravotnictve nerobim....

erikasadek
31. okt 2008

moja moja kamozka robi u sukromnika, ,a ked sa im nepaci tak moze ist, su dalsie sestry, pre mna je to , neskutocne vydieranie....

gabrielkaa
31. okt 2008

ano bohuzial zatial je to asi tak....ale verim, ze sa to zlepsi...vela mladych ludi - sestier - odislo robit von, takze ani lekarii uz nebudu moct donekonecna vyberat...

yvetta
31. okt 2008

tak ja osobne neviem ci by som sa vratila, keby sa v KE zvysili platy, lebo ja som v Prahe aj hlavne kvoli vacsim moznostiam uplatnenia, na SR by som toto v zivote nemohla robit, nikto by ma nemal ochotu skolit atd....
martija ja som chcela zit v Londyne, ale nakoniec ma manzel prehovoril na Prahu urobila som kompromis 😀

martija
autor
31. okt 2008

yvett,ale ved praha je krásna...a tých možnosti.....teda nemam to z vlastnej skusenosti,ale je to uz európska metropola a predsalen ti cesi su nam blizsi ako anglicania.Ja som bola v anglicku rok,ale zit by som tam nechela.Ale voci vkusu.......

yvetta
31. okt 2008

aj ja som bola tak nejak v UK a mne sa tam pacilo asi aj kvoli tomu, ze som tam mala super ludi okolo seba vela kamaratiek atd... proste prijemne prostredie, aj ked rodina mi chybala 🙂 a proste sa mi v LND pacia ich parky a zahrady 🙂 plus muzea ktore su prisposobene aj detom atd.... 🙂

martija
autor
31. okt 2008

a aj ja myslim,ze sk napreduje ,len to nejde hop- sup.To este potrva,kým sa vyrovnáme ostatnýn krajinam EU,aspon,co sa platov týka.....

elbel
31. okt 2008

ja neraz rozmyslam nad tym ze az jedneho dna sa naozaj vratime na svk ze co tam vlastne budem robit -kde sa zamestnat,ked ja som odisla zo slovenska hned po ukonceni strednej skoly maturitu mam ale ziadna prax.uz mozno ake take rocky budu a uz aj deti su kto by ma zamestnal normalne ma to depta lebo viem ze tu v anglicku by som to mala ovela lahsie s hladanim prace.takze dalsie plus preco zostat v zahranici

lienocka235
31. okt 2008

NO ja si myslim.. ze si to treba dobre rozmysliet.. je pravda ze v BA dostane asistentka min.20 000 ale chcu od nej VS prax.. a plno inych veci..
dneska je znalost AJ a pocitaca samozrejmostou.. a pokial nevie uchadzac aj cosi viac.. tak bez sance...
a co sa tyka deti.. tak v Uk mi to prijde lepsie.. je tam moznost polovicnych uvazkov.. ktora sa aj vyuziva.. a td.. ale tu je dostat polovicny uvazok.. umenie..
moja sestra robila au pairku.. ma gympel .. a ked prisla po vaica ako roku spat.. ze tu pojde robit.. tak nevedela najst robotu a nakoniec sa vratila spat...
a kamoska.. s VS tiez tak isla do UK robit opatrovatelku.. ked sa vratila jedine zamestnanie co nasla bolo v call centre.. a po mesiaci s tym prastila a isla spat...
ono ak je clovek odbornik.. napr. v IT a pod.. a robil aj v yahranici kvalifikovanu robotu.. tak si tu robotu lahko najde.. hoci teraz sa aj v tejto oblasti predpoklada.. utlm.. hlavne u tych co robia pre banky.. momentalne sa caka .. ci sa a ako rozbehnu nove projekty.. od 09..

martija
autor
31. okt 2008

elbel,to presne depta aj mna,ale ja tu mam problem,lebo zijem v spanielsku ale rozprava sa tu katalansky,rozumiem,ale nic moc,pokial by som chcela nejaku peknu pracicku,tak by som si to musela krasne nastudovat a to ma tiez depta,radsej pojdem studovat na sk.Takze tu je to nevyhoda,ze su tu vlastne dva uradne jazyky, okrem toho mam muza slovaka,sme v oblasti,kde vyuzijem viac anglictinu a nemcinu,lebo je to cisto turisticke mesto,ale ked mam 30 rokov,tak nechcem pracovat v bare,alebo na diskoske.......prave aj toto je dovod pre mna za slovensko,lebo tu ja uplatenie nenajdem,keby tomu tak bolo,asi by som tiez vahala....

martija
autor
31. okt 2008

no ako to tak realne sledujem,tak zatial asi 90 percent ste za zahranicie.alebo 99 😀

mimus
31. okt 2008

takze aj ja sa pridam 😵
elbel uplne si ma vystihla na predoslej strane 😀
ja zijem v anglicku uz 9 rokov a manzel 10 😀 obaja sme slovaci,mala narodena v UK
s manzelom uvazujeme ze jedneho dna sa vratime na slovensko kvoli rodine, ale urcite to nebude skoro
uz sme mali jeden pokus v 2004roku....vsetko sme tu porusili a vratili sme sa nastalo na slovensko...vydrzali sme 7 mesiacov 😀 a hned sme utekali spat do uk. Ale teraz ma to taha viac kvoli malej, aby vyrastala so svojourodinou ☹
krizu tiez zatial nepocitujeme- manzel pracuje a ma staly prijem
akurat sme tiez pred rokom kupili dom a momentalne ceny domov klesaju takze nas dom uz nema taku hodnotu za aku sme kupili to je aj nasa jedina kriza a tak dufame ze ta kriza coskoro prejde, aby aj cena domceku stupla

yvetta
31. okt 2008

martija tak to ta chapem, ze ked nenajdes uplatnenie ze radsej sa vratit ja by som tiez s VS uz nechcela robit aupair, alebo bar atd..., ale v Prahe je to OK 🙂

gabrielkaa
31. okt 2008

este na margo tych platov, neviem posudit ako to tam je, ale pokial vie clovek jazyk na komunikacnej urovni, ovlada pocitac, a je progresivny - firma si ho vyskoli sama, tak v tej blave zarobi urcite viac. v ziline okruh znamych - zaraba 27....priemer. a jedna odisla do ba, lebo sa jej to vyplatilo. to znamena, ze zarobi viac aj napriek tomu, ze si tam plati podnajom. samozrejme aby sme si rozumeli hovorim o brutto mzde.

gabrielkaa
31. okt 2008

pokial je clovek v zahranici, ma moznost urcite zarobit viac, ale poda toho co robi...vela slovakov tam robi na poziciach, ktore by nikdy nerobili na SK...napriklad na zarobenie penazi maju 3 fusky - ako casnici + nejake brigady a tak....samozrejme dost je ich takych co robi na pozicii svojej urovne a slusne zaraba.
lebo tiez by som asi nesla robit do zahranicia nejaku poziciu robotnika, alebo au-pair.

martija
autor
31. okt 2008

yvetta,ja nemam VS,ale lutujem,ze som si ju nespravila,aj tu som sa pozerala po skolach,ale vsetky su v katalacine a ja uz si nemozem - nechcem moc dovolit robit zavratnu karieru,lebo su mi deti prvorade.Tiez by som prijala pracu na par hodin,alebo trebars aj na tych osem,len nie,taku,co rano vypadnes a vecer sa vracias vypluta...takze urcite bude pre mna viac moznosti doplnit vzdelanie na slovesku ako tu.Aj ked uz asi nie VS,aspon bakalara,alebo tak....ved uvidim, len aby skutek-neutek 😀 .
V prahe studuje teraz manzelova sestra,prave zacala prvy rocnik VS sukromnej hotelovej a mam este jednu kamosku,ktora tam robi auditorku......jej brat sa tiez vracia z irska na slovensko - ale on bude otvarat zubnu ambulanciu - takze toho asi kriza obide....nuz nemala som byt leniva..... 🙂

vroni
1. nov 2008

Martija, co mas z toho, ze si dorobis VS, ked na Slovensku dobru robotu treba hladat ako ihlu v kope sena... Najprv ti povedia, ze nemas VS, potom nebudes mat prax a potom budes stara.... Kto chce psa bit, palicu si najde. Hovoris, ze vies anglicky a nemecky a zijes v turistickej oblasti. Netreba hned pracovat v bare alebo na diskoteke. Staci sa dohodnut s par cestovkami (nemeckymi, anglickymi) a robit na dohodu ako delegat alebo sprievodkyna. Fixne pracovne casy a robis podla fixnych hodin, Napriklad. Robota nikde nelezi na ulici (teda aspon taka, co by za to stala), vsade ju treba najst.

lienocka235
1. nov 2008

Gabrielkaa.. podla mojich skusenosti.. v BA firmach.. tak znalost jazyka a pocitaca na pouzivateskej urovni.. tak to je tak max. na pracu v nejakom call centre.. ale aj tam vyzaduju vacsinou dva cudzie jazyky.. a rozhlad v IT..
esta tak max. recepcna... do nejakej firmy.. uprimne.. niektore firmy.. CV ludi co sa vratil z UK a robili tam v baroch skladoch a pod.. a maju VS a teraz chcu poziciu.. odbornu..
tak tieto CV sa velmi neberu do uvahy.. proste lebo clovek zabudne co sa na VS naucil.. a ta prax neodpoveda.. pozicii na ktoru sa hlasi...

vroni
1. nov 2008

Lienocka, v tom je prave problem. Asistentky, sekretarky, aministrativne sily ziadnu vysoku skolu a specialnu znalost jazykov nepotrebuju. Na to, aby sekretarka napisala jednoduchy list v anglictine alebo obcas dvihla telefon anglicky hovoriacemu zakaznikovi nepotrebuje statnicu. Vdaka idiotskemu pozadovaniu VS na Slovensku aj na poziciu hajzelbaby mame absolventov, neschopnych zostylizovat gramaticky spravnu vetu, ale s diplomom. Na co je toto dobre? A poznam hodne programatorov (pracujucich na SK), ktory nevedia nijaky cudzi jazyk - ani anglictinu. A nezarabaju zle. Aj kvoli tomu by sa mi nechcelo vracat na Sk. Este stale rozhoduje o tvojej sanci na pracu privela hlupakov a nahod. A nehovori zo mna zavist, mam VS a pracujem na odbornej pozicii.

yvetta
1. nov 2008

bohuzial vroni s tebou musim uplne suhlasit aspon v KE je to tak, ze uz skoro kazdy hlupak ma VS o com to je???? ja pracujem v Prahe s ludmi, ktori VS nemaju a mysli im to viac ako mojim ex spoluziakom z VS 😅